Skocz do zawartości
bloodlie

Encyklopedia życia.

Rekomendowane odpowiedzi

Założony został kiedyś temat ATLAS ŚWIATA. Bardzo miło że ktoś wyszedł z takim pomysłem ale... Na tym się skończyło. Jednak po wielu nieprzespanych nocach i wielu wyrzuconych przekleństwach, podjąłem się tego żeby stworzyć i prowadzić encyklopedię, w której znalazłyby się wszystkie informacje jakie są potrzebne akwaryście aby w spokoju duszy mógł zakupić i wpuścić zwierze do swojego dobytku. Wiedza ta będzie czerpana z wielu źródeł, skrupulatnie kontrolowana i sprawdzana. Pisząc do Przemka uzyskałem pozytywną odpowiedź i teraz jesteśmy na etapie dogadywania szczegółów. Jednak wielka prośba do Was: Napiszcie jakie punkty chcielibyście żeby znalazły się w tej encyklopedii i czego najczęściej szukacie. Chodzi mi tutaj o punkty w stylu temperament, opis, występowanie, czy też parametry życia.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Opis gatunku jak najbardziej, parametry wody, fajnie by było aby było podane z jakimi rybami nie łączyć, wielkość zbiornika (biorąc pod uwagę temperament ryby), może jakieś ciekawostki związane z danym gatunkiem. Coś na temat rozmnażania.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem sceptyczna, tyle razy była podejmowana taka akcja i...nic.

Natomiast było trochę takich opisów w artykułach (link na górze forum). było coś o róznych gatunkach ryb i genialny artykuł o krewetkach modliszkowych. ale wszystko ostatnio znikneło :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponowałbym w przypadku korali informacje na temat wymagań życiowych. Np wysunktowana skala wymaganego ruchu wody i oświetlenia. Np. 0 dla ciemni i wody stojącej do 10 dla wymaganego bezpośredniego oświetlenia np hqi i strumienia cyrkulacji x60. Czy jakoś takos. Jednym słowem informacje przydatne przy doborze miejsca dla pupila. A także wrażliwość na brak lub duże zapotrzebowanie na pierwiastki jak jod, stront czy inne.

Pozdrawiam

Łukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze proponował dodać jakie składniki należy dodawać aby zwierze dobrze się rozwijało.

mam na mysli takie jak np: jod, mg, ca, itp.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje. Na pewno wybiorę najważniejsze. A co do kolegi TMK to nikt nie każe ci się wypowiadać na ten temat. Najłatwiej jest skrytykować. Jeżeli nie masz propozycji to nie pisz.

Czekam na dalsze propozycje.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bloodlie

Ja jestem niesłychanie spokojny człowiek.

Ale nie podoba mi się Twój ton. Czasami może być krytyka konstruktywna. Wyglada na to, że robisz coś na czym się nie znasz. Przynajmniej ja to tak odbieram. Wystarczy zajrzeć na strony typu atasu, żeby zobaczyć jaki jest standard.

Ale informacje typu: reef safe, wymaga suplementacji wapnia, strontu oraz pierwastków śladowych, oswitlenie średnie itp własciwie niewiele dają.

Jeśli chodzi o cyt:Wiedza ta będzie czerpana z wielu źródeł, skrupulatnie kontrolowana i sprawdzana to gratuluję jesli Ty dysponujesz taka wiedzą lub potrafisz ją zweryfikować.

Przy atlasie jeszcze pojawia się problem praw autorskich do zdjęć.

a tematów takich było... sporo np

jedyna udana akcja :kapelusz AquaManiac

a inne się rozpłyneły np ten:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=atlas&p=117400#117400

Jeśli znasz ten wątek wątek ATLAS to nie wiem po co zadajesz pytania tam jest wszysko

Zeby zająć się takim tematem trzeba raczej ludzi którzy chcieli by to robić inaczej bedzie to niewypał


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz. Może trochę przesadziłem. Co do praw autorskich to akurat koleżanka się martwić nie musi:). Jeśli chodzi o wiedzę. To nikt nie może się czuć ekspertem, ale myślę że można po prostu poszukać fragmenty i posklejać je w jedną całość. Chce to robić... Jeżeli bez pomocy to będzie się to rozwijało powoli i nieciekawie. Jeżeli komuś się pomysł spodoba i będzie chciał pomóc to bardzo proszę. Każda drobnostka się liczy.

