Skocz do zawartości
tomajk

Akwarium 1200L

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym zakładam ten wątek aby osoby które planują budowę podobnej wielkości akwarium wiedziały co ich czeka.

Jestem bez kompletnego doświadczenia co do akwarium morskiego, ale słucham rad kompetentnych osób jak również czytam wszystko co mi wpadnie w ręce na temat budowy takiej rafy.

Zacznę od technicznych założeń tego zbiornika, od razu będę podawał cenę materiałów i jakie wykonałem sam prace, oraz szacunkowy koszt gdyby się zleciło to jakiejś firmie, nie koniecznie specjalistycznej, bo te jak wiadomo są czasowo niewydolne i trudno jest zsynchronizować czas oraz ponosić koszty dojazdu jeśli się mieszka tak jak ja, z dala od większych miast.

Z resztą cóż to za przyjemność jak FIRMA wszystko zrobi ???

ZBIORNIK 280cm długości, 65cm szerokości, 75cm wysokości.

Szkło (15mm) na wykonanie tego zbiornika kosztuje brutto 3000zł do tego klej około 100zł

(koszt sklejenia takiego zbiornika to około 500zł)

PODSTAWA żelbetowa na słupkach z bloczków betonowych to koszt około 500zł wykonanie przez pana Frania to 200zł

Prace monterskie, kucie, wiercenie itp. to również 200zł

Nie wnikam w wykończenie, gdyż to jest olbrzymia rozpiętość cenowa, można zrobić samemu z materiałów dostępnych w supermarketach, jak również na zamówienie w porządnej firmie z ekstra materiałów.

W moim przypadku trochę drewna egzotycznego i płytki typu cegła to koszt około 500zł. Sam oczywiście to wykonam.

Zbiornik na wodę do podmian zaadoptowałem z akwarium 200L które służyło mi jako zapasowy zbiornik gdy nadchodził czas porządków w akwarium słodkowodnym które miałem dotychczas. Koszt zakupu czegoś na ten cel powinien zamknąć się kwotą 200zł. (również może być to beczka nie koniecznie 200L bo i 100L również wystarczy)

SUMP Tu w moim przypadku wykorzystam materiał ze swojego akwarium, po docinkach powinien wyjść 150cm długi na 40cm wysoki na 50cm szeroki.

W pierwszej komorze będzie odpieniacz z pompą, potem przegrody i refugium z którego zewnętrzna pompa Deltec 8070 wypompuje wodę do głównego zbiornika.

Koszt budowy takiego sumpa nie powinien przekroczyć kwoty 1000zł.

Zasadniczy zbiornik mam odległy o 12m od "filtrowni" :) a różnica poziomów to 3,75m od lustra wody w sumpie do krawędzi akwarium. Jest to dość kłopotliwe, duże przekroje rur i mocna pompa niestety no i sporo kabli. Zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość dowolnej rozbudowy systemu uzdatniania wody, hodowli pokarmu itp. a samo akwarium nie powinno być uciążliwe pod względem hałasu.

SPRZĘT Nie będę się rozdrabniał na detale, podam tylko najważniejsze elementy:

Odpieniacz KZ Rewolution M

Pompa główna Deltec 8070

Komputer (Profilux)sterujący oświetleniem, cyrkulacją, dolewkami, PH, temperaturą, cyrkulacją, czyli podstawowe parametry.

Filtr RO DI

Hydraulika

jeszcze parę drobnych rzeczy niezbędnych do zmontowania wszystkiego.

Elementy te to koszt 12000zł (Złożenie tego do kupy to sama przyjemność, a pomogą w razie wątpliwości koledzy z forum :))

OŚWIETLENIE Ja zakupiłem blachę aluminiową, profile, kształtki, itp.( wydatek około 700zł) sam wykonom obudowę, do tego OSZCZĘDNOŚCIOWO zakupiłem przemysłowe oprawy lamp HQI 2x 250W i 2X150W oprawy i zapłonniki do T5 8szt. (koszt 1800zł)

(Zmontowanie tego w całość przez pana Frania może kosztować z 500zł.)

Tak wiec przy takim zbiorniku trzeba liczyć się z wydaniem kwoty od 18tyś do 25tyś. a nawet i DUUUŻO więcej.

I tak naprawdę to dopiero zaczną się wydatki, takie duże akwarium to dużo skały, piasku, życia itp.

Piasek do akwarium, refugium to około 300kg - 200kg odkupionego po 5zł/kg, 1/3 do zbiornika, 1/3 do refugium, a 1/3 do przepłukania, przesuszenia, wyparzenia będzie w zapas. Dokupię również świeży piasek w ilości niezbędnej.

