Skocz do zawartości
DiTus

projekt i realizacja zbiornika "3 side view"

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć swój wątek poświęcony zakładaniu akwarium. Pomoże to innym, zmotywuje mnie do pracy, łatwiej będzie wszystko znaleźć w jednym miejscu oraz, co najważniejsze, liczę na Waszą pomoc.

Założenia są takie:


  • 1. Zbiornik oglądany z 3 stron -3 side view (optiwhite) o wymiarach 110 (120) x70x55 (60), jeszcze nie wiem dokładnie.
    2. Konstrukcja lekka i przewiewna, nie jest ważny wycinek, ale całość. Podobają mi się zbiorniki typu bonsai, jak na przykład
ten
3. Mało LR, prawie wszystko oparte na ceramice, a co za tym idzie metodą, którą chcę prowadzić zbiornik to ZEO.
4. Nie są dla mnie najważniejsze szybkie przyrosty, raczej kolor, forma i różnorodność życia.

Sprzęt kompletowałem dość długo - ponad rok, przeglądając oferty na targowisku. To co mam na dzień dzisiejszy:


  • 1. Odpieniacz: ATI BM250,
    2. Lampa: Blau Aquaristic 210C HQI 2x150 + 2x39W T5,
    3. ZEO filtr: Korallen-Zucht - ZEOvit Filter Easy Lift Magntic S,
    4. Profilux + duperele do niego,
    5. 2 x tunze 6100 (już jadą do mnie),
    6. plus cała masa dupereli, pompek, testów, itp.

Uważam, że najważniejszy jest dobry projekt, więc od niego zaczynam.

SUMP

Komin w akwarium będzie centralnie na jednej z krótszych szyb, a więc spływ rewizja i powrót muszą być z tej samej strony sumpa. Wymiary 80x60x43. Z wyliczeń wyszło mi, że powinno starczyć wysokość 41, ale w razie jakby się kalkulator pomylił... ;)

1061-sump_gora.jpg

1061-sump_gora2.gif

A odpieniacz,

B (filtracja mechaniczna) kratka z watą,

C komora do zagospodarowania na refugium, szczepki, glony, DSB i co tam mi przyjdzie do głowy. Dodać jakąś małą pompkę cyrkulacyjną?

D ZEO filter

E pompa obiegowa&


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ATI BM najlepiej pracował przy 24 cm . Pozdrawiam ;)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się ten projekt podoba, też myślałem jak to zrobić, żeby sump był bardziej kwadratowy niż podłużny ;)

Zastanawia mnie jedna rzecz: cyrkulacja w sumpie. O ile w przypadku "tradycyjnego" sumpa nie ma problemu, woda płynie w jednym kierunku, o tyle w takiej sytuacji może wystąpić problem martwych stref, a woda z odpieniacza bedzię biegła do pompy obiegowej, zamiast do refugium. DiTus proponował pompe cyrkulacyjną. Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No musze powiedzieć, że bardzo ładny ten styl bonsai:D Jak bede już miał 450l to może też tak zrobie...;)

Co do kolorków korali to przy HQI będą gorsze niż pod t5...


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hepatus1000

hmmm... no to może obniżyć całość o 4cm, a odpieniacz postawić na gąbce (trochę go wyciszy)??

@thomash666

Kiedyś będę tam trzymał szczepki pewnie, więc silniejsza cyrkulację załatwi jeden 6025 lub nawet coś mniejszego...


no dobra, jedziemy dalej...

STELAŻ i SZAFKA:

Z profili stalowych zamkniętych 30x30, z śrubami do regulowania poziomu. Wyczytałem, że aluminium, nawet anodowane się nie nadaje...

Czy poza plamami są jeszcze jakieś minusy?

Drugie pytanie... Gdzie we Wrocławiu lub okolicach zamówić taki stelaż?

1061-szafka.jpg

Szafka będzie odsunięta o 10-12 cm od ściany. Tam będą wszystkie kable. Nie chciałbym aby coś mi chlapnęło na nie.

Hmm ale z drugiej strony mogę akwarium poszerzyć do 120, ale wtedy będzie trzeba mieć całą elektrykę, kable w środku, a wiecie ile tego jest, jak łatwo się robi lekki bałagan. ;)

1061-szafka2.jpg

Do wszelakich bebechów będzie dostęp z trzech stron. Dłuższe boki na drzwiczki, krótsze na magnesy.

