Skocz do zawartości
Brevis

Brązowe glony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu w sumie prawie roku mam problem z glonami (chyba okrzemki - zdjęcie).

glony.th.jpg

Mój zbiornik to:

- 100x45x46

- złoże zraszane (nie biobale wrzucone do sumpa)

- filtr siarkowy

- odpieniacz Beast 400

- HQI 150W BLV 10000 + 2xT5 ATI Blueplus (10h dziennie)

- cyrkulacja łącznie 7000l/h

- sól Preis

- Balling

Parametry:

- NO3 niewykrywalne

- PO4 0,005

- Ca 456

- Mg 1410

- kH 9,6

- TDS osmozy ok 1

Akwarium ma 2 lata. Korale twarde i miękki są w dobrej kondycji, mają duże przyrosty, ładne kolory. Glony mam od ok roku, zauważyłem że woda z osmozy nie mam na nie wpływu, czy TDS wskazuje 8, czy 1 rosną tak samo. Wodę podmieniam co 2 tyg. i zauważyłem, że po podmianie jest więcej glonów niż w starszej wodzie. Spróbowałem również zasłonić na jeden dzień całkowicie akwarium, pomogło, ale na krótko. Czy jest możliwe, że mam zbyt silne oświetlenie, czy może być inny powód wzrostu glonów??

pzdr


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja za slaba,i ten filtr zraszany i siarkowy moga robic za przyczyne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co to znaczy że mogą robić za przyczynę?? Co takiego się w nich dzieje??


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz pH?Bo z tego co wiem filtr siarkowy moze obnizac pH.Jak czesto wymieniasz prefiltry i zywice w osmozie,bo tds to powinien wskazywac 0.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coto znaczy TDS osmozy ok 1 ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Natan :

na poczatek sprobuj przestawic jakas pompe tak by byla lepsza cyrkulacja przy piachu.

Peniek ma rację. Zwróć uwagę na jakość wody do dolewki i podmian.

BTW. Czym mierzysz PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po siarce mam żwirek koralowy. pH odcieku z filtra 7,8 w akwarium 8,1.

"TDS osmozy ok 1" - skrót myślowy, oznacza pomiar TDSem wody po procesie filtracji osmotycznej wskazuje 1.

Spróbuje chyba zwiększyć cyrkulację. Fosfor był mierzony testem ROWA. Prefiltry i żywicę wymieniam gdy TDS wskazuje więcej niż 2, chyba że próbuję czy większe wskazanie TDS powoduje większy wzrost glonów.


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobnie pojawiło sie jak spostrzegłem ,że prefiltry mam zawalone i już nie tak łatwo sie tego pozbyć . kupiłem dziś Aqua Connect SILICARBON ponoć na okrzemki . spróbuję i obadamy :D a może już ktoś próbował?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pilnować terminu wymiany prefiltrów tylko że nie każdy ma taką samą kranówkę więc wymiana może być od 2 do 6 miesięcy


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekkuku

Silicarbon pomaga :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D@Brevis

Stani :

@Darekkuku

Silicarbon pomaga :D

a jak go zastosowałeś, do RO czy przepływowo w akwa?

już wiem , znalazłem :http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16342&d=15

pozdrawiam


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowalem w akwarium. Testem sie nie sugeruj, bo cale Si jest wbudowane w okrzemki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja też spróbuję tego Silicarbon'u. @darekkuku napisz za jakiś czas czy coś pomogło. @Stani, po nazwie wnioskuję że jest to coś w rodzaju węgla?? Myślę że oprócz okrzemków nic więcej nie wypleni mi z akwarium.


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie zgadza.:D

Warto to dac do kubelka, nie za ciasno, nie pluczac (mimo, ze troche popuszcza), miedzy dwie warstwy waty.

Przez ten czas mozna troche codziennie pogmerac w piachu, zeby okrzemkom naprzeszkadzac. Dodanie bakterii nie zaszkodzi - niech cos zasiedli uwolnione przez okrzemki powierzchnie.

Ja bym jeszcze na wszelki wypadek przypilnowal, zeby nitratu bylo ze 20 x wiecej niz PO4. To tak w razie niemca, gdyby z okrzemkami przypadkowo przemieszaly sie cyano,. albo chcialy zasiedlic te wolne powierzchnie szybciej od bakterii.

No i przypomniec sobie, kiedy byla zmieniana zywica - szkoda znowu zapaskudzic wode, bo Silicarbon tez nie jest za darmo.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek

Ja juz nie pamietam, ale chyba z miesiac mozna go pomoczyc. Pozniej juz i tak bedzie "unieszkodliwiony". Nie wiadomo, czy jedna paczka usunie problem...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbadaj wode z RO i koniecznie usun filtr siarkowy ja tez kiedys tak mialem teraz jest ok a i sproboj zastosowac wodke Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtra siarkowego na pewno nie usunę. Jak już wspominałem oprócz tych glonów wszystko od 2 lat pracuje b. dobrze, a poza tym kolego speedfan4, rezygnacja z siarkowego pogorszyłaby jeszcze sytuację ponieważ wtedy zżarłyby mnie azotany z filtra zraszanego. Jeżeli chciałbym coś zmieniać to wszystko i przejść na refungium lub zeovit, a na zmiany nie mam czasu i ochoty a poza tym zwycięskiego składu się nie zmienia. Nie widzę również celowości wlewania wódki, która stanowi pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych (chyba że się mylę), a biorąc pod uwagę dobre wyniki wnioskuję że biologia hula dobrze. Zwiekszenia cyrkulacji jeszcze nie próbowałem.


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, ze filtrem zraszanym produkujesz NO3 a siarkowym go usuwasz. Obydwa sa zbedne. Raczej bym je odsprzedal razem z odpieniaczem i za te pieniadze kupil troche lepszy odpieniacz.

Kiedys ten siarkowy moze zadzialac "inaczej".:D

System dziala wiec sie nie spieszy, ale warto to przemyslec.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.