Skocz do zawartości
seb

Magnez - stosunek MgCl2 do MgSO4

Rekomendowane odpowiedzi

Qbab :
Timur :

W naturze jest to twardość węglanowa (stąd zresztą problemy np. z tzw. kamieniem kotłowym czyli węglanem wapnia i magnezu, który wytrąca się z wody w podwyższonej temperaturze, dlatego też gotowanie to jeden ze sposobów zmiękczania wody).

Poza węglanową istnieje też twardość niewęglanowa, wywoływana przez obecność głównie chlorków i siarczanów metali lecz nie jest to twardość "naturalna" np. jak w wodzie morskiej.

Twardość niewęglanowa jest jak najbardziej naturalna.

źle to napisałem, chodziło mi o to, że dla wody (morskiej) twardość wapniowa i magnezowa to twardość głównie węglanowa, tak mi się przynajmniej wydaje, że to jest główna naturalna postać występowania tych pierwiastków w wodzie, napewno w dużej przewadze do chlorków tych metali. Oczywiście wdzięczny będę za sprostowanie.

Qbab :
Timur :

Interesuje mnie jak jest z testami do pomiaru zawartości magnezu i wapnia (czyli defacto pomiarami twardości magnezowej i wapniowej) gdyż przy ballingu dozujemy sole (chlorki) jako produkty do reakcji czyli wpływamy na twardość niewęglanową (nieużyteczną z pkt. widzenia koralowców) i dopiero wskutek reakcji z dozowanym również NaHCO3 powstają właściwe węglany Ca i Mg występujące w naturze. Może to być istotne przy sytuacjach gdy chcemy posterować poziomami wapnia czy magnezu, a wiele osób tego próbuje odbiegając od proporcji dozowania wynikających z równań reakcji.

Zmiana tych proporcji to moim zdaniem proszenie się o kłopoty - wielokrotnie o tym pisałem.

No też tak uważam :)

Qbab :
Timur :

Cytowany przez Ciebie fragment pochodzi z jednego z artykułów, które kiedyś sobie studiowałem, bodajże z reefkeeping, jak bardzo Cię interesuje to mogę spróbować odszukać - chodziło o zjawisko "ingerencji" bo nie wiem jak to inaczej nazwać magnezu w strukturę krystaliczną wytrącającego się węglanu wapnia co powoduje, że utrzymuje się on w roztworze w większym stężeniu niżby miało to miejsce bez udziału magnezu. Użyte angielskie określenie to afair "supersaturated solution" czy coś w tym stylu.

Byłbym wdzięczny za odszukanie bo mam wrażenie że coś źle zrozumiałeś, no albo autor pisał bzdury.

oto link: http://reefkeeping.com/issues/2006-07/rhf/index.php

artykuł dość poważny, poniżej fragment ze wstępu:

"Magnesium's primary importance in reef aquaria is its interaction with the calcium and alkalinity balance. Seawater and reef aquarium water are always supersaturated with calcium carbonate. That is, the solution's calcium and carbonate levels exceed the amount that the water can hold at equilibrium. How can that be? Magnesium is a big part of the answer. Whenever calcium carbonate begins to precipitate, magnesium binds to the calcium carbonate crystals' growing surface. The magnesium effectively clogs the crystals' surface so that they no longer look like calcium carbonate, making them unable to attract more calcium and carbonate, so the precipitation stops. Without the magnesium, the abiotic (i.e. non-biological) precipitation of calcium carbonate would likely increase enough to prohibit the maintenance of calcium and alkalinity at natural levels."

Później gość to opisuje w bardziej skomplikowany sposób, nawet daje linki gdzie całość jest wyłożona matematycznie ale nie jestem aż takim zboczeńcem by w nie klikać :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to po kolei:

w wodzie morskiej chlorek magnezu, siarczan magnezu i siarczan wapnia stanowią blisko 20 procent wszystkich soli (około 19,23%) przy czym nie wolno na to patrzeć jak na roztwór do którego dosypywane są te sole bo dla jonu nie ma znaczenia z kim był związany w stanie stałym - w wodzie morskiej "pływa" sobie wolno (to też uproszczenie bo jest otoczony cząsteczkami wody tworzącymi wokół niego podwójną warstwę elektryczną). Węglan wapnia to tylko 0,03% masy wszystkich soli rozpusczonych w wodzie morskiej. Nawet siarczanu potasu jest więcej.