Planuję zakup 100kg skały do podbudowy, (około 2500zł - 3000zł)

do tego żywa skała stopniowo, tak po 25kg, docelowo 200kg.(koszt około 7000zł)

Koralowce,LPS. SPS. około 40-60szt stopniowo oczywiście, ( koszt około 8000zł) brygady ślimaków (500zł), skorupiaki, (1000zł)

Rybek nie planuję wiele, ale żona aktywnie bierze udział w tej zabawie, więc pewnie trochę będzie, czyli tak około 10-30szt (koszt 4000zł)

Wygląda na to, że kolejne 25tyś zł będzie potrzebne na doposażenie zbiornika w "ŻYCIE"

Przeliczyłem też roczny koszt utrzymania takiego akwarium i szacunkowo stanęło na 6000zł, może być więcej, ale to się okaże dopiero po roku. Zamontowałem licznik energii, i będę prowadził "księgowość" :) sam ciekaw jestem co wyjdzie.

Najważniejsze to wiedzieć co może czyhać na początkującego "morszczaka".

Pewnie dojdzie zakup jeszcze kolejnych pomp cyrkulacyjnych, reaktorów, mikserów, pomp dozujących, sond, odczynników, testów itp. to też będzie spory wydatek, ale rozłożony w czasie, czyli można traktować jak RATY 0% :)

Z czasem będę aktualizował ten wątek, postaram się również dołączać fotki i szkice, jeśli się uda wszystko, satysfakcja będzie wielka, a jak komuś to pomoże to jeszcze większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy opis :) mysle ze fotki z budowy zbiornika tez sie tutaj znajda.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życze powodzenia przy bańce . Czekam na pierwsze wieści z placu boju . Maży mi się podobny zbiornik , może za x lat :)


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie rozpisales chlopie :)

powodzenia w realizacji

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacją będą 2 tunze 6045?? nie za mało trochę?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jacekkudla :

Cyrkulacją będą 2 tunze 6045?? nie za mało trochę?

Tak za mało, ale skały będzie przybywać stopniowo, to i pompy będę dokładał.

Fotki z placu budowy już są, w wątku "Grubość szkła" tu już nie będę powtórnie zaśmiecał, w środę powinienem wrzucić już konkrety z bańką w roli głównej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk IMHO jeśli zakładałeś ten temat to wszystko powinno być razem .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysl jeszcze tą szerokość IMHO 65 to troche mało ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pociągnąłem sprawę w temacie grubości szkła, po końsultacjach :) postanowiłem założyć ten temat, gdzie będą końkrety :)

Wiem, że szerokość 65cm to jest za mało przy tej długości, ale większa szerokość zepsułby mi pokój, nie powiedziałem jednak ostatniego słowa w temacie akwarium, mam jeszcze jedno pomieszczenie, całkiem wolne, jak mi pójdzie dobrze z tym baniakiem to mam miejsce na hmmmm :) teraz lepiej nie będę nic mówił bo zaczniecie się pukać w głowę :):)

Prośba do moderatora, jeśli jest taka możliwość (pewnie jest :)) to może posprzątać wątek z grubością i połączyć w jeden ? Wiem że to to jest sporo pracy, dlatego z góry przepraszam za kłopot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmien szerokośc zbiornika bedzie łatiej układać skałe i efekt bedzie lepszy. Niestety podnosi to cene bo piasku wiecej. cyrkulacja stanowczo za mała. Lepiej na początku zastosować silną i nie narażać sie na koszty.

jesli chodzi o koszty to 6000 / rok to raczej mało :)

POWODZENIA !

BANIAK BEDZIE PIĘKNY


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady poszerzyć niestety :) tak musi zostać, z resztą szkło już docięte.

65cm to też nie jest tak mało, da się coś ustawić, ważniejsze będzie dobre ukrycie pomp cyrkulacyjnych. Specjalnie wybrałem mniejsze, bo skałki do maskowania też mniejsze i może nie będzie tak w oczy raziło.

W kosztach utrzymania brałem pod uwagę tylko zużycie energii elektrycznej, i preparatów, ew. pokarmu.

Chłodzenie będę miał praktycznie za darmo, więc odpada zakup chłodziarki i energia do niej, to samo dotyczy ogrzewania.

W pomieszczeniu z sumpem jest stała temperatura, woda z filtra RO (na razie 40L ma już temperaturę 19,5'C) jak dojdą światła będzie akurat, tak samo miałem w słodkowodnym, constans 26'C nie musiałem nic kombinować z grzaniem czy chłodzeniem.

A było parę halogenów :)

PS. Uff rozgryzłem już Profiluxa :) a miałem pietrasa, na szczęście na co dzień mam do czynienia ze sterownikami od nawodnień więc tu poszło już łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie życzę, aby tyle samo entuzjazmu i optymizmu było... po roku od założenie tego wielkiego zbiornika :)

A teraz zacznę :

1. Piękne wymiary i na pewno efektowny widok potem, ale ta wysokość... hmm... jak przyjdzie coś zrobić na dnie to niejeden szlak i cholera poleci.

