Skocz do zawartości
xyz

balling i niskie kh

Rekomendowane odpowiedzi

jak w tytule leje ballinga 50 ml na dzień ale zaobserwowałem że wapń utrzymuje się na stałym poziomie ale za to twardość węglanowa spada mi do 6. Jaka morze być przyczyna spadku (tak niskiego ) no i pytanie czy dodatkowo jeszcze stosować np kh bufer kenta (czy mogę ). Za podpowiedz wielkie dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz,

ja tez mam 6-7kH

na jaki litraz lejesz te 50ml ?

Mozesz tez odejsc od Ballinga i lac wiecej NaHCO3,

Pytanie, byla kiedys u nas na forum osoba ktora rozwalala molowo metode ballinga :-)

Moze podjela by sie zmodyfikowania dawkowania Balling light z wyzszym poziomem NaHCO3 ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa 1000l ale 50 ml wystarcz aby wapń utrzymać na poziomie 420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:goofy kolego xyz coś chyba robisz totalnie nie tak, przy takim litrażu to same glony wapienne pobierają tle wapnia że powinieneś lać minimum 250ml, może masz coś z testami?

Napisz coś więcej, jakie masz koralowce, jakie oświetlenie czy dozujesz coś jeszcze...


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neno a dlaczego nie robisz stezenia x2 ?

130ml.....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chcę przeholować , co dwa dni test i jak nie rosnie to podnoszę o 10ml w górę :goofy

Po prostu dopiero się ucze tego wszystkiego ...

Narazie w zbiorniku pustynia więc za bardzo chyba nie ma dla kogo aż takich ilości lać , choć po jedenj konsultacji wiem , że będę pewnie lał w przyszłości coś w okolicach 400-500ml a może i więcej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Mozesz,

ja tez mam 6-7kH

na jaki litraz lejesz te 50ml ?

Mozesz tez odejsc od Ballinga i lac wiecej NaHCO3,

Pytanie, byla kiedys u nas na forum osoba ktora rozwalala molowo metode ballinga :-)

Moze podjela by sie zmodyfikowania dawkowania Balling light z wyzszym poziomem NaHCO3 ?

smithpl :

Neno a dlaczego nie robisz stezenia x2 ?

130ml.....

Witam

Ty takim specjalistą jesteś że polecasz lanie nie równo i w innych stężeniach ? Wiesz jakie są konsekwencje lania nie równo ? Jak by to był takie proste i przyjemne to każdy by tak robił ale to się nie sprawdza na dłuższą metę. Jak lejesz nie równo i różne stężenia to fajnie Twoja sprawa, ale nie koniecznie musisz polecać to innym.

Przy litrażach po 1000L chyba lepiej stosować reaktor.

@xyz

Nie wiem jak masz zasiedlony zbiornik ale 50 ml to bardzo mało. Ja na 600L dosyć zarośnięte leje 220 ml równo z NaCl free.

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Przy litrażach po 1000L chyba lepiej stosować reaktor.

Dla mnie to za skomplikowane :goofy Prościej wymieszać baniak raz na 2-4 miesiące i zostawić wszystko w rękach dozownika raz w tygodniu go kontrolujące testami .

A swoją drogą też narazie leję nierówne dawki, choć jak tak dalej będzie z Ca to może i wyjdą te same ilości :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja leje 800 KH 500 Ca i 500 soli. Jak lałem równo to KH leciało na 5 a ca spoko. Myślę że podmianami dokładamy wapnia i kh więc według mnie równe dawki mogą działać tylko z w zbiorniku bez podmian. Równowagi molowej chyba nie da się utrzymać robiąc podmiany, przynajmniej ja tak miałem. Myślę że każdy zbiornik jest inny więc każdy musi sobie sam wyregulować.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Neno :
guliwer777 :

Przy litrażach po 1000L chyba lepiej stosować reaktor.

Dla mnie to za skomplikowane :goofy Prościej wymieszać baniak raz na 2-4 miesiące i zostawić wszystko w rękach dozownika raz w tygodniu go kontrolujące testami .