Tak więc twardość ogólna wody morskiej jest olbrzymia w porównaniu do węglanowej, my jej nie mierzymy bo nie ma po co. (No ja np. robiąc sobie sól mierzyłem).

Co do cytowanego artykułu to jest tam namieszane sporo, mam wrażenie, że autor przeczytał sporo rożnych tekstów ale ich nie zrozumiał, a mimo to postanowił sobie to "uporządkować" - wyszło jak wyszło, moim zdaniem bardzo źle.

Najważniejszym błędem jest to właśnie, że autor liczy rozpuszczalność dla CaCO3 a nie dla Ca(HCO3)2. I dla tego wychodzi mu że roztwór jest "supersaturated" czyli przesycony a w rzeczywistości iloczyny rozpuszczalności nie są nigdzie przekroczone. (kliknąłem sobie w te linki a nie poczułem się zboczony :) )

Lubię "reefkeeping" ale po raz kolejny dali ciała. No i autor też się nie podpisał (no chyba że ja przegapiłem podpis).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) ale jaka w takim razie byłaby rola magnezu ? pomijając, że jest w znikomym stopniu w porównaniu z wapniem (zakładając, że podane tabelki procentowego wykorzystania węglanu magnezu przez korale są prawdziwe czyli jest to znikomy procent) to czy faktycznie jego rola polega głównie na utrzymywaniu zwiększonego (niezależnie czy przesycony czy nie) stężenia roztworu węglanu (czy wodorowęglanu) wapnia czy tu autor też coś pokręcił ?

Czy "podbijanie" magnezu czy wapnia nie lepiej byłoby wykonywać poprzez dolewanie do zbiornika roztworu zawierającego produkty reakcji Ca(Mg)Cl2 + NaHCO3 zamiast sypać tylko sole (chlorki) wapnia lub magnezu ?

Pytam w zasadzie po to by zakończyć jakoś sensownie ten temat bo nie czuję się na siłach go kontynuować (wykracza to już poza ramy mojej "kombinatoryki" ) :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O psia kość odwapniona, nasycona C2h5OHha :)

Coś mi się w tej całej pomolowej układance zaczyna świtać, ze reaktor chyba jest najbardziej NATURALNYM wzbogacaczem w niezbędne jony rostworu soli wielkonienasycnonych :) w akwarium.

Dlatego też reaktor THCSKIBA stanie u mnie, czekam w kolejce :)

Qbab przyznam, że wiedzę masz potężną, ale za wysokie progi na moje nogi, trzeba tłumacza na NASZE :)

Mimo to dobrze, że jest ktoś kto potrafi weryfikować odpowiedzi. Migdy hamerykanie nie byli wzorem dla mnie, choć ukryć się nie da, że rzemieślnicy ładne baniaczki postawili wzorując na starych sprawdzonych metodach, tak ŁOPATOLOGICZNIE.

Stawiam na OKO czyli obserwację, choć może to drogo kosztować, ale było coś o tym, że każdy baniak jest INDYWIDUUM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wzorem czy nie wzorem, coby nie mówić tam jednak piszą i publikują sporo artykułów, z których się można coś dowiedzieć, u nas to niestety posucha, zaawansowanym morszczakom nie chce się (i się im w sumie nie dziwię) już po raz setny odpowiadać na te same pytania i gro dyskusji jest prowadzonych przez ludzi którzy niedawno łykneli bakcyla i forum ich jeszcze kręci dlatego się udzielają. "stara wiara" czasem coś skrobnie, a specjalistycznych artykułów brak.

-Popatrz co się trzeba było napisać by się w końcu naukowiec skusił :)

offtop: tak po zajęciu patrząc, poradził byś coś Tomajk jak można zmusić drzewka do kwitnięcia :) mam od 6 lat w gruncie figi. Wyhodowane są z nasion ale chyba już powinny dojrzeć do kwitnięcia, nie ? pryskałem je biostymulatorem "asahi SL" i d*pa.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur co do figi z makiem to PM poszło do ciebie :)

Ja niestety tylko po polskiemu i na hamerykańskuch forach to jedynie "obrazkowo" czytam :) do tego cyferki i hieroglify PH.. KH...Mg...CA..itd itp.

Nie dziwię się, że ludziom z wiedzą, nie chce się odpowiadać na nieraz lamerskie pytania, tu trafiło się akurat wyzwanie, bo coś bardziej konkretnego, super że nasz naukowiec śledzi co nie co i dementi zrobi, znaczy się normalny człek z niego, a że ja nie kumaty to już sam sobie winien jestem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.