Skocz do zawartości
seb

Balling - konieczność lania nierównych dawek...

Rekomendowane odpowiedzi

guliwer777, nie walcz tak z tym KH jak nie masz już problemów z glonami.

Ustal odpowiednią ilość Ca a KH niech się ustali na swoim poziomie wynikającym z dawkowania wg. Ballinga.

Sztuczne podbijanie KH nie jest wskazane, tak jak pisałem już paro krotnie znam kilku polkich i zagranicznych morszczaków którzy jasno stwierdzili iż KH spokojnie może być od 6,5....

U mnie KH ustaliło się na 7. Co do ballinga, jedynie rozrabiam baniaczki po 5 litrów i tyle...

Aktualnie z obsługi akwa mam już tylko czyszczenie kubka odpieniacza i karmienie...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

guliwer777, nie walcz tak z tym KH jak nie masz już problemów z glonami.

Ustal odpowiednią ilość Ca a KH niech się ustali na swoim poziomie wynikającym z dawkowania wg. Ballinga.

Sztuczne podbijanie KH nie jest wskazane, tak jak pisałem już paro krotnie znam kilku polkich i zagranicznych morszczaków którzy jasno stwierdzili iż KH spokojnie może być od 6,5....

U mnie KH ustaliło się na 7. Co do ballinga, jedynie rozrabiam baniaczki po 5 litrów i tyle...

Aktualnie z obsługi akwa mam już tylko czyszczenie kubka odpieniacza i karmienie...

Ja problemów z glonami nigdy nie miałem.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dyskusja trwa to i ja się włączę . Nie mam takiego doświadczenia z morszczyzną jak co niektórzy koledzy ale Balanga stosuję od prawie dwóch lat . To co zaobserwowałem to faktycznie trzeba ustawić odpowiednie ilości podawanych roztworów . Z biegiem czasu musiałem zmniejszyć ilość podawanego roztworu z 3 x po 20 ml , na 3 x po 8 ml z każdego . Zbiornik 375 litr - spsy i lpsy Ja przygotowuję roztwory w następujących proporcjach .

1 . Na dwa litry wody

CaCl2 127 gr

MgCl2 54 gr

2. Na dwa litry wody

NaHCO3 168 gr

3. Na dwa litry wody

NaCl 50 gr

Nic złego się nie dzieje , wręcz przeciwnie . Pozdrawiam :clowning


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem jak mozna lac nierowne dawki, skoro to jest policzone przez Ballinga pod wzgledem chemicznym, i jesli dawki sa nie rowne to czesc odczynnikow zostaje nieprzereagowana, a co za tym idzie zaburza sie sklad chemiczny wody.

moze Ci CaCl2 wody nabral i dlateo mniej sypiesz?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za wstyd :banghead. Z balinga zrobić balange . To już kolejna taka wpadka w moim wykonaniu .

Słuszna uwaga bigwalker .Pozdrawiam


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

nie rozumiem jak mozna lac nierowne dawki, skoro to jest policzone przez Ballinga pod wzgledem chemicznym, i jesli dawki sa nie rowne to czesc odczynnikow zostaje nieprzereagowana, a co za tym idzie zaburza sie sklad chemiczny wody.

moze Ci CaCl2 wody nabral i dlateo mniej sypiesz?

Balling policzył to w taki sposób by nie zachwiać równowagi jonowej. Czyli chodziło o to by dodając do wody wapń i węglany coś zrobić również z pierwiaskami, które będą "odpadami" - w tym wypadku Na i Cl. Zgrało się to znakomicie, bo przecież i tak solimy wodę.

Ale ilość zużywanych węglanów i wapnia różni się w każdym zbiorniku i ma na to wpływ wiele czynników. W związku z tym mamy wybór. Albo dajemy równo i liczymy na szczęście, że równo będą zużywane, albo dajemy nierówno i utrzymujemy względną równowagę między KH i Ca w wodzie.

Jest też trzecie wyjście. Dajemy równo i uzupełniamy ewentualne niedobory jednego z elementów przez dodawanie tego elementu w innej postaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosek, ale czym ci się rożni twoja pierwsza opcja od trzeciej ?

Czyli leje ballinga równo a potem w kubku rozrabiam NaHCO3 i dolewam ? :-)

Ja jestem za proporcjami ballinga przy stosowaniu metody ballinga :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Kosek, ale czym ci się rożni twoja pierwsza opcja od trzeciej ?

