Skocz do zawartości
gonsalez

Migracja z malawi na morskie 160L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na forum po raz pierwszy trafiłem ponad rok temu. I od tego czasu dość regularnie obserwuję postępy klubowiczów. Sądzę, że dojrzałem do pierwszego podejścia do akwarium morskiego. W obecnej chwili ma słodkowodny zestaw Juwal Rekord 160 tj. akwarium 100x40x40cm + pokrywa 2 x 30W ( T-8 ) + wbudowany filtr z pompą 400 l/h + grzałka 200W. Chciałbym w oparciu o posiadany sprzęt stworzyć akwarium morskie. Poza wymienionym sprzętem posiadam filtr kubełkowy Tetratec 700 EX (700 l/h), filtr wewnętrzny Fluval 4plus (1000 l/h) i grzałkę 150W. Chciałbym w miarę możliwości wykorzystać te graty przy uruchamianiu zbiornika morskiego. Moje oczekiwania wobec obsady: jakieś łatwe w utrzymaniu korale (raczej miękkie) i 3-5 błazenków. Ale klamka jeszcze nie zapadła. Chciałbym by mieszkańcy mojego akwarium czuli się możliwie najlepiej, więc proszę mnie poprawić, jeżeli mój zbiornik jest zbyt mały dla takiej liczby mieszkańców.

Uważam, że należy zacząć od skompletowania podstawowego sprzętu.

1-oświetlenie- czy wystarczy, że wymienię świetlówki na te przeznaczone dla morszczaków i będzie ok? Widziałem opinie klubowiczów zalecających 1W na litr pojemności, ale niektórym się udaje z 0,3W na litr. Więc może i mi się uda. Postaram się dobrać mieszkańców, którzy zadowolą się umiarkowanym oświetleniem.

2-odpienianie-myślę o małym odpieniaczu, który nie będzie wystawał poza pokrywę. Mam kilka typów. Niestety ten, który najlepiej mi pasuje pod względem montażu, ma ograniczoną wydajność. Akwa ma 160 l pojemności. Po brzegi go jednak nie napełnię, poza tym skała i piasek też zajmie trochę miejsca&

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mało

2. Za mało wydajny


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1) Czeka Cię przeróbka T8 na T5. Skoro pokrywa już jest, to wystarczy wymienić podzespoły (statecznik, gniazda) i kupić świetlówki. A co do ilości watów na litr, to nie sugeruj się tym co kto ma, tylko jaką zamierzasz mieć obsadę. Dla korali miękkich wystarczy słabsze światło, dla twardych potrzeba dużo mocniejszego. Poczytaj trochę o wymaganiach poszczególnych zwierzaków, skompletuj sobie (na kartce) obsadę i wtedy zobaczysz na jakie zwierzęta wystarczy światła a na jakie nie. Ja mam 0,5W/litr i nie narzekam, wszystko żyje bardzo ładnie i ma się dobrze. Jednak nie mam żadnych korali twardych, bo w moim przypadku byłoby to po prostu wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Ad.2) Nie wiem jaką masz wysokość pokrywy, ale z doświadczenia wiem, że odpieniacz jest schować bardzo trudno, bo kubeł wystaje sporo ponad wodę. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że odpieniacz raz się ustawia wyżej a raz niżej względem lustra wody. Ja postawiłem sobie takie zadanie schowania odpieniacza, kiedy zakładałem akwarium i przerobiłem już kilka modeli. Dopiero PS300 udało mi się wcisnąć tak, aby nigdzie nie wystawał. Jednak PS300 to mały odpieniacz do akwarium zaledwie ok. 50-litrowego. U siebie potrzebował byś z trzy takie odpieniacze. Jednak w połączeniu z pompkami powietrza, hałasem jaki wytworzą i ogólnie miejscem, które to zajmie w zbiorniku, jest to pomysł raczej kiepski. Dlatego proponuję jakiś zewnętrzy odpieniacz podwieszany na szybie. Minusem jest niestety cena takiego sprzęta :)

Ad.3) Filtry filtrami, ale przydała by ci się jakaś pompka cyrkulacyjna albo najlepiej dwie. Taka pompka jest zbudowana inaczej niż zwykła głowiczka od filtra słodkowodnego i wyrzuca szeroki strumień wody. Jest to bardzo korzystne w akwarium morskim. Kup pompę Koralia2 lub Koralia3. To są pompki, których wogóle nie słychać w akwarium. Aha i jeszcze jedno - z filtrów, które masz powyciągaj wszelkie wkłady. W solniczce nie powinno być żadnych gąbek, bo zbierają się tam syfy, które zanieczyszczają wodę.