Jeszcze raz przepraszam i myślę że jak już to wszystko ruszy to koleżanka zmieni zdanie:)


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK to nie kolega a koleżanka:waving


90*50*50,sump96l,30kg LR,Deltec AP600,Eheim 1250 obiegowa,cyrkulacja Marea 3200 i koralia evolution 4000,oświetlenie DIY 6*39W,Lajon112,dolewka SP 300,filtr przepływowy diy na absorber fosforanów i węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wtopa:). Mam nadzieję ze nie będzie na mnie zła po raz kolejny:)


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bloodlie Taki atlas jest niezmiernie potrzebny, ja dla przykładu chciałbym, żeby były wszystkie istotne dla danego gatunku ryby czy korala dane, i nie musiałoby być w formie tabeli czy rysunków, ale mile widziany rzetelny opis co, gdzie, jak, HQI czy lepiej LED, czy wystarczy T5, cyrkulacja 40 czy może więcej, o Mg, Ca, KH, 'C czy innych namierzanych parametrach nie wspominając. Na Reeflexie jest baaaardzo skąpo i w większości nie po "naszemu" :) dlatego trzymam kciuki.

Muszę jednak dodać ziarnko dziegciu :) przyznam też rację TMK, taki atlas to praktycznie praca doktorancka, ściepnięcie fotek z informacjami skąd się da jak nic rozbije się o prawa autorskie o fotografiach nawet wolę już nie wspominać. Liczę że masz doświadczenie lub znajdziesz ludzi którzy naprawdę duże zaangażowanie włożą w ten projekt, bo w przeciwnym razie klapa będzie a szkoda bo przydałoby się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzetelny opis co, gdzie, jak, HQI czy lepiej LED, czy wystarczy T5, cyrkulacja 40 czy może więcej, o Mg, Ca, KH, 'C czy innych namierzanych parametrach nie wspominając.

Nie odbierz tego jako atak, ale takich informacji nigdzie nie znajdziesz, a jesli ktos napisze cos jako tzw pewnik, to ja dziekuje za takiego speca. Wszystkie tego typu informacje mozna podac tylko w bardzo ogolny sposob - czasami nawet wymagania zwierzakow sa bardzo wzgledne i tylko obserwacja daje mozliwosc dostosowania tych wymagan


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było tylko takie pobożne życzenie :)

Ale choć więcej na temat światła, cyrkulacji i na co zwrócić uwagę.

Myślę też, że można zawęzić ilość gatunków, do takich dostępnych w handlu, bo na cóż mi wiedza o czymś czego nigdy w baniaku nie uświadczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to juz inna sprawa


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bloodlie :

Wybacz. Może trochę przesadziłem. Co do praw autorskich to akurat koleżanka się martwić nie musi:). Jeśli chodzi o wiedzę. To nikt nie może się czuć ekspertem, ale myślę że można po prostu poszukać fragmenty i posklejać je w jedną całość. Chce to robić... Jeżeli bez pomocy to będzie się to rozwijało powoli i nieciekawie. Jeżeli komuś się pomysł spodoba i będzie chciał pomóc to bardzo proszę. Każda drobnostka się liczy.

Jeszcze raz przepraszam i myślę że jak już to wszystko ruszy to koleżanka zmieni zdanie:)

Proponuję,żebyś jeszcze raz przeczytał temat z poprzedniego mojego posta -podany wątek Atlas. Tam pisałam o formie w jakiej miał by być taki atlas. Dla przypomnienia -normalny dział na forum ATLAS (tak jak np dla nowicjuszy) Ktoś by zacząl dajac fotke i ogólny opis, a reszta uzupełniałaby o swoje doświadczenia filmiki,zdjęcia. Oczywiscie musiałoby być to solidnie moderowane.

