Skocz do zawartości
tomajk

Różnica poziomów.

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam jeśli ten temat był poruszany.

Mam taki problem, akwarium będzie w pomieszczeniu "A" na parterze, a zaplanowałem umieszczenie sumpa w pomieszczeniu "B" piętro niżej. Wszystko niby cacy, ALE czy pompy wody powrotnej dadzą radę wrzucić wodę na wysokość 4m ? Od poziomu wody w sumpie do krawędzi akwarium będzie właśnie taka wysokość.

W opisach jest często podana wysokość podnoszenia, ale mam do czynienia z pompami, co prawda nie akwarystycznymi i wiem że na granicy wysokości podnoszenia wydajność pomp spada radykalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak uzyjesz odpowiednich pomp to dadza rade, wiekszosc popularnych obiegowych sie nie nada, ale sa pompy wysokocisnieniowe, choc chyba bardziej popularne w USA. Zobacz np pompy IWAKI.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomajk :

Od poziomu wody w sumpie do krawędzi akwarium będzie właśnie taka wysokość.

Weź pod uwage , że pompa jest raczej montowana na dnie sumpa. Żeby sie potem nie okazało , ze pomyłka o 30-40 czy 50 cm nie wykluczyła uzycia już zakupionej pompy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy roznicy poziomow 4m te 40-50cm raczej nie ma znaczenia, a w zasadzie to i teoretycznie nie ma znaczenia - liczy sie tak jak autor watku napisal roznica miedzy lustrem wody w sumpie i krawedz akwa przez ktora musi sie przelac woda - pompe mozna sobie dowolnie zamontowac byle dala rade zaciagnac wode.

Te pompy w wysokim podnoszeniem sa z reguly przeznaczone do montazu obok sumpa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście liczy się tylko różnica między dolnym poziomem lustra wody a górnym poziomem wylotu wody, takie są zasady hydrodynamiki.

Znalazłem pompy Iwaki ale tam ani słowa o akwarystyce. :D

Może jakaś link w dobrym kierunku ?

No i pytanie czy aby dobry to pomysł ? czy nie trzeba mieć na "oku" i akwarium i sumpa podczas prac pielęgnacyjno-konserwacyjnych :)

Będę miał do pokonania jednak schody i niezły kawałek drogi, zanim doczłapię się z punktu A do punktu B trochę czasu minie. Zaplanowałem takie rozwiązanie ze względu na hałas pracujących urządzeń, mieszkam w ciszy i nawet pompę obiegową w nocy słyszę wyraźnie. Pragnę uniknąć jak najbardziej szumu.

Jeszcze jedno pytanie, ostatnimi czasy coraz częściej są zaniki prądu, a to drzewo, a to wiatr, a to jakiś remont, najczęściej braki są nie dłuższe niż godzina, po tym czasie i tak uruchamiam agregat, lecz w nocy nie zawsze mi wiadomo kiedy tego prądu nie ma, widać to dopiero po kontrolkach w sprzęcie, zresetowane zegarki itp. Czy powinienem się zabezpieczyć w UPS czyli przetwornicę napięcia tak by podtrzymała pracę przynajmniej filtra ? czy powiedzmy 2 godzinny brak zasilania nie zrobi spustoszenia biologicznego ? Jakie jeszcze urządzenia, (mikser, reaktor...) muszą mieć pracę bez przerw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy,oprócz różnicy kondygnacji, od odległości w poziomie pomiędzy akwarium a sumpem. Z własnego doświadczenia sugeruję użycie miękkiej rury (np. http://www.budmech.com.pl/armatura-cinieniowa-pvc_waz-techniczny-pvc_neptun.html ) i zminimalizowania do niezbędnego minimum ilości kształtek. Nawet łuki 90stopni generują większe straty niż łuk z rury. Może trochę większy promień ale naprawdę się opłaca. Mam w ten sposób zasilane dwa zbiorniki jeden pompą Iwaki WMD40RLT drugi natomiast klonem Iwaki pompą Gen-X PCX40.Obydwie pompy sprowadziłem z USA są na 110 V plus transformator i z pełną odpowiedzialnością mogę je polecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump planuję usytuować dokładnie pod akwarium, po drodze będzie tylko jeden łuk 90' więc opory zredukowane do minimum, rura wewnątrz gładka przepływ prawie laminarny :D