Ad.4) Zostawić i ustawić na 25,5 st. C :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad_wawa dzięki za wyczerpującą odpowiedź i wskazówki.

1) Chciałbym uniknąć przerabiania pokrywy. Dlatego zastanawiam się, czy nie kupić 2 świetlówek T8. Jeżeli okaże się, że dają radę to tak zostawić. Natomiast jak będzie zbyt ciemno to dokupię trzecią i zrobię nową pokrywę. Obecna pokrywa jest od kompletu i trochę mi żal ją ciąć. Mam nadzieję, że dwie świetlówki wystarczą dla mniej wymagającej obsady - bo przecież akwarium jest dość niskie, nie napełniam go po same brzegi, a na dnie będzie jeszcze sporo piasku... Proszę o wskazówki jakie świetlówki powinienem wybrać.

2) Między powierzchnią wody a pokrywą mam jakieś 6,5 cm. Sądzisz, że zmieści się tam jakiś mały odpieniacz? Podobno są jakieś z małym pojemnikiem na pianę. Chciałbym do sprawy podejść tak - jeżeli mały się nie nie zmieści to trudno, prędzej kupię zewnętrzny i schowam w szafce pod akwarium (chciałbym uniknąć sytuacji, w których będzie coś wystawało poza akwarium). Natomiast jeżeli mały się zmieści, to chętnie go zainstaluję (nawet jeżeli będzie miał w specyfikacji zbyt małą wydajność). Jeżeli nie da rady to wymienię na zewnętrzny, a może nie będzie takiej potrzeby...

Również proszę o wskazówki i opinie jakim odpieniaczom powinienem się przyjrzeć.

3) Na temat filtra widziałem coś w materiałach firmy Sera. I oni tam promują jakieś wkłady do filtrowania wody w akwarium morskim. A może coś mi się pomyliło. Już sam nie wiem co zrobić. Wieczorem lub jutro sprawdzę i napiszę. Kto wie, może główną funkcją wkładów w filtrze jest czyszczenie portfela akwarysty... :)

4) Mniej więcej taką temperaturę mam w tej chwili.

W najbliższym czasie wrzucę zdjęcia akwarium, może ułatwi to doradzenie mi co i jak. Postaram się też zamieścić wykaz mieszkańców, których chętnie bym widział w akwarium.

Czekam na więcej wskazówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1) Problem z T8 polega na tym, że chodzi nie tylko o ilość watów, ale także o temperaturę barwową. Można powiedzieć, że świetlówki T5 są bardziej specjalistyczne, można tutaj dobrać np. jedną świetlówkę o barwie 10000k, a drugą aktyniczną.

Ad.2) Zmieści się PS300 i Miniflotor (przeznaczone do akwariów ok. 50l).

Ad.3) Pewnie chodzi o jakieś biobale. Widziałem to w kilku akwariach morskich, natomiast tutaj na forum odradzają. Ja sam nie używałem, więc nie mam zdania. Filtrację mam opartą na żywej skale, żywym piasku i odpieniaczu :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gonsalez:waving

Obojetnie co slynna firma Sera obecnie promuje, latwiej bedzie Ci sie prowadzilo akwarium, gdy zastosujesz sie do porad Konrada i Marqo. To juz takie forum, ze gdyby odpowiedz byla zla lub niezbyt wyczerpujaca, to dlugo na wierzchu nie polezy :) Oczywiscie, pan zwiazany z Sera powie cos zupelnie innego.:)

Najsprawniejsza obsluge bedziesz mial, gdy wywiercisz w dnie 2 otwory i w szafce postawisz sump. He,he, jeszcze o tym nie mowilismy. To, poza kupnem dobrego odpieniacza byloby najwazniejsza inwestycja jaka mozesz popelnic.