Teraz najważniejsze: dlatego tak, ze wszystkie przedsięwziecia, które wymagają innego klikania głosowania, umieszczania typu dzienniki, komkurs na foto miesiąca, czy nawet bardzo fajna mapa użytkowników, nie cieszą się zbyt dużym udziałem. Zresztą widać ze pewne dzienniki są prowadzone na forum jako wątki. Tu się chce pogadać na forum...

i przy okazji działa wyszukiwarka postów- dla innych części nie działa.

A najważniejsze są komentarze i uwagi i dyskusje o danym gatunku. To co można znaleźć w popularnych leksykonach najczęściej jest zupełnie niewystarczające, a czasem dziwne, zeby nie napisać nieprawdziwe. Najbrdziej nierzetelny opis to wymagany litraż dla ryb. nie wiadomo czy dotyczy to tylko pojedynczej ryby, czy np pary. czy liczą się inne ryby i ona ma mieć miejsce do pływania, itp itd.

podawanie podstawowych parametrów typu zasolenie temperatura jest nieprzydatne, chyba,że trzeba hodować w nizszej temperaturze czy zasoleniu niż ma standardowe akwarium. wniosek jest taki że tylko parametry opisowe.

@bloodlie oczywiście nie gniewam się- nie jesteś jasnowidzem,aja nie zaczynam postów jestem kobietą. zresztą sądzę ze płeć nie ma znaczenia przy pisaniu postów. Życzę powodzenia w rozkręcaniu atlasu. Jestem jednak sceptyczna ale jak ruszy to pomogę


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii akwarystyki nie mam doświadczenia praktycznego jednak mam duże zacięcie w wygrzebywaniu informacji. Więc pewnie będzie mi potrzebna pomoc w tej sprawie ale jeżeli chodzi o prawa autorskie to trochę tego liznąłem i wiem z czym to się je. Szymon nie uznam tego jako atak. Takie niczym nie skrępowane słowa są najlepszą radą. Rozumiem wszystkich userów. Widziałem już kilka niewypałów na forum. Dlatego pozwólcie że się sam wykaże a później ocenicie czy można ze mną na stos iść czy pomóc w dalszej pracy.

Prace idą w dobrym kierunku. Myślę że w tym tygodniu pojawią się pierwsze oznaki działania na zewnątrz. Jednak teraz wielka prośba. Piszcie gatunki zwierząt popularnych oraz takich których specyfikacje chcielibyście zobaczyć. Zależy mi głównie na gatunkach korali.

Z góry dziekuje

No i udało się. Od jutra rusza projekt wraz z pierwszym artykułem o popularnym "Nemo". Zachęcam do pisania gatunków biotopu, które chcecie aby zostały opisane. Wasze propozycje w miarę możliwości i sił będą opisywane jako pierwsze. Żeby się wprawić zaczynam od najbardziej popularnych gatunków jednak stopniowo będą się pojawiały również okazy "kolekcjonerskie". A teraz czekam na propozycje i aktywność.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem oczywiście, że encyklopedia będzie w wersji free online :googleye czy jest szansa by na bierzaco śledzić postępy czy czekać musimy na produkt finalny ? :tongues


