Skocz do zawartości
seb

Balling - konieczność lania nierównych dawek...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:waving

Wiem że ten problem już kiedyś był poruszany, tyle że nie potrafię go teraz odszukać... Jak wszyscy wiemy, jedną z żelaznych zasad metody Ballinga jest lanie równych dawek trzech roztworów w celu zachowania równowagi jonowej. W związku z tym opiszę po krótce co dzieje się w moim zbiorniku. Otóż dopóki system się stabilizował i przyrosty nie były zbyt duże wszystko było w porządku, lałem równe ilości roztworów, od jakiegoś czasu zaczęlo się to zmieniać i to diametralnie... Mianowicie zaczęły mi się rozjeżdżać wartości Ca i Kh, doszło do tego że przy laniu równych dawek poziom wapnia spadał mi do 300 a Kh skakało do 13-14. Kombinowałem najróżniejsze opcje - zaprzestanie lania Kh do momentu spadku jego wartości w zbiorniku do około 8, później zaczynanie od mniejszej dawki i powolne równanie do pozostałych dawek - Kh skacze do góry jak głupie, podnoszenie dawki Ca również nic nie dało. Generalnie wychodzi na to że żeby zachować w miarę sensowne wartości Kh i Ca w zbiorniku muszę lać roztworu Ca około pięć razy więcej niż Kh, w każdym innym przypadku Kh leci w góre do niebezpiecznych wartości. Oczywiście wykluczyłem błąd użycia nieodpowiednich prochów, wszystko jest tak jak powinno być co do grama. W związku z tą sytuacją mam do Was kilka pytań:

- czy spotkaliście się kiedyś u siebie lub u kogoś z takim przypadkiem?

- czy skończyło się to jakąś katastrofą?

- czy są jakieś przeciwwskazania do przygotowania bardziej stężonego roztworu Ca skoro i tak nie mogę lać równych dawek?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb....A gdzie kupiłeś roztwór Ca...???? bo u Przemka jest w sprzedaży CaCl6 a nie Cacl2 i wtedy trzeba dać około 30 % więcej...


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałem roztworu tylko prochy, roztwór robiłem sam w odpowiednich proporcjach.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, a nie uwodnił Ci się chlorek wapnia? Wówczas w tej samej masie zwiększy się ilość wody a spadnie czystego chlorku wapnia. Objawy przy laniu równych dawek będą podobne.

Pozdrawiam.

Włodek.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz, wiem o czym mówisz, czysty cholrek wapnia jest higroskopijny i pije wilgoć z powietrza. Staram się zabezpieczyć go przed stycznością z powietrzem, tzn. przyjechał w szczelnym opakowaniu, został przepakowany w podwójny worek do transportu ryb i zamknięty szczelnie opaską zaciskową, otwierany jest wyłącznie w celu odważenia odpowiedniej porcji i zamykany z powrotem. Powiedz mi tylko czy sześciowodny również pije wilgoć tak jak bezwodny i staje się przez to ilośtam wodny? Jeśli tak jest to cały ten Balling jest o kant .... rozbić, bo nie widzę możliwości 100 procentowego zabezpieczenia prochów przed kontaktem z powietrzem, jeśli mamy ich większą ilość.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości ile podajesz sześciowaodnego na 1 litr wody???


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

214 g na 2 litry wody.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Powiedz mi tylko czy sześciowodny również pije wilgoć tak jak bezwodny i staje się przez to ilośtam wodny?

Pozdrawiam

seb

Nie wiem czy jeszcze pije, ale na dnie foliowego worka po wybraniu bardziej suchego sześciowodnego chlorku pozostał strasznie mokry i będę musiał go wyprażyć w piekarniku:clowning do bezwodnego. Innej możiwości nie ma, żeby lać równomolowo.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że lanie równych ilości poszczególnych składników w praktyce jest nie do zrobienia na dłauższą metę...

Ps. W związku z zaistniałą sytuację chętnie kupię reaktor, a właściwie wszystko oprócz reaktora :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja od dwoch lat jeje jednakowe ilosci i ni zauwazylem zeby mi sie parametry rozjazdzaly.


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, a mi sie wydaje ze cos sobie skopales z tym odczynnikiem.

Ja kupuje w pojemnikach 5kg, nie wiaze ich jakos specjalnie ( przechowuje w oryginalnym pojemniku chemicznym )

Nie zmienia mi konsystencji, ani formy i parametry stale...

