Skocz do zawartości
jacekkudla

1450 litrów -projekt do oceny..

Rekomendowane odpowiedzi

a ja chenie skozystam z zaproszenia i przy nastepnym wyjezdzie na pomorze odezwe sie chetnie podjade do Pszczółek


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek

zaprszam zawsze to jakś widza można się dowiedzieć jakie inni mają doświadczenia

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede napewno.

zawsze moznacos podpatrzec na przyszlosc

cos sie przestal wypowiadac zalozyciel tematu :-)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SYNEK

nie upieram się może masz rację pogadamy za jakiś czas sam to wyprobuje

a w lato weźmiesz znajomych i podjedziecie nad morze :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaa

zapomniałem podać nr dla zainteresowanych

888 111 445

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec off-topicu - proszę pisać na temat.

Cyrkulacji nigdy dość :) Jestem zwolennikiem cyrkulacji min. 40 do 70 razy objętości zbiornika (bez obiegówki) i dla kolegi @jacekkudla radzę zadbać o ten bardzo ważny "aspekt" akwarium :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam dopiero zaczynam bawić się w to wszystko, ale padło tu ciekawe zagadnienie oświetlenie LED

Nie wiem jak w słonych [ceny diód] ale do słodkiego dioda 1W [bo taka miała najlepszy współczynnik lm/W większy niż T5] kosztowała ~9zł :) Jak kolega chce zrobić 250W z ledów to wątpię, że w 1000 zł się zmieści.

Cena 4000-15000 $ bez powodu nie jest. Diody o temp 20 KK będą droższe tak jakby co :)

Chyba, że małe chińskie rączki mają coś tańszego u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zastanowic sie nad wyklejeniem tylnej i bocznych szyb ceramika i ustawieniu pod lampami 2-3 kolumn z zywej skaly (zalezy czy akwarium bedzie stalo w kacie pokoju czy tylko tylna szyba do sciany, czy moze boczna szyba i bedzie dzielic pomieszczenie na dwie czesci)?

Na te kolumny wystarczy kilkadziesiat kilo zywej skaly a z czasem ceramika tez bedzie filtrem. Akwarium mogloby miec 60-65 cm, oswietlone kilkoma pojedynczymi HQI 250 W zawieszonymi bezposrednio nad kolumnami. Dodatkowo po obwodzie, nad ceramika (na ktorej tez beda korale) dalbym podwojny rzad T5. Wtedy byloby zupelnie obojetnie, czy akwarium bedzie mialo 2m czy 2,30 poniewaz oswietlac bedziemy "punktowo" - tam, gdzie ustawimy korale.

Pompy 6500l/h dla takiego zbiornika osobiscie uwazam za pomylke.

Przy odpowiedniej cyrkulacji wystarczy jeden, dosyc spory komin (trzeba wyliczyc potrzebna dlugosc grzebienia dla konkretnej obiegowki).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi,

Wydaje mi się jednak że, aby sobie dać radę z całością będe musiał troszkę wielkość baniaka zmienić. Niestety obecny wychodzi poza "standardowe" rozwiązania. Toteż skłaniam się ku wielkości coś około 180x90x70. jestem pozatym umówiony na oglądnięcie całkiem sporego funkcjonującego baniaka jednego z sympatycznych forumowiczów także decyzje będą podejmowane wkrótce...

Zaraz przedumam rozwiązania dla baniaka o mniejszej pojemności i będe dalej podpytywał...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek

Ustaw jakis karton 90x70 cm na 80 cm stelazu i od razu zauwazysz, ze bez nurkowania nie siegniesz do dna. Ja mam 70 cm wysokie akwarium i wiem, ze to byl blad. Moglo miec przynajmniej 5 cm mniej a stoi na 65 cm szafce...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, obecnie mam 70 cm akwa (słodkowodne) i fakt troszkę trudne w obsłudze, bez maski ciężko coś zrobić... Jaką wysokość proponujesz? 60cm?

A szafka (stelaż metalowy) chciałem zrobić na 80 cm czy zmieści mi się odpieniacz?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym odpieniaczom z gornej polki czesto wystarcza szafka o przeswicie 60 cm. Jak zrobisz 65 czy 70 cm (wewnatrz to zupelnie wystarczy), zreszta najpierw wymysl sobie jaka pojemniosc ma miec akwarium i poszukaj odpowiedniego odpieniacza. Z danych technicznych wyczytasz jaki jest wysoki i ile cm potrzeba luzu, zeby wyjac kubek do czyszczenia.