1061-szafka3.jpg

pytanko... gdzie we Wrocławiu lub okolicach zrobi mi taką szafkę ze stelażem?? estetycznie


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JaWroc

Pomyśl o dolewce bezpośrednio z osmozy do sumpa, będzie bez zbędnej ganianiny z garkami :bump1 i może ciut więcej miejsca w szafce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekt dobrze się zapowiada co do filtra zeo bąbli nie robi i jeżeli chcesz prowadzić filtrację na zeovicie to DSB nie będzie potrzebne :bump1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam unikałbym stawiania odpieniacza na gombce-wogóle gombka gdziekolwiek w akwa to zły pomysł(syf sie straszny zbiera zarazki i inne) chyba ze sie ja czyści bardzo regularnie a to kłopot- proponuje do wyciszenia gume ja tak moja chińska pompe odizolowałem od szyby co by nie warczała- wyciołem kawałek gumowej rurki i na pół idealnie cicho i czysto, z pienidłem mozna tak samo tylko wiekszy kawałek. tez uważam ze w szafce troche mało miejsca na "pierdoły które przyjdą z czasem" chyba ze masz druga szafke na takowe. projekt takto ogólnie super wszystko miodzio, tylko po co Ci ten zeovit;/?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JaWroc

z moich obserwacji wynika, że na początku z filtra osmozy leci woda o 15 ppm, a dopiero po spuszczeniu jednego, dwóch litrów zaczyna lecieć czysta...

PYTANKO

Jak macie bezpośrednio podłączoną dolewkę pod akwarium z osmozy to, czy leci na początku woda brudniejsza, czy dzięki częstym dolewaniom, woda nie zalega i jest cały czas czysta?

@apofis

nie będzie DSB... powkładam tam kawałki LR, tak aby mi nie zagracały zbiornika głównego.

@UNSU

oj tam po co ZEO... :bump1 pomyślałem, że najprościej i najbezpieczniej dla zwierzaków będzie start od razu na ZEO, zresztą zobacz start ZEO w 14 dni

@UNSU, @nowy_zarażony

no nic... będzie trzeba użyć gumę...

BTW w takim przypadku obniżam sumpa, o jakieś 4cm... trzeba pamiętać też o tym, że kamyki ZEO muszą być cały czas w wodzie, nawet wtedy, gdy pompa nie chodzi.

PYTANKO

To mam zrobić oddzielną komorę do ZEO i pompy, czy nie?

AKWARIUM

Akwarium wysokości 55cm, po bokach komina będą TUNZE 6100, może trochę wiać, więc pewnie nie będą wiać na 100%. Mam jeszcze 6055 i z niej chcę zrobić Nano wavebox.

1061-akwarium.jpg

1061-akwarium2.jpg

Pytania:


  • - Cyrkulacji nigdy dość, ale 2x6100 + Nano wavebox to nie za dużo, może dać same pompy??
    - Jaką dać wysokość komina przy założeniu, że chcę rozbujać wodę 1-2 cm?
    - Czy są jakieś patenty, aby woda nie chlupała w kominie przy falowaniu? Gdzieś czytałem, że wystarczy wkleić taki stopień w kominie i będzie cicho.


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad Zeo... Widzę że podchodzisz do tematu poważnie i szkoda by było żebyś się zraził. Nie chcę być złym prorokiem ale jeśli swój pierwszy baniak odpalasz na zeo to na 99% zaliczysz glebę...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grunt to optymizm :bump1


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś stać na optymizm:)to niech walczy.

Zeo jest metodą dla doświadczonych akwarystów.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker, @seb

nie pierwszy, ale też nie ostatni :bump1 (mam taką nadzieję)

może jakieś inne, cenniejsze (na tym poziomie zaawansowania projektu) porady odnośnie sprzętu, ustawienia, pomp, sumpa (wiem, że macie wiedzę i doświadczenie, a wystarczy poświęcić trochę czasu na odpowiedź), a nie tylko ZEO a'fee...

akurat tutaj mam jeszcze czas na decyzję do samego zalania... na razie czytam to tu, to tam... później trochę trudno zmienić, stelaż, sumpa, czy szafkę... a kamyków mogę na końcu po prostu nie kupić

pozdr


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok :bump1 sam chciałeś :)

1. Moim zdaniem na ten baniak za malo światła, dałbym 2x250 i do tego jakieś t5 według uznania (miałem 2x150 i potem

2x250, różnica jest kolosalna i odbija się to na koralach.)

2. Opisałeś co ma być w której komorze (A,B,C,D), ale na żadnym rysunku nie dopatrzylem się która komora jest która:reading możesz naprowadzić?

3. Co do BM 250 to najlepiej pracuje wtedy kiedy pompy górną krawędzią są na powierzchni wody, chodzi o to zeby dostarczyć jak najwięcej powietrza w stosunku do wody, mój pracuje w zanurzeniu 15 cm i uwierz że poświęciłem wieeeele czasu na próby.

