Skocz do zawartości
jacekkudla

1450 litrów -projekt do oceny..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

To jeden z moich pierwszych postów na forum, już od jakiegos czasu mocno po głowie chodzi mi założenie solniczki, od jakiegoś czasu staram się śledzić w miarę na bieżąco forum, ale im więcej czytam tym więcej mam pytań...

Ale zaczne od początku, obecnie mam 700 litrowe słodkowodne akwarium, i podjąłem decyzję co do zmiany baniaka na większy i mocno mnie korci by to zasolić, a póki nie zasole to przynajmniej nie chciałbym stworzyć niczego co by wykluczało przejście na solone... I tak:

1. AKWARIUM: Maksymalne jaki mi się zmieści w salonie to 230x90x70. i teraz kilka pytań:

* czy nie jest za wysokie? mam na myśli docieranie światła do dolnych partii akwarium?

* planuje póki co 1 komin w jednym rogu, możę lepiej zrobić 1 ale na środku, boję się że obiegówka może sobei z rogowym nei poradzić?

* czy nie będzie problemu z doborem pomp do odpowiedniej cyrkulacji?

2. STELAŻ: mam już projekt i tu właściwie jedno pytanko mam. Planuje wysokość 80 cm, czy to nie za mało mając na względzie wysokości sprzętu (dopieniacza)?

3. ODPIENIACZ: dumam nad dwoma, wyczytałem żę są 1-klasa, ale może ejst coś odrobinę tańszego co by podołało?

* Bubble king i tu pytanie czy dedykowane do 1500 litrów wystarczy?

* Korallen-Zucht - Revolution S ?

* może jakieś 3 rozwiązanie?

4. Pompa OBIEGOWA - tu mam troszkę dyleamt, wyczytałem że powinno być 10-krotność wody w obiegu, którą byście w takim przypadku proponowali?

5. Pompy CYRKULACYJNE - Czy prócz zastosowania 2 x Tunze Turbelle Stream 6301, co dałoby 40 krotność, jest coś innej firmy o podobnej wydajnośći (znaczy się 30000 l/h) może jakiś wariant na 4 pompy?

6. Odwrócona OSMOZA - poproszę o podanie sprawdzonej firmy...

7. OŚWIETLENIE - wiem że powinno być koło 1W / 1 litr, i teraz pytanie jak prponowalibyście to rozwiazać na okoliczność długości akwa, (świetlówki mają max 150cm), zastanawiałem się nad rozwiązaniem 3x400 HQI + 4x80W t5, lub może 4x250 HQI + 6x80 W, tylko jak to zmieścić nad baniakiem? może gdzieś można znaleźć projekt podobnego baniaka?

8. CHŁODZIARKA - czy jest niezbędna od samego początku? jaką firmę polecacie?

To w kwestii sprzętu do zakupu, nadmienie że jestem już posiadaczem:

1. Profilux II Plus

2. Sonda Redox

3. Sonda PH

4. Sonda Conductance

5. 2x listwy STDL 4-3

6. 2x SIMU BW

7. Listwa z 5 wiatrakami

8. DCF-D - nie działa u nas ale mam :)

9. Grotech TEC III NG....

Nad tym pracuje by rozszyfrować z czym co ugryźć, ale o tym w innym wątku stoi...

Prośbę mam wielką by ktoś rzucił fachowym okiem i odpowiedział na pytania a takze podpowiedział może lepsze rozwiązania.

Kolejna część pytań tyczy się już samej zawartości baniaka a mianowicie:

1. ŻYWA SKAŁA - ile jej powinno być minimum dla mojego akwa a ile optimum (wiem że zalecane to 30 %, czyli powinienem kupić 450 kg skały???? )

2. ŻYWY PIACH - czy ejst niezbędny do mojego baniaka? jeśli już to w jakiej ilości?

