Skocz do zawartości
vitekzawada

zywica mb20

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie ile wody mozna przepuscic przez zloze mb20 okolo 0,5litra zanim nadaje sie do wymiany,pozatym nie posiadam jeszcze tds dopiero w planach zeby zakupic


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma reguly, to zalezy od jakosci wody w kranie i efektywnosci RO, ja zmieniam zywice co pol roku, co wychodzi na 700-900 litrow wody, ale TDS nadal pokazuje 0 za DI (przed DI okolo 10)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

nie ma reguly, to zalezy od jakosci wody w kranie i efektywnosci RO, ja zmieniam zywice co pol roku, co wychodzi na 700-900 litrow wody, ale TDS nadal pokazuje 0 za DI (przed DI okolo 10)

To ja wymieniam co 4 miechy,hm czyzby niepotrzebnie?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznica niewielka, koszt 1 litra zywicy jest w zasadzie nieistotny przy pozostalych kosztach prowadzenia akwa, tylko nie chce mi sie wlazic pod zlew i rozmontowywac tego :)

btw - zywica mb400 duzo szybciej sie zapychala, po 3-4 miesiacach byla w polowie czarna, a mb20 po pol roku wyglada jak nowa, ani sladu zanieczyszczen.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek:To ja wymieniam co 4 miechy,hm czyzby niepotrzebnie?

Cztery miesiace o niczym nie swiadcza poniewaz jeden w tym czasie pobierze 100l a iny 1000l ( ilośc podmian ilośc odparowanej wody) wazna jest ilosc wody która przepłynie przez zywice ja wymieniam po około 500l

Pozdrawiam


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czerest,mam mniejsze akwarium niz Mateusz wiec pewnie wody mniej zuzywam.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te zwykłe DTSy (przepływowe "no name") to tak naprawdę tylko wskaźnik czy membrana jest cała


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak policzylem to mi wychodzi ze juz jakies 800 litrow przepuscilem,troche kolega bieze wody ro,jak narazie nie widac zadnych zanieczyszczen w zlozu,filtr mam przezroczysty,ale jutro mysle ze juz czas wymienic


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

"Purolite MB400 - gotowa żywica mieszana stosowana do produkcji wody zdemineralizowanej o dużej czystości wolnej od krzemionki. Możliwe do osiągnięcia przewodnictwo właściwe mniejsze od 0,1 uS/cm. Wysoka robocza pojemność wymienna. Żywica MB400 dostępna jest też w wersji IND wyposażonej w barwny wskaźnik chemicznego wyczerpania jonitu.

odpowiedniki:

Rohm&Haas Amberlite MB20

Bayer UltraPure 1241MD"

Ot,taką info znalazłem...na temat zapychania,utraty koloru oraz "rodzaju"mb400 czy mb20...

Ja raz w tygodniu uzdatniam ok 130 litrów,a żywicę wymieniam jak zasyfi mi się prefiltr 5mikron...bo przed nim mam siatkowy,20 mikronów,10 mikronów...czyli tak ok. co 6-7 miesięcy...

Wodę zanim zleję do baniek 20 litrowych sprawdzam tds'em...

Dodam że ostatni raz jak mierzyłem wodę to było w kranie 586 ppm...a teraz już jest 309 ppm...nastąpiła poprawa bo podobno zaczynają wymieniać rury na jakieś w nowszej technologi...w Warszawie na Ursynowie...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elvis: mb400 i mb-20 roznia sie skladem, a raczej proporcja anionitow i kationitow, i to dosc znacznie, gdzies mialem dane na ten temat, choc w sumie nic to nie mowi :) - po prostu moze do warszawskiej wody lepiej pasuje sklad mb-20?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Elvis, jeśli wymienisz żywicę co 6-7 miesięcy przy zużyciu 130l wody tygodniowo to wychodzi, że żywica starcza Ci na ok. 3500l wody. Jeśli używasz tego zwykłego wkładu na żywicę do 10 calowych kubełków - czyli trochę ponad 0,5l żywicy to... nie pisz tego tak otwarcie bo znajdzie się zaraz wielu naśladowców:) i jeszcze ponad 300ppm w kranie :) Przy takiej wodzie filtr DI powinien mieścić min. 2l żywicy aby wytrzymał te 6 miesięcy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu piszesz, że te chińskie TDS się nie nadają, jakie wiarygodne mierniki możesz polecić?

W sklepach nie widziałem innych, tylko tunze, ale zadziwiająco podobne- przynajmniej z wyglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręczny Hanna polecam - rewelacja:)

Tam gdzie "No name" pokazuje ciągle 0, Hanna potrafi pokazać np.8 ppm


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki miernik jak Czarek i nie pozostaje mi nic innego jak potwierdzić jego słowa.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe czasami lepiej nie znać prawdy i spać spokojnie:)

@Nemezis, to ten? ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nie podajemy tu na forum namiarów na produkty w innych sklepach.

