Skocz do zawartości
smk

Akwaria w Dubaju - Dubai Mall, Atlantis Palm, Burj Al Arab

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu się ogarnąłem po powrocie z podróży poślubnej więc wrzucam trochę informacji dla morszczaków wybierających się do Dubaju.

Dubai Mall

http://www.thedubaimall.com/en/entertainment/entertainment-section/dubai-aquarium-underwater-zoo.html

Przeogromne a zarazem największe centrum handlowe na świecie (1200 sklepów, lodowisko, oceanarium, park rozrywki itp), zlokalizowane w dzielnicy Burj u podnóży najwyższego budynku świata Burj Dubai (819m wysokości). Jako że wszystko w Dubaju musi być "naj" to nie mogło się obyć bez jednego z największych akwariów świata. W centralnym punkcie na wysokość 2 pięter stoi akwarium o pojemności 11mln litrów (wymiary 51m x 20m x 11m).

Z przodu jest ogromna szyba o grubości 50cm, a przez środek przebiega tunel w którym można pooglądać sobie z bliska "rybki".

W środku pływa 33tyś ryb (nie pomyliłem się 33tysiące!), w tym mają 35 wielkich tiger sand sharków, 2 grey reef sharki, orlenie centkowane, orlenie oceaniczne i wiele innych w sumie ok 400 rekinów i płaszczek. Z dużych zwierząt jest kilka napoleonów i nie mam pojęcia jak się nazywająca ogromna ryba, przy której napoleony to maluszki :)

Ilość ryb jest niesamowita, a rozmiary nie mniej imponujące. Poza rekinami, największe wrażenie robi cała ławica orleni oceanicznych, które pływają w toni i wyglądają jak stado małych mant. Jak się człowiek przyjrzy na spokojnie i ochłonie od tych wielkich zwierzaków to widać takie "malutkie" zwierzaczki znane z naszych baniaków jak stada białobrodych, zebrasomy flavences, lo vulpinusy itp. Nie mam pojęcia jaki mają tam system filtracyjny ale musi być mega wydajny.

Co więcej można sobie w tym akwarium ponurkować - zarówno osoby z certyfikatami, jak i intro diving. Nurkowanie z w tym przybytku pośród ogromnych rekinów kosztuje ok 600zł i mimo moich najszczerszych chęci, moja świeżo poslubiona żona zrobiła mi awanturę żonglując argumentami w stylu "wydałeś XXX na nurkowanie na Malediwach" i dla dobra mojego związku (i kart kredytowych) musiałem się objeść smakiem :)

Nad akwarium mieści się naprawdę spore (jak na centrum handlowe) oceanarium. W środku znajdziemy sporo ciekawych baniaków, nawet w sekcji słodkowodnej (którą zazwyczaj omijam długim łukiem) znajdziecie sporo ciekawych i wielkich okazów. Sekcja morska to zbiorniki z rekinami i płaszczkami, ze skrzydlicami, murenami, węgorzami piaskowymi, konikami morskimi, nautiliusami, fokami, pingwinami i wiele więcej. Naprawdę polecam. Niestety nie ma żadnych ciekawych baniaków z koralowcami

Akwarium z daleka można podziwiać za darmochę, wejście do tunelu to 25zł a tunel + oceanarium za 50zł/os

818-image020.jpg

Burj Dubai - najwyższy budynek świata 819 metrów

818-image021.jpg

818-image009.jpg

818-image001.jpg

818-image007.jpg

818-image002.jpg

818-image003.jpg

818-image008.jpg

818-image004.jpg

czy ktoś wie co to za rybka?

818-image005.jpg

stadko orleni oceanicznych

818-image006.jpg

818-image010.jpg

818-image011.jpg

818-image012.jpg

Atlantis Palm Dubai

http://www.atlantisthepalm.com/lostchambers.aspx

Hotel wybudowany kosztem 1 miliarda dolarów (!) na szczycie słynnej wyspy w kształcie palmy. Sam hotel jest niesamowity. Cała sceneria jak nazwa wskazuje w formie bajkowej zaginionej atlantydy. Wszystko kręci się tu wokół tematu morskiego - restauracje, wystrój, aquapark, małe oceanarium, no i oczywiście wielkie akwarium. Hotel jak już mówiłem niesamowity, ale po prostu marzeniem każdego morszczaka jest apartament zagubionej komnaty ze ścianą wychodzącą na ogromne centralne akwarium (http://www.atlantisthepalm.com/accommodation/lostchamberssuites.aspx). Nieźle co? :)

