Skocz do zawartości
jacekkudla

[960l] - relacja z zakładania - jacekkudla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Po dłuższym rozpoznawczym czasie, a także czasie odwiedzin miłych akwarystów (dzięki Rebciu, Szymon), również męczeniu wielu na gg i poprzez telefon (dzięki Rebciu, Olek, Skiba, Gregor.gg) nadszedł czas na relacje z zakładania mojego baniaczka...

Akwa szykowane pomału bez zbędnego pośpiechu, docelowo pod SPS-y ale chce do tego cierpliwie podchodzić. Filtracje na początek chce oprzeć na Odpieniaczu oraz glonowym, później zależnie od okoliczności będe myślał nad dodaniem DSB lub nad zeovitem...

I tak:

1. Szkło 200x80x60 czyli 960 litrów brutto

2. Sump 92x63x45 czyli 260 litrów i jak będzie to widać na późniejszych zdjęciach sump będzie postawiony w połowie szafki

3. Odpieniacz - Made by Skiba na pompie Royala...

4. Cyrkulacja - 2 x Tunze 6201

5. Obieg - 2 x OR 3500

6. Filtr RO + DI - membrama filmtec 50 Gpd, żywice MB20

7. Profilux II Plus wraz z sondami: Redox, PH

8. Zasolenie będe mierzył za pomocą AM...

9. Akwa będzie na ceramice, zamówione mam już 2 konstrukcje

To są rzeczy które mam, teraz kilka rzeczy nad którymi dumam i tak:

1. Oświetlenie... tu mam największą zagwostkę, kusi mnie okrutnie rozwiazanie ledowe, ale przynam się że boję się utopić kilu ładnych tysięcy... no ale to się okaże...

2.Jak wysoki komin zrobić? Znaczy się ile cm od brzegu akwa, planuje kiedyś dodać falownik...

Teraz kilka fotek z postępów prac

Tak było do niedawna :goofy

3692-1.jpg

Tak po małej rewolucji :(

3692-2.jpg

3692-3.jpg

A tu stelaż

3692-4.jpg

A tu regulacja poziomu wraz z rozkładem obciążenia

3692-4.1.jpg

Instalacja RO i elektryczna

3692-5.jpg

Montaż obudowy stelaża

3692-6.jpg

Efekt końcowy szafki

3692-7.1.jpg

3692-7.jpg

Przymiarka pomp i odpieniacza

3692-8.jpg

CDN rychło

Wszelkie uwagi mile widziane :)

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slicznie to wyglada,

przy okazji daj info ile wyszedl cie stelaz :-)

ja jednak sie zastanawiam gdzie ty chcesz dac sump?

bo teraz troche wyglada tak ze gdzie bys nie umiescil to bedziesz mial problem z dostepem do filtrow od RO lub gniazdek...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump będzie po prawej stronie, nie dałem tam na dnie sklejki więc sump będzie stał na ziemi (na karimacie się znaczy) zaoszczędzi to dodatkowe 10 cm na wysokości sumpa. Gniazka są u samej góry więc chyba nie będzie tragedii w dostępie do nich szczególnie że są od 60 cm w górę a sump ma 45 cm...

A masz na myśli koszt stelaża wraz z obudową?

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładniutkie, ale ja na Twoim miejscu i tak dał bym te wszystkie listwy po prawej stronie, na ściance. Będzie problem z dostaniem sie do nich. Po jakimś czasie dojdzie jakiś przewód, jakiś filterek :goofy i okaże się że jest lekko.... ciasno. A jak dasz po prawej stronie to będzie git. Moje zdanie :( Poza tym bardzo ładnie wyszła szafka. No i czekamy na baniaczek.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawej stronie będzie chyba równie słabo dać je o ile nie gorzej. tam również będzie sump więc i tak będzie gimnastyka a dodatkowo dłuższe przewody będą musiały być no i tam jest mniej miejsca więc i tak się nie zmieszczą :goofy

Szkło zamawiam wkrótce...

Podpowiedzcie ile tych centymetrów powiniem mieć komin??? znaczy się ile od górnego brzegu akwa musi być?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko gdzie i za ile robiles sam stelaz / ewentualnie z zabudowa, pusc jakby co na priv.

ja bede wlasnie robil pod 120x60 :-)

co do gornej krawedzi to zrob tak aby grzebieniem regulowac od 3-8cm

tylko pamietaj ze woda wstaje na grzebieniu jakies 1-2cm

Co do sumpa na ziemi, polecam jednak zrobic "kuwete" w ktorej bedzie stal sump, czesto woda deolikatnie wylewa sie z sumpa przy pracach .....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tej części szafki sump będzie miał okazję stać na płytkach także nie ma tragedii jak się troszkę uleje :goofy


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż był projektowany przez kolege który się zajmuje stelażami praktycznie zawodowo i niejeden stelaż popełnił, także nie powinno być problemu. Jest on zrobiony z profilu 40x40 i 3mmm ścianki. Prócz tego jest on spawany w "specjalny" sposób by jego wytrzymałość była optymalna....