Napisze także jakie są moje plany (póki co ogólnie) czyli docelowo oczywiście SPS, ale zanim się naucze i baniak ustablizuje to oczywiście zacząć planuje od początku :)

JAcek

ps. prośba do moderatora o przeniesienie do działu dal nowicjuszy :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdanie zrób troszke mniejsze akwa:D Jakoś tego nie widze...(chyba że masz odpowiednie środki finansowe bo o to mi chodzi:)) na same oświetlenie wydasz ok 8tys jak bedzie mocno DIY.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym nie miał pieniędzy to bym się nie zabierał:) ale fakt nie mógłbym sobie tak odrazu na całość... toteż dumam nad ewentualną redukcją szerokości baniaka do bardziej przyjaznego... jakieś 200x90x65 dałoby 1170 litrów... no ale narazie chciałbym podumać nad optymalnym z rozwiązań...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to 90cm to jest wysokość??!! O rany:D Moje akwa tyle miało długości:clowning Tzn. zrób jak chcesz ale 1m. wys. to przesada... chyba ze 220x90x60(dł. x szer. x .wys.)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturze, oczywiście że 90 to szerokość a 65-70 to planowana wysokość, pisałem o tym w pierwszym poście...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zrobiłbm akwa max. 60 cm wys, a szerokie na ile się da:)

Co do osmozy to jakaś z puszkami 10 calowymi na prefiltry i najlepiej kup do tego osmoze filmteca:) Warto pomyśleć o pobrym, a właściwie duzym pojemniku na żywice:)

A co do skały to nie dawałbym tak duzo, mysle, że 15-20% też spokojnie da rade. Krótko mówiąc daj jej tyle żeby zorbić dobrą podstawe pod korale. Przy takim odpieniaczu jak BK czy KZ + duże refugium z filtracją nie powinieneś mieć problemów.

Jak masz jakieś pytania pisz tu, na priv, badź gg


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak nie masz ograniczeń finansowych to rób jak największe. Może mieć i metr wysokości tylko potem serwis takiego akwa może być kłopotliwy. Masz zamiar sam się tym zajmować czy zlecać komuś ? Kominy chyba lepiej zrobić 2 w rogach po skosie. Jeden komin będzie musiał być naprawdę spory żeby przyjąć całą spadającą wodę. Przy takiej wysokości akwa 80-100 cm ja zdecydowałbym się na HQI.

Jeżeli całe oświetlenie będziesz konstruował samodzielnie to zastanów się nad odbłyśnikami Lumenarc do HQI. Mi bardziej podoba się opcja 4x250W +T5.

Pompa obiegowa Iwaki, Red Dragon.

Chłodziarka raczej bedzie Ci potrzebna chyba, że ,masz klimatyzowane pomieszczenie. Co do firmy to polecam Teco

Odpieniacz KZ S chyba bedzie za mały.

Jeżeli chodzi o osmoze to warto się zastanowić nad taką wiekszą od typowej, filtr DI to samo.

Co do cyrkulacji to chyba nie ma dobrej alternatywy dla Tunze przy takiej wydajności jaką chcesz zastosować.

Żywy piach możesz zastosować jako warstwa dekoracyjna 2-3 cm albo jako DSB 10-12 cm

Jesteś zdecydowany na żywą skałę czy rozważasz też ceramikę ?

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tym brakiem ograniczeń to bez przesady, jakiś budżet mam, staram się oczywiście koszty zminimalizować stąd też pytam tutaj a nie ide bezpośrednio do sklepu :)

Wysokość to max 70cm, zastanawiam się nad niższym.

Żywa skała byłaby fajna w całości baniaka, ale i ceramika nie jest złym rozwiązaniem, wiem że ostatnio coraz popularniejsza jest... ale tyle co kojaże wcale tak mocno tańsza nei jest :)

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

powiem tak masz zaj....... akwarium. wysokość jednak bym ograniczył do 60 cm poziomu wody

Ja polecił bym Ci oświetlenie 3 x 250 W + do okoła T-5 około 400 - 500 W co do pompy obiegowej

to ja uważam że wystarczy ok 5 000 L/h jeżeli masz w sumpie same urządzenia co do pomp

cyrkulacyjnych musisz mieć moim zdaniem ze cztery po ok 6500 l/h

natomiast pamiętaj że odpieniacz powinien tak naprawdę być na akwa ok 2000 - 2500 L

Jeżeli chodzi o piach to ja uważam że niezbędne minimum żeby przykryć szkło za swa lata będziesz miał

wielki problem to samo siedkisko azotanów i fosforanów przy wymianie piachu polecą Ci parametry wody.

Co do ilości skały to faktycznie ok 450 kg wystarczy ale ja bym zaczoł od 350 kg a wolał bym

wpakować ze 100 kf do sumpa.

Ps jak masz ochotę i czas podjeć do Gdańska kolega uruchamia ok 2 500 L naprawdę sporo możes zyskać

informacji

Pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw nawet teraz zalał jakieś 150-200L, byś chociaż trochę podstaw złapał przed skokiem na tak duży zbiornik.

