Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Meter

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie te elektrody nie chciały współpracować z ARM'em


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#307613 mufti :

OK, jakbyście podłączali się, to przetestujcie połączenie bluetooth z PC.

Hasło do parowania z PC:

1234

U mnie podłączone (troszke motałem się z PORTami , ale ze mnie żaden komputerowiec) i działa.

c13g.jpg


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest lub będzie soft na androida? Bo na allegro są małe tablety po 200-300zł z androidem. Można by zainstalować na stałe koło zbiornika taki 7" tablet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu Wojtek "zapgerjdowal" mojego ARMa do v3.0. Troche mialem zabawy ze zmieniona skladnia lancucha i konfiguracja BT ale wczoraj skonczylem zmiany w skrypcie i zapuscilem go na prawie cala dobe:

3224-doba.png

Kilka wnioskow:

Temperatura i Redox pracuja bez zarzutu, rozdzielczosc i stabilnosc pomiaru tych wartosci jest na bardzo przyzwoitym poziomie.

W porownaniu do poprzedniej wersji pomiar wartosci Ph wypada bardzo dobrze. Pojawiaja sie jeszcze od czasu do czasu piki a rozdzielczosc wynosi 0.05. Piki mozna latwo usunac stosujac wszelakie filtry juz w skryptach, czego tu nie robilem.

Najwieksze zdziwienie wzbudza pomiar gestosci. Przed uruchomieniem skryptu ustawilem ja na 1.023, jednak po chwili spadla i wachala sie miedzy 1.022 a 1.018. Potem gdy o 10:00 wlaczylo sie oswietlenie (tez z ARM) g oscylowalo miedzy 1.025 a 1.022 i znow po wylaczeniu swiatla zmniejszylo sie do niemalze poprzednich poziomow.

Dolewka dziala u mnie przez caly czas, odparowywana woda jest na biezaco uzupelniana i jak dla mnie gestosc w ujeciu dobowym powinna byc stala.

Generalnie polecam, fajny produkt za przyzwoite pieniazki, wciaz ulepszany i byleby tak dalej :-)

Dodatkowe pytanka:

- Jak mozna zmienic pin dla BT?

- Ile urzadzen BT obsluzy ARM?


Start 10.09.2009, akwarium: 120x65x55wys. 400L, sump 100L, polimery 500ml, oświetlenie: 8x54W T5, obieg OR3500, odpieniacz KZ-S, cyrkulacja 2 x Tunze 6060, 25kg LR, 25kg ceramika, zywy piasek 3-4 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanko bo nie mogę się doszukać, rozumiem ze pamięć jest nieulotna w wypadku braku zasilania?


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - pamięć po zaniku prądu zachowuje ustawienia


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy stosuje ktoś ARM'a do sterowania reaktorem Ca ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie większość - ja gdy zwiększę swoją obsadę też będę tak go używał...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm a ja mam z nim ciągłe problemy. Nie mierzy mi poprawnie ph


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak długo czekasz już na prawidłowy pomiar?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARM'a kalibruję mocząc uprzednio elektrodę (mam z Hydrometu) w płynie kilka minut. Płyny mają jeszcze okres ważności około pół roku. Po skalibrowaniu ustawiam w ARM'ie tak, żeby wyłączał dozowanie CO2 gdy pH osiągnie 6.2. Pomiar w moim urządzeniu następuje co 0,05 jednostki. Niestety po osiągnięciu tej wartości urządzenie zaczyna głupieć i pomiar skacze co kilka sekund od 9,99 do 6,20. Dodam, że cały czas dozowany jest CO2. Po pewnym czasie następuje zapowietrzenie reaktora i zaczopowanie powietrzem odcieku. NIe muszę nadmieniać że jest to okrutnie upierdliwe. Próbowałem podnosić ustawienia PH w ARM'ie na 6,4 ale urządzenie wogóle na to nie reaguje. Tak jakby samo się przestawiało do nowych wartości.

Druga sprawa, która mi skacze to pomiar zasolenia. w ARM'ie od 0,16 do 1,022 w ciągu kilku godzin (elektroda TEH).

Czy też tak macie ??

Czy ma ktoś pomysł na zapanowanie nad urządzeniem ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko robisz prawidłowo.

Nie mniej należy zwrócić uwagę na to, ze jest to nowa wersja kontrolera, rozwojowa. Nieustannie poprawiam program w procesorze. Między innymi te upierdliwości staram się usunąć. Dlatego dzięki za raportowanie tych problemów.

Pomiar zasolenia na tą chwilę działa prawidłowo od strony elektronicznej (na szczęście). Natomiast nadal poprawiam program, który wyświetla wynik. Niebawem będzie ulepszona wersja firmware do ARM zawierająca już lepsze odczyty gęstości wody.

