Skocz do zawartości
fal

Chłodzenie zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Jak sobie radzicie z chłodzeniem zbiornika latem. Oczywiście wiem ,że są chłodziarki , ale moze też macie inne metody , które są sprawdzone. Za podpowiedzi będę wdzięczny.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza chlodziarkami zostaje klimatyzacja w pomieszczeniu i wiatraki (choc te ostatnie to chyba do troche mniejszych akwariow - u mnie wiatraki w 270l sprawdzaja sie super)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wiatraki to ile do mojego akwarium ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile nie dasz to z czasem i tak dojdziesz do wniosku ze mogles wiecej, wiekszych lub innych po prostu :( Pakuj ile wlezie. Zawsze lepiej nie zalaczac wszystkich niz dokladac pozniej nie bardzo majac juz gdzie. Zwroc tylko uwage na zasilacz bo stado wiatraczkow niskonapieciowych ciagnie prad o sporym natezeniu i latwo zmienic stan skupienia obudowy popularnych zasilaczy :(

pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal: wszystko jak zwykle zalezy - ja mam tylko 2, 120 i 140mm, wybieralem te ciche i wolnoobrotowe, i temperatura sie przekracza 26 stopni, przy temperaturze w mieszkaniu 24-25 latem. Ale takie rozwiazanie jest chyba bardzo zalezne od dobrej wentylacji w pomieszczeniu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze z innej beczki jesli chłodziarka to jakiej firmy ? zapewne macie jakieś doświadczenia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie , o ile stopni obniżają wam wiatraczki wodę? myślę o sezonie letnim

pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko to sprawdzic dokladnie nie doprowadzajac rozmyslnie do wylaczenia chlodzenia, ale mysle ze max 2-3 stopnie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pracuje 19 wiatraków komputerowych, podłączonych do zasilacza komputerowego, sprawdzają się świetnie

mam ustawiony próg na 27,3 C, w pomieszczeniu teraz jest 22,8 i już jakiś czas pracują (jest 27,6), dodatkowo dają radę gdy w pomieszczeniu jest 27 C, tak więc wydajność lepsza od niejednej chłodziarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też potwierdzam skuteczność wentylatorów :D

Tak jak ZIZI zaszalałem :( i mam 3 x 10cm wentylatory do chłodzenia 45l,

Bez wentylatorów w normalny dzień i bez upałów po 2-ch godzinach świecenia temperatura mi podskoczyła z 26 do 29 stopni (zapomniałem podłączyć zasilacz i na szczęscie włączył sie alarm w termolegulatorze )

A co do skuteczności to dam przykład: Podczas upałów przy 30 stopniach w pokoju i przy włączonym pełnym oświetleniu akwa (2,4 W/L) mam cały czas 26,2 - 26,3 i tylko tunze osmolator częściej się włącza :( dolewając wodę ze zbiornika na RO

Problem jaki się pojawia przy chłodzeniu wentylatorami to wilgoć w pokoju i spadki KH, latem zwiększam dozowanie bufora ponad 2x tak aby utrzymać KH w okolicach 8-10

Ogólnie polecam tą metodę do małych zbiorników i sklep cooling pl tam mają całkiem ciche wentylatory z regulacją obrotów

A z 375l już idę w chłodziarkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych , dobrym i najtańczym rozwiązaniem jest zakopanie wężownicy z plasiku w ogródku na głebokosci 1.5 m .Doprowadzić dwie końcówki do sumpa , mała pompeczka i mamy super chłodziarkę :(

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych , dobrym i najtańczym rozwiązaniem jest zakopanie wężownicy z plasiku w ogródku na głebokosci 1.5 m .Doprowadzić dwie końcówki do sumpa , mała pompeczka i mamy super chłodziarkę :(

pozdrawiam

Pomysł nawet mi się podoba ale ta pompeczka musi być troche większa aby podołała temu zadaniu . Pomyśl sobie ile wody musi przepchnąć w głąb ziemi a potem ponad 2 m w góre .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w zimą można ogrzewać wodę w ten sposób;) jeśli ktoś potrzebuje:)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Margo wlasnie nie :-) Jesli umiescisz pompke np. w pierwszej komorze sumpa a wode bedziesz pompowal przez zalozmy 25 m weza zakopanego 2 m pod ziemia i powrot umiescisz w sumpie (np. w komorze pompy) to roznica poziomow do pokonania wyniesie kilka centymetrow :-) I wystarczy naprawde malenka pompka :( Ot takie czary ;p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a w zimą można ogrzewać wodę w ten sposób;) jeśli ktoś potrzebuje

