Skocz do zawartości
witul

chłodzenie wodą z wodociągu

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkih,

czy ktos slyzal/ probowal torzyc system chlodzenia akwarium za pomoca woda z sieci?

Wydaje mi sie to bardzo tanim rozwiazaniem, a woda zimna czasem bywa lodowata.

Rurka od osmozy prowadzaca do baniaka i spowrotem do kanalizacji. Przeplyw na 1-5 litrow na godzine zalezy od baniaka, to max 3 metry szescienne wody miesiecznie, w porownaniu do kosztu chlodziarki+prad to bardzo malo.

zaczynam myslec z zblizajacym sie lecie, ktore bedzie pierwszym dla mojego baniaka, i co zrobic kiedy temperatura powietrza przekroczy 25 stopni?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z czego bedzie rurka bo ta plastykowa raczej Ci nie schlodzi wody. Ma za mala przewodnosc cieplna. Mozna powiedziec ze zadna. Wiec pomysl raczej chyba nie wypali:(

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie raczej nie uda, zeby ochlodzic swoje 200l wody potrzebujesz odebrac konkretna ilosc energii - osiagniesz to dzieki ogrzewaniu zimnej wody wodociagowej - zeby to dzialalo to musialbys miec duzo wiekszy przeplyw tej zimnej wody - mozesz to sobie policzyc w excelu :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem przez jakis czas takie chłodzenie to dnia kiedy mi zamontowali liczniki na wode, zrobione miałem to ze szkła cztery węzownice z cienkich rurek szklanych poskrecanych w spirale mam tą chłodnice nadal gdzieś w klamotach od akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile wiekszy przeplyw? przeciez docelowo chlodzenie o 3-4 stopnie.

wlozylbym wezownice szklana do sumpa, aby wymiana bylo dobra.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby ochlodzic 200l wody o 4 stopnie potrzeba 3.3 MJ

zakladajac ze doprowadzasz wode o temperaturze o 10 stopni nizszej niz masz w akwa (czyli podgrzewasz wode wodociagowa o 10 stopni) to potrzebujesz jej 40% tego co masz w akwa - czyli 80l

generalnie jesli chcesz ochlodzic o x stopni a masz wode o y stopni chlodniejsza od docelowej temperatury do dyspozycji to musisz jej uzyc x/y * objetosc do ochlodzenia

:clowning

przy czym nie wiem czy latem bedziesz mial wode chlodniejsza o 10 stopni do dyspozycji.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, rozkminialem kiedys ten temat jak chcialem chlodzic swoje malawi a wtedy chlodziarki kosztowaly od 3 tys.:-)

Opracowalem nawet sposób,

chłodziarko-lodówka za 300zł z euroagd ( normalna na czynnik z agregatem ), do tego rurka z kwasówki/tytanu ( pod warszawa facet robi na kazdy wymiar) w spirali umieszczona w lodówce, do tego pompa obiegowa i masz gotowy system.

chiller_diagram.gif

A to wersja jak chcesz sobie też w pokoju schłodzić browarek 2w1

2527-mah-chillah.jpg

Tyle ze teraz mozna kupic chlodziarki BOYU chyba od 700pln wiec nie wiem czy gra warta swieczki...

Druga opcja podobna, wyrywasz agregat od malej lodówki, umieszczasz na balkonie. Zmieniasz spirale chłodzącą an tytnowa lub z kwasówki i umieszczasz w sumpie lub pojemniku z izolatora ( to juz w mieszkaniu ) - reszta jak wyzej...