Na zdjęciu miernik wygląda trochę inaczej niż mój ale z opisu wychodzi, że jest jednak taki sam. Dla pewności mogę podać symbol - HI 98311


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

@Elvis, jeśli wymienisz żywicę co 6-7 miesięcy przy zużyciu 130l wody tygodniowo to wychodzi, że żywica starcza Ci na ok. 3500l wody. Jeśli używasz tego zwykłego wkładu na żywicę do 10 calowych kubełków - czyli trochę ponad 0,5l żywicy to... nie pisz tego tak otwarcie bo znajdzie się zaraz wielu naśladowców:) i jeszcze ponad 300ppm w kranie :) Przy takiej wodzie filtr DI powinien mieścić min. 2l żywicy aby wytrzymał te 6 miesięcy.

Używam miernika zwykłego za 120zł z "czystej wody" ale jak będę miał trochę grosza to może zainwestuję w droższą hannę...

A poza tym hanna za 200 zł pewnie nie wiele różni się do zwykłego za 120 zł...

Filterki 10" mam w konfiguracji:filtr siatkowy,20 mic.,10 mic.,5 mic.,węgiel,1 mic.,dwie równoległe membrany 100 gpd no i po nich żywica mb 400...

Twoja hanna może pokazywać 8 ppm ale ta tańsza za 200zł pokaże zero..czyż nie tak ?

A nawet 8 ppm w stosunku do 300 czy 500 ppm to jest niewiele...a jak często grzebiemy ,wkładając ręce do akwarium i ile kurzu i syfu z powietrza dostaje się do wody naszej rafy...

Można porównać to do umycia i nawoskowania samochodu pod domkiem ,ale żeby wyjechać do głównej drogi musimy pokonać zabłoconą,rozmokłą drogę...

Lepiej na początku zainwestować w porządne filtry a potem zakupić sobie miernik za 500zł...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna za 500zł

Range EC 0 to 3999 µS/cm

Range TDS 0 to 2000 ppm

Range Temperature 0.0 to 60.0°C / 32 to 140.0°F

Resolution EC 1 µS/cm

Resolution TDS 1 ppm

Resolution Temperature 0.1°C / 0.1°F

Accuracy EC ±2% F.S.

Accuracy TDS ±2% F.S.

Accuracy Temperature ±0.5°C / ±1°F

Calibration automatic, 1 point

TDS Conversion Factor adjustable from 0.45 to 1.00

Temperature Compensation automatic, with ß adjustable from 0.0 to 2.4% / °C

Environment 0 to 50°C (32 to 122°F); RH max 100%

Battery Type / Life 4 x 1.5V with BEPS / approx. 100 hours of continuous use,

weight:100 g

Hanna za 200zł

zakres: 0 do 3999 μS/cm; 0 do 2000, ppm; 0.0 to 60.0°C

rozdzielczość: 1 μS/cm; 1 ppm; 0.1°C

dokładność: ±2% pełnej skali EC & TDS, ±0.5°C

faktor: TDS 0.45 do 1.00

Kompensacja temp.: Automatyczna ze współczynnikiem BETA (ß) od 0.0 to 2.4 %/°C

zasilanie: 4 x 1,5V z BEPS / 100 godz. ciągłej pracy

wymiary/cięzar: 100 g

Dla porównania :)


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki miernik HANNA pokaże krzemiany w wodzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzenie ze ceny konduktometru sa zmienne to lekkie niedopowiedzenie :D - cena Konduktometr HI 98311 w ofercie Hanna w promocji na 2008 rok wynosila niecale 400pln, w USA kosztuje 85USD, a jak zapytalem firme ktora ma w ofercie, to dostalem cene 155EURO netto - czyli prawie 900pln :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za pisanie post pod postem, ale troche czasu minelo. Dzis dostalem miernik TDS HI 98311 - tendokladniejszy chyba, i niestety okazalo sie ze to byly troche zmarnowane pieniadze - tzn moj chinski miernik za 70PLN pokazuje dokladnie takie samo zero jak i ten HI (w wodzie do dolewki ktora juz stoi od piatku wiec ladnych kilka dni) :) . Nie wiem czy to znaczy ze trafil mi sie dobry tani miernik, czy akurat to co mam w wodzie (a ciagle wylazi mi cyjano) to nie daje sie odczytac przez pomiar przewodnosci.

BTW - kupil mi go szwagier i u siebie w USA sprawdzil w kranie z wodociagu, i mial 45ppm (ja w wawie 280 - stary tds pokazywal 310) - takiej wody w kranie to tylko pozazdroscic :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.