4. Co do cyrkulacji to moim zdaniem 2x6100 na multikontrolerze wystarczy

5. Co do sumpa to unikaj zagracenia przegródkami, komorami i innymi tego typu - w prostocie siła i higiena, co Ci po tym ze będziesz trzymał sterylne warunki w zbiorniku dzięki dużej cyrkulacji skoro w sumpie zbudujesz sobie szambo. Ja miełaem bardzo prosty sump trzykomorowy i z biegiem czasu przerobiłem go na jeszcze prostszy dwukomorowy i dopiero teraz jestem zadowolony.

Tyle ode mnie :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

:yes dzięki... sump idzie do poprawy


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak się utarło (nie wiem dlaczego) że sump musi mieć osobną komorę na każdy sprzęcik, a to bzdura, dużo latwiej manewrować, wyjmować czy ustawiać sprzęty takie jak iodpieniacze, filtry przepływowe itp. kiedy stoją w jednej dużej komorze. Co do zbiornika na dolewkę to zrób go jako osobny zbiornik, a nie jako część sumpa, bedziesz go mógł wtedy wyjać i zabrać sobie do łazienki celem umycia od czasu do czasu, wygodnie też kiedy ma pojemność około 10% pojemności systemu, możesz go wtedy również wykorzystywać jako zbiornik do podmiany (ja tak robię).

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

nie uwierzycie, ale dopiero teraz odpalam akwarium... trochę się pozmieniało (kupiłem akwarium używane, więc nie mam komina tam gdzie bym chciał, ale reszta się mniej więcej zgadza, fotki z budowy i testów zapodam później)

właśnie mi się sączy (a właściwie to kapie już drugą dobę)RO do baniaka(120x70x50 + 200l sump)... mam pytanka dotyczące startu baniaka...

najpierw skała: z frachtu, czy odgazowana?

pelety: od początku, czy poczekać?

rowa: od początku, czy poczekać?

bakterie: od początku, tak, ale jakie?

z wyposażenia mam:

ati bm250

tunze 2x6100 + tunze 2x6055 to wszystko naprawdę nieźle "wieje", a co mi tam :waving

lampa 2x150+2x39 (póki co, ale wywalę żarniki i coś na diodach cree tam wrzucę)

profilux.... i takie tam

PS

można chyba wątek przerzucić do "nasze akwaria"


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacne wymiary ! Super!

Skale dawalbym tylko odgazowana i czysta, jesli nastawiasz sie na sps-y. Te zarosniete skaly sa fajne, jesli chcesz sie od razu cieszyc czyms, czego nie posadziles, tylko pozniej brakuje miejsca na to, co bys chcial posadzic.

Adsorber PO4 i Si dalbym razem ze skala (choc obydwa troche sie uzupelniaja). Odpieniacz na mokro. Troche bakterii Pro Dibio, ale wtedy odpieniacz wylacz na pare godzin.

Pelety, nie wiem czy potrzebujesz...

No to powodzenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie chyba najsensowniej Prodibio BioDigest albo Cycle Nutrafin

... kupiłem kiedyś jakieś inne na bazie polimerów

ale tylko syfu narobiłem w zbiorniku że masakra

fusy takie pływały że nie dało się tego pozbyć :waving


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobrze mam trochę czasu to napiszę co i jak z systemem...

akwarium kupione używane z sumpem i stelażem, z którym było najwięcej problemu (ech te nóżki... jak by nie pieścić to i tak się nie zmieściły do samochodu :)) musiałem poczekać na kuriera... akwarium z szyby 12 musieliśmy wtargać na 4 piętro po schodach (dzięki Jacek!!), było ciężko, ale się udało...

obudowę stelaża i hydraulikę zaprojektowałem i wykonałem sam... poniżej kilka fotek z budowy:

1061-dsc_4641.jpg

1061-dsc_4643.jpg

1061-dsc_4644-1.jpg

1061-dsc_4640.jpg

akwarium ma wymiary 120x70x50, sump 80x60x43...

wszystko zalałem najpierw kranówką, później zaczęła się sączyć RO, po zasoleniu, kupiłem skałę (w nowym sklepie we Wrocławiu, generalnie polecam, właściciel - Marcin wraz z personelem (baaardzo miła Pani :-)) bardzo uczynni i mili, godziny przyjmowania klientów bardzo elastyczne, byle tak dalej, a i dogadać się można)...

po ułożeniu skały, jak to bywa często - pierwszy ZONK...

nie wolno czytać instrukcji !! ;-) szczególnie tej od rowy, którą zasypałem bez płukania do filtra i... :banghead

tak oto wygląda akwarium od wczoraj:

1061-img_0517.jpg

1061-img_0516.jpg

1061-img_0515.jpg

powoli, ale to bardzo powoli schodzi, włożyłem watę do sumpa i wyciąga to cholerstwo, ale w takim tempie to pewnie do wigilii będzie po japońsku (tj. jako tako)...

ech... na drugi raz poczytać forum najpierw trzeba... no nic przynajmniej PO4 będzie niskie :)


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.