Skocz do zawartości
Skoll

Szkło: grubość, wzmocnienia, ugięcia...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu nurtuje mnie kwestia położenia i skuteczności wzmocnień w klejonych akwariach (i generalnie wytrzymałości spoin, co łatwo było zauważyć w wątku o wavebox'ie gdzie pytałem się o ewentualne dodatkowe obciążenia wynikające z jego pracy).

Zazwyczaj w akwariach wklejane są wzmocnienia wzdłuż dłuższych ścianek, czasem dodatkowo/zamiennie jest łącznik między tymi ściankami na środku (lub kilka łączników). Ale generalnie wzmocnienia są wklejane na górze zbiornika. Natomiast obciążenie spojeń jest zależne od ciśnienia wywieranego na nie, które z kolei zależne jest od głębokości... Wnioskując z powyższego, ewentualne wzmocnienia wklejane na górze mają jedynie sens w przypadku pojawiającego się odkształcenia obserwowanego np w trakcie próbnego zalania zbiornika a wynikającego ze zbyt małej grubości szkła. Natomiast na szczelność (w sensie wytrzymałości klejeń) raczej nie mają większego wpływu, bo spoiny najbardziej obciążone są właśnie przy dnie więc to tam przede wszystkim powinniśmy dbać o wytrzymałość i stosować ewentualne dodatkowe wzmocnienia.

Jutro będę zalewał próbnie mój zbiornik (nareszcie :clowning) i stąd moje dywagacje na powyższy temat. Napiszcie czy powyżej przedstawione rozumowanie ma sens czy może robię gdzieś jakiś błąd logiczny albo coś istotnego pomijam...

P.S. Niedawno widziałem na reefcentral w reefslides (http://www.reefkeeping.com/issues/2009-04/reefslides/index.php) wzmocnienia wklejone na dnie, co na ogólną wytrzymałość ma moim zdnaiem większy wpływ niż wzmocnienia na górze.

Mój zbiornik to 126 x 74 x 70(wys), jest sklejony z 12mm opti i float(dno). Będzie widoczny z trzech stron (jako ścianka działowa. Nie ma wklejonych żadnych wzmocnień. Z własnej inicjatywy dodałem szklane rozpórki w kominie na dnie, który znajduje się na środku krótszej ściany. Po próbnym zalaniu będę znał ewentualne odkształcenia przy górnej krawędzi ścian i zadecyduję o czy konieczne są dodatkowe wzmocnienia...

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy wzmocnienia nie maja za zadanie raczej usztywnienie dlugich scianek zbiornika niz jakikolwiek wplyw na szczelnosc? I w takim razie dolna krawedz jest usztywniona gdyz jest przyklejona do dna, a wygina sie na zewnatrz raczej gorna szyba, co w skrajnym wypadku moze spowodowac katastrofe. A wzmocnienie, czy to w postaci poprzecznego lacznika szyb czy to podluznej listwy przyklejonej prostopadle do szyby bardzo zwieksza odpornosc na wygiecie sie szyby.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest dokładnie tak jak piszesz, ale potrzebuję upewnić się bo jak pomyśle o kilkuset litrach wody na podłodze to mi się słabo robi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.