Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED zamiast HQI ????

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Efekt znakomity gratulacje !!!!


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekamy


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt zrobienia takiej lampki i czy moglbys ewentulanie zrobic taka dla mnie?? Czy te ledy bardzo sie grzeja??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem chętny na taką lampkę tylko ze do akwa 450l:) więc czekam aż technika led'owa bardziej sie rozwinie i ceny pójdą w dół:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy samej barwie niebieskiej niestety będą umierać - być może wyglądają ładnie, ale to kwestia kilku tygodni.

Chociaż z drugiej strony, jeśli jest tam 12 szt 3W ledów - to kto wie. :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nowych fotek nie będzie z braku czasu, jutro jak mi się uda to wrzucę filmik ale najlepiej obejrzeć na żywo.

Ledy są zamontowane w aluminiowej perforowanej obudowie, która jest radiatorem odprowadzającym ciepło, sama obudowa robi się ciepła podczas pracy, ale nie gorąca (to znaczy można śmiało wziąć do ręki).Ilość materiału przeznaczonego na obudowę (radiator) nie jest przypadkowa i została tak policzona aby ciepło produkowane przez półprzewodnik nie miało wpływu na świetlność i żywotność. Kat świecenia pojedynczego modułu to 130 stopni. Zamontowana 15 cm nad powierzchnią wody 50cm akwarium oświetla trochę ponad 1m2 dna. Obecnie produkuje zestaw pojedynczy tj jeden moduł+kabel+zasilacz i zestaw podwójny tj dwa moduły+kabel+zasilacz. Można kupić w dobrych Warszawskich sklepach. W przygotowaniu jest moduł składający się z 8szt po 3W diud niebieskich(24W) takich jak na fotach jako alternatywa do świetlówki aktenicznej 24W oraz zestaw biały i zielonkawo-niebieski. Pracuje również nad diodą 10W i 30W ale to jeszcze potrwa jakiś czas, głównie ze względu na cenę tych diód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladnie to wyglada na fotkach, ale:

bylem dzis na premierze filmu na godz 21. ciezko okreslic ilosc swiatla poniewaz pomieszczenie w ktorym stoi baniak jest dosyc ciemne, wiec ile by swiatla nie bylo w akwarium to sie jasne wydaje. fakt ze ladnie fluoryzuje, ale nie tak ladnie jak na fotkach. dalbys wiecej bialego w akwarium po lewej to moze by po ludzku wygladalo i dalo by sie jakos porownac rezultat. w akwarium po prawej przewrocila Ci sie euphyllia i lezy polipami w piachu wiec ja popraw szybko. w akwarium po prawej chyba nie ma ledow tylko swietlowki, jesli nie to popraw mnie. generalnie uwazam ze za malo swiatla jest tak czy siak. i tak uwazam ze LED ma przyszlosc, tylko WIECEJ MOCY!


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

w prawym akwa nie ma ledów (tylko jeden aquael ten z kąpletu), nad lewym zamontowane są ledy niebieskie i jeden led biały ( który nieco psuje efekt fluo ) celowo nie montowałem białych ledów ponieważ chciałem pokazać efekt moonlight i wyciągnąć maksymalną fluorescencje. Biała leda, która wisi nad akwa ma za niską tęp barwową tj jakieś 8000K i psyje efekt, za około 3-4 tyg będę miał ledy białe o temp 10000-12000 i wtedy będzie to miało sens. Powerled białe o temp 10000 i trochę powyżej trudno kupić i trzeba na nie długo czekać ponieważ jest to tzw skrajna selekcja, a w produkcji wygląda to tak, że na 10-15szt led selekcji środkowej ( światło białe cieple) przypada 1-2szt led z selekcji. Zimne białe ledy 10000-12000 są łatwo dostępne jako led typu flux, ale jako power niestety nie.

Jeżeji ktoś z was trafi power leda o takiej temp proszę o kontakt. Łatwo to sprawdzić, należy źródło światła zakryć białą kartką, jeżeli kartka zabarwi się na lekko niebiesko to znaczy że led jest odpowiedni.

A tak przy okazji ledy, te nad akwa w imax pracują na 20% maksymalnej mocy 260mA a można je spokojnie potraktować prądem do 800 mA.

Dzięki za info o przewróconym koralu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Viridis, a mi sie kompletnie nie podoba.

Temat jest o oświetleniu LEDami zamiast HQI/T5 a to mi bardziej przypomina oświetlenie Power Moonlight.

Jak dla mnie za mało światła i MEGA za mało światła białego. Przez to kompletnie zafałszowałeś kolory korali wyciągając tylko ich fluorescencje - fajny efekt do robienia zdjęć ale nie chciałbym mieć takiego akwa na stałe.

