Skocz do zawartości
parman

Jak rozróżnić dino, cyjano i okrzemki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie, bo już sam nie wiem co mam za dziadostwo w akwa. Pojawia się brązowy nalot na piachu. I jest to coś w rodzaju skorupy. Jak się zrobi grubsza warstwa to pojawiają się na górze nalotu pęcherzyki powietrza. W sobotę zebrałem trochę z dna, ale znowu się pojawia. Czy okrzemki mogą być w miesięcznym baniaku? Może problem z wodą? Niestety nie posiadam miernikia TDS, ani filtra DI. Parametry wody wydają się być ok. NO3-<5mg/l, PO4-<0,05 mg/l, KH-9, PH-8. Ja stawiam na wodę. Może spróbować usunąć krzemiany Silicarb'em?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimi testami mierzysz parametry?

Po pierwsze filtr DI, należy usunąć przyczyny problemu, a nie zwalczać skutki.

Wpisz w wyszukiwarce dino i znajdziesz sporo wiadomości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
parman :

Testy Zoolek. Już zamówiony filtr DI z żywicą MB-20. A czym się różni żywica MB-20 od MB-400? Która jest lepsza?

Witaj

MB-20 np. ROHM & HAAS

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbijam temat :(

Okrzemki na pewno nie rozwijają się bez światła. Należą do królestwa Protista.Glony są jednokomórkowe i kolonijne. Część pływa wolno, a część żyje na skałach.Na podłozu mogą się poruszać dzieki wydzielaniu śluzowej substancji. Ponieważ ich charakterystyczne pudełkowate skorupki zbudowane są z krzemionki- (50% suchej masy) to potrzebują jej do wzrostu. z dodatkowych barwników mamy karotenoidy czyli kolory typu zielony zmieszany z żółtym pomarańczowym,czerwonym

Dinoflagellata po polsku bruzdnice. Też glony z królestwa Protista.Ich skorupka ma taki dziwny kształt i zbudowana jest z celulozy,i również z krzemionki.(gatunki pozbawione wici i skorupek ,zyjące w ciele koralowców) to nasze zooxantelle)Niektóre tworzą tzw czerwone zakwity i wydzielają przy tym silną toksynę.

nieliczne tworzą kolonie.barwniki jak u okrzemek.

sinice to właściwie rodzaj bakterii.Zawierają czerwony i niebieski barwnik pomocniczy. nie mają skorupek. Jako jedyne organizmy potrafią przyswajać wolny azot z powietrza.

No i praktycznie dla akwarystów nic z tego nie wynika.. Wszyskie fotosyntetyzują pewmie na sinice pomogła by penicylina,ale przecież nie dodamy jej do akwarium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie przezywam nawrot plag :/ bylo juz ladnie, czysto i super to chcialem lepiej i dosypalem piasku :( teraz piasek jest brazowy, szyby zielone a na skalach pokazuja sie i znikaja brazowe farfocle :-( takze rozne dziwactwa moga sie znajdowac w rzeczach, ktore teoretycznie nie powinne ich zawierac. No i co zrobic ? :/ chyba tylko znow czekac...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach to tak wygląda jak u mnie początkowe stadium dino, nie wróży to nic dobrego.

Też wpierw zrobiła się skorupa, przy długim czasie świecenia pokazywały się pęcherzyki powietrza, później to już zaczyna się robić pliaga egiepska :( i tak przez miesiąc. Zaczniesz szamotanie z czyszczeniem, odsysaniem, parametrami i zrobisz w końcu coś czego sam nie będziesz wiedział co, albo wszystko na raz i plaga zacznie odchodzić. Niektórzy mają to szczęście, że dziadostwo nie było tak upierdliwe, a niektórym, między innymi i mnie dało nieźle popalić. Myślę że podstawowym problemem jest wpływ oświetlenia (za długi czas przy małej energii) połączony z parametrami wody i brakiem odpowiednich bakterii czy czegoś tam jeszcze. Ale powinno przejść :( Ponoć przydaje się wtedy jak woda ma trochę NO3 i PO4 tak w odpowiednich proporcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to dino.

