Skocz do zawartości
krotki

Moja rafa ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Krótko i z autopsji.

Warunkiem sukcesu jest:

1. DSB

2. Regularne podmiany wody - np. co tydzień ok. 15%

3. Nie przekarmianie(!) - najważniejsze

4. Umiejętnie dobrana obsada.

5. Odpowiednia cyrkulacja

6. Na stałe wsadzony absorber dobry fosforanów

7. Węgiel - raz na miesiąc wymiana.

8. Pilnowanie zasolenia i temperatury - im miejszy zbiornik tym bardziej te parametry są rozbujane.

Wszystko.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. Jutro przyjadę dokupić piachu

ad2. woda podmieniana co 3 dni po 5%

ad3. nie karmie za dożo wiem ile zjedzą :)

ad4. planowałem do tej obsady do kupić pare koników (powoli zaczynam zbierać)

ad5. radzisz dokupić pompkę jakąś?

ad6. przeanalizuje temat

ad7. będę pamiętał

ad8. staram się jak mogę

Dziękuje za wypowiedz Bezcenne informacje

pozdrawiam


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek :
moobi :

To ja poproszę adres tego sklepu, żebym nigdy tam nie zrobił zakupów do morszczyzny. Po prostu wcisnął ci kiepski zestaw i tyle. Czytając to forum sam byś się o tym przekonał.

A do tego plecaka to pewnie w ogóle tam nie zagląda.

Tak się składa że to ja proponowałem ten zestaw koledze krotki..

Jakoś nie czuję się jako osoba wciskająca kiepski zestaw - powiem więcej, sądze ze tego typu akwarium jest lepszym rozwiązaniem niż:

a) zbiornik 200l w przypadku gdy właściciel ma ograniczone fundusze - i starczy mu na zakup szkła, oświetlenia i powiedzmy na 10kg skały - nic więcej - reszta w dalekiej przyszłości lub na kredyt.

:) każdy inny zbiornik do 100l w którym trzeba ręcznie zrobić pokrywę, filtrację etc. Tym bardziej że nie każdy ma czas/umiejętności/chęci - niepotrzebne skreślić.

Ciągnąc dalej temat "kiepskiego zestawu" - powiem Ci kolego tylko tyle, że w tym oto kiepskim zestawie od półtora roku siedzą sobie twarde koralowce(pod standardowym PC + 4 diody), bez odpieniacza, podmiany raz na tydzień(około) - z 4 rybkami itd.(oczywiście, nie jest to totm, jednak umieralnia także nie)

I czy to kiepski zestaw czy nie - osobiście nie odważyłbym się tak oceniać nie mając sądze prawie żadnego doświadczenia z tego typu akwarium. 10 lat temu dwie pensje bym oddał za takie małe akwarium - nie musząc kombinować z panelami, pompami, wentylatorami itd. Po prostu tego nie było.

A co do zaglądania do plecaka - powiem tak: :)

Pokaż mi swój zbiornik a powiem Ci co sobą przedstawiasz - i tyle w temacie.

Ja niestety akwarium (jeszcze) nie mam - więc być może i plecak za mały , za chudy - więc dlatego nie ma po co zaglądać :)

pozdrawiam serdecznie

Przemek

No to mi się dostało :-)

Tylko teraz mam ogromnie mieszane uczucia - specjalista proponuje zbiornik, który praktycznie nie spełnia żadnego z warunków przedstawianych jako porady dla nowicjuszy na tym forum.

Być może ktoś z ogromną wiedzą nie ma problemu z prowadzeniem takiego zbiornika, ale jak dla początkującego to chyba zbyt duże wyzwanie.

Akwarystyka morska jest dla mnie nowością, duuużo czytałem to forum zanim zdecydowałem się założyć słonowodne, no i do głowy by mi nie przyszło pojechać po całkowitym minimum.

W moim przypadku inaczej jest z akwarystyką słodkowodną. "Bawię" się w to już ładnych kilkanaście lat, założyłem wiele zbiorników, ostatnio robię to komercyjnie, i NIGDY by mi nie przyszło do głowy sprzedać klientowi bez doświadczenia hardcorowego zbiornika z minimalistycznym sprzętem , i powiedzieć mu ze wszystko będzie OK i że wystarczy tylko chcieć.

Zawsze staram się zapewnić sprzęt, który będzie spełniał PRZYNAJMNIEJ średnie wymagania co do planowanej obsady i biotopu, ale w 99% przypadków jest tak, że są średnią przekraczam i to sporo.