Najlepiej jakbyś sobie trochę potrenował i duży zbiornik zrobił docelowo pod twarde.

1. Zgadzam się z przedmówcami, 60cm wysokości, jedź do jakiegoś sklepu/morszczaka i zastanów się co Ci lepiej pasuje- HQI, czy T5. Problemu z doborem odpowiedniej cyrkulacji nie będzie, porozglądaj się za streamami TUNZE, Kominy bym widział 2.

2. Stelaż, wogóle wysokość akwariów najlepiej dobierać względem sofy. Chodzi o to, żebyś odpoczywając w salonie na kanapie nie musiał patrzeć 50cm wyżej, by obserwować zbiornik. Swoją drogą przy takim projekcie pomyśl poważnie o instalacji sumpa w piwnicy, czy garażu, też mam sprzęt royala, ale odpieniacz szumi, jakbyś tego nie ustawiał, weź to pod uwagę. Wysokość odpieniaczy: BK SM 200, 250 (55cm); BK SM 300(65); BK deluxe 65cm, KZ S (58); KZ M (66).

BK mają zrobione spusty na syf z kubków, więc prócz wyjmowania/wsadzania sprzętu stelaż nie musi być dużo wyższy.

3. Weź BubbleKinga nie pożałujesz model 250 lub 300, w stronę 300.

4. Pompa tak, aby odpieniacz zdążył zmielić wodę i aby został zapas- na podnoszenie.

5. Tunze, lub zobacz Vortech'y część pompy jest poza akwarium.

Oświetlenie tak jak napisałem, nikt Ci nie pomoże musisz się wybrać do sklepu czy innego morszczaka i zobaczyć jak świeci HQI, a jak T5. Zakładając, że zamontujesz same T5 w dużej ilości masz większe możliwości dobrania barwy. Fajne lampy robi ATI- sunpower(nowa seria z alu) i Powermodule.

30% skały, zakładając, ze kupisz dobry odpieniacz to za dużo. Jeśli odpowiednio wspomożesz tą skałę, jakimś DSB czy ZEOvitem, to spokojnie starczy tyle, żeby uformować jakąś ładną konstrukcję pod korale.

Najlepiej by było, gdybyś się spotkał z jakimś morszczakiem który posiada podobny litraż i obejrzał to wszystko dokładnie- jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Dobrze jest zerżnąć rozwiązania techniczne z ładnych akwariów o podobnym litrażu, które już jakiś czas działają.

Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi, sporo jeszcze muszę przemyśleć :)

Olku co do T5 czy HQI bardziej się zastanawiałem pod kątem rozsądnego rozmieszczenia ich nad baniakiem, T5 są za króteki by cały planowany baniak pokryć...

Zastanawiam się czy może troszkę nie zmniejszyć rozmiarów baniaka tak by się załapać na jeszcze bardziej "wystandaryzowane" elementy wyposażenia a więc i nie tak druzgocące budżet. Myślę nad 200x90x60 i tak będzie całkiem spore ale już chyba będzie łatwiej sobie z tym poradzić...

Napiszcie ile może kosztować utrzymanie takiego baniaka pod kątem "chemicznym". Prąd potrafie sobie policzyć. Ciekaw jestem ile dodatkowo miesięcznie trzeba wydawać na sól, dodatki do wody, pokarmy, testy itp itd. Co pół roku oświetlenie trzeba wymieniać??

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sredni koszt utrzymania akwarium to 1zl/litr,tylko przy tej wielkosci moze byc nawet wiecej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zł / litr / miesiąc kompleksowo jak mniemam?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja uważam że około 1 000 zł musisz liczyć miesięcznie na utrzymanie zbiornika

natomiast ja bym nie zmniejszał zobaczysz za dwa lata będziez żałował masz napraedę

niesamowitą szerokość to co a akwariach tak naprawdę jest najważniejsze wolał bym

zrezygnować z wysokości nawet na 50 cm a nie jak pisałem o 60 cm ale długość i szerokość

bym zostawił

pozdrawoam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x6500 to smieszna cyrkulacja na taki baniak:D metr od pomp woda bedzie praktycznie stala. Mysle ze min 12tys na pompe bedzie OK:)

Liczymy na jakis topic z zakladania, koniecznie z fotkami!

