Skocz do zawartości
Skoll

Elektrozawory i automat do RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Powoli pracuję sobie nad moim zbiornikiem i jak będę miał szczęście to może jeszcze w tym roku będę je zalewał. Aktualnie rozgryzam sobie układ podłączenia filtra RO i mam w związku z tym dwa pytania:

1. Czy instalujecie w waszych systemach elektrozawory pralkowe? Są 10ciokrotnie tańsze niż te dostępne w sklepach hydraulicznych (albo ja nie potrafię znaleźć elektrozaworu w rozsądnej cenie) a na zdrowy rozsądek wydają się być wystarczająco niezawodne. W końcu rzadko kiedy słyszę że w pralce padł zawór i to tak że zaczął przeciekać...

2. Woda RO/DI : w kilku miejscach przeczytałem że po pewnym okresie nieużywania woda z filtra nie jest na początku czysta i należy kilka jej litrów zlać do ścieku zanim się ją skieruje np do zbiornika na dolewkę. Jakie to ma znaczenie i jak długi czas musi minąć aby trzeba było to robić? Projektuję sobie automat otwierający zawór w celu uzupełnienia wody w zbiorniku na dolewkę, który jednorazowo będzie dolewał około 15-20 litrów do zbiornika. Nie wiem jak często się to będzie działo - to zależy od parowania, ale skoro powierzchnia zbiornika to prawie 0.9m2 to może się okazać że w ciepłe dni wyparuje tyle w czasie jednej doby, ale np zimą niekoniecznie... Czy z filtra uruchamianego raz na 2-3 dni też trzeba zlać te kilka litrów do ścieku?

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem elektrozawór z pralki, wywaliłem go bo strasznie brzęczał, kopiłem aquamedicowski i teraz nie mam problemu,cicho pracuje i jak na razie bez awaryjny.

Poz.

Jacek


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro 2 sprzedawców sprzedaje elektrozawory.

Polecam elektrozawór malej mocy - nie bedzie sie grzal.

Sa takie 12V 6W i sa ciche - slychac tylko klikniecie przy wlaczaniu...

Elektrozawory pralkowe sa niestety prado-żerne.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym pralkowe przystosowane są do krótkiej pracy a do robienia wody z filtra RO będą się bardzo grzały i szybko padną.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebuję zaworu stałoprądowego, najlepiej 12V bo łatwo to zasilić i zasilacz ten sam co da napięcie na czujniki poziomu wody.

W takim razie pytanie: czy potrzebuję zaworu hydraulicznego czy może być jakiś inny (np. pneumatyczny)? Nie uśmiecha mi się wydanie pięciu stów na to co ma w nazwie "hydrauliczny" a potrzebuję 3 zawory albo jeden 3drogowy nie przełączający tylko odcinający niezależnie każde wyjście (taki znalazłem pralkowy za 35 PLN ale skoro się nie nadaje...).

Przeszukałem allegro ale albo jestem ślepy albo nie ma tam zaworów jakie mnie interesują.

Czy do akwarium (do wody nie CO2) nadają się zawory:

1. hydrauliczne – tak – ale najczęściej są na 230VAC

2. pneumatyczne – wydaje mi się że nie

3. paliwowe (motoryzacyjne)? – te są najczęściej na 12VDC

4. pralkowe – nie z przyczyn wyżej opisanych

Nie znam się zupełnie na zaworach i nie potrafię znaleźć nic tańszego niż 150 – 200 PLN. Jeżeli macie moment czasu to podajcie proszę linka do jakiegoś przykładowego zaworu który można by zastosować w obiegu wody RO w akwarystyce.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o pralkowym shit'cie

Ja mam 2 takie: http://allegro.pl/item638842900_elektrozawor_acl_12v_lajon.html

Bierze tylko 6W i faktycznie nie grzeje sie jak inne do 80-90C

Pamietaj tylko ze nie mozesz go zalaczac bezposrednio przez czujnik wody bo bierze on troche za duzo pradu

Pamietaj ze to ma u ciebie dosc czesto otwierac i zamykac i jeszcze w miare oszczednie pracowac + byc ciche ;-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne smithpl za pomoc - oczywiście tego zaworu nie znalazłem. Wygląda więc na to że zawory do CO2 nadają się również do wody, czego nie wiedziałem. Oczywiście zaworami będę sterował przez przekaźnik a nie bezpośrednio.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy waszym zdaniem warto się bawić w zlewanie kilku litrów wody do ścieku zanim zacznę napełniać zbiornik na dolewkę... Można to zrobić na przekaźniku i układzie opóźniającym, potrzeba tylko dodatkowego zaworu.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoll ale po co ?

ja leje bezposrednio do baniaka, i mam wiecej miejsca w domu o baniak na dolewke....

pamietaj aby zaword byl przed RO/filtrami bo nie wiadomo jak reaguja obudowy elektrozaworów z woda, a tkto masz oczyszczone przez uklad.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Witek, tę dolewkę znalazłem ale nie brałem jej pod uwagę bo kombinowałem z tym zlewaniem pierwszych kilku litrów do ścieku. Poza tym wstępnie buduję sobie bazę do automatycznego przygotowywania solanki i podmiany (bardziej odległa przyszłość), dlatego chciałem samodzielnie wykonać sobie taki układ. W końcu nie jest to takie tródne, jedyny problem miałem z wybraniem elektrozaworów.