Podobnie sol, jednak zauwazylem ze jak nie zawiazesz w worku to sie skawala, odkąd mam w wiadrze stale ma sypka forme mimo iz dosc czesto otwieram pojemnik ( czesto robie solanke a to do piko, phytoreaktora itp... )


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Przemka, okazało się że chlorek wapnia był sześciowodny, a nie bezwodny, a ja na worku który wziąłem do domu napisałem sobie że bezwodny... Dziś zrobiłem nowy roztwór wapnia, poprzedniego około 5 litrow poszlo w kibel, zacząlem dziś od nowa prostować parametry, zobaczymy co wyjdzie. Tak czy inaczej zaszła pomyłka, ale nie tłumaczy to konieczności pięciokrotnie większych dawek roztworu wapnie w stosunku do Kh, a moze tłumaczy, moze te jony, mole i inne stwory tak wlaśnie działają? W każdym razie za jakis czas dam znać jak się cała sytuacja skończyła. Natomiast to "uwadnianie" sie chlorku wapnia nie daje mi spokoju, ale to już inna historia :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Mg jest o.k?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w sensie zachowany jest stosunek Mg do Ca.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nieco podniesiony Mg lepiej by przytrzymal Ca?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych testach wyszło ze jest nieco podwyższony, zobaczymy co wyjdzie za jakiś tydzień.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sytuacje całkiem odwrotną mam wysokie Ca a niskie Kh. Prochy Fauna Marin. Czekam cierpliwie aż to się unormuje już jakieś 2 miesiące ale jak Kh spada za bardzo to i tak muszę dolać trochę ręcznie :/ Coraz bardziej mnie ten Balling denerwuje chyba reaktor kupie :clowning

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Coraz bardziej mnie ten Balling denerwuje chyba reaktor kupie :clowning

:):D:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Ca rosnie a Kh spada to dlatego ze za duzo lejesz ballinga,zmniejsz dawke,przerabialem to niedawno.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Jesli Ca rosnie a Kh spada to dlatego ze za duzo lejesz ballinga,zmniejsz dawke,przerabialem to niedawno.

Przecież tym, że mniej będzie lał roztworów, nie zmieni potrzeb koralowców na węglany i wapń.

Jakoś nie widzę rozsądnego wytłumaczenia dla Twojego sposobu. Ale ja mam dość słaby wzrok, więc może to dlatego ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ca rosnie to znaczy ze za duzo leje ,logiczne nie?Napisalem chyba wyraznie ze sam to przerabialem na swoim akwarium,wiec wiem co pisze.Przy prawidlowym dozowaniu ballinga Ca i kh powinny sie trzymac na w miare stabilnym poziomie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rodzaj użytej soli ( hydratu ) tłumaczy wszystko:

Rozpuszczając:

212g CaCl2 bezwodnego - rozpuszczamy tak naprawde.... 212g CaCl2

212g CaCl2 x2H2O ( dwuwodny ) - rozpuszczamy tak naprawdę 160g CaCl2

212g CaCl2 x6H2O ( sześciowodny ) - rozpuszczamy tylko 112,6g CaCl2

Czyli jeśli chcemy do przygotowania roztworu użyć soli bezwodnej o masie powiedzmy 100g to przy soli dwuwodnej musimy użyć 132g, a przy sześciowodnej 188g.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Skoro Ca rosnie to znaczy ze za duzo leje ,logiczne nie?Napisalem chyba wyraznie ze sam to przerabialem na swoim akwarium,wiec wiem co pisze.Przy prawidlowym dozowaniu ballinga Ca i kh powinny sie trzymac na w miare stabilnym poziomie.

Wg Ballinga prawidłowe dozowanie, to podawanie równych ilości właściwie zrobionych roztworów.

Teraz pozostaje pytanie jakie jest prawidłowe dozowanie ballinga wg Ciebie.

Problem jest gdy podajemy równo a Ca i Kh dalej się rozjeżdża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kosek kazdy zbiornik jest inny i kazdy musi sam sobie dobrac ilosc lanych plynow,wedłog dziennego spadku Ca.A poniewaz nie jestesmy w stanie okreslic idealnie ilosci wody w obiegu i dziennego spadku, wiec co jakis czas trzeba robic testy wody i korygowac ilosc lanych plynow.

A jak nie wiesz jak policzyc dozowania wapnia u siebie to tu masz fajny kalkulator http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie, czy jesli woda demineralizowana ze sklepu ma na TDSie zero, to sie nadaje aby w niej ballinga rozbełtać?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.