WMD40RLT znalazłem, (TŁUMACZENIE STRONY) wiecie jak to wygląda :D

Hmm : # Natężenie przepływu: 750 gph

# Max head: 21.3 feet Max głowy: 21,3 stóp hmmm czy ktoś na "nasze" to przełoży ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwaki_PC_WMD30RLT.jpg

Ten wykres nie wygląda zbyt ciekawie, wypada że 40 RT jedynie da radę.

Czy ja dobrze rozumiem 30litrów na minutę ?? chyba odpada 1800L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam opory przepływu itp. to przy wydajności 1800L/h będzie pompa podnosić wodę na wysokość 4m spokojnie.

Jaki powinien być przepływ przez odpieniacz w procentach masy wody zbiornika głównego ? coś nie mogę doszukać się tego.

Czyli trzeba zachować ciągłość pracy pomp ? a co ze strumieniowymi ? one też muszą bez przerwy ?

a kalk reaktor, mikser itp ?

UPSem się będę martwił dopiero gdy poznam moc wszystkich urządzeń których praca musi być nieprzerwana.

I tak pewnie będzie to przetwornica napięcia, gdyż większość UPSów do sprzętu komputerowego generuje przebieg napięcia trapezowy, a to nie wskazane dla pomp jest, dlatego porządny przetwornik sinusoidalny raczej wchodzi w grę, też już są z ładowaniem automatycznym i przełączaniem w 20ms a co najważniejsze akumulator porządny można dołączyć. Raczej mnie interesuje teraz CO musi działać bez przerwy.

Sądzę że oświetlenie i ogrzewanie można sobie darować, tu zdążę uruchomić zasilanie awaryjne, godzina czy 2 nie powinny być problemem, no chyba że jestem w błędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma reguly, poszukaj danych odpieniaczy z klasy ktora bedziesz chcial zasosowac, ale 1800 to calkiem duzy przeplyw jak na odpieniacz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak znalazłem owszem dane do jakiej wielkości zbiornika nadaje się dany model, ale nie ma wzmianki jaki powinien być zachowany przepływ, chyba nie powinienem się sugerować parametrami pompy w innych modelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdziesz bo często te dane są jednak podawane, zwłaszcza lepszych firm. O jakim odpieniaczu myślałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

O jakim odpieniaczu myślałeś?

ATI - Bubble Master 250 ale nie koniecznie ten, to raczej wynika, że jego wydajność odpowiada mi, jeśli będą inne sugestie, chętnie skorzystam.

Przyznam się, że długo raczej szukałem wiadomości o wodzie, składzie, co z czym się je w solniczce :) techniczną stroną zająłem się dopiero teraz gdy zapadła decyzja, gdzie i jakie będzie to akwarium, dlatego ponękam was trochę, ale mam nadzieję się kiedyś zrewanżować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem jakie to będzie akwarium. Opisałeś gdzieś swój plan?

A jeśli chodzi o urządzenia, które muszą pracować nieprzerwanie w akwarium to, moim zdaniem, takich nie ma. Pisałeś wcześniej, że pewnie np. dla oświetlenia godzina czy dwie to nie jest prbolem. Masz rację. Z innymi elementami jest tak samo. Kilkugodzinny przestój w sumpie nie spowoduje katastrofy. Bez cyrkulacji dojrzałe akwarium wytrzyma kilka dni. Temperatura może spokojnie spaść o kilka stopni i jeśli nie będzie to trwało bardzo długo to nic się nie stanie. Generalnie chodzi mi o to, że jeśli system będzie w dobrej kondycji to nie musisz się obawiać kilkugodzinnych przerw w dostawie prądu.

