Skocz do zawartości
lukiblack

[20 l] Nano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dokładnie 2 tygodni jestem szczęśliwym ( na razie ) posiadaczem małej Nano-Rafki 20l. Jest to moje pierwsze akwarium morskie do którego od dość dawna przygotowywałem się zarówno teoretycznie jak i technicznie. Chciałbym prosić znawców o kilka porad i określenie czy całość zbiornika idzie w dobrym kierunku.

Teraz trochę historii:

50% wody w zbiorniku pochodziło z funkcjonującego zbiornika morskiego w którym stosowana była kuracja wódką - gdy woda trafiła do mnie kontynuowałem tą kurację.

100% skały pochodziło z działającego od dawna akwarium morskiego. Skała trafiła do akwarium 7 maja.

Dane techniczne:

Akwarium : 35x25x25 cm

Oświetlenie: 18W aktynika Osram, 11 W świetlówka kompaktowa

Parametry wody : ( wiem że za mało ) - temperatura 25-26 st., pH ponad 8, GH ponad 21, zasolenie 1,022-023

Cały zbiornik :

7c897e8f1e88e549m.jpg

Zoantusy :

1c5b5662d1807d94m.jpg

1dfc44cfc68e0410m.jpg ( co znajduje się obok zoantusa po lewej stronie ?? )

293d9090e40dbeb8m.jpg - ( ten mały dziwolong wyrósł sam z żywej skały, przy świetle aktynicznym świeci na ciemno zielono, ostatnio zmienił miejsce położenia - dla kogoś kto miał przez 10 lat tylko akwaria słodkowodne jest to coś niesamowitego )

Lobophyton (??) &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak..

Baniak ogolnie fajny

Sporo zycia jak na tak krotki czas wiec sie niedziw ze lobophyton marnie wyglada

za jakis czas dojdzie do siebie.

Zaczynasz powoli przechodzic dojrzewanie baniaka mimo skaly i wody z juz dzialajacego.

To zielone to protopalyota (zoanthus) wlasnie w taki sposob sie rozmnaza, przechodzac zostawia kawalek siebie

skad wyrosnie nowy.

Parametrow stranie malo podales i GH na nic w solance ci sie nie przyda :clowning

Glony z szyby usowaj jak najczesciej bo pozniej bedziesz mial z nimi troche wiecej roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale szybe to moglbys wyczyscic do zdjecia


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję bardzo za wskazówki. Chodziło mi o koral na trzecim zdjęciu po prawej obok jasnego zoantusa.

Co do zdjęć i szyby oczywiście zawsze staram się czyścić szybę przed zrobieniem zdjęć ale w tym konkretnym przypadku chciałem się dowiedzieć co to jest - czy to dobry glon różowy czy trzeba tępić. Co do glonów - czym najlepiej usunąć ten zarost z tylniej szyby ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To obok zoa to jakiś grzybowieniec

a do glonów to skrobaczka na zyletki ..tylko kup plastikową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obok zoanthusa jes Rhodactis a na szybie rozowy glon wapienny tylko akorat w tym miejscu

niejest pozadany:) Z tylnej szyby w latwy sposob usoniesz szczoteczka do zebow

Z przedniej czyscik magnetyczny :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie !

Powiedzcie mi proszę jeszcze czy korale wyglądają na zdrowe i jak na dwa tygodnie pracy zbiornika jest wszystko ok. Czy da się w jakiś sposób przyspieszysz dojrzewanie zbiornika ? Częste podmiany, jakieś preparaty ? Co na tym etapie dodawać do wody, jak ją wzbogacać oprócz soli ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak narazie poza lobo wszystko wyglada ok, nie masz jakichs wymagajacych korali wiec luz.

Aby przyspieszyc dojrzewanie mozesz lac bakterie, ale i tak trzeba swoje odczekac.

Usuwaj glony na bierzaco, szczegolnie z szyb - czyscik magnetyczny lub jakas tam skrobaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skrobaczka z zyletka gillette stainless steel sie nie nadaje? 2 razy taka skrobalem swoj baniak i w sumie zardzewiala lekko


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul zardzewiała bo po czyszczeniu trzeba płukać zyletke pod bierzącą woda i wtedy nic się nie dzieje .

lukiblack dojrzewanie to jeden z najpiękniejszych okresów akwarium wiele rzeczy które zaobserwujesz przyda Ci się w póżniejszym czasie i to będzie Twój bagaż doświadczeń, nie ma sensu go przyspieszać , póżniej to wszystko takie kolorowe i nudne i nic się nie dzieje :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tylną i przednią szybę wyskrobałem - martwi mnie tylko fakt że jak czyściłem to ten oderwany glon płynął wraz z prądem wody po całym akwarium - boję się żeby się nie zakorzenił gdzieś na skale.

