Skocz do zawartości
Paweł Piotrowski

180 l. na start - budowa zbiornika; weryfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało mi się zlikwidować zbiornik roślinny. Zaczynam budować akwarium morskie. Zrobiłem wstępny projekt urządzeń technicznych obecnych w akwarium.

Oto co planuję:

Odpieniacz: Deltec APH 525

Pompa obiegowa: AM Ocean Runner 3500

Pompy cyrkulacyjne: Tunze Turbelle nanostream 6025 i 6055

Oświetlenie 6x39W T5 (już jest)

Akwarium 90x45x45 OW

Jak to widzą ludzie którzy mają podobny litraż? Czeka mnie skonstruowanie komina, wiercenie otworów, projektowanie sumpa itd. Tutaj też bym miał kilka pytań odnośnie wierteł i samej techniki wiercenia otworów. Planuję durso i rewizję. Jaki kształt komina w praktyce zabiera najmniej miejsca w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prawie takie same wymiary akwa :( a najmniej miejsca zabiera komin na planie trójkąta.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja w takich wymiarach 90x45x45 miałem komin kwadratowy w tylnim lewym rogu chyba 17x17 cm i trochę miejsca niestety zabierał:/ były w nim trzy rury 25mm. Teraz zrobił bym tylko spływ i rewizje w kominie a powrót poza baniakiem oby zmniejszyć komin w i tak niewielkim akwarium. Pompę obiegową możesz dać maksymalnie 2500 L/h, wtedy woda niebedzie sie tak mocno spiętrzać jak w przypadku 3500, mniejszy grzebień będziesz potrzebował, a co za tym idzie mniejszy komin. Ja miałem obiegówkę właśnie OR 2500 L/h, oświetlenie 6x39w jest idealne pod spsy, troche gorzej czuły się lpsy, musiałem je chować w półcieniu gdzieś przy dnie :( co do wywiercenia otworów, lepiej zawieź akwarium do fachowca i niech on wywierci, chyba nie warto się samemu bawić.

Generalnie 90x45x45 to fajny wymiar na morskie, z tym że z spsami niepociągniesz takiego akwarium dłużej jak 1,5 roku - hodując spsy od malutkich szczepek juz po roku miałem problemy z przestrzenią dla korali. Szybko zmienisz na większe :(

Pozdrawiam,

Rafał

ps, chcesz się dowiedziec czegoś więcej zerknij tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=13542

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Bo właśnie pod SPSy szykuję akwarium.

Na początku myślałem właśnie nad OR2500 ale później przeczytałem o 10-20 krotnej wielkości przepływu i wyszło mi trochę więcj. Ale to żaden problem wrócić do OR2500 nawet lepiej dla mnie bo będzie hydraulika o mniejszym przekroju a i pompa mniej W będzie żarła.

Trochę mnie Rafale zmartwiłeś z tym tempem przyrostu. Miałem nadzieję, że wreszcie odpocznę a tu co prawda nie to samo co niektóre łodygowe - 2 cm/dzień ale też szybko.

Dzięki za rady.

PS. Tylko, że z tabel ciągle na spływie (przy OR2500) wychodzi mi średnica 1,25"

PS2. W takim razie powrót zrobię poza kominem. Bo duży komin mi się nie uśmiecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie z pompą or 2500L/h i spływem durso 25mm miałem jeszcze przykręcony nieco zawór na rurze. Jeżeli Ci wyjdzie zbyt mała długość grzebienia na małym kominie, to wyłamiesz co drugi ząbek i będzie OK ;]

...chyba lepiej jak zrobisz komin trójkątny, lepsza cyrkulacja w baniaku i chyba nie będzie się tak rzucał w oczy jak kwadratowy :( ewentualnie jakis taki wąski prostokątny, sam musisz juz zdecydować

...i jeszcze jedno, nie oklejaj komina pcv - zostaw szklany, jest mniej widoczny niż w przypadku oklejonego komina, z czasem zajdzie wapiennymi i niebedzie widac rur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię jak piszesz - najmniejszy trójkątny komin z zewnętrzną powrotną. Jak już zakupię śrubunki to wtedy zaprojektuję komin. I też nie będę się bawił w jakieś tła tylko przykleję czarną folię. Przynajmniej będę miał z głowy zacieki z tyłu zbiornika.

