Skocz do zawartości
Wacik

nano rafa 54 litry pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczaków zarejestrowałem się 3 dni temu ale forum śledzę od kilku miesięcy i to coraz bardziej mnie wciąga morszczyzna. Planuje zacząć od małej rafki w 54 litrach i mam pytania dotyczące sprzętu i obsady.

-Więc zacznijmy od filtracji myślę o większej kaskadzie i takim czymś

http://www.allegro.pl/item661326566_nano_skimmer_usun_zbedne_bialka.html w niej

plus kawałek żywej skały i czy taki system zda egzamin.

-oświetlenie planuje ponad 1 w na litr T5 (2x biała 2x niebieska i 2 x 1000K) tylko tu pytanie lepiej otwarty zbiornik czy pokrywę w takim małym akwa bo widziałem różne projekty i zastosować 2 wiatraki czy starczy 1 ?

- Cyrkulacja to koralia Nano (wystarczy czy dać koralie 1)

- grzałka 50 W

- 7-10 kg żywej skały

- I koło 5 cm żywego piachu na dno

- Podmiany planuje 1 w tygodniu 10%

- sól i tu mam problem miał być kent ale teraz zastanawiam się nad firmą Preis

- A i akwarium ma wymiary 60x30x30 profil

Obsadę planuje od miękkich z biegiem czasu pewnie jakieś twarde + ekipa czyszcząca

a z ryb 2 błazenki co do ryb to mam pytanie czy nie będzie im za ciasno?

Z góry dziękuje za pomoc i cenne wskazówki pragnę aby mój start był udany i nie zakończył się porażką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów sie nad tunze reefpack, myślę że lepiej sie sprawdzi niż ten wynalazek z allegro ;)

mam podobne szkiełko od ponad 2-ch lat i bardzo sobie chwale ten odpieniacz.

bedziesz jeszcze potrzebował jakiegoś regulatora temperatury - ja mam termostab duo i też działa bez zarzutu.

jeszcze jedno tzw dolewka, jeśli nie masz sumpa to raczej nie ryzykuje tylko weź tunze osmolator, inna dolewka z pływakiem to kłopoty. mi ślimaki kilka razy przelały wodę, teraz z czujniem optycznych mam spokój.

Co do soli to polecam preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

I zapomnij o grzaniu wody- raczej chłodzić będziesz ;)

Co nie znaczy, ze nie masz instalowac grzalki ;) . Ja wlasnie dzis rano zobaczylem na termometrze z przerazeniam 19 st !! ;)

Okazalo sie, ze grzalka "swieci: ale nie grzeje :cursin


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z cyrkulacją wystarczy koralia nano czy lepiej koralia 2 ? A co do dolewki to raczej myślałem o dolewaniu "osobistym" ponieważ nie mam miejsca. I właśnie tunze reefpack to chyba sporo zajmuje miejsca no i koszta są całkiem duże. A w przyszłości planuje większy zbiornik i chciałbym ten pierwszy zbiornik zrobić nie wkładając wielkich pieniędzy i potraktować to jako poligon doświadczalny aby w przyszłym zbiorniku (planuje 240 litrów z sumpem ale to jeszcze w fazie zbierania informacji) nie popełnić błędów początkującego morszczaka a przynajmniej ominąć te największe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do grzania. jak zrobisz pokrywę szczelnie zamkniętą to nie zbijesz z tym oświetleniem latem temp. poniżej 27/28 stopni, więc na dluższą metę może być gorąąaco!!!!!!! ja w moim 45 l miałem jakieś 40 watt i po kilku godzinach oświetlania rtęć podnosiła się do około 28 stopni, mimo że miałem pokrywe otwartą dwustronnie. grzałka bedzie Ci raczej potrzebna do utrzymania temp w nocy niż do grzania.

co do cyrkulacji to polecam koralie nano i jakąś małą pompkę np. hydor piko - sa naprawde miniaturowe więc nie zajmują wiele miejsca a do tego wydajne, no i możesz leiej zaplanować całą cyrkulację bo co 2 strumienie to nie jeden. korali 1 i 2 według mnie zdecydowanie za duże jak na takie akwa.

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą pompę hydor piko to chodzi o coś takiego?

http://allegro.pl/item619875333_pompa_wielofunkcyjna_hydor_pico_evolution_1000.html

A co do oświetlenia to tak po przeczytaniu opinii myślę o zrobieniu otwartego zbiornika gdzie świetlówki będą wyżej nad poziomem wody niż w pokrywie + dwa komputerowe wiatraczki jeden skierowany na tafle wody a drugi odwrotnie. Tylko jestem ciekawy jak wtedy będzie z parowaniem wody w akwarium. pozdr i dzięki wszystkim za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowania w zadnym wypadku nie ominiesz. Tylko tyle ze bedzie parowalo albo szybcie albo wolniej, wiec podczas chlodzenia i tak bedziesz musia wiecej dolewac. Zrób pokrywe (lub jej brak) taka jaka Ci sie poprostu podoba.

A co do dolewania manualnego to ja tak samo mam. Rano wstaje to pierwsze co robie (moze drugie:)) to dolewam sobie wody, choc nie zawsze bo po nocy malo odparowuje. Wieczorem po karmieniu dolewam znowu i sie jakos kreci:). Na poczatku moze troszke klopotliwe ale da sie przyzwyczaic.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka była jedną z pierwszych zakupów po odpaleniu mojej 45-tki, bez tego nigdzie nie pojedziesz :bump1

Co co cyrkulacji to koralia nano powinna wystarczyć, ja też ją mam tyle tylko że dodatkowo mam 800 l/h z reefpacka i 375 z absorbera fosforanów, ale u mnie jest ponad 40x ze względu na SPS-y i ukwial. Lepiej jest mieć 2 pompy niż jedną mocniejsza bo wtedy można łatwo rozbić strumienie.

W sumie to jak ktoś lubi to może sie bawić codziennie w dolewanie wody, ja wolę mieć trochę czasu wolnego i teraz do akwarium nie dotykamy sie częściej niż 1 godz co 2 tygodnie, no może ostatnio trochę częściej ale teraz łapie ukwialy Quadricolory bo znowu mi sie bydlak podzielił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o tą pompe chodzi tylko myślałem raczej o modelu 200 lub 400 - ja sam mam 200. trzeba tylko dokleić do niej przyssawke bo w zestawie nie ma - ale mając kropelke nie ma problemu. pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnym akwa miałem pompę Koralia 1 i nie wywoływała ona nazbyt gwałtownego ruchu wody, ale jak poprzednicy napisali, też uważam, że lepiej mieć 2 pompki niż 1.

Do chłodzenia używałem 2 wiatraczków komputerowych (jeden skierowany na taflę wody, a drugi odwrotnie) i też muszę przyznać, że jak nie zauważyłem na czas to temp. spadała poniżej 20oC, więc grzałka z termostatem załatwia ten spadek temp.


pico rafa 50l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po krótkiej przerwie nowa fala pomysłów więc, tak co sądzicie o takim rozwiązaniu

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=679159&perpage=25&pagenumber=1

Tylko ja bym dodał komorę z odpieniaczem tym malutkim z allegro plus glony (zastanawiam się konkretnie jaki gatunek by tam pasował) myślę, że to wystarczający sposób likwidowało związki organiczne i cały sprzęt z wyjątkiem pomp cyrkulacyjnych znajdował by się poza akwarium. Jak myślicie takie rozwiązanie by się sprawdziło? I czy do oświetlenia glonów wystarczyło by 4w t5?

Pozdrawiam Daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.