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o oświetleniu wiadomo że najlepiej mieszać hqi + T-5 lub T-8

na allegro możesz kupić super lampę 3x150W + T-8 hailaxa za 1 300 zł to dobra cena

natomiast pracuję obecnie nad projektem z LED-ami co może zmniejszyć o połowę

cenę utrzymqnia akwa ale to dopiero początek

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy_zarażony witam

Zapraszam do Gdańska zobaczysz jak ukwiały pracują

w odległości jak mawisz 1m od pąpy

6 500 x 4 wystarczy kwestia nie leży w mocy lecz

w odpowiednim usytuowaniu i jkiści sprzęty

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wiadomo że najlepiej mieszać hqi + T-5 lub T-8

Ja nic o tym nie wiem, znam kilka przepięknych zbiorników na samych rurach.

Odnośnie pompy cyrkulacyjnej 6500- chyba nie mówisz o streamach, tylko o obiegowych włożonych do środka. W baniaku 250/90/70 gdzie działają 4x6500 ukwiały mogą pracować:), ale mogą też się robić martwe strefy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawomirdyl coś się z Toba nie mogę zgodzić, aby 4 pompy o wydajności 6500 l/h dały rade, jeżeli chcemy hodować wszelaki badziew to owszem zachęcam do jak najmniejszej cyrkluacji, wówczas im mniej tym "lepiej". Nie popadajmy w skrajności i nie odbiegajmy od ogólnie przyjętych zasad(są wyjątki, ale nieliczne). Nie neguje Twoich pomp i ukwiałów, które super "pracują" , ale moim zdaniem jak i zapewne większości użytkowników tunze 6301 czy 6305(nie wiem czy już wyszły) powinny dać sobie rade. Warto dodać do tego Tunze Waveboxa:)

Pozdrawiam


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 180x60x60 ale następne będzie 150 bo źle mi gonić z jednego końca na drugi, 70 wysokie bo 10cm piachu i 80, 90 głębokie bo wtedy efekt jest niesamowity to tyle z moich spostrzeżeń, nie mówiąc o kosztach większego zbiornika.


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Y_N_E_K w 100% ma racje co cyrkulacji

ja osobiscie opiekuje sie zbiornikiem o długosci 3 m i tunze 6100 czyli 12000 l/h siega na niecale 2/3 zbiornika oczywiscie zamontowane sa 4 sztuki z multi wiec jest ok ,ale pojedyncza sztuka dajena jakies 2 metry.

jacekkudla

przy tak długim zbiorniku jak planujesz proponuje jako cyrkulacje zalozyc jeszczi 1 lub 2 sztuki pomp np. eheim 1260 zamontowane poza zbiornikiem tak zeby zeby pobieraly wode na poczatku zbiornika a oddawały ja na drugim koncu lub w jego polowie.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chłopaki z pompami można dyskutować a zawsze coś dołożyć

to nie jest problsm mam inny pomysł zadałem wczoraj pytanie

na dziale technicznym LED zamiast HQI w USA już są od 2 lat

wejdzcie tam chcę coś takiego zrobić na próbe może ktoś ma

jakieś informacje lampa LED 250 W to koszt OK 4 000 dolarów

ale myśle że koszt to do zrobienia za 1 000 zł

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek - Synek

Ok macie rację można walić duże pompy zawsze im więcej to lepij ale ?

cały czasz probuje znaleść kompromis pomidzy zasadnością a ceną utzrzymania

akwa wiadomo że to są indiwidualne parametry tak jak z oświet5leniem

ale przy zbiornikach 2 m nadal uważam że 4 pompy wystarczą znam to z autopsji

kolega remi teaz zronił 2 500 l na takich pompach i to działa zapraszam

do Pszczółek k/Gdańska mam nadzieje że tego nie przeczyta i mi to wybaxzy

pozdrawin


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaproszenie, ale nie chce mi się jechać na drugi koniec Polski. Niestety będe się upierał przy sowim, nie wybrażam sobie takiego akwa z taką cyrkulacją jak proponujesz, dla mnie taki projekt już na stracie jest skazany na niepowodzenie:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie o ktory ja pisze musi byc juz zrobione na etapie zamawiania zbiornika

co do oswietlenia led to jeszcze troche czasu uplynie zanim dostosuje sie do potrzeb akwarystyki , ale jest napewno nieuniknione :-)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.