Nad akwarium nie musi byc pokrywy, warto natomiast miec jakas rozsadna lampe. Juz teraz trzebaby zamontowac kolejna swietlowke, odpieniacz sie nie zmiesci itd. A lampa 4x39W bylaby jak na wymiar...:)

Wiecej niz 2 blazenkow to lepiej nie kupuj bo bedzie wojna.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T8 przy tej długości to zapewne nie 36 watowe :) więc ile tego światła tam jest ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gonsalez

poczekaj jeszcze dwa, trzy tygodnie ze światłem - przynajmniej na czas dojrzewania zbiornika.

Na pewno da się zrobić ładne światełko bez przerabiania pokrywy.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i udzielone wskazówki.

Co do oświetlenia. To myślę zakupić dwie poniższe świetlówki

http://www.reefshop.pl/eshop/oswietlenie_swietlowki_sera-i-blue-sky-i-royal-wietl-wka-o-barwie-dziennej.html

http://www.reefshop.pl/eshop/oswietlenie_swietlowki_sera-i-deep-sea-i-special-wietl-wka-aktyniczna.html

i ,tak jak radzi @Przemek, poczekam na rozwój wypadków. Jeżeli zajdzie potrzeba kupię nową pokrywę i belki by móc zmieścić 3 świetlówki.

@Stani, sump odpada. A pokrywę muszę mieć, bo dzieci mają różne pomysły... Zastanawiam się tylko nad odpieniaczem? Co radzicie, mały wewnętrzny? Jakie modele? A może zainwestować w zewnętrzny, ukryć go w szafce i mieć więcej miejsca w akwarium? Proszę o wskazanie wypróbowanych modeli.

Wieczorem wrzucę fotki. Liczę, że dzięki Waszym radom uda się przesiąść na solniczkę dużo sprawniej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gonsalez :

...

@Stani, sump odpada. A pokrywę muszę mieć, bo dzieci mają różne pomysły... Zastanawiam się tylko nad odpieniaczem? Co radzicie, mały wewnętrzny? Jakie modele? A może zainwestować w zewnętrzny, ukryć go w szafce i mieć więcej miejsca w akwarium? Proszę o wskazanie wypróbowanych modeli.

...

Pozdrawiam.

jeżeli sump odpada to jak zamierzasz w szafce ukryć zewnętrzny odpieniacz? wtedy pozostają Ci tylko odpieniacze, które albo całe są w zbiorniku, ew. ich pompa...

chyba, że czegoś niezrozumiałam?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gonsalez IMHO lepiej odpuść sobie z pokrywą i zrób lampe wiszącą lub taką na akwa . Zbiorniki zamknięte okropnie się grzeją.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_zestawy-filtracyjne_tunze-nano-reefpack-200-kompaktowy-zestaw-filtracyjny.html

To wygląda na całkiem fajne rozwiązanie. Usunę filtr który mam w akwa (jest wklejony silikonem i ma podobne wymiary do tego Tunze). Co o tym sądzicie???

Jak ma wyglądać przepływ wody przez to urządzenie? Grzebień ma być na wysokości tafli wody, czy może być znacznie niżej? Zależy mi by zbiornik na pianę był pod pokrywą.

@Marqo - wiem, że zbiornik otwarty byłby idealnym rozwiązaniem, do tego sump jak radzicie itp. Niestety mam pewne ograniczenia. Jeżeli, się okaże, że czynią one utrzymanie solniczki niemożliwym, to zrezygnuję. Jeżeli jednak uznacie, że może się udać. To na pewno spróbuję.

@Nika - dokładnie, myślałem o odpieniaczu działającym podobnie jak filtr kubełkowy - pompa lub wąż w akwarium, całe urządzenie w szafce i wąż powrotny w akwa. Liczę, że są takie...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefpack nie wejdzie ci pod pokrywę - odpieniacz musi mieć odpowiedni poziom wody, w tym wypadku w okolicach zaznaczonego na obudowie (wtedy grzebień jest na wysokości tafli). Z tego samego powodu nie ma też odpieniaczy działających jak filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gonsalez