2. Oświetlenie..hmm.. coś mi się zdaje, że chcesz sps-y ..a masz wyliczone tak na styk < 1W = 1L . Tylko, że przy 75 cm wysokości pewnie nie doświetlisz tego tak jak ma być. Ale oczywiście to tylko moje zdanie.

3. Komputer Profilux będzie Ci sterował oświetleniem (o ile będziesz miał listwę), cyrkulacją (Tunze), pośrednio tylko temperaturą (grzałka z listwy tylko czy będzie kiedykolwiek potrzebna ?). pH będzie tylko odczytywało pomiar, podobnie jak zasolenie, redox, i temperaturę.

4. Pompa obiegowa Deltec 8070 - moim zdaniem nie wyrobi w tym systemie. W przypadkach sporych odległości i przy dużych wydatkach l/h akwaryści biorą pod uwagę już np. pompy Iwaki.

5. Sump - nie chcę być tym który Cię ściąga z chmur na ziemię, ale wydaje się na razie nie przemyślany : może być za mały (głównie za niski) i nie wiem czy w razie awarii pomieści wodę ze spływu gł. akwa. Poza tym komory które masz zamiar tam zrobić..hmmm...moim zdaniem niewypał. Mając mimo wszystko tak długi sump zostaw sobie pierwszą komorę na tzw. mechaniczny syf. Zresztą z tak dużego akwarium będzie sporo wody na spływie więc tam będzie niezły młyn, a odpieniacz raczej winien pracować w spokojnej "okolicy" (po to ma własną pompę zasysającą itd., do tego powinien wybijać substancje organiczne, a nie np. drobiny piasku, kawałki glonów czy też odwłoki po krewetkach :) Podobnie ostatnia komora niech będzie tylko na czystą wodę do pompy, a nie pompa w refugium bo Ci glony w moment wirnik zablokują.

6. Wspomniałeś o darmowym chłodzeniu - a ja radzę już doliczyć do kosztów i w rozwiązaniach technicznych gdzie ma stać chłodziarka. Zobaczysz jak bardzo się mylisz (albo obym ja się mylił). Przy tym litrażu, przy tym oświetleniu, przy tych pompach i innych urządzeniach nie będzie żadnego constansu ! I jestem się w stanie już załozyć o skrzynkę piwa.

Generalnie to nie wiem jak tam u Ciebie z finansami, ale zakładam, że planując taki zbiornik wiesz co robisz. Ale mimo wszystko uprzedź żonę, że nie dostanie w przyszłym roku np. nowej Toyoty :) Bowiem szybko w praktyce przekonasz się jak dalece odbiega plan od wykonania na przyzwoitym poziomie. Jeśli chodzi też o roczny koszt utrzymania, to kol. Admed2 ma słuszne wątpliwości - 6000 zł to za sam prąd pewnie tylko zapłacisz. Na chemię, pokarmy, świetlówki etc. jeszcze sporo dołożysz. To tak z grubsza tyle..mojego podsumowania. Pożyjemy zobaczymy co z tych planów wyjdzie i mam nadzieję to zobaczyć kiedyś. Jeszcze raz życzę powodzenia :)

P.S.

Poza tematem..jesteś ogrodnikiem czy zawodowym fotografem ? Bo te fotki prześliczne są..wow. Może wpadniesz kiedyś do mnie...porobić takie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek a co masz ciekawego do focenia ? :)

Piwo to szykuj już za wczasu, bo moc chłodzenia u mnie ogromna :)

Tak na serio, to wymiennik ciepła załatwi sprawę, a woda idzie i tak u mnie setkami metrów do podlewania, a temperaturkę ma na wejściu zaledwie 8'C.

Jak widzisz staram jeśli już to robić coś porządnie, dotyczy to również fotografii.

Światło na styk, to prawda, ale mam zamiar obsadzać tak skałę by bardziej światłolubne istoty były bliżej powierzchni a te mniej na dole, tak jak to w naturze bywa. Dobór gratów nie jest tylko moim pomysłem, nie będę tu teraz palcami wytykał :)

Z tym sumpem to jest tak jak ty przedstawiłeś, to ja może źle opisałem swoją wersję.

Z cyrkulacją przy takiej kiszce to ciężko coś wybrać z sensem, dlatego będę rozbudowywał, na start te małe wystarczą.