Z tym to akurat nie jest tak. I latem i zimą woda byłaby tylko schładzana (jeśli mówimy o wodzie z akwarium). Na tej zasadzie obiegu działają Pompy Ciepła z poziomymi wymiennikami gruntowymi. Tyle, że dla PC obieg cieczy tzw. dolnego źródła jest potrzebny do procesu w którym dalej, woda jest podgrzewana np. do podłogówki. Ale sama idea przepuszczania wody z sumpa przez grunt jak najbardziej słuszna i wydajna, a pomimo nakładu pracy przy wykonaniu - na pewno dużo tańsza od wszelkich chłodziarek (jedynie koszt prądu malej pompki). Temat więc warty rozważenia : szczególnie w przypadku dużych i technicznie zaawansowanych zbiorników. :( Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek_dev :

Z tym to akurat nie jest tak.

Na pewnej głębokości grunt ma w miarę stałą temperaturę bez względu na warunki na jej powierzchni (pora roku) wiec mozna byz tego układu korzystać cały rok, żeby utrzymać stałą temperaturę - tak chyba lepiej;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotknał mnie problem przegrzewania zbiornika... Kilka dni temu ogólnie spotkała mnie mała katastrofa techniczna, mianowicie szafka która wisiała nad akwarium wyrwała się ze ściany i wraz z podczepioną do niej lampą runeła na akwarium, na szczęście lampa oparła się na koronie zbiornika i szafka spadła na nią, efekt - mam pierwszą w Polsce lampę powypadkową, jakby ktoś chciał kupić dla samych bebechów(działa) to pisać na priv (Blau 10x54). No ale wracając do tematu to musialem na szybko zakupić oświetlenie i z braku funduszy na szybko kupiłem trzy lampy HQI Apollo, żałuję że nie natknałem się na nie wcześniej (odbłyśnik 30x40 cm), w ciągu kilku godzin okazało się że temperatura gwałtownie skoczyła do góry, po niedzieli powinienem dostać już 6 wiatraków 8 cm, zamontuję je w koronie tak żeby robiły przewiew między lampami i lustrem wody, dam znać jak sobie radzą z chłodzeniem systemu, mam nadzieję że będzie dobrze.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również jestem z wentylatorów zadowolony, u mnie tylko uzupełniają chłodziarkę ale dzięki nim chłodziarka włącza się dużo rzadziej.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jeden duzy wentylator pokojowy podlaczony do T-computera AM utrzymuje w ryzach temperature nawet w najbardziej gorace dni.

dmucha na powierzchnie wody.

pzrowanie ok 10 l/doba w lato i ok 5 l/doba w zime


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zamówić takie wentylatorki , mam jeszcze jeden pomysł , czy woda zmrożona w butelce np 2 litry i wsadzone do sumpa tam gdzie jest najwiekszy przeplyw jest w stanie obniżyć temperaturę ? Dzisiaj wsadzilem taką butelkę do zamrażarki i chcę zobaczyć czy to coś da :(


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da, pytanie tylko o ile obniży, w jakim czasie i na jak długo. Moim zdaniem nie ma sensu komplikować sobie życia, ale spróbuj.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz kilka razy bylo to poruszane - musialys wlozyc do akwa lod o duzej objetosci. Odparowanie 1 litra wody odpowiada mniej wiecej stopnieniu 7 litrow lodu - sam sobie policz czy to jest wykonalne.

A jak musisz szybko obnizyc temperature, to metoda Krzyska jest najlepsza - zwykly wentylator pokojowy ustaw tak zeby dmuchal na powierzchnie wody i powinno wystarczyc - tylko zapwenij dobra wentylacje w calym pomieszceniu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś próbował zrobić chłodziarkę DIY z wykorzystaniem ogniw poltiera?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma GHL probowala i jej sie udalo,ale ceny tych chlodziarek zwalaja z nóg.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.