Skocz do zawartości
guliwer777

Przyczyny niskiego redoxu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakie mogÄ byc przyczny niskiego redoxu ? Co najbardziej wpĹywa na jego poziom ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj wydaje mi się, że ZeoStart2 jest przedawkowywany. Wogóle częśc produktów KZ zbija redox


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to ja się podepnę pod temat.

A jak można podnieść REDOX - podmiany wody ? Co prawda moje akwarium możemy troszkę traktować jako świeże, no ale max co mi pokazuje elektroda to 220, a to chyba troszkę za mało ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom Redox (ORP) to oznaka niestabilnego zbiornika. Z reguły im mniejszy baniak tym niższy redox.

Filtracja biologiczna za mała! To najczęstrza przyczyna. Najlepiej zmienić odpieniacz na bardziej wydajny. Niektórzy podłączają ozonizator do odpieniacza. Ja kiedyś też tak robiłem w 100L, ale tym samym podjechałem do ponad 500mV!

Podmiana wody jeszcze bardziej zmniejsza Redox, ale ten dźwiga się po krótkim czasie.

Jakie masz pH?

Bo ORP idzie w parze z pH, którego wzrost o 1 pH powoduje spadek ORP o 56mV!

U mnie w mojej 30L nano też mam niziutkie ORP na poziomie 210-220mV ale pH mam wysokie (8,2-8,5!) z uwagi na chłodzenie wentylatorem - napowietrzenie tafli wody zwiększa pH wody drastycznie. Rano kiedy pH spada do poziomu 7,6-7,7 ORP mam ok. 256mV i wszystko żyje!

Proponuję Ci zacząć od zastosowania jakiegoś bufora pH (np. KENT?). Ja to sprawdzałem, było OK, poziom 8 rano do 8,3 wieczorem, ale mi się skończył i znowu zamówiłem :clowning

@andrniew: Ja stosuję teraz sól PREIS. I z ręką na sercu ORP poleciało w dół, choć Ca i Mg są wzorcowe cały czas. Twardość też. Przedtem stosowałem sól KENT i z ORP było lepiej. Ale tym bym się nie sugerował. Grunt, że wszystko żyje i nie choruje!


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może zacznę od początku. Chyba w sierpniu czy wrześniu ubiegłego roku zmieniłem odpieniacz z APF600 na BK. Przy APF redox był na poziomie ok 400 (czasami poniżej czasami powyżej). Po zmianie na BK redox wzrósł do prawie 500, korale znacznie lepiej się wybarwiły, generalnie w okolicach listopada-grudnia zbiornik wyglądał naprawdę super. Taki stan się utrzymywał do lutego i zaczęło się pogarszać. W grudniu zacząłem podawać Zeostart2 zamiast absorbera (Ecophos). Prawdopodobnie z powodu Zeostartu azotany zjechały do poziomu niewykrywalnego co uważałem za przyczynę złego stany acropor (utrata tkanki od dołu). Chwilowo odstawiłem wtedy Zeostart2 i w małych dawkach sztucznie podniosłem NO3 do 5. Wróciłem do podawania Zeostart2 w dawce 0,2 ml. Miałem wrażenie, że acroporom się poprawia ale niestety to dalej tracą tkankę. Wszystkie inne korale wyglądają bardzo dobrze, szybko rosną wystawiają polipy i ładnie się wybarwiają.

Redox jest obecnie niewiele ponad 250. Elektroda wskazuje dobrze, sprawdzałem w świeżym płynie.

Soli używam Preisa i to na tej soli utrzymywał mi się wcześniej redox 500.

Odpieniacz jest raczej wydajny BK 250 (nie rozkręcony na maxa).

pH 7,95-8,15 (Profilux i TM)

Ca 430

Mg 1400

kh 7-8

NO3 5 (Salifert i TM)

PO4 0,04 (hanna)

Zbiornik na ballingu Fauna Marin

Nacl free Preis

Grotech ABC 1ml/dobę

Grotech VitAmino 1ml/dobę

Z produktów KZ używam:

Aminokwasów LPS (nie codziennie)

Okazjonalnie CoralSnow

Zeostart2 0,2 ml/dobę

Korale karmię Reefbusterem i Cyclop Ezzem mrożonym

To tak na szybko


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeostart2 to pozywka dla bakterii na bazie węgla .

Rozumiem ,że oprócz tej po zywki jakies bakterie dodajesz ?

Zeostart trzeba precyzyjnie ustalić zapotzrebowanie , ponieważ nadmiar powoduje wzrost PO4 i przez to ciemnienie tkanki koralowców.

Dawka O.2 ml wydaje mi się spora , u siebie dozuję 0.2 - 0.3 ml na 2000l w obiegu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapomniałem napisać o prodibio Biodigest.

Ja mam w obiegu jakieś 800 L w takim razie zmniejszę dawkę 0,1 ml.

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.