Co do kolejności wkładów to są one umieszczone troszkę na "okrętke" ze względów logistycznych. Natomiast kolejność jest taka: 1. 5mikronów, 2. węgiel, 3. 1 mikron, 4. Osmoza, 5. DI. Także myślę że kolejność właściwa...

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym u kolegi Skiby kupić większy filterek DI, zastosowanie standardowej obudowy 10 " na taki zbiornik będzie trochę męczące, często będziesz bawił się w wymianę żywicy.

Stelaż i zabudowanie wygląda piknie.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI na początek powinno wystarczyć, jak będzie za małe napewno wymienie...

Pytanko z innej beczki, w wielu miejscach czytałem że powinno się na początku z RO spuszczać kilka/kilkanaście litrów wody, jak to się ma do automatycznej dolewki prosto z sieci wodociągowej? U mnie nie będzie możliwości spuszczenia tej złej wody? Może się ktoś wypowiedzieć kto używa takiego rozwiązania?

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie problemu,bo dolewka bedzie dzialac kilka razy dziennie, wiec woda w filtrze nie bedzie stac kilka dni,co ma miejsce kiedy wode w zbioirniku uzupelnia sie raz na kilka dni recznie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spuszczanie ma zastosowanie na poczatku odpalenia RO oraz jak trzymasz RO zamkniete i co np. tydzien spuszczasz wode do pojemnika na dolewke lub do podmian. Jak podlaczysz sobie dolewke bezporsednio z filtra RO ( tak jak ja mam ) to i tak uklad bedzie sie wlaczal kilka razy dziennie wiec nie bedzie dluzszych przestojow wody w ukladzie...

Ja osobiscie zalezalbym ci zastosowac 2 filtry RO rownolegle - szybciej bedziesz wyciskal wode.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale u mnie TDS juz po 2h-4h przerwie wpracy pokazuje 30-80ppm za membrana. Oczywiscie po Di jest 0 ale po tygodniu gdy TDS pokazuje 250ppm po DI równiez jest 0 .

Żeby miec spokój i wrazie czego miec jeden powód do zastanawainia sie mnie zrobiłem jak spora część morszczaków , spuszczam przed przygotowanie wody na podmiankę 2-3L wody ( tyle wystarczy by po membranie zanieczyszczenia spadły do 4-5ppm i zalewam zbiornik do podmian i jednoczescie zbiornik na usupełnienie wody ( do dolewki) . Może uda się i Tobie Jacku zmieścić pod zbiornikiem jakąś bańkę 20-30L?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno pytanie ,czy prawa i lewa strona w stelażu będzie czymś odseparowana (jakąś płytą )?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neno, u mnie jest 1-3.

Mam monitor TDS podpiety specjalnie przed DI i za DI bo w sumie to co na wejsciu calej instalacji mnie nie interesuje a wole kontrolowac zuzycie sie membran i DI.

ale i tak na 2 zaworach mozna zrobic tak ze pierwsze pare litrow pojdzie do sciekow :-)

Ja sie ciesze brakiem kolejnego pojemnika na wode :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 1-3ppm po 4h przerwie w pracy filtra ? Mówisz o wyniku przed DI ?

Bo jak tak to u mnie chyba coś skopane jest ( membrana ) a prefiltry świeżutkie , tygodniowe ....

Z drugiej strony , jak juz membrana przefiltruje te 2L to mam 4-5ppm , nigdy mniej :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie poszedlem sprawdzic , teraz mam 1

Ale u mnie dolewka wlacza sie z 1 raz na godzine/2 godziny wiec nie mam przerw 4 godziny.

Ja nie napelniam zbiornika z dolewka tylko uklad wprowadza wode bezposrednio do akwa.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azja-83 obie strony nie będą niczym odseparowane, a czemu pytasz?

Sam jestem ciekaw ile u mnie będzie po DI, przed chwilą mierzyłem z kranu wodę i jest 220ppm czyli nie ma tragedii... Ciekaw też jestem jak się u mnie będzie RO i DI się sprawowało w rzeczywistości...

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie będe sprawdzał ile mam po DI bo nie chce póki nie mam baniaka zalewać membramy także się okaże za niedługo...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jacekkudla :

Narazie nie będe sprawdzał ile mam po DI bo nie chce póki nie mam baniaka zalewać membramy także się okaże za niedługo...

Nie chcesz zalewać bo masz ją jeszcze zapakowaną czy może suchą bo nie bardzo rozumiem :goofy


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suchą mam suchą :goofy Póki co tylko przepuściłem sporo wody przez prefiltry, membrama i żywica są póki co nietknięte :(


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Jacku, przemyślany start. Nic tylko kończyć i zalewać wanienkę:goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Olek za miłe słowa :goofy Ale nie kraczmy bo się jeszcze poślizne :(

W tym tygodniu zamawiam szkło i mam nadzieję rychło Waldek TheWald sklei, niedługo odbieram także ceramike, więc pozostaje już tylko tak naprawdę oświetlenie...

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.