Proponuję uruchomić DI jak tylko przyjdzie, zrobić podmianę (ok. 30%) na żywej wodzie od kogoś kto ma ustabilizowany system oraz lać bakterie np. nutrafin cycle jak do nowego baniaka. W moich starych 100L to pomogło, pozbyłem się dziadostwa w tydzień. Tyle, że z tym dziadostwem tak jest, że u jednego coś zadziała a u drugiego nie ... powodzenia w walce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam znowu problem z czystoscia wody robilem juz dwa razy podmianke i dalej to samo,co prawda mam baniak dopiero 3 tygodnie ale nie momge uzyskac czystej wody bo cały czas pływa jakis syf który wyglada jak plemniki i nie wiem jak sie tego wyzbyc POMOCY!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kret-81 to całkiem normalne w dojrzewającym akwarium,

a na przyszłość jak chcesz zadać pytanie to załóż swój temat.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam problem i to podobny. Zbiornik ma ponad rok i do tej pory nie było problemu. Czyściutko i ładnie. Obecnie mam zielone szyby, cjano na skałach i brązowy korzych na piasku.

Baniak 200l, odpienek mce600, dwie pompy po 3000l/h, filtr DI, TDS pokazuje 0,00, podaję ballinga, ABC i bakterie Bio Digest (miałem przerwę w ich podawaniu przed wakacjami, może to?)

20kg LR, 30kg LS, korale miękkie itwarde, 2xa.ocellaris, z. flavences M, hepatus S.

W kilka tygodni zdechły mi chybha wszystkie ślimaki turbo (około 30 szt.) które wychodowałem z zaledwie 3 szt. przez rok. Myślełam że to przez ciepło w lecie bo temp. skoczyła, ale sam nie wiem.

Parametry: Ca 410, Mg 1300, KH - 8,0, temp. 27 -28st NO3 - 15

Poradźcie co robić. Podałem węgiel i do pochłanainia fosforanów. Karmię nie dużo 1 kostka mrożonki na dzień


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale powiedz co robić. Przez jakiś czas miałem wodę po DI na tds 0,01, ostatnio więc wymieniłem żywicę i znowu mam 0,00. Ale nie wiem czy to miało aż taki negatywny wpływ. No i czemu ślimaki padły? w odstępie kilku tygodni zaledwie. może jeszcze jakieś mi gniją poprostu w baniaku, chociaz krewety je od razu konsumowały których nie dałem rady wyrzucić.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wachnięcie parametrów i "odpuszczenie" sobie i baniakowi na jakiś czas. Wiem bo właśnie coś takiego zaliczyłem i powolutku mam nadzieję że z tego wyjdę. U mnie głównym powodem było nieprawidłowo, a raczej nie działające DSB w sumpie. Zasypałem je jakieś 3 miechy temu, teraz wywaliłem do zera. Korale nie ucierpiały, w sensie siadły kolory, ale to się wyciągnie, natomiast glonów wszelakich miałem tyle ze nie byłem w stanie wyrywać, ostatnio nawet jakieś cyjano się pojawiły. Moja rada - podmianka raz na tydzień 10% wody, zacznij znów dawać bakterie i odpieniacz na mokro, zaprzestąń chwilowo lania jakichkolwiek "dopalaczy" ABC czy innych, kolorki wyciągniesz sobie później jak wyjdziesz z szamba.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb, dlaczego nie działało Ci DSB, a raczej źle działało? napisz proszę coś więcej :p


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomasz Młot - Kwidzyn :

ja też mam problem i to podobny. Zbiornik ma ponad rok i do tej pory nie było problemu. Czyściutko i ładnie. Obecnie mam zielone szyby, cjano na skałach i brązowy korzych na piasku.

Baniak 200l, odpienek mce600, dwie pompy po 3000l/h, filtr DI, TDS pokazuje 0,00, podaję ballinga, ABC i bakterie Bio Digest (miałem przerwę w ich podawaniu przed wakacjami, może to?)

