Skocz do zawartości
karolek ss

WODA DESTYLOWANA CZY DEMIRALIZOWANA CZY RO???

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

NA PEWNO TAKIE PYTANIE JUż PADłO, ALE CO TAM MOżNA ZAPYTAĆ SIE JESZCZE RAZ,

CZY WODA DESTYLOWANA LUB DEMIRALIZOWANA MOżE BYĆ STOSOWANA W AKWARIACH MORSKICH???

PYTAM ponieważ W książce pt "MOJE PIERWSZE AKWARIUM MORSKIE" LUKASZ KUR, PAWEł ZARZYńSKI

JEST NAPISANE, żE TAKA WODA MOżE BYĆ.

Z GóRY DZIęKI

ZA ODP.


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z forumowiczów od dłuższego czasu prowadzi akwarium na kranówce, czyli nie do końca jest to takie jasne...:bump1

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że nie można stosować wody deminarelizowanej, albo kranowej, najczęściej piszą ci którzy nigdy takiej wody nie stosowali i jadą na RO. Z mojego doświadczenia wynika, że mało wymagające zwierzęta można chodować w wodzie kranowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bocja :

To że nie można stosować wody deminarelizowanej, albo kranowej, najczęściej piszą ci którzy nigdy takiej wody nie stosowali i jadą na RO. Z mojego doświadczenia wynika, że mało wymagające zwierzęta można chodować w wodzie kranowej.

Może i tak ale koszta wody ro są niższe niż strata korala. IMHO lepiej kupić ten filtr RO/DI i mieć spokój . To nie są duże pieniądze a mogą nas uchronić od sporych niepotrzebnych wydatków .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda wodzie nie równa :bump1 i tylko o to chodzi :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zbiorczo odpowiedzieć.

"Jeden z forumowiczów od dłuższego czasu prowadzi akwarium na kranówce, czyli nie do końca jest to takie jasne..."

czy to o mnie ? :bump1

co do mało wymagających zwierzaków, to tak można spokojnie przy czym ja do nich zaliczyłem (bo wsadziłem do zbiornika) również łatwe montipory, Acroporę lianae (na 90% to ten gatunek - szczepki sobie już rosną :) ) czy na przykład Caulastrea echinulata

Oczywiście każdy podejmuje ryzyko na własną rękę - jeśli jednak zbiornik jest stabilny i nie przeciążony to powinno działać. Powiem nawet więcej, myślę że łatwiej załatwić zbiornik destylowaną wodą (np z destylarki z miedzianą chłodnicą)

poniżej wybrane gatunki rosnące u mnie na kranówce i trudność za pl.reeflex.net

Acropora lianae - Średnio trudny

Caulastrea echinulata - Średnio trudny

Montipora digitata - Średnio trudny

Montipora delicatula - Średnio trudny


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządne przemysłowe filtry do odwróconej osmozy często są o wiele skuteczniejsze od tych które stosujemy w domowym zaciszu za kilkaset złotych. Dlatego kategoryczne twierdzenie, że woda demineralizowana ze sklepu jest gorsza od tej RO+DI domowej roboty trochę śmieszne się wydaje.

Dosłownie wczoraj zakupiłem kila sztuk pojemników 5L z wodą demineralizowaną, oczywiście potrzebowałem tylko pojemniki a że cena 5zł/szt wiec nie było się nad czym zastanawiać. Już miałem wylać do kibla zawartość tych kanisterków, ale sprawdziłem DTSem i wynik był dokładnie 0 to o co chodzi ? na chromatograf wrzucić, by się przekonać ?

Więc woda została, i posłużyła do przygotowania preparatów Ballinga, a powiem że nawet przy Chlorku wapnia mniej osadu się wytrąciło niż jak robiłem z własnego RO+DI a niby też 0 pokazuje DTS i po RO i po DI.

Ja oczywiście nie mam doświadczenia, ani praktyki wielkiej i fokle nic nie wiem :bump1 ale doszły mnie wieści, że wielu naprawdę doświadczonych i wybitnych hodowców morszczyzny od czasu do czasu świadomie leje kranówkę, powodem są minerały zawarte w tej wodzie. Pewnie kranówka kranówce nie równa, ale z pewnością ziarno prawdy w tym jest.

Jeśli ktoś ma trudny dostęp do wody RO+DI, żadnych znajomych w pobliżu, to woda w kanisterkach po 1zł za litr jeśli nie trzeba naprawdę wiele tego, jest chyba rozsądną alternatywą, trzeba tylko dobrze skalkulować koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pozwolę sobie zbiorczo odpowiedzieć.