60 cm wysokosci akwarium jest o.k. tylko ze wzgledu na zachowanie proporcji moze warto strzelic 65. HQI 250 W wystarcza dla 65 cm. Nasypiesz ze 2 cm piachu, wody tez nie nalejesz do pelna, takze sup wody mialby jakies 58 cm...

Wysokosc ustawienia bedzie tez zalezala od tego, z jakiej pozycji bedziesz najczesciej spogladal na zbiornik. Gdy bedzie stal po drugiej stronie pokoju, z dala od "siedziska" to przewaznie Ty lub goscie beda go ogladac na stojaco. Wtedy warto zrobic wyzszy stelaz (np: 80-90 cm) a nizsze akwarium. Inaczej, gdy akwarium bedzie ogladane z pozycji siedziacej. Sam wiesz.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Tym odpieniaczom z gornej polki czesto wystarcza szafka o przeswicie 60 cm. Jak zrobisz 65 czy 70 cm (wewnatrz to zupelnie wystarczy), zreszta najpierw wymysl sobie jaka pojemniosc ma miec akwarium i poszukaj odpowiedniego odpieniacza. Z danych technicznych wyczytasz jaki jest wysoki i ile cm potrzeba luzu, zeby wyjac kubek do czyszczenia.

Ja bym nie był tak optymistyczny. Odpieniacz BK 250 potrzebuje do wygodnej obsługi ok. 64 cm, odpieniacz KZ rozmiar M ok. 69 cm. i tak naprawdę nie jest powiedziane, że odpieniacz musi być najwyższym elementem systemu. U mnie np. filterek na kamienie Zeo ma 73 cm, a reaktor wapienny ok. 84 cm.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też warto by było przy takim projekcie pomyśleć o sumpie w innym pomieszczeniu, teraz gdy jeszcze nie masz stelaża, ani akwarium.

Stelaż wtedy dobrałbyś do pozycji z której będziesz chciał oglądać akwarium. Ja właśnie dlatego cierpię- zrobiliśmy 100cm h stelaż i zrobił się cały panel sterowania, ale miło czasami popatrzeć na akwarium od przodu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie widze , ze masz te same problemy co ja 3 miesiące temu , tylko u mnie dochodził jeszcze niski budżet :)

Chciałem 225x100x60(h) , potem jak zauwazylem jakie to koszty zmniejszyłem litraż do 900L z czasem nawet do 450L :) W miedzy czasie dużo czytałem , konsultowałem , podpytywałem no i zbierałem fundusze na to coś wyśnione , wymarzone . Jednak stanęło i jest , co prawda dopiero się rozkręca ale jest . Jeśli masz mozliwośc na taki wymiar jak podałeś na początku i uciagniesz to finansowo to nie rezygnuj z tego ! Jedyny kłopot to osługa :)

Podobnie jak Ty , też z początku myslałem o upchaniu tego wszystkiego pod szafką . Znów myslałem , konsultowałem , czytałem , słuchałem dobrych rad . Wszystko wyladowało za ścianą a pod zbiornikiem zostało miejsce na preparaty ballinga w przyszłości .

Rady ode mnie :

- h max 65cm chyba , ze dasz DSB do zbiornika .

- przy "głębi" 90 cm boki spokojnie doswietlisz T5 39W

- cały osprzet za scianą ( tańsza obiegówka ) lub piętro niżej (duże straty)

- odpieniacz raczej BK niz KZ :)

- stabilna drabinka do obsługi

- ceramika + odrobine skały nkonstrukcje do zbiornika , reszta skały do sumpa

- nie słuchaj o pompach cyrkulacyjnych 6500L/h :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Neno :

- odpieniacz raczej BK niz KZ :)

a czy mogę poprosić o jakieś rozwinięcie? Nie piszę tego z powodu jakiegoś czepialstwa. Sam mam oba odpieniacze i jestem ciekawy dlaczego jednak w Twoim przypadku polecany jest BK - może wyjdzie z tego jakaś ciekawa dyskusja :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem , ze to tylko u mnie jest taka sytuacja , przynajmniej nie spotkałem się z drugim takim przypadkiem .