20kg LR, 30kg LS, korale miękkie itwarde, 2xa.ocellaris, z. flavences M, hepatus S.

W kilka tygodni zdechły mi chybha wszystkie ślimaki turbo (około 30 szt.) które wychodowałem z zaledwie 3 szt. przez rok. Myślełam że to przez ciepło w lecie bo temp. skoczyła, ale sam nie wiem.

Parametry: Ca 410, Mg 1300, KH - 8,0, temp. 27 -28st NO3 - 15

Poradźcie co robić. Podałem węgiel i do pochłanainia fosforanów. Karmię nie dużo 1 kostka mrożonki na dzień

Trudno jest doradzić, przyczyn może być dużo a działać na pewno trzeba powoli.

Możliwe że: [teoretyczna teoria]

Zrobiłeś przerwę w laniu bakterii. Akwariun było mało stabilne i z braku bakterii zaczeło ponownie dojrzewać. Nie było to nagłe wywalenie równowagi, ale powolne. Podczas tego drugiego dojrzewania pojawił się amoniak lub jakieś bardziej szkodliwe sinice.Jedno i drugie mogło wytruć ślimaki. Zdechnięty ślimak jescze pogorszył sklad wody(amoniak i fosforany) czego sysytem już nie był w stanie skorygować (przetrawić). Oprócz okrzemek i dino (których pojawienie się było efektem nie tylko niesprawnego filtra DI, ale przede wszystkim mało stabilnego systemu baniaka) pojawiły się zielone glony (wyskie fosforany i azotany) [/teoretyczna teoria]

Mierzyłeś fosforany i amoniak?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm amoniaku nie mierzyłem w sumie nigdy, bo i po co w morskim to robić. Zajmuje sie morszczyzną już kilka lat i to pierwszy taki wysyp cjano u mnie. Fosforanów nie mierzę bo jedyny dobry test Rowy jest cholernie drogi.

Ale co robić? Podaję bio digest 0,2 ml co 4 dni.... wsadziłęm węgiel i Ecophosa. Mam czekać? Dostałęm od brata ten preparat AM na sinice, podawać?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,ze często jesteś w Gdańsku :p

Przywież wodę i pomierzymy parametry Hanną.Tak jak pisał Seb,odpieniacz na mokro.

Ostatnio przykręciłem na jakiś tydzień na mega suchą pianę i NO3 oraz PO4 podskoczyło o parę jednostek.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK, dlaczego DSB nie zadziałało? Kilka powodów, a właściwie dwa - nieodpowiedni piasek (suchy) i za mała cyskulacja w sumpie. Skutek taki że zaczęło gnić na czarno, jak usuwałem to smród niemiłosierny, ale udąło mi się usunąć tak że nic z tego szamba nie dostało się do obiegu. Pierwsze DSB miałem w zbiorniku głównym i tam działało, tyle ze po około 1,5 roku przestało się wyrabiać, więc też musiałem je wyciepać. Teraz wracam do podstaw akwarystyki morskiej czy li sporo dobrej jakości żywej skały i przerośnięty odpieniacz, zobaczymy jakie będą efekty tego eksperymentu. A na zaglonienie obecne baniaka miało wpływ kilka rzeczy: Trefne DSB, zaprzestanie lania ZS2, podmiany co 3-4 tygodnie zamiast jak zawsze co tydzień, odpieniacz ustawiony na mega sucho itd. ot wakacje po prostu :p

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

mam test saliferta na NO3 ale instrukcja po niemiecku. zapomniałem już jak sie odczytuje wynik, patrzac z góry na fiolkę i papierek czy z boku przez fiolkę?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z gory to normalnie odczytujesz, a jak z boku to wynik dzielisz przez 10

/edit/


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mnożysz tylko dzielisz :-) Mateusz, bo chlopak na zawal padnie ;p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a, faktycznie, :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to juz całkiem nie rozumiem tego mojego baniaka. kupa cjano i innych a NO3 pomiędzy 5 a 10. dziwna sprawa


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.