Pozdrawiam


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad B niemam zamairu czytac o metodzie bailinga i innych

bo jestem przekonany do swojej metody wiec mi nie mow co mam robic

ja trzymam 2 tyg i zmieniam LiZaRd pyta o rady to mu ich udzielam

i nie wdaje sie w bezsensowne rozmowy..

jak bedzie trzeba to pozucam kulkami do kubla

narazie jestem z nich zadowolony!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lizard,skoro nie docierają do Ciebie delikatne aluzje to powiem wprost.Wypisujesz BZDURY narażając początkujących kolegów na problemy i niepotrzebne koszty.

Mój poprzedni post wnosi do tematu ostrzeżenie,by czytając forum nauczyć się filtrowania wiadomości.Najczęściej zdjęcia zbiornika świadczą o doświadczeniu i umiejętnościach autora.

Więc zabieraj się do czytania,temat filtracji był wielokrotnie wałkowany na forum.

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie cytowales tych jak to uwazasz bzdur? czy wszystko co mija sie z Twoimi pogladami jest bzdura? mam z pewnego zrodla informacje,ze mozesz miec zly dzien, wiec milszego wieczoru zycze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem co kupuje i wiedziałem że nie będzie łatwo. Lubie wyzwania i tak to traktuje, jak dotąd nic mi nie zdechło i nie mogę powiedzieć ze jakakolwiek złotówka poszła w kibel a to już dla mnie duży sukces :)


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może nie zaśmiecajcie koledze tematu :) i dajcie sobie spokoj z wzajemnymi aluzjami :) może tak "peace&love" :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moobi :

No to mi się dostało :-)

Tylko teraz mam ogromnie mieszane uczucia - specjalista proponuje zbiornik, który praktycznie nie spełnia żadnego z warunków przedstawianych jako porady dla nowicjuszy na tym forum.

Być może ktoś z ogromną wiedzą nie ma problemu z prowadzeniem takiego zbiornika, ale jak dla początkującego to chyba zbyt duże wyzwanie.

Akwarystyka morska jest dla mnie nowością, duuużo czytałem to forum zanim zdecydowałem się założyć słonowodne, no i do głowy by mi nie przyszło pojechać po całkowitym minimum.

W moim przypadku inaczej jest z akwarystyką słodkowodną. "Bawię" się w to już ładnych kilkanaście lat, założyłem wiele zbiorników, ostatnio robię to komercyjnie, i NIGDY by mi nie przyszło do głowy sprzedać klientowi bez doświadczenia hardcorowego zbiornika z minimalistycznym sprzętem , i powiedzieć mu ze wszystko będzie OK i że wystarczy tylko chcieć.

Zawsze staram się zapewnić sprzęt, który będzie spełniał PRZYNAJMNIEJ średnie wymagania co do planowanej obsady i biotopu, ale w 99% przypadków jest tak, że są średnią przekraczam i to sporo.

Pozdrawiam

To napisz PRZYNAJMNIEJ jaki zestaw proponujesz LEPSZY do rozpoczęcia przygody z morskim w cenie RB z życiem - czyli do 2000zł - czekam niecierpliwie. Zresztą nie tylko pewnie ja. I nie pisz proszę - że do 2000zł nie można mieć namiastki akwarium morskiego. Lepiej jest gdy ktoś zacznie z takim prawie 100 litrowym, gotowym i estetycznym zbiorniczkiem niż gdyby nie zaczynał zabawy w ogóle. Wiem to po sobie.

I nie pisz mi proszę o hardcorowym setupie - pokaż mi proszę swoje niehardocorowe akwarium, napisz ile kosztowało, ile wymaga pracy, a potem ja przedstawie to samo - ze swojej strony.

Minimum - to by był zestaw 30 litrów za 500zł(w pełni wyposażony jeśli tak można powiedzieć) - to byłby hardcor.

Dlatego nie mierz wszystkich swoją miarą - tak jak napisałem - gdy zaczynałem przygodę z morszczyzną to hardocrem był przelew na zasadzie naczyń połączonych pomiędzy akwarium a panelem z kaskadą. :)

W RB przy pewnym nakładzie pracy i wiedzy można z akwarium zrobić SPSowe Bonsai.

Co zresztą w najbliższym czasie pokażę.

Nie po to aby zachęcac początkujących - ale po to, by pokazać że można - i jeśli tylko wie się jak procesy w akwarium zachodzą - to można.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krotki :

Wiedziałem co kupuje i wiedziałem że nie będzie łatwo. Lubie wyzwania i tak to traktuje, jak dotąd nic mi nie zdechło i nie mogę powiedzieć ze jakakolwiek złotówka poszła w kibel a to już dla mnie duży sukces :)

I i to chodzi :) Z takim podejściem na pewno Ci się uda praktycznie wszystko osiągnąć (nie tylko w akwarystycę) - czego bardzo mocno życzę.