Na stronie www wrzuciłem nową wersję firmware V3.20 zawierającą kilka poprawek, głownie stabilności i zwiększyłem wartość histerezy pH z 0.02 na 0.06 pH.

Docelowo będzie to wartość regulowana ręcznie.

http://www.sq9gl.com/SOFTWARE/ARM3/AQUARM320.ZIP


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym dla mnie problemem są skoki pH po osiągnięciu ustalonego zakresu. Powoduje to wadliwą pracę reaktora wręcz jego unieruchomienie. Dokładność pomiaru - o 0,06 czy o 0,02 to mnie już mniej boli. Najważniejszym problemem który jest do zrobienia wg mnie to wyłączenie dozowania CO2 po osiągnięciu określonych ustawień, np pH 6,4.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszej planowanej wersji firmware do ARMV3.0 są następujące rzeczy:

- opcjonalnie włączany drugi pomiar pH na wejściu ORP. Po włączeniu tej funkcji na wyświetlaczu pojawi się pomiar pH również po prawej stronie zamiast ORP. Pomiar ten będzie mierzył z dokładnością ok. 0.02pH w zakresie dolnym, czyli od 0pH do 7pH. Przydatne do zastosowania w reaktorze wapiennym.

W tym przypadku nie wymaga to żadnych przeróbek sprzętowych, a jedynie władować nowy soft, który się ukaże.

- obsługa dolewki RO. W ARMV3.0 od następnych egzemplarzy mogę montować dodatkowe gniazdko JACK do podłączenia czujników poziomu wody (jeden lub więcej - wszystkie łączy się szeregowo). Mogą to być dowolne czujniki normalnie zwarte lub rozwarte. ARM będzie sterował na podstawie działania tych czujników wybranym wyjściem z ustawianą ręcznie histerezą czasową regulowaną w sekundach.

W tym przypadku konieczne jest domontowanie gniazda JACK w środku i przylutowanie dwoma przewodami w odpowiednie punkty na płytce PCB. Dla chętnych mogę przesłać opis. Ewentualnie przerobić (trzeba przysłać kontroler).

Dodatkowo planowane jest kolejne poprawienie stabilności i dokładności pomiarów oraz udoskonalenie pomiaru zasolenia, aby wartości wahały się w mniejszych granicach.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj zrobiłem upgrade firmware i jeszcze nie mam spostrzeżeń odnośnie pracy. Jedynie co mi się rzuciło w oczy, to spadek odczytu pH. Z 6,2 na 6,0 w porównaniu z wcześniejszym firmware, oraz poprawne wyświetlanie zasolenia. Nie robiłem ponownych kalibracji. Wkrótce napiszę jak kontroler sprawuje się z nową wersją firmware.

Gratuluję pomysłu odnośnie 2 pomiaru pH - czekam na soft z utęsknieniem :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#317420 mufti :

W najnowszej planowanej wersji firmware do ARMV3.0 są następujące rzeczy:

- opcjonalnie włączany drugi pomiar pH na wejściu ORP. Po włączeniu tej funkcji na wyświetlaczu pojawi się pomiar pH również po prawej stronie zamiast ORP. Pomiar ten będzie mierzył z dokładnością ok. 0.02pH w zakresie dolnym, czyli od 0pH do 7pH. Przydatne do zastosowania w reaktorze wapiennym.

W tym przypadku nie wymaga to żadnych przeróbek sprzętowych, a jedynie władować nowy soft, który się ukaże.

- obsługa dolewki RO. W ARMV3.0 od następnych egzemplarzy mogę montować dodatkowe gniazdko JACK do podłączenia czujników poziomu wody (jeden lub więcej - wszystkie łączy się szeregowo). Mogą to być dowolne czujniki normalnie zwarte lub rozwarte. ARM będzie sterował na podstawie działania tych czujników wybranym wyjściem z ustawianą ręcznie histerezą czasową regulowaną w sekundach.

W tym przypadku konieczne jest domontowanie gniazda JACK w środku i przylutowanie dwoma przewodami w odpowiednie punkty na płytce PCB. Dla chętnych mogę przesłać opis. Ewentualnie przerobić (trzeba przysłać kontroler).

Dodatkowo planowane jest kolejne poprawienie stabilności i dokładności pomiarów oraz udoskonalenie pomiaru zasolenia, aby wartości wahały się w mniejszych granicach.

