Skocz do zawartości
Sakato

Do kolegów z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam prośbę do morszczaków z Warszawy. Jak by ktoś znalazł chwilę i mógł do mnie wpaść i rzucić okiem na baniak. Najlepiej z testami do wody bo co do swoich pomiarów mam pewne wątpliwości. Mieszkam na Woli jak by co. Odwdzięczę się w browarach :)

Powoli mi ręce opadają. Na skale zaczęły mi wapienne bieleć ( te różowe ) , sądziłem że coś nie gra z Ca / Mg. Dzisiaj przyszedł do mnie test JBL Ca / Mg i wyszło że jest ok Ca 460 a Mg 1340. Co śmieszniejsze, jedne mi bieleją natomiast zauważyłem że na pompach i na tylnej szybie pod warstwą glonów zaczynają czerwone wapienne się pokazywać. Nawet w refugium mam wstawiony odpieniacz i na jego ścianakch też zaczynają się pojawiać wapienne. Poza tym w baniaku który kręci się 9.01.2009 cały czas amoniak utrzymuje się na poziomie 0,05 a poza dzikimi mieszkańcami i kilkoma miękasami nie ma ryb. Wszystko jest nie tak jak na forum wyczytałem. Owszem, ponad miesiąc były glony zielone teraz mam brązowe + jakieś takie kożuchy na skałach i żwirku. Myślę że diagnoza bez wizji lokalnej u mnie jest trudna do postawienia więc nawet się nie bawię w umieszczanie zdjęć. Kontakt na PM. Będę wdzięczny za każdą radę, nie chce sam nic dolewać. Na razie jadę na samych podmiankach i nic nie leję.

Parametry mierzone dzisiaj

temp. 27 'C

zasolenie 1,024

Ca 460

Mg 1340

KH 7 / 7,5

PH 8,2

NH3 0,05

No2 i NO3 od startu było nie wykrywalne.

Sól Reef Crystal


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy jbl są do bani


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, ale chyba przybliżone wartości pokazują ? Tym bardziej że sprzedają je między innymi w Acroporze więc takie do końca złe chyba nie są.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś robiłem jbl ca i pokazywał 300 a salifert 430


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznac ze jesli jestes w stanie rozpoznac na tescie amoniaku JBL'a roznice kolorystyczna pomiedzy 0, 0,05 az do 0,2 to dla mnie szacun! Fiolka z 5 ml wody z akwa i zalaniu odczynnikami jest dosc metna i jak dla mnie mozna sie spierac czy wynik najbardziej jest zblizony do wzorca 0 czy nawet do 0,2. A dodam ze faktycznie dla testow NO2 i NO3 problemu nie ma.

Porownywales moze fiolki testowe wody z akwa z woda RO? Cos mi sie wydaje ze bedą identyczne.

A przy okazji, kupilem test amoniaku Tetry (niby rowniez do wody morskiej) a tam nastepny stopien na skali po 0 to.... 0,25! Wychodzi na to ze aby zobaczyc cos dokladniej pomiedzy 0 i 0,2 trzeba zainwestowac w Saliferta.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL są dobre do Holendra a nie do solniczki

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, temat nie jest jakie testy kupić tylko czy ktoś może wpaść i udzielić obiektywnie kilku rad po obejrzeniu zbiornika. Po drugie gdzie jest napisane że wszystko mierzone jest JBL ? JBL tylko Ca / Mg, pozostałe pomiary robione są Tropic Marine. Więc jeżeli kolejna osoba wysili się aby napisać żebym sobie kupił test Saliferta, to niech sobie daruje.