Kubek odpieniacza jest jedynie postawiony na odpieniaczu i dodatkowo ma otwory, zeby wpompowane powietrze moglo gdzies z kubka uciekac. To nie jest szczelny kubelek. Gdy postawisz odpieniacz nizej niz akwarium to woda z odpieniacza poleci na podloge a nie do gory, do akwarium. Podobnie gdy odpieniacz zawieszony na zewnatrz akwarium, zacznie nagle produkowac wiecej piany. Po jakims czasie (przewaznie w nocy lub gdy masz urlop) piana z kubka sie wyleje na szafke, gniazka elektryczne i ksiazki o akwarystyce dla poczatkujacych. Dzieci napewno tez lubia w tym grzebac... Raczej musisz to wzac pod uwage. Sump jest najpewniejszy. Zamykasz szafke na klucz i dobranocka.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Gonsalez

...piana z kubka sie wyleje na szafke, gniazka elektryczne i ksiazki o akwarystyce dla poczatkujacych...

@Stani, nie kop leżącego...

A na poważnie, myślę o wyłączaniu tego burczadła na noc. A najlepiej ograniczyłbym jego pracę do czasu, kiedy jestem w pracy - tak 9-9,5 godz. na dobę. A co z odpieniaczami zawieszanymi na zewnątrz akwa. Może to rozwiąże mój problem. Będzie trzeba przeszkolić smyka i może się uda.

A może jak kupię więcej żywej skały to da się obejść bez odpieniacza? Widziałem gdzieś takie pomysły, co wy na to?

A co do skały to również mam pytanie: którą kupić tańszą np. z Indonezji, czy może droższą - Papua/Nowa Gwinea? A może jakiś mix? No i przede wszystkim ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gonsalez :

...

@Nika - dokładnie, myślałem o odpieniaczu działającym podobnie jak filtr kubełkowy - pompa lub wąż w akwarium, całe urządzenie w szafce i wąż powrotny w akwa. Liczę, że są takie...

Pozdrawiam

nie zrozumieliśmy się :) chodziło mi o to, że możesz mieć odpieniacz wieszany na szkle zbiornika i np. cały w środku, lub taki, który będzie obok zbiornika a w środku tyko pompa. ja np. miałam w 200l Turboflotor Multi SL ten odpieniacz może pracować w sumpie jak i bez niego. ale wtedy pompa (dość spora) jest w środku akwarium.

absolutnie nie miałam na myśli kombinacji wężykowych pod szafkę.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gonsalez nie możesz oszczędzić na wszystkim - nie będziesz miał dobrego oświetlenia, nie będziesz miał dobrego odpieniacza, nie będziesz miał dobrej filtracji (brak sump i przez to brak dsb itd) to na czym oprzesz działanie swojego zbiornika ?? sama skała nie wystarczy

wg mnie jeżeli nie chcesz sumpa to zrób panel wstaw w nim odpieniacz wewnętrzny, przerób pokrywę (jeżeli jest to standardowa pokrywa do akwarium słodkowodnego to wystarczy ją podnieść o kilka centymetrów i uzupełnić to spienionym pcv) i wtedy wszystko będzie miało jakiś sens.

A po zrobieniu założeń co do budowy zbiornika odczekaj trochę czasu bo koncepcja Ci się zmieni jeszcze 5 razy :) (ja planowałem 40l a teraz to już się przekształciło w 120l)

Pozdr i życzę powodzenia


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomiooo z podniesieniem pokrywy to bardzo dobry pomysł. Ktoś może próbował i ma jakiś opis a najlepiej fotki? Z tym panelem to się raczej wstrzymam.

Póki co zamierzam:

1) podnieść pokrywę i wrzucić tam dwie wyżej wymienione świetlówki. Mam odbłyśniki. Jakieś standardowe, jak będzie trzeba zamienię na lepsze. Jak nie pomoże, kupie nową pokrywę.

2) zbadać czy pod podniesioną pokrywą zmieści się ten zestaw filtracyjny (przewidziany do 200l, więc powinien być ok)

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_zestawy-filtracyjne_tunze-nano-reefpack-200-kompaktowy-zestaw-filtracyjny.html

Jeżeli będzie się mieścił to chyba nabędę. Ciekawe czy w razie czego pojemnik na brudy można zamienić na jakiś mniejszy. Jeśli ktoś ma lub widział proszę o opinie nt. głośności, wydajności itp.