Widzisz Wojtek

jak Cię pomęczyć to się da zrobić dwa pomiary PH :waving

a tak poważnie super sprawa, czekam na swój model

pomysł z czujnikami dolewki też rewelacja, już tylko krok do automatycznej podmiany,

więc będę mógł tak jak planowałem troszkę zautomatyzować ten mó bałagan :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą przygotowałem do przetestowania nowy firmware V3.30 do ARM V3.0 (działa z każdą wersją, łącznie z update from V2.0), w którym dodałem funkcję:

- pomiar pH over ORP. Funkcja ta umożliwia pomiar pH w zakresie od pH4 do pH7 po podłączeniu elektrody pH w miejsce elektrody ORP z dokładnością ok. 0,02pH na jednostkę pomiarową. W kontrolerze doszły więc kolejne funkcje menu. Pierwsza umożliwia włączenie pomiaru pH zamiast ORP. Wystarczy ją wybrać i wcisnąć OK.

Druga i trzecia dodatkowa funkcja menu to kalibracja drugiej elektrody pH podłączonej do wejścia ORP. Kalibrację wykonuje się w płynach pH4 i pH7. Zamiast kalibracji pH7 można ewentualnie po prostu zewrzeć na ten moment kalibracji wejście - zostanie skalibrowany potencjał 0mV przybliżony do sytuacji gdy występuje odczyn alkaliczny wody pH7.

Dodatkowo ta wersja softu posiada również kolejną funkcję, czyli obsługę czujników poziomu wody, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie ARM V3.0 do sterowania dolewką RO.

Na razie jednak to tylko działająca funkcja. Aby ją wykorzystać, należy wykonać drobną modyfikację polegającą na zamontowaniu gniazdka Jack w obudowie ARM i przylutowaniu 2 przewodów - masy oraz drugiego przewodu do nóżki 19 procesora w obudowie SMD.

Funkcja ta nie działa na procesorach w ARM upgrade-owanych z V2.0. Ale nad tym też myślę :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po wgraniu firmware np 3,3 można wrócić do poprzedniej wersji np 3,2 ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to zaryzykuję i sprawdzę ARM z nowym firmware :-) Nie mam co prawda drugiej elektrody jeszcze ale zobaczę w jaki sposób odbywa się sterowanie reaktorem na złączu ORP. Co do wersji 3,2 softu to skoki pomiarów pH są zdecydowanie mniejsze w porównaniu z wcześniejszymi wersjami i w moim przypadku nie zakłóca już pracy reaktora praca jest o niebo lepsza. Co jeszcze rzuciło mi się w oczy: reset ARM'a po każdej zmianie ustawień urządzenia. Np zmieniam czas oświetlenia, akceptuję i reset. Obniżam pH i reset, zmieniam temperaturę i reset.. Pół biedy jak to robię w nocy, ale w dzień za każdym razem następuje krótkotrwałe wyłączenie światła. Polecam to przemyśleć :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#318909 Niejeden z nas :

Ok to zaryzykuję i sprawdzę ARM z nowym firmware :-) Nie mam co prawda drugiej elektrody jeszcze ale zobaczę w jaki sposób odbywa się sterowanie reaktorem na złączu ORP.

Sprawdź proszę,:)

ja właśnie z myślą o reaktorze prosiłem Wojtka o dwa pomiary PH

jestem ciekaw jak to działa w takim układzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program z drugim pomiarem pH na wejściu ORP gotowy. Wersja V3.30 :)

Pomiar w zakresie 4pH do 7pH z dokładnością 0.02pH

Sprawdzone na elektrodzie AM.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330134 mufti :

Sprawdzone na elektrodzie AM.

tzn, ze miałeś podpięte 2 elektrody AM ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ARM trafił pod strzechy :_)

ver. 3.30 ! Nowe opcje nowe możliwości

Fajnie ze nastawy dotycza szerszej gamy opcji jak temp, czas, dolewka RO, ORP, Ph itp - mozna kotnrolowac co sie chce :-)

Doszlo nowe wyjscie - jest ich 5 x 220V + 1 pin'owe

Jednak aby nie bylo cudownie mam kilka uwag :-)

1. Kalibracja zasolenia powinna byc nastawna a nie wymagac dostarczenia plynu o 1.023

2. Nastaw temperatury dla danego wyjscia ( jezeli sterujemy grzalka ) wymaga przelecenia najpierw +100 aby ustawiac temp np. 25,8

3. kolejnosc wyjsc 220v powinna byc zachowana :-)

4. Histereza temperatury do załączania grzałki powinna być albo szersza ( tak 0,5 stopnia jak w chłodziarkach ) lub chociaż nastawna aby user ustawił różnice

Za to BT dziala naprawde slicznie, wlasnie tworze aplikacje widget aby miec to caly czas na panelu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprzęt był testowany z dwoma elektrodami ? Jak się spisuje ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.