Odpieniacz chodzi poprawnie do zasolenia 1.024 , powyżej się wyłancza :)

Pompe woziłem do Andrzeja i u niego przy 1.026 śmiaga normalnie . Kolega Skiba tez mówi , że przy 1.027 jest ok . Dziś jadę z całością ( pompa + kolumna ) i bedzie widomo czy to KZ czy moja woda jest problemem :) Tyl;e ,ze połowa wody to ta własnie od Andrzeja ...

Oczywiscie problem wypadajacej pompy jest znany wszystkim , u mnie dochodzi jeszcze niestabilna praca gdzie przez caly dzien nie wyrzucil nic a przez noc potrafil wypluc 40L piany . Ale jak pisałem wczesniej , może to tylko moja woda :)

Dziś biore i wodę, i odpieniacz na testy :)

Z BK stycznosci nie mialem ale mniemam ,ze pracuje :) a nie jak mój KZ stoi w sumpie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... zaskoczyłeś mnie :) Nie wiedziałem, że potrafią byś takie "siupy" z tym odpieniaczem i jeśli coś się wyjaśni daj znać bo jestem bardzo ciekawy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze zeszlismy troche z tematu glownego to i ja cos powiem.

Uzywlem zarowno odpieniacz BK (mBK200) jak i odpieniacz KZ M.

z wlasnego doswiadczenia moge powiedizc ze KZ poprostu zmiażdzył royala wydajnoscia.

dodatkowo w odpieniaczach gdzie rura kubka ma 200mm i wiecej nalezy pamietac ze w czasie pracy rury te ulegaja wypaczeniu i dekiel od kubka nie wchodzi juz tak ladnie jak na poczatku.

w ramach dodatkowej informacji - wszystkie odpieniacze KZ maja zainstalowany w standardzie splyw z kubka do dodatkowego pojemnika.

Wracajac do tematu cyrkulacji, ja zastowowal bym w takim zbirniku pompy 20tys ok 2szt. ale to zalezy od obsady bo jak bedize tam sporo duuuzych sps'ow to prad rozbijajacy sie o ich korony i z tych 40tys moze byc zaslaby.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten spływ z kubka właśnie uratował sytuację , bo był umieszczony w bańce 60L . Docelowo umieszczę go od razu w spływie do kanalizacji bo "podciagnałem" go sobie zarówno od strony zbiornika jak i sumpa . Tylko czasu nie mam jechac kupic odpowiednio długi wężyk .

Swoja droga jesli to o wydajności , co opisuje Yoka , okaże sie prawda to przy tej cenie faktycznie jestem MEGA konkurencja dla BK .

Ale mnie narazie tylko drazni !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, ja wiem, że mieliście problemy z BK ale może trafił się jakiś egz. "trafiony" bo ja się przyznam szczerze, że jakbym miał wybierać między BK, a KZ to nie wskazałbym, który jest lepszy. Oba mają jakieś plusy oraz minusy i tak naprawdę jak dla mnie jest remis.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku ja moge porownywac KZ'a tylko z mBK200 bo taki mialem (model z nowa pompa) mozliwe ze odpieniacz BK int i SM sa o niebo lepsze od mBK ale jak dla mnie KZ bije na glowe tego malego BK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miła widze się dysputa zawiązała, no i miło :) Kilka pomysłów już się objawiło zobaczymy czy się wykrystalizują... :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój KZ stawal przy 1.026 po max 3 minutach . Przy 1.025 chodził , nierówno ale chodził , tak do max 3h . Przy 1.023 (obecne zasolenie) stanał po 18h :) To tak w ramach uzupełnienia poprzedniej wiadomości.

Cos czuję , ze to zasolenie to jednak nie bedzie tu przyczyna ;(

Tylko gdzie i czego szukac ?

Narazie pada na elektrykę bo jak startuja świetlówki to pompa staje albo szaleje . Może dlatego odpieniacz w nocy pracował normalnie a rano i w dzien stawał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa zapomniałem dodać że akwa stoi w salonie ale w rogu domu, więc nie ma możliowści wyprowadzenia osprzętu za ściane, a dom niestety nie jest podpiwniczony więc do piwnicy też się nie uda....

Jedyne co udało mi się swego czasu zrobić to: podwójnie wzmocniona wylewka w akwarytycznym kącie domu, oraz mam podprowadzoną wodę oraz kanalizację w obręb baniaka....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.