Wracając do akwarium głównego - na stronie informują że mają w obiegu 11,5 mln litrów i 65 tysięcy zwierząt morskich. Szczerze mówiąc mimo że śliczne (aquascaping zrobiony w stylu ruin atlantydy) to wydaje się znacznie mniejsze niż to w Dubai Mall. Jednak możliwe że faktycznie jest większe, a ja prawdopodobnie z podziemnej komnaty nie widziałem całego akwarium i jakaś jego część musiała wychodzić do innej sekcji, ponieważ przez pierwsze 10 minut nie widziałem głównej atrakcji tego akwarium ...rekina wielorybiego! Nie miałem pojęcia że trzymają coś takiego w akwarium. Po prostu wryło mnie w ziemię. Rekin był młodziutki czyli nie więcej niż 4-5metrów długości :). W jaki sposób zaspokajają jego potrzeby pokarmowe czyli dziesiątki kilogramów planktonu dziennie, to nie mam pojecia. Reszta zwierzaków w podobnej konfiguracji do Dubai Mall Aquarium jednak jakoś ich znacznie mniej.

Obok akwarium jest wejście do zaginionej komnaty gdzie można podziwiać akwarium w klimacie "atlantydzkim" z bliska. Przyjemność ta kosztuje 100 zeta od osoby (moim zdaniem trochę przydrogo)

818-image019.jpg

818-image018.jpg

818-image013.jpg

rzeźba z kryształów svarowskiego za 10mln $ - przesada, dałbym max 100tyś $ :)

818-image014.jpg

ruiny atlantydy

818-image015.jpg

rekin wielorybi

818-image016.jpg

818-image017.jpg

Burj Al Arab - restauracja Al Mahara (ostryga)

http://www.jumeirah.com/en/hotels-and-resorts/Destinations/Dubai/Burj-Al-Arab/Restaurants-And-Nightlife/Al-Mahara/

Restauracja z owocami morza w słynnym 7 gwiazdkowym hotelu w kształcie żagla, położonym na sztucznej wyspie. Sam hotel z zewnątrz jak wszyscy wiedzą jest śliczny, natomiast w środku to już delikatnie mówiąc rzecz gustu. Próbowali tu na siłę połączyć ociekające złotem i przepychem arabskie klimaty (2 pierwsze piętra lobby) z minimalistyczną górna częścią. Moim zdaniem żagiel w środku jest kiczowaty, choć nie można mu odmówić przepychu. Ale skupmy się na sprawach interesujących nas morszczaków - akwarium morskie.

Juz na samym wejściu w lobby po lewej i po prawej stronie przy schodach ruchomych mamy akwaria morskie z setkami pokolców (głównie białobrode). Z pierwszego pietra zjeżdża się windą w dół do restauracji Al Mahara, gdzie tunelem prowadzą nas do głównej sali restauracji. Restauracja jest w kształcie okręgu i 3/4 zajmuje ogromny okrągły zbiornik morski. w korytarzu powstałym miedzy baniakiem i ścianami stoją stoliki co tworzy główną salę restauracji. My dostaliśmy stolik przy samym baniaczku :) Obsadę stanowią duże ładne nurse sharki, płaszczki, napoleony, idolki mauretańskie, pokolce i sporo innych mniejszych ryb. Bardzo ładne akwarium i świetnie nadające klimat restauracji, która akurat jest bardzo przyjemnie i elegancko urządzona. Po Dubai Mall i rekinie wielorybim w Atlantis Palm nie robi już takiego wrażenia, jednak jedzenie przepysznego jedzenia, podczas gdy wielkim okiem co chwile przygląda ci się ciekawski 1 metrowy napoleon, a za chwilę obok przepływa nurse shark, jest naprawdę niesamowite.

Jak by kogoś interesowało to taka przyjemność może i do tanich nie należy, jednak uważam że i tak udało nam się ten 3 daniowy business lunch zarezerwować rozsądnie cenowo &


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna z Was para:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rybka o którą sie pytasz to jakiś wielki granik


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz troche zazdroszzcce mialem w zeszlym roku tam byc kurcze no i mialem juz zapalcone nawet troche sie teraz zdraznilem :) ale musze powiedziec ze super , powiedz wracales z malediwow przez emiraty czy jak to zalatwiles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - specjalnie wybrałem przelot liniami Emirates z międzylądowaniem w Dubaju i w drodze powrotnej zrobiliśmy "stopover" 10dniowy na rejs po zatoce perskiej + 3dni w Dubaju. Te 3 dni to jest minimum jakie trzeba poświęcić na to miasto. Taki ogromny disneyland dla dorosłych :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fantastycznie, bedziecie mieli co pamiętać:)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Remik mam takie małe pytanko , czy ja mogę zamienić jeszcze ten Egipt na Dubaj:baby


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podróż piękna. Tylko pozazdrościć i życzyć jak najwięcej takich niezapomnianych chwil na nowej drodze życia :) Ciekawi mnie tylko teraz, jak Ty będziesz w stanie patrzeć na swoje akwarium, po tych kolosach w Dubaju :)


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za zyczenia.

