Skocz do zawartości
smithpl

Swiatło - niby wszystko jasne a jednak nie jest ...

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, ostatnio pod czas kolejnych walk o określenie potrzebnego sprzętu trafiłem na kolejną małą zagwostke.

Jak się ogólnie przyjęło wyliczamy ilość potrzebnego światła mniej więcej ze wzoru... 1Wat na 1 litr wody

Litraż = Waty sumy świetlówek T5.

No i niby było to proste ale.... jednak jest pewne ale

O to przykład:

Typowe akwarium 120cm długości

wymiary: 120x40x50 (dł x szer. x wys.)

litraż: 240 litry

Lampa: 240/54W = 4,44 czyli 5 świetlówek

akwarium bardziej z morskimi wymiarami 120cm długości

wymiary: 120x50x50 (dł x szer. x wys.)

litraż: 300 litry

Lampa: 300/54W = 5,55 czyli 6 świetlówek

akwarium kolejne 120cm długości

wymiary: 120x60x50 (dł x szer. x wys.)

litraż: 360 litry

Lampa: 360/54W = 6,66 czyli 7 świetlówek

i moje planowane akwa 120cm długości

wymiary: 120x60x55 (dł x szer. x wys.)

litraż: 395 litry

Lampa: 395/54W = 7,31 czyli 8 świetlówek

akwa jednego z forumowiczów

wymiary: 120x80x55 (dł x szer. x wys.)

litraż: 528 litry

Lampa: 528/54W = 9,77 czyli 10 świetlówek

No i teraz mam pytanie,

z litraża wychodzi rozbieżność ilości Wat'ow jakieś 100% czyli w sumie takie samo akwa ale o innej głębokości potrzebuje raz 5 raz 10 świetlówek, mimo iż świecimy w akwa tej samej wysokości i długości.

I jak to ugryść? Oczywiście we wszystkich przypadkach bazujemy na lampie szerokości 40cm

Ile w takim razie świetlówek ( a za tym mocy ) musimy przyłożyć ?

Przy okazji proszę o info ile macie światła przy akwa 120cm + SPS + TYLKO T5


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

No właśnie, ostatnio pod czas kolejnych walk o określenie potrzebnego sprzętu trafiłem na kolejną małą zagwostke.

akwa jednego z forumowiczów

wymiary: 120x80x55 (dł x szer. x wys.)

litraż: 528 litry

Lampa: 528/54W = 9,77 czyli 10 świetlówek

I jak to ugryść? Oczywiście we wszystkich przypadkach bazujemy na lampie szerokości 40cm

Hmm a nie jest tak , że te 10 świetlówek jest na szerokości 60-70cm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc lamp jest od 30-55cm

ale i tak nie ma to znaczenia, inaczej kupowalo by sie 4 swietlowki i obudowe DIy 120cm szer :-)

swiatlo wiadomo jak sie rozchodzi w swietlowkach ...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1W na 1l to stare dzieje , pod sps-y daje sie tyle swiatła ile uda się nam upakować

w moim wypadku przy długosci 100cm i szerokosci 45cm zmieściłem 8 swietlówek 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
big_ben :

1W na 1l to stare dzieje , pod sps-y daje sie tyle swiatła ile uda się nam upakować

Jest jeszcze jeden czynnik ograniczajacy, temperatura jakby nie to to wsadzilbym jeszcze jeden PC 36W i mialbym 3,2W/l :clowning.

Proponowalbym zmiane powyzszej na " tyle swiatla ile uda sie upakowac i schlodzic " :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jestem w tym samym miejscu :-)

masz dla mnie numer tel ? :-) bo jak nie bede mial stelazu to nawet lampa nie bedzie potrzebna :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlanie robie sobie lampe DIY na odblysnikach ATI,kazdy z nich ma 8cm szerokosci,wiec na akwarium 46cm szerokosci wejdzie tylko 5,ale powiem szczerze ze odblysniki rewelacja.AM,Arcadia i polskie tanie odblysniki sie umywają.Takze nie tylko ilosc watow ma znaczenie,ale tez jakosc odblysnikow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI,cena 70zl za szt,39w.niestety,ale mysle ze warto bylo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATTI - 15zł za szt 39W . i mi sie podobaja , ale faktycznie jakość polerowania aluminium jest różna

w komplecie uchwyty do świetlówek i takie nakładki na odbłyśniki zeby sie o nie nie skaleczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI sa pokryte warstwa srebra, mozna uzyc ich zamiast lusterka.A pozatym mają duza powierzchnie, 8cm szerokosci,czyli pewnie 2x tyle co ATTI, i odpowiedni ksztakt,jak sie patrzy na odblysnik przy wlaczonej swietlowce,to tak jak bys patrzyl na 5 swietlowek.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spieram sie nad jakością , bo te co Ty masz przerastaja moje i to znacznie, ale moje są alternatywą do zrobienia lampy mniejszym kosztem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith jeśli zależy Ci na wzroście i chcesz T5 to napchaj rur ile wlezie. Takie obliczenia z W/L są bez sensu, co z tego, że mamy 2W/L gdy wsadzimy niebieskie rury i tak wzrost będzie inny niż przy 10kK w mniejszej ilości. Poza tym niektórzy nie robią kopca ze skały na całą długość zbiornika i oświetlać można tylko skałę z koralami, wtedy również regułka bierze w łeb. Odbłyśniki polecam ATI porównanie mam tylko z seryjnie montowanymi w jakiejś chińskiej lampie, różnica jest widoczna gołym okiem. Warto też zabezpieczyć źródła światła szybą hartowaną, czy jak w lampach ati pleksi aby na odbłyśnikach nie osadzała się sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piter32,lampa dopiero sie robi.Czekam jeszcze na 1 zasilacz,i checi do pracy.

@big_ben z tym kosztem to bym sie spieral,bo jednak dzieki dobrym odblysnikom mozna zmniejszyc ilosc swietlowek i a zatem tez koszty utrzymania.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą formą zrobienia czegoś dobrze jest oparcie się na informacjach od ludzi , jednak conajmniej 2/3 tych informacji jest błednych lub nie pasujacych do naszego zbiornika ze względu na obsade i warunki wewnatrz naszych zbiorników. W jakimś momencie gdy coś zaczyna nam się udawać obieramy własna droge która niekoniecznie sprawdzi się w akwarium obok mimo że opiekujemy sie obydwoma. Więc pozostaje na eksperymentować by wkońcu dopasować wszytsko tak by było optymalnie najlepiej .Wszystkie publikacje , forum pomaga ..ale w wiekszosci przypadków i tak robimy wszysto po swojemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.