A swoją drogą też narazie leję nierówne dawki, choć jak tak dalej będzie z Ca to może i wyjdą te same ilości :(

Jak masz dobry reaktor to jedyne co robisz to wymieniasz CO2 i dosypujesz wkładu.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer777, ja nie zalecam.

Zważ jednak ze kupując gotowe preparaty na Ca , Kh np. KENT'a właśnie tak robisz.

Jednego lejesz 5ml drugiego 20ml ...

Jak juz kolega chce podbijać Kh dodatkowo to może robić to 2'gim roztworem zamiast kupować to samo w opakowaniu firmowym do podbijania Kh

Sam tego nie polecam i pisałem już kilkanaście razy aby lać równo tak aby Ca i Mg było OK a Kh samo sie ustali.

Jednak ciągle pojawia się ktoś kto chce sztucznie zwiększać Kh w ballingu...

z tymi 50ml to trochę mało, ja na 136l leje 62ml.

PS. Guliwer poczytaj wątki o ballingu zamiast się rzucać, ja polecam TYLKO i WYLĄCZNIE polecma ballinga lać równo.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem równo przez 8 miesięcy i nic. Kh cały czas bardzo niskie. Teraz na razie jest jak trzeba, może za jakiś czas spróbuje jeszcze raz lać równo ale na razie przy nierównych dawkach jest jak trzeba.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

guliwer777, ja nie zalecam.

Zważ jednak ze kupując gotowe preparaty na Ca , Kh np. KENT'a właśnie tak robisz.

Jednego lejesz 5ml drugiego 20ml ...

Jak juz kolega chce podbijać Kh dodatkowo to może robić to 2'gim roztworem zamiast kupować to samo w opakowaniu firmowym do podbijania Kh

Sam tego nie polecam i pisałem już kilkanaście razy aby lać równo tak aby Ca i Mg było OK a Kh samo sie ustali.

Jednak ciągle pojawia się ktoś kto chce sztucznie zwiększać Kh w ballingu...

z tymi 50ml to trochę mało, ja na 136l leje 62ml.

PS. Guliwer poczytaj wątki o ballingu zamiast się rzucać, ja polecam TYLKO i WYLĄCZNIE polecma ballinga lać równo.

Skoro nie polecasz to po co piszesz żeby próbować lać nie równo ? Balling w swojej metodzie wyraźnie napisał co trzeba lać podając wzór a nie producenta. Jak się stosuje tą metodę to trzeba dość restrykcyjnie podchodzić do jej zaleceń. Też miałem niskie kh na ballingu ale nie ingerowanie przyniosło efekty i teraz jest OK. Ja zwolennikiem tej metody nie jestem ale używam jej już dosyć długo i wiem jakie w moim przypadku ma plusy i minusy.

Ja się nie rzucam a Ty takimi wypowiedziami jak wyżej wprowadzasz nerwową atmosferę.

Co masz na myśli pisząc wątki o ballingu, bo chyba nie mówisz o forum ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na rozluźnienie atmosfery, pytanie zielonego :goofy Po czym poznam, że mi się równowaga jonowa rozjechała ...

Bo na forum nie znalazłem nic o tym , tylko pisze się , że się rozjedzie ale jak to poznać i jakie sa skutki , tego już nie widziałem :(

Jest ktoś w stanie mi to logicznie "jak dla chłopa" wytłumaczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Np.

1.Postępujące zmętnienie wody

2.Konieczność lania większych ilości

3.Nie wiem jak to opisać ale wyniki testów mogą być nieadekwatne do rzeczywistości.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smithpl,lanie preparatów w róznych ilościach niema nic wspólnego z metodą Ballinga.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bigwalker, wiem, pisalem to juz


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Borsi :

Witam, ja leje 800 KH 500 Ca i 500 soli. Jak lałem równo to KH leciało na 5 a ca spoko. Myślę że podmianami dokładamy wapnia i kh więc według mnie równe dawki mogą działać tylko z w zbiorniku bez podmian. Równowagi molowej chyba nie da się utrzymać robiąc podmiany, przynajmniej ja tak miałem. Myślę że każdy zbiornik jest inny więc każdy musi sobie sam wyregulować.

