Skocz do zawartości
lukiblack

Kostka 56l - lukiblack

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ! 

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem założenia wątku mojego aktualnego akwarium. Dziwny jest człowiek bo mobilizację zyskałem dopiero pod koniec żywotu akwarium. Jestem na etapie stawiania nowego szkła, ultimatum od żony jest likwidacja kostki, dlatego też chciałem gdzieś zarchiwizować jej żywot by nie odeszła w niepamięć ;)

Kilka danych technicznych,

staż akwarium - 4 lata

wymiary: 40x40x35h OW

oświetlenie: lampka DIY Led - 10x Royal Blue 4x Cool White

cyrkulacja: Koralia Nano

wypadało by powiedzieć jeszcze o skale że jest to skała sztuczna z AquaForesta. Wspominam o tym bo jestem z niej zadowolony i nie widzę powodu by jej nie pochwalić. 

Wszystkie koralowce trafiające do mojego akwarium to szczepki małe albo bardzo małe. Mam obecnie rozrastający fragment Favi który miał 5x5mm w momencie przyklejenia na podstawkę, to nic w porównaniu do Acany którą mam od fragmentu 2x3mm. Oba fragmenty koralowców jeszcze nie przypominają ale mam nadzieję że za rok będę mógł pokazać efekt przyrostów. W akwarium żyje także rurówka którą zakupiłem co najmniej 10 lat temu do mojego pierwszego akwarium. Zdaję sobie sprawę że jest tam dużo koralowców - małych fragmentów w dużej ilości, pewnie można by uznać że jest zadźgane - pewnie jest.

Akwarium w pierwszej wersji było zaprojektowane i zbudowane z sumpem. Po roku wyjechałem na urlop i zupełnie przypadkiem awaria pompy obiegowej spowodowała że sump został odłączony od akwarium głównego. Kiedy po powrocie nie odnotowałem żadnych negatywnych zmian w akwarium, całkowicie spokojnie zacząłem poszukiwania pompy - posiadałem model pompy która nie była produkowana seryjnie a byłem z niej bardzo zadowolony gdyż mam małego sumpa i jest dość ciasno, a jej konstrukcja i wymiary pompy były brane pod uwagę przy projektowaniu sumpa. Biorąc pod uwagę że nie mogłem znaleźć już takiej samej pompy postanowiłem obserwować rozwój akwarium bez filtracji - brak sumpa = brak odpieniacza i siporaxu. Filtrem musiała zostać sztuczna skała AF. Obserwując dobrą kondycję zwierząt zaprzestałem także podmian wody - nie widziałem takiej potrzeby. Koralowce wyglądały dobrze, rosły i miały kolory - ta sytuacja nie zmieniła się do dziś. Aktualnie akwarium kręci się spokojnie 2 lata bez podmian wody na samych dolewkach. Trzeba jednak zaznaczyć jaka jest obsada mojej kostki - główni mieszkańcy to stadko krewetek Thor Amboinensis, krewetka czyszcząca Lysmata amboinensis, krab Mitrax i cała masa ślimaków. W akwarium nie pływają ryby - nie karmię mrożonkami. Dokarmiam od czasu do czasu LPS'y granulatami i raz na jakiś czas dodaje plankton.

Efekty takiego prowadzenia akwarium oceńcie sami.

8d76772a5e72cb82.jpg

8169cfd5f3babe26.jpg

682d20704a8192cf.jpg

256959d26518eb80.jpg

254b0c023bea42b7.jpg

68f9cc59bc478610.jpg

f31809e0d8ed1269.jpg

44f1d5037af3cd58.jpg

15b4832eda7a37b3.jpg

Mam nadzieję że c.d.n. :)

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema - lata minęły 

Fotki - Coś nie tak - nie wyświetlają się 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WoW...:clappingosobiście byłoby mi żal zlikwidować po 4latach zostawiłabym dwa:Dte parę cukierkowych Lps-ów mniammm..:thumbup:powodzenia przy nowym większym :-)

ps...zdjęcie pierwsza liga:clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć lukiblack ;) pamiętam z innego forum. Fajny zbiorniczek.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti - mnmnie również żal likwidować. Mam nadzieje że któryś z moich miejscowych kolegów zechce przejąć ode mnie ten projekt ale... no niestety ale na taki słupek trzeba konesera. Zlikwidować muszę bo 30cm od kostki stoi już ponad 10 razy większy, ciężko się przechodzi a żona nawet zgodziła się na ustawienie które mi się od zawsze marzyło - widok z 3 stron i aranżacja środkowa ;)

Fresz33 - ja również pamiętam, miło jak zawsze :)

Fotek mam mase bo ostatnio bardzo mnie ta kosteczka cieszy. Obserwacja jak koralowce nadewają tkankę i budują szkielety z tak małych fragów - polecam każdemu ! No i stadko brygady RR czyli Thor - mistrzostwo !

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.