Skocz do zawartości
parman

Pytanie o pompę obiegową

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie: czy do akwarium o wymiarach 100x50x50 cm (250 l) wystarczy pompa obiegowa AquaMedic PH 2500 (średnica rur 20 mm) czy może lepiej wstawić AquaMedic OR 3500 (średnica rur 25 mm)? Mam pudełko przelewowe Blau Aquaristic (wg producenta przepustowość 3500 l/h, średnica spływu 2x25 mm) więc nie będzie problemu ze spiętrzeniem do mocniejszej pompy. Lepiej jak jest szybszy obhieg wody czy wolniejszy? Wg mojego rozumowania jak jest wolniejszy obieg to odpieniacz dokładniej oczyszcza wodę, ale z drugiej strony słabsze jest krążenie w obiegu. Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie.

P.S.

Dopiero zaczynam z akwarystyką morską.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2500 wystarczy, jednak jak będziesz chciał podłączyć np. filtr przepływowy to może lepiej większą. Generalnie niema sensu dawać za dużej chyba że będziesz jeszcze coś podłączał. Pompę dobiera się względem odpieniacza ale o tym już było na forum, więc może poszukaj.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

Mi coś tam świta, że pompy PH maja wirniki igiełkowe->są do odpieniaczy, a nie do obiegu.(Mea culpa, oznaczenie na końcu modelu SL to wirnik igiełkowy) Do obiegu seria OR. Co do mocy to zależy na jaką wysokość będziesz podnosił, z tego co pamiętam to wydajność podawana przez producenta jest na wysokości zero cm.

Z moich doświadczeń wynika że podawane liczby przez producentów też nie mają za wiele wspólnego(porówania AB Z ehein-em), i należy je używać do proporcjonalnego porównywania modeli danego producenta.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filip

Więc masz rację pisząc, że PH mają wirnik igiełkowy. Sprawdziłem. Jednak naprawdę daje sobie radę z podnoszeniem na wysokość 1,1 m. Powrót zrobiłem na rurach 20 mm z tym, że kolanka są pod kątem 45 st. a nie 90 co dodatkowo wpływa na wydajność pompy (wg opisów na forum). Co do odpieniacza to wstyd napisać, bo mam Beast 1200. Niestety nie stać mnie na razie na nic lepszego :clowning. Ale pieni nieźle. Jeszcze mnie intersuje kwestia obiegu, właśnie pod kątem odpieniacza. Wolniejszy obieg, dokładniejsze oczyszczanie? W odpieniaczu jest pompa o przepływie 2000 l/h (dane producenta). Jak z tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pompę AB 2000/1 i wyrabia się wyśmienicie przy akwa 316 litrów a w obiegu mam ok. 400l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.