3) nabyć jakieś dwa przyzwoite mieszadła. Myślałem o tym:

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_pompy-cyrkulacyjne-i-obiegowe_tunze-turbelle-nanostream-6045.html

lub

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_pompy-cyrkulacyjne-i-obiegowe_tunze-turbelle-nanostream-6065.html

lub

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_pompy-cyrkulacyjne-i-obiegowe_tunze-turbelle-stream-6060.html

Zarówno w przypadku zestawu filtrującego jak i pompek bardzo fajnym rozwiązaniem wydaje się być magnetyczne mocowanie (łatwy montaż/demontaż, brak problemów z odkształcaniem się przyssawek itp.). Ktoś może używa i podzieli się informacją jak to wygląda w praktyce.

I jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do samego akwarium to chyba wszystko? Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę mnie poprawić.

A jak sprawa wygląda ze skałą? Którą barć (Indonezja/Papua)i dlaczego? Jak ją mocować? Na silikon akwarystyczny?

Będę wdzięczny jeżeli ktoś mi poradzi jakiś dobry sklep akwarystyczny w Warszawie, bo inaczej zostają mi tylko zakupy w internecie. Co innego zobaczyć na ekranie, a co innego dotknąć, podpytać sprzedawcę...

Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli chwilę czasu by pomóc "Nowemu". :)

PS. Nie jestem chyba aż takim "Szkotem", ale pokrywy pociąć nie dam... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. ja bym od razu wymieniał an t5 ale to twój wybór twoja kasa :)

ad 2 zobacz to http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19059&d=0 i pogadaj z autorem wątku an ma ten zestawik

ad 3 sprawdź ceny takiego sprzętu jak koralia, marea a z najtańszych jvp

co do sklepu w wawie to wiem że jest :) poszukaj na forum na pewno znajdziesz :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TUNZE Nano ReefPack 200

1) przy prawidłowym montażu ile centymetrów zestawu wystaje nad powierzchnię wody (zestaw chciałbym przykryć pokrywą z oświetleniem)? Czy pojemnik na brudy można zastąpić mniejszym? Widzę' date=' że też musiałeś podnosić pokrywę by wygospodarować miejsce na odpieniacz - napisz jak to rozwiązałeś, mile widziane zdjęcia i wskazówki co się sprawdza, co nie, jakich materiałów użyć itp.

2) jak z wydajnością sprzętu?

3) mocno go słychać (akwarium mam w sypialni)?

4) jak zdaje egzamin mocowanie na magnesy?

5) jak często trzeba czyścić? czy jest to prosta czynność? ile czasu zajmuje?

6) czy ma jakąś komorę, w którą można schować grzałkę?

7) czy jesteś z niego zadowolony? kupiłbyś drugi raz? zalety? wady?[/quote']

ad.1

Odpieniacz wystaje 14cm ponad lustro wody, razem z kubkiem, nie wiem czy Tunze w swojej ofercie posiada mniejszy kubek, zawsze możesz skrócić ten z zestawu jakimś rozgrzanym nożykiem, po prostu będziesz częściej go czyścił:)

Ja wykonałem koronę z czarnego PLEXI, nie jest to tani materiał, bo m2 kosztuje około 100zl, po prostu nigdzie nie moglem kupić spienionego PCV w kolorze czarnym. Na miejscu panowie przycięli mi wszystkie kawałki, więc w domu porobiłem tylko dziurki i poskręcałem wszystko, pasowało idealnie, oczywiście wszystko wcześniej dokładnie pomierzyłem.

korona.jpg

Moja korona została wykonana jeszcze przed zakupem zestawu filtracyjnego i zrobiłem ją na oko, teraz wiem, że mogłaby być ok. 3cm niższa, ale jest dobrze.