Roman jasne ze mozesz - przeslac wycene? :clowning

jak sie ogarne w weekend to wrzuce fotki z nurkowaniana malediwkach


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem o takim baniaku w chacie ale już widzę, że mały :clowning


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk, czy jako fachowiec od podróży mógłbyś nieco naświetlić temat wakacji w emiratach, porównując np. do egiptu.

orientacyjna cena imprezy na 7 dni, co na miejscu, jakie ceny dla "przeciętnego polaczka" np. taxi, bilety wstępu,

co można zwiedzić poza tym co opisałeś, traktowanie turystów itp.

dzięki


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh no porównać tego z Egiptem za bardzo nie można ale spróbuję :clowning

Pierwsza i podstawowa różnica ważna dla naszych rodaków - all inclusive w hotelach jest rzadkością. W Dubaju chyba nie ma hotelu z all inclusive (przynajmniej nie znam), za to są takie w sąsiednich emiratach (Ras Al Khaimah, Fujairah). W emiracie Sarjah w ogólnie nie można spożywać alkoholu (to sie u nas nie przyjmie :) )

Druga sprawa - jeśli ktoś chce sobie w emiratach ponurkować lub posnurkować to doznania takie jak w Grecji czy Turcji. Brak raf i brak porównania nawet z morzem czerwonym.

Ceny w Dubaju nie będę ukrywał są masakryczne. Browar w pubie lub na dyskotece 12-16zł, whiskey z colą 26-36 zł. Obiad to 70-100zł / osoby. Zaraz mnie ktoś zakrzyczy że był i że zjadł za 20zł a browara kupił za 5zł - mówię o cenach normalnych jak idziesz sobie do restauracji/pubu/dyskoteki w miejscach gdzie jest dużo turystów w ruchliwych punktach / centrach handlowych, czyli tak jak zazwyczaj robi zwykły przeciętny turysta, a nie backpacker wyszukujący gdzie najtaniej. Można kupić coś / zjeść tanio ale chyba tylko w indyjskich dzielnicach.

Pobawić się można, ale właściwie to tylko w Dubaju i Abu Dhabi (z mocnym wskazaniem na Dubaj). Byłem zaskoczony że są tam normalne kluby, dyskoteki sieciowe, puby, gdzie głównie przesiadują spici angole (a raczej angielki bo anglicy przy tym co one tam wyprawiają to trzymają fason). Mało na nich jest emiratczyków. Jak już sie jakiś zagubi to pewnikiem czarna owca w rodzinie (choć na pewno bogata czarna owca :) ). Jeśli chcecie uprawiać clubbing po Dubaju, to bez budżetu 300-400zł/osobę nie ma się co wybierać. Ale za tą kaskę można się naprawdę dobrze pobawić (heh w sumie gdzie nie można) w wydawało by się bardzo konserwatywnym kraju - rzućcie okiem na te balety, polecam! http://www.myboudoir.com/

Tanie w Dubaju są taksówki (zazwyczaj 10-15zł) i to jest właściwie główny środek transportu. Nie ma metra w Dubaju(budują), nie ma chodników (do tego stopnia że czasem do pubu 400m dalej musisz wziąć taxi). Są natomiast autobusy (nawet nasze polskie solarisy) jednak nie jest to najwygodniejszy sposób na poruszanie się po mieście, raz że jeżdżą nimi głównie robotnicy budowlani z Indii i krajów arabskich (i wyobraź sobie jak fajnie jest w autobusie w którym jedzie 40 chłopa do domu na prysznic po 10h pracy w ostrym słońcu na budowie), a dwa właśnie z powodu braku chodników dla pieszych.