"Jeden z forumowiczów od dłuższego czasu prowadzi akwarium na kranówce' date=' czyli nie do końca jest to takie jasne..."

czy to o mnie ? [/quote']

pisałem o Tobie:D i forumowiczu @kivi, ja osobiście używam RO+DI żeby mieć święty spokój, ale jak widać są różne metody w prowadzeniu akwa...

pozdrawia

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedni mają na tds przy sprawdzaniu kranówki 070, inni 300. Jedni krzemu zero, innym skali brakuje :bump1 ciekawe ilu warszawiaków odważyło by się lać wodę z kranu do akwarium :) IMHO jeśli tds pokazuje nie wiele, a testy ważne, jak krzem czy miedź nie pokazują nic, można ryzykować. Tylko po co. . .


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi - czym mierzysz krzem albo miedź ? Tak z ciekawości :bump1


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można lać kranówkę tak samo jak i wsadzić zameczek z ceramiki tylko pytanie po co, bo, że żyje akropora to nic dziwnego(jej kondycja to inna kwestia), jestem pewien, że rekin bambusowy też przeżyje w 200l akwarium ku uciesze właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab no jak to jak? :bump1 na język rzecz jasna :) bierzesz łyka konkretnego kranówy i mlaskasz soczyście:) jak czujesz w ustach piaskownicę lub posmak miedzianej rury to woda definitywnie się nie nadaje :) rewolucje żołądkowe również mogą świadczyć o nie odpowiednim składzie wody :)

A tak na poważnie :) jeśli testy np saliferta na krzemiany i miedź coś pokażą to już chyba musi być tragedia, prawda?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam tragedia, pytałem po prostu czym mierzysz, że w to wierzysz :bump1


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podzielam zdanie Tomajka - woda DEMINERALIZOWANA ze sklepu jesli nie jest to woda destylowana, zas TDS pokazuje ZERO to smialo mozna lac. ja sobie ballinga rozrobilem w takiej wodzie i wszystko jest tip top.

w LEROYU 5L goly baniak 5zl, woda 9,50PLN

w REALU - woda w baniaku 3,99PLN

hehe :bump1


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab nie wierze :bump1 Mam ro/di :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla odświeżenia tematu.

Zainstalowałem sobie klimę w mieszkaniu i zainteresował mnie jej produkt uboczny jakim jest woda skraplająca się w jej nazwijmy to chłodnicy.

Jak by nie było nosi ona znamiona wody destylowanej jako że jest to woda skroplona, w tym wypadku nie z wrzącej wody lecz z wilgotnego powietrza.

Powinna mieć zatem wtrącenia wynikające ewentualnie z zanieczyszczonego powietrza, oraz z obmywania instalacji chłodzącej .

Jako że powinna być wodą miękką postanowiłem przeznaczyć ją do podlewania domowych kwiatków.

Żona tą przygotowaną wodę w butelkach zaprawiła nawozem i zażartowała, ( jako że wykonywałem wtedy testy w akwarium) abym zrobił test azotu na tej zaprawionej nawozem wodzie, bo w doniczkach listki są ostatnio jasno zielone.

Okazało się potem że wykonałem test azotanów na wodzie w butelce w której nie było nawozu do kwiatków.

Test Saliferta wykazał na czystej wodzie z klimy No3 w ilości ok. 75 jednostek !!! (pośrodku skali pomiędzy 50 a 100).

Na razie nie dociekałem czy przyczyną są związki wymywane z chłodnicy klimatyzacji, czy zanieczyszczone powietrze w Tarnowie (istnieją tu duże zakłady azotowe) czy jeszcze inna przyczyna.

Piszę o tym dlatego, aby nie przyszło do głowy komuś z początkujących morszczaków użyć takiej wody do podmianek, płukania mrożonek czy rozrobienia Ballinga itp.

Bo potem zaczęło by się szukanie przyczyn, powstania plagi zielonych glonów a proszeni o pomoc koledzy z forum mieli by zagrychę wykluczając po kolei wszystkie typowane przyczyny- a glony dalej by rosły.