W Twoim przypadku na 100% chodzi o wodę RO. Proponuję jeszcze sprawdzić czy z osmozą jest wszystko OK czyli potrzebny Ci pomiar TDS. Dokupić 10 calowy pojemnik na żywicę do tego samą żywicę MB20 i wszystko będzie dobrze :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z pomocą Przemka i innych użytkowników forum + moja mała ( na razie ) wiedza, i też pokaże że da się :)


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze mnie tez sie smiali, ze chce wezowidla hodowac :] a moim zdaniem akwarium jest juz calkiem przyzwoite, jest jeszcze wiele rzeczy ktore chcialbym zmienic, ale caly czas nad tym pracuje. To hobby nauczylo mnie wielu rzeczy,a przede wszystkim: nie oszczedzaj - bo zaplacisz dwa razy i badz cierpliwy - to poplaca! powodzenia! i co jakis czas pochwal sie zdjeciem postepow:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz PRZYNAJMNIEJ jaki zestaw proponujesz LEPSZY do rozpoczęcia przygody z morskim w cenie RB z życiem - czyli do 2000zł - czekam niecierpliwie. Zresztą nie tylko pewnie ja. I nie pisz proszę - że do 2000zł nie można mieć namiastki akwarium morskiego. Lepiej jest gdy ktoś zacznie z takim prawie 100 litrowym, gotowym i estetycznym zbiorniczkiem niż gdyby nie zaczynał zabawy w ogóle. Wiem to po sobie.

I nie pisz mi proszę o hardcorowym setupie - pokaż mi proszę swoje niehardocorowe akwarium, napisz ile kosztowało, ile wymaga pracy, a potem ja przedstawie to samo - ze swojej strony.

Minimum - to by był zestaw 30 litrów za 500zł(w pełni wyposażony jeśli tak można powiedzieć) - to byłby hardcor.

Dlatego nie mierz wszystkich swoją miarą - tak jak napisałem - gdy zaczynałem przygodę z morszczyzną to hardocrem był przelew na zasadzie naczyń połączonych pomiędzy akwarium a panelem z kaskadą. :)

W RB przy pewnym nakładzie pracy i wiedzy można z akwarium zrobić SPSowe Bonsai.

Co zresztą w najbliższym czasie pokażę.

Nie po to aby zachęcac początkujących - ale po to, by pokazać że można - i jeśli tylko wie się jak procesy w akwarium zachodzą - to można.

Opis sprzętu mojego akwarium mam w stopce. Wydane do tej pory na wszystko z życiem około 2600zł.

Sugerowałem się poradami z tego forum. Pracy praktycznie nie było, bo urządzanie akwarium to przyjemność a nie kara.

Zbiornik niecałe dwa miesiące temu przeniesione z akwarium 98L.

Żadna rewelacja, ale starałem się w miarę możliwości zbliżyć do "standardów" panujących na forum.

Na zdjęciu jeszcze stary odpieniacz.

marine2.jpg

Niewiele więcej wydane, dużo większe, więcej światła, lepsza cyrkulacja, ODPIENIACZ, jak dla takiego amatora jak ja

prostsze w utrzymaniu.

I jeszcze raz przypominam, że nie chodzi mi tutaj o licytowanie się, kto ma lepszy sprzęt, ale o to, co można przeczytać na tym forum odnośnie konfiguracji zbiornika, czym ja też się sugerowałem, a co w Twojej ocenie nie jest tak ważne i podważasz to proponowanym zbiornikiem. Może ja też niepotrzebnie kupowałem pewne elementy?


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaaalbo skończy się ta burda karczemna, albo się zacznie siepanie... Mam tylko jedną uwagę jeśli mogę, bardzo proszę osoby udzielające KATEGORYCZNYCH i JEDYNIE SŁUSZNYCH rad, o zaczynanie swoich wypowiedzi od słow - "w moim akwarium" lub "na podstawie własnego doświadczenia" i poparcie tego najlepiej zdjęciami zbiorników w których te ich rady znajdują odzwieciedlenie. Proszę aby trafiło do Was że Wasze doskonałe rady mogą w wielu przypadkach wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zresztą, możecie mnie ukrzyżować, ale informuję szanowne KOLEGIUM RAD WSZELAKICH (nie będę operował nickami, zostały one już tu poruszone) że jeśli uznam że któreś z Waszych rad są wierutną bzdurą, to edytuję Waszego posta, i na czerwono napiszę w nim że został edytowany ponieważ zawierał informacje mogące zaszkodzić początkującym akwarystom. Pozostałych moderatorów proszę o to samo. Przykre to, ale widocznie to jedyny sposób...