Jak widzisz korona jest dokładnych wymiarów akwarium, tak, żeby mogla na nią swobodnie osiąść obudowa, tak jak na akwarium, całość przytrzymuje ramka, która przykrywa również linie poziomu wody, wszystko wygląda super, co widać zresztą na zdjęciach- super wg. mnie:)

dsc02730ekj.jpg

ad.2

Co do wydajności sprzętu, producent mówi o zastosowaniu w zbiornikach od 40 do 200 litrów, wiec w moich 50 sprawuje się super :)

ad.3

Jeżeli chodzi o kulturę pracy to tak: filtr jest cichy, lekkie buczenie, ale naprawdę lekkie i podejrzewam, ze w większosci za sprawa kabla po którym drgania przechodza na obudowe, gdzie kabel się załamuje i leci do gniazdka; słychac głównie odpieniacz,ale nie jest jakoś strasznie głośny, ja na noc go wyłączam i mam tylko filtr włączony, jestem zadowolony i mogę spać spokojnie, akwa mam jakieś 3m od lóżka:)

ad.4

Co do magnesów, to są naprawdę mocne i dobre:D przekonasz się sam :) zakładając zestaw nie przyczaśnij sobie palucha tak jak ja:tongues

ad.5

To zależy co czyścić, bo kubek nie powinien Ci się częściej napełniać jak co 3 dni, jeśli chodzi o zastosowanie waty, która jest w zestawie, to trzeba ja wywalać z filtra co 2gi dzień - max, ja już nie stosuje jej w ogóle. Jeśli chodzi o generalne czyszczenie całego zestawu, to myślę, że raz na rok wystarczy. Jeśli chodzi o czas wymiany kubka, razem z otwarciem pokrywy, podniesieniu kubka i wędrówką do łazienki, tudzież powrotem i włożeniem, myślę, że minutka :), tak samo jest z wymianą waty.

ad.6

Co do komory, jest filtr, nie wiem, czy zmieścisz tam jakąś grzałkę, ale można ją śmiało schować pod całym zestawem, ponieważ nie sięga on dna, prawda? wiec śmiało poziomo jakąś grzałkę można zainstalować, ale pod całym zestawem.

ad.7

Tu z pewnością powiem: TAK i TAK, wady: hmm mógłby nie kosztować tyle:) ; zalety: porządne wykonanie i estetyka na dobrym poziomie, cicha praca i b.dobra wydajność, niski pobór energii, tyle wystarczy chyba.

Powodzenia i pozdrawiam!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebys nie mowil, ze nikt Cie nie ostrzegl :), moim zdaniem, jezeli producent pisze, ze odpieniacz nadaje sie do zbiornikow od 40 do 200 l, to Twoje 160 litrow to dla niego o wiele za duzo. :Dozingoff

Oczywiscie sporo bedzie zalezec od tego ile ryb tam zadomowisz, ale chyba trzeba byc przygotowanym na zero zapasu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Zebys nie mowil, ze nikt Cie nie ostrzegl :), moim zdaniem, jezeli producent pisze, ze odpieniacz nadaje sie do zbiornikow od 40 do 200 l, to Twoje 160 litrow to dla niego o wiele za duzo. :Dozingoff

Oczywiscie sporo bedzie zalezec od tego ile ryb tam zadomowisz, ale chyba trzeba byc przygotowanym na zero zapasu.

Ok, bardzo mi się podoba sposób montażu i konstrukcja tego odpieniacza (mały, podobno cichy...). A jak się zapatrujesz na umieszczenie dwóch pompek o wydajności 2500 l/h każda

http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_pompy-cyrkulacyjne-i-obiegowe_tunze-turbelle-nanostream-6025.html

Czy może lepiej wrzucić mocniejsze 2 x 4500 l/h? Przypominam, że odpieniacz też trochę miesza 800 l/h. Boję się, że jak wybiorę zbyt mocne pompy, to w akwarium będę miał pralkę...

No i jaką skałę wybrać?

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w przyszlosci bedziesz chcial miec korale twarde SPS to oczywiscie 2x6045, z jedny "ale"...

Te pompy 6025 mozna troszke podrasowac co zwieksza ich wydajnosc.:)

Tych paru litrow z odpieniacza mozesz nie liczyc.

O skale to tomy napisano...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ze skałą wiem co i jak :)

A ile mam kupić piachu? Sądzicie, że 18 kg starczy? No i najważniejsze, który wybrać?

Co do odpieniacza, to może uda mi się zamontować Delteca MCE600. Do 160 litrów będzie spory zapas i sprzęt na przyszłość... A jak nie to ciekawym rozwiązaniem wydaje się MCE300. Może uda się uniknąć robienia podstawki pod pokrywę.

Ktoś może używa/używał wymienionych odpieniaczy. Proszę o opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.