Widzę, że w nowym zbiorniku dałeś Loc-Linea z dyfuzorem na wylocie. Mocno daje woda przez ten dyfuzor? Chodzi mi o to czy zanurzony minimalnie pod wodą dyfuzor nie hałasuje (wiry itp.). I czy się szybko system zapowietrzy jakby pompa przestała działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej loc line'a zanuzyc te kilka cm pod lustrem wody, zbyt blisko powierzchni potrafi zrobić mały wirek i zasysac powietrze. Generalnie loc line to super sprawa, mozna sobie ustawić wylot w dowolnym kierunku, warto wydać te parę dyszek. Jak przestanie pompa działać to oby szybko zapowietrzyć rury mozna w rurze loc line wywiercic dziurkę tuz pod lustrem wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za 100 punktów.

Gdzie w Warszawie dobrze wiercą otwory w akwariach już sklejonych? Samemu jednak trochę się boję, mimo że poczytałem o wierceniu w szkle.

Rafale - Widziałem w Twojej hydraulice boczne wyjście z zaworem na powrocie. To na filtr przepływowy? Ja sobie tak wymyśliłem, może źle a może dobrze, że dam takie odgałęzienie na przepływowe. Przy okazji "durso" kupowałeś kompletne jako zestaw czy wszystko oddzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

durso składałem sam, nawet jeszcze niejest do końca dopracowane :googleye boczne wyjscie na powrocie czy spływie (mam dwa) służą właśnie do podpięcia filtrów przepływowych czy lampy UV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak w Wawie ale uważaj na fachowców od wiercenia otworów, w Krakowie ceny jakie mi zaśpiewali to od 6 do 100(!) zł za otwór więc jak widać totalna sufitówa. Zresztą ten co mi ostatecznie wywiercił za 6 od sztuki okazał się niezłym specem od akwariów..

Co do durso bo temat się pojawia, nie mogę zrozumieć po co bawicie się w takie rzeczy zamiast spiętrzyć w kominie wodę ponad wlotem spływu przy pomocy zaworu ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur mogłeś przyjechać do mnie, zrobił bym ci po starej znajomości gratis,co do dławienia na zaworze to dużo wody bez durso spływa do sumpa


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wtedy jeszcześmy się niestety nie znali ale zapamiętam :googleye

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o tej wodzie.. wody do sumpa zawsze spływa tyle ile poda jej pompa ni mniej ni więcej, do pewnego momentu możemy tłumić spływ ale nie ma to wpływu na wydajność obiegu, zmienia się tylko ciśnienie na wylocie.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli awarie prądu


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt sumpa. No i jak to Wam się widzi? Sump jest malutki bo i zbiornik jest mały. Całkowite wymiary to 52x32x40 cm czyli ok 66 l. Niestety musiałem zrezygnować z refugium w sumpie ponieważ muszę jeszcze znaleźć miejsce w szafce na zbiornik dolewki i kanister do Ballinga.

sump.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli planujesz odpienek Delteca aph 525 możesz go zasilić wodą z obiegu lub dać osobną pompę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej komorze poziom powinien być stały tam umieść spływ wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te wklady mechaniczne nie musisz planowac zbyt duzo miejsca, bo one sa niepotrzebne.:)

Moze w srodkowej zostawic miejsce na filtr glonowy?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są potrzebne czy nie to nie ma większego znaczenia bo przede wszystkim będzie tam węgiel i ecophos; w bagach albo przepływówce. Na filtr glonowy nie mam juz miejsca, chociaż bym chciał refugium. Jakby sump mógł mieć długość 70 cm to by było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem ulepszenia projektu. Udało mi się wygospodarować jeszcze trochę miejsca. Zmieściłem refugium, małe ale zawsze coś tam może siedzieć. Zmniejszyłem nieco komorę na węgiel itp. Szerokość sumpa to 33 cm. Przegrody z szyby 6 mm, zbiornik sumpa z szyb 8 mm.

sump2forum.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać i nic ujiąć :)

:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz potrzebuje tak wysokego poziomu wody?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po małym przestoju spowodowanym remontem mieszkania zabrałem się za akwarium. Dzisiaj zdobyłem nowego skila - wiercenie otworów pod przeloty.

Trochę strachu i otwory gotowe. Praktycznie bez odprysków. Najpierw zrobiłem sobie prowadnicę z pleksi 6 mm. Później nakleiłem ją na szkło, od wewnątrz zbiornika, przy pomocy taśmy dwustronnej. Następnie z plasteliny zrobiłem koronę i obkleiłem pleksi dookoła, żeby woda nie wyciekała. Akwarium od drugiej strony podkleiłem srebrnym patexem, przeciwdziałając ew. odpryskom. Zbiornik postawiłem na deskach, jego ciężar dodatkowo działając na taśmę zapobiegał odpryskom. Nalałem wody do prowadnicy i dawaj... Wierciłem wkrętarką z regulacja obrotów (obroty na ok. 1000).

Ważna rzecz, akumulator we wkrętarce szybko padaja. Po jednym wierceniu trzeba podładować na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.