PS. Nie lubię japońców, żona ma ze znakiem czterech kółek, a ja z celownikiem na masce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zdjęcia ze strony bardzo ładne .Sądzę że wymiary przemyślałeś kilka razy , więc o nich nie ma co pisać , natomiast zastanów się nad kupnem pompek o których piszesz , przy takiej bańce nawet jak to mówisz zasiedlanej z czasem szybko staną sie zbędne , a w zasadzie to stawiam na to że od razu po ich odpaleniu dojdziesz sam do tego wniosku , szkoda wydawać na nie siana bo takich nie trafionych zakupów nazbiera Ci się z czasem na całkiem spora kwotę .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pompkami to podpatrzyłem u kolegi, on ma baniak 250cm długi i 75cm szeroki, dwie takie i 8tyś L z sumpa daje radę na cyrkulację. Hmm jak na razie to mam jedyną osobę która nie tylko coś wie, ale i ma tak duże akwarium, wody to nawet więcej niż u mnie bo 1700L i co teraz robić ?

Przecież dwa albo trzy miesiące będą pustki w akwarium, a te parę stówek na tunzle to nie ma wpływu na całość wydatków. Muszę się sam przekonać jak będzie się rozkładać strumień wody.

Graty już kupione, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, martwi mnie to, że woda z RO leci naprawdę jak krew z nosa, i przyjdzie się czekać na nią ze dwa tygodnie jak nic.

Będzie za to czas na wykończenia :)

PS. Przekucie się przez strop w moim domu wymagało nie lada wysiłku,(po co ja tak mocy beton i zbrojenie robiłem :)) musiałem oddelegować pracownika któremu zajęło wykucie otworu w podłodze i wywiercenie 4 przepustów na rury praktycznie cały dzień, w moim przypadku to jakieś 250zł, tyle mniej więcej kosztuje dzień pracy. Pod warunkiem, że ma się czym to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomajk :

Z tymi pompkami to podpatrzyłem u kolegi, on ma baniak 250cm długi i 75cm szeroki, dwie takie i 8tyś L z sumpa daje radę na cyrkulację. Hmm jak na razie to mam jedyną osobę która nie tylko coś wie, ale i ma tak duże akwarium, wody to nawet więcej niż u mnie bo 1700L i co teraz robić ?

Nie no nie mów, że kolega ma baniak z SPSami - mi wychodzi, że powinien mieć co najmniej 3-4 razy więcej tej cyrkulacji. Myślisz, że te pompki 10 000l/h, 20 000l/h, 30 000l/h to wchodzą tylko do oceanariów?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk to nie wiem jak to możliwe ze sie woda rusza w tak wielkiej bańce na tych pompach co mówisz , mam kałuże przy tym zaledwie 210 l i 12,5 tys /h nie licząc obiegu sporo skały obecnie , jak w akwa było kilka małych szczepek to było jakoś nawet , jak porosły krzaki to zrobiło się juz średnio na jeża , teraz robię dokładnie 2x wiesze akwa i startowo cyrkulacja bedzie 2x 12,5k l/h i obieg 6500 i zastanawiam sie czy nie za malo troszke będzie. Pamietaj , że jednym z warunków skutecznej filtracji jest odpowiednia mocna cyrkulacja , która nie ma na celu jednynie poruszać polipy korali , ale ma zapobiegać odkładaniu sie syfu , a tego niestety przy kiepskim ruchu wody bedzie przybywało w zastraszającym tempie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 75 cm wysokosci i zarnikach 150w to radze odrazu sobie wybic z glowy spsy,nie ma szans,serwisuje akwarium 700l i wysokosci 60cm i tez sa zarniki 150w i wzrost korali slabiutenki.Cyrkulacja odrazu na start musi byc taka jak trzeba,czyli 35-40x objetosc akwarium,przeskoczyc sie tego nie da.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda się rusza, i to jak na moje oko całkiem nieźle, może dlatego jest lepiej bo skała jest ułożona przez środek wysoko i obieg wody po obu stronach.

Zaraz zaraz naskoczyliście na mnie, a jakie ja mam SPSy w akwarium ? do wymieszania soli to takie pompki nie starczą, przecież tyle się mówi o dojrzewaniu zbiornika a wy mi już każecie sadzić :)

Spokojnie nie upieram się przy tym że dwa 6045 dadzą radę, zapewne nie, ale na obecną chwilę nie będę planował konkretów, zobaczę jak się zachowuje woda przy takiej długości, a wtedy będę szukał spokojnie rozwiązania.

Widziałem też nie zbyt wielkie akwarium z wydajnymi pompami, ale ustawione są tak że strumienie się znoszą a cała energia idzie w kosmos, to już zakrawa na bezmyślność i marnotrawstwo. Jak już baniak przejdzie testy, przywiozę skałę na podbudowę, wtedy będziemy szukać rozwiązań, a może tłok ? praktycznie niewidoczne i bezgłośne. Kto powiedział że muszą być tylko pompki? może jedno i drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.