A kolega krótki, cóż, tak trzymaj:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze 2600zł za taka konfiguracje z zyciem - fajnie. Moze sie da, nie wiem. Ja za swoja bardzo podobna do tej z fotki powyzej wylozylem juz grubo ponad 4 tys., a moze nawet ponad 5 tys. Hmmm... Ale ja w drogich sklepach kupuje:)

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się , życie i połowę skały kupiłem tutaj od kolegów z forum, oświetlenie -podzespoły na Allegro, pokrywa i belka oświetleniowa DIY, cyrkulacja JVP - wbrew obawom bardzo wydajna i bezgłośna. Odpieniacz używany w stanie bdb.

Zycie-korale to prawie wszystko kupione jako małe szczepki - ale za to jaka satysfakcja oglądania, jak rosną :-)


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem zwolennikiem kupowania rzeczy używanych i w ciemno (internet).

bez urazy ale życie nauczyło mnie że "tanie mięso gryzą psy", jak się człowiek raz sparzy to zostaje coś takiego w głowie.


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LiZaRd

Mysle, ze troszke za szybko oceniles negatywnie wypowiedz Bigwalkera piszac, ze nic nie wnosi. Zapewne spowodowane to jest brakiem odpowiednich wiadomosci na temat filtracji. Nie musisz tez winy przypisywac innym, ze sie w Twoim topiku nie wypowiedzieli. Nie kazdy i nie w kazdym poscie musi sie wypowiadac, to niemozliwe i nie ma takiego obowiazku. Zreszta - jest to wszystko w archiwum.

Twoja blednie ustawiona filtracja nie moze sluzyc za przyklad innym (podobnie jak ktos tu juz Tobie taka filtracje polecil?- mysle ze tez ktos nie rozumiejacy tematu), dlatego Twoje wypowiedzi (na ten temat) natrafia na dosyc zdecydowany opor. I nie ma sie tu co gniewac.

Troche w skrocie napisze, na czym blad polega:

-cykl azotowy w akwa to nitryfikacja (w srodowisku tlenowym) i denitryfikacja (w srodowisku beztlenowym)

-karmisz ryby

-ryby sraja

-powstaje amoniak - trujacy jak diabli

-bakterie nitryfikacyjne, w srodowisku tlenowym przerabiaja NH3 i NH4 na NO2 - azotyny - rowniez trujace! Odbywa sie to na powierzchniach dekoracji i materialow filtracyjnych (skala, wata, gabka, Twoje kulki), gdzie przeplywa natleniona woda.

- Dalej, w tym samym srodowisku, NO2 jest przerabiany na NO3- mniej trujacy. W wiekszych ilosciach mocno szkodliwy.

- NO3 jest przerabiany dopiero w srodowisku beztlenowym (w zywej skale, na dnie DSB, w reduktorach nitratu).

Caly pic polega na tym, ze gdyby brod, detrytus itp nie zbieraly sie na tych kulkach, wacie itp. to powstaje spora szansa, ze ten syf wylapie odpieniacz (dlatego stawiamy go zawsze na pierwszym miejscu w sumpie), i wyprowadzajac brud z obiegu ominiemy caly cykl azotowy. Z resztkami poradzi sobie zywa skala.

Twoje kulki produkuja NO3, ktorego poziom bedzie w akwarium narastal.

Porady innych, zebys je rzucil do kosza sa dobre, bo poprawiaja Twoja filtracje, za darmo i od razu.

Reszta w archiwum.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem i wsypałem CaribSea - AragaLive - Bahamas Oolite - żywy piasek 9.07kg + popołudniu wymienię węgiel i zrobię podmianę z 10 l wody.

Zobaczymy co mi wyjdzie :)


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Stani, kule poszly w odstawke, w dwa dni nic dobrego, ani zlego nie zrobily. Minie jeszcze duzo,zanim naucze sie mojego zbiornika, ile dawac pokarmu, jak podkrecac odpieniacz itd. Nie zamykam sie na zadna krytyke, chodzi o to,zeby przy okazji informowac o tym jak robic poprawnie, kazdy ma pewnie jakies swoje racje, ktorych bedzie zaciekle bronil, swoje doswiadczenia, ktorymi tu sie dzieli, ja moge je wykorzystac i w ten sposob obrac swoja droge, slowa krytyki sa zawsze mile widziane, dzieki nim mozna cos poprawiac i dazyc do lepszego!:)

Krotki, pochwal sie zdjeciem zbiornika z piachem:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te 9 kg piachu i woda juz z RO + DI leci ale piasek nadal robi sie zielony, domyslam sie ze nie odrazu bedzie super. Kiedy moge pierwsze zmiany zobaczyc?


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.