Dodatkowo w takim oświetleniu korale będą gorzej rosły, jak w ogóle będą.

Podsumowując, zły stosunek białego światła do niebieskiego ( a może białego w ogóle nie ma ? ) i .... za mało w sumie lumenów jak na ten zbiornik.

To tyle ode mnie.

PS. Co do uzyskiwania barwy 12000-20000 nie szukaj LEDow o takiej barwie, łatwiej i lepiej uzyskać ją mieszając barwę stosując odpowiednią proporcję Białych do niebieskich. Ja z doświadczenia i innych form uzyskałem stosunek 1 biała Q5 do 2/3/4 niebieskich i jest pieknie :-), w necie dużo jest przykładów z pomiarami barwy światła.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację jest to efekt power moonlight, ale ledy tego typu moga z powodzeniem zastąpić światło akteniczne z T5, co do białego światła jest tam tylko jedna biała dioda, więc faktycznie mało, czy korale będą żyły i rosły przy takim niebiskim świetle? Trudno powiedzieć,że na pewno tak albo, że nie. Pod samymi świetlówkami ATI b+ zaobserwowałem całkiem pozytywne zachowanie niektórych koralowców. Za jakiś czas będę wiedział to na pewno i wtedy o tym napiszę.

Jeżeli chodzi o mieszanie kolorów led niebieskie (rożne długości fali 440nm,450nm i 470nm) z białymi to też oczywiście masz racje, ale jeżeli użyjesz diud (białych) o zbyt niskiej temperaturze np 8000-9000 a w handlu właśnie takie są sprzedawane jako zimne białe to w dużym stopniu stracisz efekt fluorescencji koralowców spowodowany diodami niebieskimi, a tego chciałbym uniknąć. Diody białe 10000-12000k mam już zamówione, próbki już testowałem i dają bardzo fajny efekt, same wywołują fajną fluorascencje wiec wraz z niebieskimi powinny dac taki efekt o jaki mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Virdis

daj jakieś linki co co do białych LED-ów


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być upierdliwy ale nie "diud", "diód" tylko diod :)...


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, gdzie w Polsze można zakupić takie diody led o odpowiedniej temperturze i lm? Białe i aktyniczne.

I jeszcze namiary na Osobnika, który je odpowiednio połączy - jestem niestety "zielony" w sprawach "elektryki diodowej":)

Może ktoś wie ,czy światło z ledów emituje odpowiednie promienie UV dla koralowców tak jak przy dedykowanych do morskiego świetlówkach?

... a Przemek wciąż milczy ...


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej są dostępne w USA

cena ok 100 W to 150 $ + przesyłka

poczekajcie troszkę sam kąbinuję

ale tak naprawdę to za ok parę miesięcy

okaże się jak czują się korale.

Na początku masz link do gotowych lamp

zerknij

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami widzicie musi to działać

Myślę że to kwestja czasu Ja sam właśnie robię akwa na probe z LED -ami

I czekam na efekty z niecierpliwością


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku jakies postepy w temacie?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Przemek milczy :}


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie firmowa aktynike led beleczka ma 5 diod i dlugosc okolo 50 cm, nie bardzo moge powiedziec cos wiecej o parametrach technicznych bo producent zadbal bardzo o tajemniczosc :), ale powiem, ze nie zamienil bym jej na jakakolwiek swietlowke aktyniczna poprostu pod wzgledem swiatla, ilosci i jakosci odpadaja wszystkie jakie do tej pory mialem okazje testowac. Minusem takiego oswietlenia jest tylko kont pod jakim rozchodzi sie swiatlo, na typowy baniaczek jak moj ( kostka 280l) dla dobrego doswietlenia 2 to opcja. niedlugo przeprowadzam moich podopiecznych do wiekszego zbiornika i tam tez na pewno bedzie siwcila aktynika led. co do swiatla bialego mozna kupic takie same beleczki pol na pol lub biale 14kk , w sklepie w jednym z akwarii wystawowych wlasnie takie swieca ( akwa to bodajze orca tl ) i daja sobie bb dobrze rade ( obsada korale miekkie).

Ps. do duzych minusow moge tez zaliczyc wrazliwosc na wilgotnosc srodowiska :), pierwsza lampa stracila 1 diode juz po 3 miesiacach a padla po 8 zupelnie, teraz po wymianie mam ponoc nowy model gdzie ten problem zostal poprawiony, poswiecimy zobaczymy.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie za jakieś 10 dni się odezwie jak sprowadzi to swoje cicho sza i ptaszki ćwierkają:)

tomik Gdzie można zobaczyć te belki z led? Jakiś namiar na www?


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi się - więcej info w przyszłym tygodniu. :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.