Opcja wynajęcia auta jak najbardziej dla ludzi o mocnych nerwach. Tam nie ma tradycji jeżdżenia autem przekazywanej jak u nas z ojca na syna i często osoby za kółkiem są pierwszymi w swoich rodzinach jeżdżący autami, no i jeżdżą tak jak by sobie nie zdawali sprawy że autem można zabić. Wypadki są jedną z przyczyn dlaczego emiratczycy jeżdżą zazwyczaj wielkimi ciężkimi samochodami zamiast sportowym lamborghini (bo nie brak kasy jest dla nich problemem). Do tego ulice w Dubaju zmieniają sie jak w kalejdoskopie i znajomy który tam mieszka 3 lata, mówi że nie jest niczym niezwykłym że w ciągu nocy zmieniają ci całkowicie rozkład dróg i nie wie jak dojechać do pracy. Jest to też powodem braku map GPS Dubaju, które się do czegokolwiek nadają.

Auto natomiast jest dobrym pomysłem jeśli mieszkasz w hotelu poza Dubajem (np. w pobliskim emiracie Sarjah oddalonym o 30-40km), lub jeśli chcecie zwiedzić inne emiraty. Poza samym Dubajem jeździ się całkiem bezpiecznie.

Co do kultury i emiratczyków. Są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, żyją sobie bezstresowo i są bardzo leniwi :)

Minimalna płaca w emiratach (ale tylko dla obywatela, którym właściwie nie można zostać jeśli się tam nie urodziłeś lub nie jesteś kobietą która wyszła za emiratczyka) to 6000$ miesięcznie, więc czy coś robią czy nie 6000 do 20000 $ miesięcznie wpływa im na konto co miesiąc. Mówimy tu o pensjach w administracji a nie o ludziach biznesu . Przy takich pensjach nic dziwnego że właściwie tylko piją kawkę i pykają SMSy w komórkach. Ale w odróżnieniu od mieszkańców Arabii Saudyjskiej, emiratczycy sa naprawdę przyjaźni i wyrozumiali dla turystów.

Zabytki jeśli mam porównać z Egiptem to z kolei emiraty wypadają bardzo blado. Wszystkie zabytki jakie mają (głównie forty) są bardzo dobrze odrestaurowane i można sobie spokojnie po nich polatać nie będąc nękanym przez hordy turystów. Tu głównie przyjeżdża się dla niesamowitych nowoczesnych budowli, a nie zabytków, jednak znajdzie się jak mówiłem coś dla wielbicieli kosmicznej nowoczesności, jak i dawnej kultury arabskiej.

Teraz co do cen wyjazdu. Oferty w samym Dubaju są najdroższe - za tydzień trzeba liczyć 3500zł a za 2 tygodnie od 5000zł w górę.

Jednak dobrym pomysłem na spędzenie tańszych wakacji w emiratach jest pobyt w jakimś mniejszym emiracie obok Dubaju, a do Dubaju wyskoczyć wynajętym autem na 2-3dni. Taki 3+* hotel za tydzień pobytu mieliśmy ostatnio w lastminute za 2300zł.

Jeśli komuś zależy głównie na przebywaniu w splendorze niesamowitego Dubaju, a nie na odludziu to niech uważa na te tańsze oferty ponieważ właśnie często napisane jest że to Dubaj, a dopiero jak się człowiek wczyta, to się okazuje że to np Fujairah (140km od Dubaju) czy Ras Al Khaimah.

Tego lata kilka polskich biur podróży zaczęło latać do emiratów z Warszawy i Katowic, więc poza głównym sezonem można liczyć na naprawdę dobre lastminute w stylu właśnie 2300zł za tydzień.

Mam nadzieje LUK że ten "pościk" zaspokoi choć część twojego głodu wiedzy o Zjednoczonych Emiratach Arabskich :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki SMK, pościk jest wyczerpujący:clowning i myśle że zaspokoił ciekawość nie tylko moją, jeśli się zdecudyje na wyjazd to masz klienta.

pozdrawiam serdecznie

Łukasz


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK.

Podaj jeszcze link do swojego biura podróży, tak co by przeglądnąć oferty wyjazdu.

Pzdr.


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na twoje pytanko mam nadzieje że nie naraże się za dosłowną reklame, ale w ramach rekompensaty dla Przemka oferuje jakiś rabacik na wyjazd :clowning

Stronka naszego biura to www.slonecznie.pl - osobna wyszukiwarka jest na wyloty z polskich lotnisk, a osobna z niemieckich. Nie wszystkie oferty polskie są w wyszukiwarce (choć większość jest), więc najlepiej zadzwonic albo napisać do nas to nasza głowa żeby znaleźć wam coś odpowiedniego.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.