Big_ben - dla mnie obecnie każdy dzień przynosi nowe doświadczenia, bardzo wiele dowiedziałem się na tym forum i cały czas staram się poszerzać swoją wiedzę na temat solniczki.

Akwarium zostało założone z myślą o krewetce Thor Amboinensis - jako że jestem kreweciarzem z zamiłowania chciałem spróbować z tymi ślicznotkami. Jakie są Wasze spostrzeżenia jeżeli chodzi o ten gatunek, jego wymagania odnośnie wody jak i odżywiania. Lekturę internetową na ich temat mam już za sobą a teraz chciałbym poznać Wasze sugestie.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam takie małe pytanko. Ile lejesz wódki oraz jak często?


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

@karlos: wszystko fajnie, tyle że to jest krewetka tańcząca, a to jest Thor amboinensis :goofy

Tzn że ktoś wprowadził mnie w błąd.

Wg ichniejszej wiedzy Thor amboinensis to krewetka tańczaca.

Nie będę podawał żródła tej informacji, ale wielu by się zdziwiło :(

Pozdrawiam i dzięki za sprostowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Karlos, przemyślałem całą sprawę a wręcz odwrotnie. Najpierw wybrałem krewetkę dla której chcę postawić akwarium a dopiero później ( po odnalezieniu takiego maleństwa ) chciałem stworzyć dobre środowisko - jeżeli jadła by korale to ok , zakupiłbym takie które by jej smakowały i wszystko na temat.

Obecnie moja Nano -Rafa wygląda "strasznie" - skałę w dużej części pokrył bordowy glon jakby nitkowaty - taki puch z nitek. Szyby czyszczę regularnie, wódki dolewam 1ml na dobę. Korale pięknie rosną nawet Ricordea Florida której zdjęciem się pochwale.

7e640bb7a98fc75am.jpg

Niestety Lobo chyba umiera więc czym prędzej wyląduje w stabilnym akwarium morskim.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz 1ml wodki do takiego malenstwa,i to bez odpieniacza?Poczytaj kolego o tej metodzie to sie dowiesz ze wodke leje sie do akwarium z silnym odpieniaczem,radze jak najszybciej przestan lac wódke do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukiblack :

Witam,

Karlos, przemyślałem całą sprawę a wręcz odwrotnie. Najpierw wybrałem krewetkę dla której chcę postawić akwarium a dopiero później ( po odnalezieniu takiego maleństwa ) chciałem stworzyć dobre środowisko - jeżeli jadła by korale to ok , zakupiłbym takie które by jej smakowały

No nie wiem...Gdyby taka krewetka zjadała mi korale to wylądowała by ...nie napisze gdzie. Obawiam się Łukaszu że nie nadążyłbyś z uzupełnianiem znikających zoa... :goofy

Poza tym to stadne krewecie, Nie zmieścisz w takim małym akwarium większej ich liczby. Ciężko też będzie utrzymać parametry wody.

PS Nie zrozum mnie żle( nie chcę być upierdliwy :( ) ale chyba jednak tego nie przemyślałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do wódki - mój błąd przepraszam, pomyliłem dawki - w słodkich dawkuję specyfiki po 1ml, jeżeli chodzi o wódkę to daję 0,1 - 0,2 ml - czy to nadal za dużo ??

Karlos - przemyślałem sprawę dość dokładnie - krewetki rosną do 3-4 cm - stadko liczące 5 szt spokojnie dało by sobie radę w takim akawrium. Nie planują tam innych zwirząt prócz korali i tych 5 krewetek.

Sprawę przemyślałem dość dokładnie bo nad morszczakiem pracowałem od pół roku. To nie było zrobione na szybko i bez przemyślenia.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukiblack jak chcesz to mogę Ci podesłać szczepkę glonu.

3258-imgp3953b.jpg

Dobrze wyciąga azotany i fosforany z wody. Musiałbyś przesłać mi tylko 3 zł na przesyłkę i wyśle Ci pocztą. Wysyłałem już tak do Gdańska i glon przeżył. Jak coś to odezwij się na priv.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Oczywiście chetnie przyjmę glona, co do wódki -rezygnuję.

Dzsiaj zauważyłem wysyp takich malutki jasnych robaczków największe mają może z 3mm, jest ich cała masa większe, mniejsze i bardzo ruchliwe. Widać je za dnia i w nocy. Czy ktoś potrafi mi powiedzieć z czym ma do czynienia ??

Obok Floridy wyrastają malutki glony zielone wyglądają jak pożyteczne ale dla pewności wstawię niedługo fotę.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.