Czyli leje ballinga równo a potem w kubku rozrabiam NaHCO3 i dolewam ? :-)

Ja jestem za proporcjami ballinga przy stosowaniu metody ballinga :-)

Są pewne różnice ;-)

"...Jest też trzecie wyjście. Dajemy równo i uzupełniamy ewentualne niedobory jednego z elementów przez dodawanie tego elementu w innej postaci."

Edit:

Ja też jestem za proporcjami ballinga przy stosowaniu metody ballinga.

Pytanie tylko jakie te proporcje mają być ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź tak samo prosta jak pytanie.

Pytania są jednak jeszcze inne.

Co zrobić, gdy przy laniu równych ilości poszczególnych płynów rozjeżdża się równowaga KH/Ca?

Jeżeli w Twoim akwarium nie potrzebujesz korygować tej równowagi, to zazdroszczę.

Ja mam taką konieczność, bo gdy leję tyle płynów by utrzymać Ca na poziomie 420-430 to KH stopniowo spada w dół. Doszedłem kiedyś do 5,4 bo myślałem, że gdzieś ta równowaga się ustabilizuje. Ale się myliłem. Wtedy zaczął rosnąć poziom wapnia, bo prawdopodobnie było za za mało węglanów by zwierzaki pobierały odpowiednio Ca.

Teraz jestem w trakcie prób z troszkę wyższym poziomem Ca i KH. Być może gdzieś tam uda mi się znaleźć tą równowagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegos takiego jak idealny stosunek Ca/KH i poziom, co baniak to troche inaczej.

Sa pewne zakresy w ktorych te parapetry nalezy trzymac ( ja to tak rozumiem )

Co do metody,

w opisie nie masz napisane o parametrach jakie beda na 100% jak bedziesz lal zgodnie z opisem.

Ja mam Ca 440 a KH 6,5-7 - uważasz ze to nie równowaga?

Mój kolega ma Ca 420 i KH 7-8 - j.w.

Ma być zachowana równowaga jonowa, a parametry ustal sobie poziomem Ca.

Oczywiscie nie bylo badan ktore jasno pokazuja "awarie" jesli nie zachowasz rownowagi jonowej.

Duzo osob wogole sie tym nie przejmuje, ale wtedy nie lejesz preparatów metodą Ballinga tylko

poprostu uzupelniasz Ca/KH roztworami przez siebie przygotowanymi.

Uff, chyba jasno to wyjasnilem. Metoda Ballinga KONKRETNIE opiera sie na takim dawkowaniu jak w podanym linku.

PS. co do parametrów to też mi szalały na początku stosowania w/w metody i lalem nie rowno. Po pewnym okresie ustalily sie na swoim poziomie i zaczalem lac z aptekarska dokladnoscia tyle ile napisane w/w podanym opracowaniu.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Ja mam Ca 440 a KH 6,5-7 - uważasz ze to nie równowaga?

Mój kolega ma Ca 420 i KH 7-8 - j.w.

Mam wrażenie, że nie chcesz zrozumieć o co mi chodzi.

Zapewniam Cię, że wiem co to równowaga.

Tak czy siak - życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba naprawde, faktycznie nie kumam o co chodzi.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :

"...Jest też trzecie wyjście. Dajemy równo i uzupełniamy ewentualne niedobory jednego z elementów przez dodawanie tego elementu w innej postaci."

Edit:

Ja też jestem za proporcjami ballinga przy stosowaniu metody ballinga.

Pytanie tylko jakie te proporcje mają być ;-)

Rany, czy zastanowiłeś się co napisałeś ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :
kosek :

"...Jest też trzecie wyjście. Dajemy równo i uzupełniamy ewentualne niedobory jednego z elementów przez dodawanie tego elementu w innej postaci."

Edit:

Ja też jestem za proporcjami ballinga przy stosowaniu metody ballinga.

Pytanie tylko jakie te proporcje mają być ;-)

Rany, czy zastanowiłeś się co napisałeś ?