PS. GoGel ma racje, test Ro wskazuje też poziom amoniaku taki sam jak woda z akwarium. Najprawdopodobniej test musi być jakiś lipny. Data wskazuje że jest ważny do stycznia 2010.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik podobnej wielkosci jak Ty, przy czym nie wiem ile masz zywej skaly i zywego piachu. Tak czy inaczej zalalem go na poczatku lutego i dodalem "akcelerator" - biobacter AM. Po miesiacu, mniej wiecej co tydzien dokladam kolejne "zwierzaki" zaczynajac od miekkasow, potem slimaki, kraby, wezowidlo, rozgwiazda. Na poczatku kwietnia doszly amphiriony hodowlane od Lukasza i "pare" trudniejszych korali (acanthastrea, trachyphyllia itd.). Jak do tej pory korale trzymaja sie dzielnie i maja swietne wybarwienie "fluoro".

Jesli chodzi o algi czerwone, u mnie tez sprawa rozwija sie baaaaardzo powoli (uzywam soli Preis'a, podmiany 1x miesiac x10%). Choc ciesze sie z malych, bialych, wapiennych kropek na tylniej szybie no i poczatkiem alg czerwonych na ceramice - ta nadal mocno rozni sie od zywej skaly ale powoli, powoli to sie zmienia.

Reasumujac - majac do dyspozycji podobne testy jak Ty i bardzo podobne wyniki, stopniowo dodaje "zwierzaki" i wszystko gra. Na Twoim miejscu sprobowalbym podobnie.

Moge wpasc do Ciebie, ale z moimi testami JBL i skromnym doswiadczeniem nie wiem czy uda mi sie podrzucic cos nowego.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęć pomocy. U mnie dzieją się dziwna rzeczy :) i nie wiem czy byś był w stanie rozwikłać zagadkę. Testy przynajmniej na amoniak wiem że są walnięte. Ale dzieją się inne dziwne rzeczy. Wczoraj oczyściłem z glonów tylną i boczne szyby i widać że wapienne zaczęły ekspansję, natomiast różowe algi na skale od jakiegoś czasu zaczęły bieleć. I niech mi ktoś powie czemu tak się dzieje ? Inna sprawa, mam jakieś połamańce sps przy okazji dostałem i widzę że rosną całkiem nieźle, w porównaniu do xeni która mi ostatnio zmarniała nieco. To samo z LPS, widać że mają się całkiem nieźle.

Mam pytanie, jak często czyścisz szyby ? pojawiają się jeszcze na niej glony ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby czyszcze co 2-3 dni (bez tylnej, tam czekam na wapienne). 3go dnia juz wyraznie widac, zielona mgielke z alg na szybie. Tyle ze u mnie teraz "zabawa" z algami jest generalnie najwiekszym wyzwaniem. Zniknely juz jakis czas temu zielone, za to teraz mam pelen zestaw pozostalych. Niedawno dotarla do mnie z Amazonu ksiazka "Algae: A Problem Solver Guide" i testuje kolejne opisane w niej metody, ale szybkosc zmian uczy cierpliwosci :)

Jesli rowniez masz problemy z algami, a znasz angielski to moge Ci ja pozyczyc. Jest krotka, ale spisuje chyba wszystkie mozliwe metody.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jak masz jakiś sprawdzony sposób to możesz napisać na PM :) Ja się obecnie z brązowymi bawię. Co ciekawe pod nimi rosną wapienne.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz nic o po4. Testy JBL niestety nie są za dokładne - skalibruj je sobie - np. na świeżo rozrobionej solance (biorąc pod uwagę że producent podaje parametry soli i z doświadczenia użytkowników można założyć że są w miare powtarzalne)

Piszę o po4 -ponieważ wapienne nie tolerują prawie w ogóle fosforanów - przy wskazaniach wykrywalnych już salifertem mają tendecję do bielenia.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 4 nie mierzone :/, muszę kupić test.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień testy na Saliferta, lub przynajmniej pożycz na 1 test.

U mnie przez testy JBL, 4 miesiące nie mogłem do ładu dojść z parametrami. JBL Ca zaniżał o jakieś 150 a Mg zaniżał o 300!!! Więc ja sobie podnosiłem stężenia tych pierwiastków. Ponieważ parametry nie chciały iść w górę postanowiłem pożyczyć testów saliferta. Jak się okazało w salifercie brakło górnej skali do odczytania wyników.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.