Wybacz ale inaczej tego nie da się ująć - bzdury napisałeś.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :
Borsi :

Witam, ja leje 800 KH 500 Ca i 500 soli. Jak lałem równo to KH leciało na 5 a ca spoko. Myślę że podmianami dokładamy wapnia i kh więc według mnie równe dawki mogą działać tylko z w zbiorniku bez podmian. Równowagi molowej chyba nie da się utrzymać robiąc podmiany, przynajmniej ja tak miałem. Myślę że każdy zbiornik jest inny więc każdy musi sobie sam wyregulować.

Wybacz ale inaczej tego nie da się ująć - bzdury napisałeś.

W takim razie wytłumacz mi jakim cudem lejąc równo jest kicha a nierówno jest dobrze.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siły i czasu tłumaczyć tego samego po 10 razy, wszystko jest w starszych postach.

Borsi :
Qbab :
Borsi :

Witam, ja leje 800 KH 500 Ca i 500 soli. Jak lałem równo to KH leciało na 5 a ca spoko. Myślę że podmianami dokładamy wapnia i kh więc według mnie równe dawki mogą działać tylko z w zbiorniku bez podmian. Równowagi molowej chyba nie da się utrzymać robiąc podmiany, przynajmniej ja tak miałem. Myślę że każdy zbiornik jest inny więc każdy musi sobie sam wyregulować.

Wybacz ale inaczej tego nie da się ująć - bzdury napisałeś.

W takim razie wytłumacz mi jakim cudem lejąc równo jest kicha a nierówno jest dobrze.

ale odniosę się to jednej rzeczy:

Borsi :

Równowagi molowej chyba nie da się utrzymać robiąc podmiany, przynajmniej ja tak miałem.

To wyjaśnij może kolegom jakim cudem równowaga molowa Ci się rozjechała jeśli w wodzie do podmian jest zachowana (rozmawiamy o soli do wody morskiej czyż nie)?

Ja jestem wstanie znieść wiele rzeczy ale nie cierpię ekspertów którzy na czymś się nie znają, gdzieś coś usłyszeli, coś w sieci przeczytali i wypowiadają się tak, że ktoś kto też się nie zna, i szuka informacji może uwierzyć.

I jeszcze poszukaj sobie ile wynosi naturalne kh (tzn kh wody naturalnej)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie śledzę uważnie ten wątek ponieważ też kh spadło mi do 6 i teraz podbijam jakoś od tygodnia do 8. Powoli przymierzam się do ballinga więc wszelkie cenne informacje bez przepychanek będą mile widziane :goofy

pozdrawiam


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanie dotyczące ballinga. Na stronie Bolesławskiego jest kalkulator Ca_Mg gdzie wpisuje się pojemność akwarium, trzeba tam w;pisać ilość litrów w obiegu czy pojemność akwarium bez sumpa. Chyba ta druga opcja jest bez sensu ?


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem ten wątek i piszą tam ludzie że czasem trzeba lać nierówne ilości żeby wyrównać parametry. Właśnie tak robie, ale mi chodziło czy w soli nie dajemy składników Ballinga w nieznanych ilościach co by nam psuło efekt (może mam kiepską sól) lania równo Ballinga. Zobaczymy jak będzie w przyszłości ale na razie musze podbić Kh (tydzień temu miałem 4.6 Kh).


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Borsi :

... czy w soli nie dajemy składników Ballinga w nieznanych ilościach co by nam psuło efekt (może mam kiepską sól) ...

Dobra sól z założenia powinna mieć proporcje poszczególnych składników tak dobrane, by były jak najbliższe naturalnej wodzie morskiej. Wniosek więc jest taki, że podmiany wodą z dobrą solą, nie będą zaburzać, a poprawiać stężenie i proporcje Ca, KH itd w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.