Czytalem tez ze niektórzy robia chlodzenie na zasadzie skraplania ( destylacji ) ale to troche upierdliwe :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys byl tez topic nt chlodzenia akwa przy pomocy chlodziarki do piwa, tez wymagal wzglednie niewielkich nakladow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matusz, układ chłodzenia na plytkach pelitera do takiej pojemnosci sie nie oplaca - stosunek chłodzenie : prąd jest słaby :-(

Ale idelanie sprawowal sie u mnie jako chłodziarka do rozmrożonych kostek pokarmu :-)

Na bazie takiej chlodziarki + pompki perystaltycznej podawalem jedzonko dla non-photo :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam myślę że klimatyzacja w pokoju była by tańsz


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawomirdyl, nie jest niestety - chyba ze mowisz o wentylatorze :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl może masz rację ja nigdy nie miałem problemów z temperaturą

ale dom mam ocieplony dobrze pomimo upałów zawsze mam ok 23-24 Celciusza

ale z drugiej strony jak masz klimatyzację to rybki i my mamy konfort

Jest jeszcze dziwna metoda montowania oświetlenia nad samym lustrem wody

co daje sporo ciepła ja mam hqi ok 40 cm nad wodą i tak się nie nagrzewa

może to jest metoda ???

Jak myślicie


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Klima w pokoju/mieszkaniu miałaby sens przy wielu baniakach/akwariach...ja sobie taką sprawiłem(przenośna Beko),która max. ciągnie coś koło 970 wat,ale jej nie używałem bo chwilę później kupiłem wentylator pokojowy i idealnie się sprawdził jak wiał po długości akwarium,na taflę wody...

Temp. w pokoju ,w lato mam między 30 a 32 stopnie...

Taki zestaw większych wentylatorków komputerowych od zasilacza też powinien pomóc,a o ile mniej prądu ciągnie...no i do tego podłączyć jakiś termostat i sprawa będzie załatwiona,po taniości i bezproblemowo w późniejszej eksploatacji...

Pozdrawiam...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System woda-woda wspomagany jeszcze przez pompę ciepła jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem, lecz inwestycja koszmarna. Woda z sieci kosztuje za 1m3 nie więcej niż 5zł, różnica temperatur nie wynosi wcale 10'C tylko prawie 20, gdyż schładzamy wodę przegrzaną, czyli taką około 29'C a kranówka nigdy nie ma większej temperatury niż 8-9' więc bilans ekonomiczny się robi trochę bardziej korzystny.

Do podgrzania 1000L kranówki trzeba kilkadziesiąt kilowatogodzin, a te kilowaty odbierzemy wodzie w akwarium. Nie ma co wyliczać, bo to jest sprawdzone i skuteczne, do tego tanie. Problem jest raczej natury technicznej, nie każdy ma jak pociągnąć te rurki itp. już o tym nie dawno była mowa.

Ja wykorzystuję wodę która idzie do linii kroplujących, nawet przepływ 1000L/h z zapasem wystarcza na ostudzenie o kilka stopni akwarium 1300L do tego nie marnuje dodatkowo energii elektrycznej. Zawsze gdy jest potrzeba podlewania jest też gorąco, bo i w końcu lato, nic się nie marnuje. W przypadku gdy ktoś nie ma jak wykorzystać wody użytej do schłodzenia akwarium, to nawet puszczenie jej w kanalizę też nie będzie tragedią, bo jak już wcześniej pisałem metr wody kosztuje parę złoty. System taki nie wydziela ciepła do mieszkania, jest cichy a co najważniejsze skuteczny i ekonomiczny. Żadne tam chłodziarki nie podskoczą, chyba że ktoś ma agregat na zewnątrz, to grzeje atmosferę, a nie pokój, o nieporozumieniu montowania chłodziarek pod akwarium to się wolę nawet nie wypowiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak by zamontować zbiornik na zaslilaniu (domu, mieszkania) z jakąś wężownicą przez którą przechodziła by woda z akwarium . Każdorazowe odkręcenie wody wymieniało by podgrzaną juz wode a w najgorszym przypadku zawsze moża ją lekko odkręcić tak jak pisze tomjak . Tylko jakich materiałow użyć ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, szkoda ze mam spłuke zamontowana pod glazura w kiblu, bo bym sie dobral do zimnej wody, i kazdorazowe kozystanie z klopa wymienialo by wode w chlodnicy pod akwarium :clowning

sprobuje cos zamontowac, dam znac jak zrobie, mam przylacze do wody za sciana, tylko powiercic otwory i sie wpiac.

wodomierz mam cyfrowy co do litra, wiec bede miec to pod kontrola.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.