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będzie to darmowa encyklopedia online i jutro będzie pierwszy artykuł, będzie to rozwijane na bieżąco. Dlatego właśnie proszę o pisanie propozycji. Będą one rozpatrywane priorytetowo.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak sobie myślę, że też ciekawa opcją było by przekazanie części władzy w ręce ludu :googleye utworzenie ankiet na wzór popularnej galerii morszczyzny ale w większym zakresie. Często zachowanie poszczególnych osobników tego samego gatunku jest bardzo różne. A sondy mogły by wypośrodkowac dane na podstawie obserwacji właścicieli danych zwierząt. Mam na myśli na przykład dane takie jak właśnie wielkość zbiornika, rodzaj oświetlenia, moc oświetlenia, wielkość cyrkulacji, głębokość ustawienia, rodzaj pokarmu dającego najlepsze efekty w hodowli, stopień trudności w utrzymaniu, a także w przypadku ryb ich temperament, terytorializm itp. Oczywiście bardzo miło by było w każdym opisie wspomnieć cos o rozmnażaniu :)możliwościach i warunkach. W końcu prokreacja to jest to co wszyscy lubią najbardziej :tongues:waving:)

trochę chyba przesądziłem z tą lista życzeń no ale myślę, że wiesz o co mi chodzi dostałem od żonki np piękna i dużą niebieską gąbke. I wszędzie było napisane, że to tylko dla ekspertów. Ale jakoś nic specjalnie koło niej nie robię i rośnie jak szalona. Więc z czystym sumieniem mogę polecić ją jako mało wymagającego mieszkańca podając przy tym oczywiście szczegóły dot. Oświetlenia, cyrkulacji czy miejsca zamieszkania tego osobnika.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ho ho! Nemo to temat rzeka... sam opis gatunków i kompatybilność z ukwiałami trochę zajmie.

Druga najbardziej popularna rybka to Zebrasoma flavescens.

Tak jak pisze chodi bardzo interesujacy temat to rozmnażanie :googleye W przypadku ryb Ostatnio pojawia się moda na trzymania par, tych gatunków które były trzymane pojedynczo np zebrasomy. Nistety wiedomosci na temat litrażu dla takiej pary i jak dobrać parę są praktycznie niedostepne.

Oprócz tego do ryb przydało by się np opisanie czy często wyskakuje z akwarium, jakie ma nietypowe upodobania kulinarne (np. rurówki)

Kolejne rybki proponuje babki Valenciennea puellaris i strigata


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK to nie rzeka tylko jak to moja córka mówi żółwiostrada :googleye ale oczywiście masz rację. O samym nemo można książkę napisać :tongues film już był :waving hehehe


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieszę się z twoich rad. Otrzymanie wiadomości o rozmnażaniu jak napisałaś są prawie niemożliwe. Oczywiście jeżeli natknę się na takie coś to uzupełnię w karcie gatunku. Litraż nie jest jednak najważniejszą sprawą przy rozmnażaniu. Ważniejsze jest samopoczucie ryb, parametry wody, pokarm czy inni lokatorzy. Poza częścią niezależną od Nas mamy część trudniejszą, czyli samo odchowanie maluchów. I tutaj też pojawia się otchłań. Obiecuję że zrobię wszystko co tylko mogę aby każdy znalazł coś dla siebie.

PS: W końcu pierwsza propozycja:D


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bloodlie Oczywiście litraż nie jest najważniejszy przy rozmnażaniu. Ja tak napisałam patrzac z perspektywy własnego podwórka. Akwa ok 350 l i zastanawiam się czy można tam dać parkę zebrasoma flawescens. Owszem znalazłam informacje że bywają dwie sztuki w akwariach ok 1000 l. Natomniast w mniejszych podobno można, ale... nie znalazłam nigdzie wzmianki jak dobrać parę i jak zasiedlać. Dokładać pojedynczo? dwa na raz? co z płcią?.

Podobny problem z babkami, ty wiem że mozna parkę, ale nie wiem czy jest dymorfizm płciowy,czy zmieniają płec jak nemo...

PS Ja nie zmieniam płci "jak napisałeś" :googleye


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest pierwszy artykuł. Taka forma została przyjęta aby wszyscy mogli wymieniać swoje doświadczenia z gatunkami hodowanymi. Oraz będzie to bardzo przydatne przy wypełnianiu luk w momencie opisu gatunków o których wiadomo jest niewiele. Zapraszam do lektury i mam nadzieje dyskusji.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.