Skocz do zawartości
aeternus12

Deltec APF 600 v AM Turbofloto Blue 3000

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram się właśnie do wyboru odpieniacza do projektowanego akwarium 540 l. Mam poważny dylemat co do wyboru między tymi dwoma modelami. Podstawowa wątpliwość dotyczy możliwości takiego zmodyfikowania odpieniacza deltec apf 600 aby stał obok sumpa a nie w środku. Czy to wogóle jest możliwe? Niestety w sumie się nie zmieści - mam ograniczone możliwości pod akwarium. Z drugiej strony Turboflotor blue 3000 można powiesić na krawędzi sumpa i nie ma problemu. W zasadzie oba odpieniacze mają dobre oceny użytkowników (zwłaszcza na zagranicznych stronach). Dodatkowo Turboflotor blue ma większą moc (przepływ wody) wg specyfikacji więc może jest w istocie wydajniejszy zwłaszcza, że jest przeznaczony do akwarium 500 - 1500 a deltec tylko do 1000 litrów? Z drugiej strony zbyt wydajny odpieniacz też nie jest dobry. A może do takiego akwarium pod spsy i lpsy wystarczy turboflotor blue 1000, który jest przeznaczony do akwariów 500 litrów co odejmując skałę w akwarium daje u mnie mniej niż 500 litrów samej wody? Akwarium ma u mnie stać w salonie, więc cisza jest ważna, a który z nich jest cichszy - uwzględniając fakt, że wg. AM.de nowy turbofoltor blue 3000 ma pompę OR 2500 (w miejsce dotychczasowej or 3500)?


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Ja bym wybrał z tej półki cenowej Delteca, może stać na zewnątrz sumpa i na pewno lepiej pieni.

No chyba ze coś z wyższej półki.

3640-625927020.jpg

Pozdrawiam.

Jacek


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aeternus12: musisz tylko podlaczyc odplyw wody z odpieniacza tak, zeby wpadala do sumpa i bedzie OK, zasilanie jest i tak z osobnej rury.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie da sie ustawic Delteca poza sump'em, ale musisz wziac pod uwage dodatkowe 2 sprawy:

- na zdjeciu po lewej widzisz rure odplywowa; do szarego "rozgaleznika" rury podlaczasz odplyw ktory laduje w sumpie, ale nadal pozostaje gorna, otwarta czesc rury odplywowej (lewy gorny rog zdjecia), idealnie jest kiedy poziom wody w nim (a zarazem w komorze glownej odpieniacza) oscyluje w okolicach mocowania rury z komora glowna, ale czasem podczas wlaczania odpieniacza ten poziom lubi rosnac na chwile znacznie wyzej, a nawet wylewac na zewnatrz tym otwartym koncem rury; dodatkowo bedziesz musial szczegolnie uwazac na poczatku, przy regulowaniu tego poziomu*

- generalnie wirnik w pompie tego odpieniacza lubi sie "zawiesic" (pompa buczy ale nie pieni) po wylaczeniu i ponownym wlaczeniu (ja za pierwszym razem myslalem ze pompa padla, bo w zaden sposob nie moglem jej uruchomic); zastosowanie kilku "trick'ow" zazwyczaj ja "odwiesza" (tu dziekuje Lukaszowi za "sprzedanie" mi owych technik); w zwiazku z powyzszym najlepiej jest czyscic Delteca bez wylacznia pompy pieniacej, no ale wtedy po zdjeciu kubka piana wylewa sie na zew

Poza powyzszymi uwagami, moim zdaniem to bardzo dobry i wydajny sprzet.

*na wlasnej "skorze" przeciwczylem regulowanie poziomu za pomoca zaworu kulowego na rurze odplywowej Delteca oraz ulozeniu za pomoca "kolanek" rury odplywowej w ksztalcie odwroconego "U"; pomysl drugi okazal sie znacznie lepszy i stosuje go obecnie


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam AM Turboflotor Blue 3000 z pompą OR3500 i nie ma problemów z uruchamianiem. Jest bardzo stabilny po ustawieniu. Nie zdarzyło się żeby przelał. Bardzo łatwo daje się ustawić na suchą lub mokrą pianę. Według mnie jest bardzo wydajny i do ok. 500 ltr. akurat.

Mój stoi w sumpie więc nie mam doświadczenia z użytkowaniem na zewnątrz.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie wychodzi, że Deltec nie jest jednak taki idealny. Poza tym jak by stał obok sumpa to może coś wylać. Z drugiej strony z Turboflotorem takiego problemu nie ma, a poza tym jest chyba wydajniejszy a pompa OR 3500 jest co do zasady chwalona na tym forum.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.