Skocz do zawartości
Marx

"dawcy organów" do T5

Rekomendowane odpowiedzi

Taki post pojawil sie dzis na p.r.a:

"Nie wiem czy to jest jakaś sensacyjna wiadomość, ale chyba ostatnio jak oglądałem to takie świetlówki kompaktowe były droższe. Wczoraj w Castoramie (w Sosnowcu) widziałem świetlówki 30W za 20 zł i 40W za 22 zł. Szczególnie ta druga wydaje się atrakcyjna do 36W-owych świetlówek. Jedne i drugie były firmy Polux. Może komuś się przyda ta wiadomość."


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak - byłem ostatnio w castoramie szukać świetlówek i może i są tanie ale nie napisał gość o temperaturze barwowej świetlówki.

Te co oglądałem w castoramie to były świetlówki 2500K i 5000K. Nie widziałem nawet 6000K - 6500K więc są one nieprzydatne do morszczyzny - no chyba że ktoś glony choduje.

Aha i mała wskazówka dla tych co nie wiedzą jaka świetlówka ma jaką barwę:

każda świetlówka ma oznaczenie zawierające skalę oddawanych kolorów CRI i temperaturę barwową światła w sumie 3 cyfry - 1 to CRI a druga temperatura w Kelvinach

i tak np. świetlówka 825 - to ok 80 CRI i 2500K

950 to ok 90 CRI i 5000K

865 to pow. 80 CRI i 6500K

końcówka 03 to aktyniczna o najbardziej porządanej barwie aktynicznej

Pisze to bo do niedawna sam się nie mogłem doszukać co te oznaczenia znaczą ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, smk, chodzi o dawców oraganów - wyjąć elektronikę i na "przeszczepy" (jako uklady zapłonowe) - reszta do utylizacji ;)

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha - świetlówki kompaktowe pod 220V z wbudowaną elektroniką - to teraz już jasne. A nie lepiej za 50-100zł kupić elektroniczny stabilizator niż kupować 2-4 świetlówki po 22zł?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ze lepiej. Nie tylko ze wzgledu na koszt ale i ze wzgledu na jakosc swiecenia. Na holenderskie.pl jest gdziec watek, w ktorym porownywane sa elektroniczne stateczniki, konwencjonalne i te z kompaktow. Wychodzi, ze elektroniczne sprawuja sie najlepiej.

Generalnie to ja nie wiem jak ktos zakladajac morskie akwarium i myslac, ze ma to byc symulacja rafy moze oszczedzac na zrodle swiatla.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44<100 - kiedys byly jeszcze wieksze roznice

A dla kogos kto np chce podlaczyc tylko jedna taka swietlowke to moze byc dobry wybor.

Do oswietlania sumpa wystarczy nawet 5000K

Czy moglbys zacytowac z holenderskiego te dane porownawcze?

Co do oszczednosci - spotkalem sie z opiniami ze bardziej niz barwa swiatla wazna jest jego intensywnosc, gdyz koralowce sa w stanie przystosowac sie do barwy (oczywiscie bez przesady...)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z barwa swiatla sie zgodze jak najbardziej. W stanach sa bardzo popularne 6500K i maja chlopaki naprawde ladnie zbiorniki.

Jesli chodzi o cytyt z holenderskiego to raczej nie moge, poniewaz nie chce mi sie go szukac. ;)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główna różnica między statecznikami elektronicznymi i konwencjonalnymi to brak efektu stroboskopowego.

Elektroniczne dają piękne równe światło a na standardowych to szybka dyskoteka. Jak mnie to irytuje to co dopiero korale i rybki.

A 56zł różnicy w morskim akwarium... Marx prosze cie ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konwencjonalnych to chyba juz nikt nie uzywa

56zl - no coz, dla jednych to pieniadz, dla innych nie


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx nie zrozum mnie źle - nie mówie że to nie pieniądz. Pieniądze mi też z nieba nie spadają i na te 56zeta trzeba popracować.

Tylko że to praktycznie żadna oszczędność przy takich wydatkach jakie nam "ofiaruje" nasza morszczyzna, a szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie - zemścić się może taka oszczędność np. krotszym życiem świetlówki.

Ale może ktoś z zacięciem Adama Słodowego się skusi.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arcadio

Daniel Knopp uzywa w swoim akwarium wylacznie zarnikow 6500K jak i bardzo malej cyrkulacji, rzedu bodaj 4xzbiornik/h. Bylem w szoku kiedy natrafilem na opis jego setupu. A nie trzeba przeciez pisac, jaki to specjalista....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prosze!! To nie tylko ci w USA lubia 6500K. ;)

Musze zajrzec na strone Knopa i troche poczytac. ;)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.