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie twórzmy mitów. Woda destylowana dejonizowana nadaje się do akwarium morskiego.Stosuję taką wodę z powodzeniem od ponad roku na dolewkę i do solanki.Aczkolwiek od jakiegoś czasu stosuję na podmiany NWO. Dolewki na wodzie z supermarketu destylowana dejonizowana.Nie ujednolicajmy że coś jest be a inne jest cacy.Bez RO/DI też się da./fakt, miałem okrzemki, ale już znikają, spowodowane "wspaniałym węglem JBL".Kiedyś twierdzono że do morszczyzny tylko filtry denne i co? Pozdrawiam.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiśćie że destylowana dejonizowana się nadaje, ale niestety miernik na takiej wodzie nie wskaże absolutnego zera, mierzyłem taką wodę i wskazania były poniżej oczekiwań czyli 005 ppm więc bez filtra DI się nie obejdzie. To już chyba prościej i taniej posiadać pełny filtr RO/DI.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla odświeżenia tematu.

Zainstalowałem sobie klimę w mieszkaniu i zainteresował mnie jej produkt uboczny jakim jest woda skraplająca się w jej nazwijmy to chłodnicy.

Jak by nie było nosi ona znamiona wody destylowanej jako że jest to woda skroplona, w tym wypadku nie z wrzącej wody lecz z wilgotnego powietrza.

Powinna mieć zatem wtrącenia wynikające ewentualnie z zanieczyszczonego powietrza, oraz z obmywania instalacji chłodzącej .

Jako że powinna być wodą miękką postanowiłem przeznaczyć ją do podlewania domowych kwiatków.

Żona tą przygotowaną wodę w butelkach zaprawiła nawozem i zażartowała, ( jako że wykonywałem wtedy testy w akwarium) abym zrobił test azotu na tej zaprawionej nawozem wodzie, bo w doniczkach listki są ostatnio jasno zielone.

Okazało się potem że wykonałem test azotanów na wodzie w butelce w której nie było nawozu do kwiatków.

Test Saliferta wykazał na czystej wodzie z klimy No3 w ilości ok. 75 jednostek !!! (pośrodku skali pomiędzy 50 a 100).

Na razie nie dociekałem czy przyczyną są związki wymywane z chłodnicy klimatyzacji, czy zanieczyszczone powietrze w Tarnowie (istnieją tu duże zakłady azotowe) czy jeszcze inna przyczyna.

Piszę o tym dlatego, aby nie przyszło do głowy komuś z początkujących morszczaków użyć takiej wody do podmianek, płukania mrożonek czy rozrobienia Ballinga itp.

Bo potem zaczęło by się szukanie przyczyn, powstania plagi zielonych glonów a proszeni o pomoc koledzy z forum mieli by zagrychę wykluczając po kolei wszystkie typowane przyczyny- a glony dalej by rosły.

Pozdrawiam. :welcome:

Wydaje mi się że w takiej z klimatyzatora wodzie która faktycznie powinna być "czysta" może znajdować się sporo związków miedzi. Skraplacze w markowych wyrobach są miedziane (taki mam u siebie)a związki miedzi raczej nie są wskazane baniakach morskich.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, filtrujemy wodę RO/DI, czyściusieńka, dodajemy soli i co wiemy? Co jest w soli?To tak nie działa. Nie da się zrobić prawdziwej morskiej wody z proszku.Takie jest moje zdanie. To jak z sztucznymi witaminami, niby takie same, ale jednak sztuczne. Składniki identyczne z naturalnymi...ech...Jeśli tylko macie dostęp do oceanu to nie zastanawiajcie się sekundy. Byle to byla woda nie zanieczyszczona nawozami rolników-testy!. pzdr.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ja jestem ciekawy jak wyglądało to wszystko o czym piszecie 15 lat temu,woda,testy,sole,zapewne było to bardzo prymitywne czytałem ostatnio starą książkę o zakładaniu akwarium słonowodnego i powiem że przerazilibyście się tym co tam jest napisane.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober i tu jest tzw. sęk.wszystko się zmienia, Doświadczenia morszczaków mają wpływ na to co robimy.Nie ma prawd niepodważalnych.Sorry za filozofowanie :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober i tu jest tzw. sęk.wszystko się zmienia, Doświadczenia morszczaków mają wpływ na to co robimy.Nie ma prawd niepodważalnych.Sorry za filozofowanie :thumbup:

Faktycznie- bo wznowiłem wątek z przed 3 lat by nie pisać nowego, przede wszystkim dlatego aby ostrzec przed wodą z klimy.

Oczywiście temat przewekslowano na inne tory i utknął on, na bocznicy jak zwykle.

Dzięki - @ pasek- za próby ze zwrotnicą , ale chyba zacięła się.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.