Skocz do zawartości
Jader

Proporcje akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po pierwszej wizycie na tym forum okazało się, że jednak zakładam morskie :) Zaczynam proces projektowy niejako od nowa. Założyłem, że chcę zbiornik ok 250l i teraz nie mogę się zdecydować na proporcje. Mam doświadczenie tylko ze słodkimi i nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu już na wstępie. Nie wiem jak wygląda kwestia głębi, czy liczy się powierzchnia dna itp. Wstępnie przyjąłem wymiary 80x60x50. Czy przy 50 cm wysokości akwarium nie będzie zbyt niskie? Czy raczej zamienić wysokość z głębokością?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiar wydaje się być dobrym zależy też jakie chcesz mieć oświetlenie !!60 głębokości jest dobrym wyborem.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób jak największe dno. Będziesz miał większe pole manewru do budowy bardziej ciekawych grot ze skały, a nie jednego wysokiego ale wąskiego monolitu. Poza tym pamiętaj, że słona woda zmniejsza wrażenie głębi.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze wymiary, które podąłeś sa bardzo dobre! Woda morska bardzo zmniejsza głębie zbiornika, wiec na pewno nie zmniejszaj głębokości zbiornika.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary fajne, tylko te dlugosci swietlowek... Mala korekta dlugosci zbiornika i juz beda pasowaly te po 39W.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam szerokość 80 cm a nie tyle wysokość

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... no nie pomyślałem o oświetleniu, a to przecież ze 100W będzie potrzeba. Problem w tym, że raczej, ze względów finansowych, musiałbym w dół z wymiarami jechać a nie w górę. Z drugiej strony, 4xT5 24W powinno chyba pasować (80cm to właśnie szerokość a nie wysokość).


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy świetlówkach 24W długość będzie 47 cm trochę krótkie , boki nie będą oświetlone .

39 w mają za to 85 cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak budowalem akwarium to zrobielm zdjecie na statywie baniaka z sama woda RO, i zdjecie po posoleniu. perspektywa sie nie zmienila, wiec nie wiem skad ten mit, ze slona woda splaszcza perspektywe. tak samo splaszcza wg mnie jak slodka. jak znajde fotki to pokaze


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrobić te świetlówki nieco "na zakładkę"? Stosuję się coś takiego?

=============.....

.....=============

=============.....

.....=============

Dla dłuższych musiałbym zrobić akwarium jakieś 90x55x50 (90cm wystarczy dla osadzenia świetlówek, które mają 85 cm?)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli juz, to przynajmniej 6x24. W koncu to bedzie ponad 200 l.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, odruchowo przeliczyłem na moje słodkowodne nieroślinne :|

Zatem 90x55x50 i 3xT5 39W? Da się dobrze wymieszać barwy przy 3 świetlówkach? Niestety nie wchodzi w grę HQI, bo akwarium nie może być otwarte (ze względu na 2 koty) :) Co prawda martwi mnie temperatura przy zamkniętym :/


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90x60x50 i 6x39.:)

Dla miekkich 4x39 i dwie dolozysz przed twardymi.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę musiał zejść jednak w dół z litrażem :/ Teraz myślę o 70x60x50 i do tego jakieś 5x24W. Wiem, smędzę, ale nie chce, żeby się po kilku miesiącach okazało że mnie inwestycja (i prowadzenie) przerasta. Kolejna poważna rozmowa z małżonką czeka :)

A zresztą to chyba trochę panikuję :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wielkiego znaczenia czy morskie cz holender

musi być ok 1 W na litr a im szersze tym lepiej

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musi być to tylko umownie się przyjmuje. Jak napisał Stani- na początek do miękkich nie musisz dawać dużo światła, potem gdy zaczniesz wrzucać badyle dołożysz świetlówek i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.