Smithpl czyli twoim zdaniem nie przejmować się specjalnie tylko lać wodę wprost do zbiornika. Może to faktycznie jest dobre rozwiązanie. Powinno zapewnić dość częstą pracę filtra, więc i przygotowywanie wody na podmiany brało by tak jakby z ciągle działającego filtra.

pamietaj aby zaword byl przed RO/filtrami bo nie wiadomo jak reaguja obudowy elektrozaworów z woda' date=' a tkto masz oczyszczone przez uklad.

[/quote']

Sugerujesz żeby nie trzymać zaworów "pod ciśnieniem" tylko dodatkowo odciąć na zasilaniu? Myślałem o 4drogowym odcinającym zaworze do RO - nie załatwi sprawy? Czy chodzi ci o reagowanie chemiczne korpusów zaworów z RO?

Muszę sobie to jeszcze przemyśleć...

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To drugie, nie wiem co to za stop jest zastosowany w zaworach i jak reaguje z RO ( czy cos sie do wody nie przedostanie )

a o jakim 4-o drogowym mowisz?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię o takim. W teorii odcina dopływ wody do filtra gdy tylko ustanie pobór wody czystej.

Już wiem o co ci chodzi. Faktycznie jeśli podajesz wodę wprost z filtra to wystarczy ci zawór na zasilaniu i nie potrzeba tego 4drogowego. Ale ja chciałem mieć w przyszłości system produkujący wodę RO automatycznie do właściwego z dwóch zbiorników... Ale to uda mi się obejść inaczej... mogę produkować wodę do zbiornika na dolewki (bo tam zawsze musi być czyste ro) a do zbiornika na podmiany niech się przelewa grawitacyjnie. Wtedy obwód załączający produkcję wody na podmianę będzie przesterowywał czujnik poziomu w zbiorniku na dolweki i pozwalał na przelanie go i grawitacyjny spływ do zbiornika na podmiany. Dopiero czujnik w zbiorniku na podmiany wyłączy filtr i załączy ponownie czujn ik w zbiorniku na dolewki. w ten sposób obydwa zbiorniki będą napełnione, z tym że ten na dolewkę będzie napełniony po brzegi. Ale w ten deseń da się to załatwić jednym zaworem (bez tego 4-drogoweg), elektroniką i bandą 4 czujników poziomu....

Myślę że jeżeli zawór może być stosowany do wody używanej w produkcji żywności to powinien być obojętny dla wody. Ale z taką adnotacją to znajdowałem tylko drogie zawory. Stąd była prośba do was o pomoc w znalezieniu takiego co napewno jest odpowiedni a nie kosztuje fortuny.

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten zawór to aby działać to nie potrzebuje przypadkiem odpowiedniego ciśnienia na wyjściu RO? Jego się chyba stosuje przy napełnianiu zbiorników ciśnieniowych na RO takich jak ten. Po napełnieniu zbiornika i stworzeniu się odpowiedniego ciśnienia zawór zamyka dopływ wody do membrany.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dudu, dokładnie

Skoll, ale ten zawor sluzy do czego innego, podpinasz go do pojemnika na wode RO,

jak cisnienie w tym pojemniku wzrosnie do odpowiedniego poziomu to ten zawór odcina.

Do naszego zastosowania sie nie nadaje ...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym etapie są to rozważania akademickie - rezygnuję ze zrzutu pierwszych litrów do ścieku i z rozgałęzienia wyjścia na rzecz elektrozaworu na zasilaniu filtra i przelewania zbiornika na dolewki.

Ale jeśli dobrze rozumiem to jeżeli ciśnienie na "wtórnym" obwodzie tego zawor wzrośnie do ciśnienia w "pierwotnym" obwodzie (zasilania) to zawór ten odetnie obwód "pierwotny" tymsamym zatrzymując przepływ wody przez filtr RO i bezsensowną produkcję ścieku. Jeżeli więc za obwodem wtórnym zaworu umieściłbym wcześniej planowany zespół elektrozaworów to w momencie gdy wszystkie zostały by zamknięte ciśnienie natychmiast wyrównało by się z ciśnieniem w obowdzie "pierwotnym" i zawór ten odciął by dopływ wody do filtra.

Czy coś źle rozumiem?

Pozdrawiam,

Skoll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze rozumujesz.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.