Qbab, masz pytanie? To je zadaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że tamat się urwał nagle.Ja się podepnę pod niego bo mam podobny problem i nie wiem co mam zrobić.Kiedyś tam na począdku prubowałem lać ballinga,ale odstawiłem.Przez kilka miesięcy nic nie lałem.Miesiac temu podniosłem Mg preparatem Timo magnesium.Od miesiąca leję niepełnego ballinga wpierw niesmiało po 20ml wapna i soli potem zwiększyłem do 50ml.Sody nie lałem do dziś.Dziś podałem równo wszystkiego po 70ml.Przy podawaniu po 50 ml wapń nic się nie podnosił.Balinga mam zakupionego u Darka w Rybniku(lokalny dobry akwarysta i właściciel sklepu)w trzech pojemnikach.

Mogę prosić o radę co dalej zrobić ? Obsada to głównie miękkie,kilka twardych,sporo ryb.

Aktualne wczorajsze dane to:

NO3-0

PO-4 ok 0,25 tak na oko bo nie jestem pewien(salifiert,który właśnie mi się skończył i już go nie kupię)

Ca-395

Mg-1350

Kh-8

zasolenie 1.023 sól Praisa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w 250 ltr dobijałem z ballingiem do prawie 300 ml dziennie roztworów.

Teraz w 500-ce leję ok. 600 ml każdego z roztworów. Ma na to wpływ ilość światła (im więcej tym szybciej pobierane są te pierwiastki- patrz przykład LED, ale nie tylko przy LEDach to uzyskasz, chodzi o stosunek W/ltr) ilość glonów wapiennych, obecność glonów wyższych w refugium, czy filtrze glonowym, no i oczywiście obsada koralowców.

Co by nie mówić to na twoje 300 ltr dawki po 50 czy 70 ml roztworów nie pozwalają na bezstresowe życie koralowców. Zwiększaj dawki, aż Ca zacznie ci rosnąć. Wystarczy, że osiągniesz ten poziom równowagi przy Ca 400-420. Zobaczysz ile wtedy będziesz lał ballinga, żeby utrzymać załóżmy te 400-420 Ca. Prawie zawsze jest tak, że dozujesz ballinga, a Ca się nie podnosi, zwiększasz dawki a Ca dalej do pewnego poziomu stoi. To tylko wskazuje, że jeśli nie dostarczamy do zbiornika Ca i Mg to koralowce przechodzą w stan lekkiej wegetacji zmniejszając pobieranie tych pierwiastków. Jak zaczniesz je dozować to pobudzasz wszystkie zwierzęta do życia i zaczynają zwiększać swoje zapotrzebowanie na te pierwiastki. Ty zwiększasz dozowanie roztworów, a parametry nie rosną i zastanawiasz się, o co chodzi?

Dlatego tak trudno uzyskać tą równowagę pomiędzy kH, Ca i Mg. Każda zmiana powoduje reakcje żywych organizmów i albo pobudzasz je do życia, albo wstrzymując dozowanie mówisz im, że teraz przechodzimy na dietę Cambridge :clowning


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sam zastanawiam się nad ballingiem. Mam akwa 470 literków do tego sump 120. Korali trochę jest, ale.... ballinga leje około 100 ml dziennie, moim zdaniem to mało. Korale rosną , hm dość ciekawie. Mogły by szybciej :clowning. Zastanawiam się nad tym co pisał @rah. Chyba zwiększę dozowanie i poobserwuje co będzie się działo. Światełka mam dość 640 W więc powinno być dobrze.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie leję 210 ml wszystkiego po równo z solą bez NaCl. Przez trzy miesiące lałem nierówno ,żeby parametry wyregulować. Na początku Ca stało 360 a lałem ponad 300 ml. Po kilku miesiącach obniżyłem Kh do 8, obniżyłem też dawki roztworów i dzisiaj mam Ca 490 więc już jest mocno za dobrze.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a ja mam ca 430, mg 1400, kh 9 i kurde leje 100 ml:/. Korale rosną, ale jak pisał rah może zużywają mniej bo mało leje??. Podniosę do 130 zobaczymy co będzie.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zwiekszal narazie ballinga tylko karmienie bo moze dlatego korale slabo rosna i malo wapnia ciagna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na moje 150 litrów daje 10 ml :/ i kh jest 7,7 ca 390-420, mg nie leje, korale są malutkie szczepki kilka korali ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi- w twoim przypadku to tak jak Peniek pisze nie zwiększałbym już dawek. Może u ciebie jest jakiś inny problem, coś z parametrami, może fosforany, może światło niedopowiednie dla tych koralowców? A może masz za duże wymagania co do przyrostów? :clowning


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.