Za podstawę uznałbym utrzymanie przepływu akwarium - sump. Zwłaszcza jeśli w sumpie będzie np DSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rs faktycznie nie pisałem jakie mam w planie akwarium, na to przyjdzie jeszcze czas.

Ja od lat mam akwaria słodkowodne, a tam nie raz zdarzyło mi się, że po takiej przerwie w zamkniętym filtrze powstały już procesy rozkładu beztlenowego materii i niestety na początku zdarzyło się zapaskudzić wodę, choć nie było to wielce groźne bardziej nieestetyczne, ale to w końcu nie solniczka.

Problem zniknął jak zainstalowałem stycznik monostabilny i w przypadku powrotu zasilania pompa nie rusza, mam czas na sprzątanie :) Tu z kolei naczytałem się o procesach, białkach, składzie chemicznym, nitryfikacji(wiem że również beztlenowej) itp, więc problem przerw w pracy systemu urósł ro rangi generalskiej :D

Choć miałem takie przeczucie, że może nic się nie stanie, ale po to zarejestrowałem się na forum by dowiedzieć się o możliwych zagrożeniach za wczasu, nie znoszę eksperymentów na żywym organizmie :D

A co tam w końcu to nie żadna tajemnica :D zbiornik - wymiary 280cm- 65cm 75cm wys. tak wiem że głębia trochę mała 60cm, ale niestety akwarium jest częścią wystroju wnętrza pokoju dziennego i nie da się inaczej. Pojemność netto wody w zbiorniku szacuję na 1000L no może 900 jak będzie więcej konstrukcji.

Do tego sump właściwie nie mam ograniczenia wielkości, mam obecnie wolny zbiornik na 600L więc mogę tam coś zorganizować, albo po skompletowaniu sprzętu zrobić nowy na wymiar.

Z tymi pompami jest faktycznie kłopot, zastanawiam się nad zrobieniem jednak sumpa na tym samym poziomie, ale w innym pomieszczeniu, tyle że dochodzi długość rur, ale przekrojem można nadrobić.

Każda pompa wytwarza oprócz strumienia masy wody również i ciepło, nie uśmiecha mi się ładować energię podwójnie latem, do schładzania. 120 czy 500W jednak robi różnicę, i tu właśnie jest kłopot z ciśnieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 4 m roznicy poziomow to nie za duzo?

Mysle o postawieniu sumpa na wys. ok. 0,8 m nad podloga piwnicy a wtedy wysokosc podnoszenia bedzie ok. 3 m.

Straty energii beda i tak spore...

Chlodzenia raczej nie bedziesz potrzebowal, bo piwnica jest znacznie chlodniejsza niz pokoj?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doszedłem do wniosku, że to jest za dużo, nie jest priorytetem oszczędzanie na energii elektrycznej, ale marnotrawstwo też jest nie wskazane.

Przemyślałem sprawę i zmieniłem trochę projekt, wygospodarowałem dzięki temu miejsce pod akwarium na sump wielkości 140cm na 40 na 40, mam nadzieję, że to wystarczy.

Co do chłodzenia to może się okazać że również będzie potrzebne, ale raczej zastosuję wymiennik ciepła, zużywam dość dużo wody do podlewania roślin, nic nie stoi na przeszkodzie by puścić część wody ze studni o temp. 10'C przez wymiennik, sterowanie termostatem i zaworem elektromagnetycznym. Wodę taką wykorzystuję do klimatyzacji, to pewnie i tu zda egzamin. Do podlewania idzie codzniennie w okresie letnim od 10 do 50m3 więc jest tego pod dostatkiem.

Musze jeszcze raz przejrzeć modele odpieniaczy, bo będzie ograniczenie wysokości, do 50cm. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.