Skocz do zawartości
gottrek

Kilka godzin po starcie i juz kataklizm!!! Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

No wiec tak wody jest około 30L jest to woda RO kupiona w sklepie nie wiem czy była przepuszczona przez DI. Sól użyta to Preis w ilości 700g reszta to Instant Ocean. Woda mieszała się przez tydzień zanim włożyłem skałę. Skała to 2kg żywej z akwarium morskiego w miejscowym sklepie. Do tego jest 3kg skały ożywionej, która sprzedawca trzymał w zaciemnieniu w wiadrze z pompą cyrkulacyjna.

Pompa w akwa to Marea 2400 oraz filtr Aquael FAN1. Do tego grzałka 50W Jager. W pokrywie 3x15W świetlówki.

Cały zestaw działał przed włożeniem skały przez tydzień. Teraz ogromny problem po włożeniu skały. Temperatura w ciągu 3 godzin wzrosła do 29st. Przed włożeniem skały przez tydzień jak testowałem to było maksymalnie 26st.

Wyłączyłem dwie świetlówki zostawiłem tylko aktynike i po okolo 3 godzinach mam już 30st.

Co się dzieje? Jakaś reakcja chemiczna zachodzi pomiędzy skała, a wodą? Skąd taki wzrost temperatury?


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upały Panie, upały :googleye tydzień temu jeszcze ich nie było.. Obniżyć możesz przy zastosowaniu wiatraczka, dmuchającego na lustro wody, problem tylko z tą pokrywą, pokrywa w morskim to niezbyt korzystna sprawa. Z drugiej strony 30 stopni to jeszcze nie tragedia jak masz tam samą skałę...

Mi miękkie bez problemu wytrzymywały 30 stopni, choć od 29 już starałem się raczej chłodzić.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba niestety nie przez upały :googleye. Akwa stoi blisko sterownika do pieca CO, który pokazuje temperaturę w pokoju. W sumie to w zeszłym tygodniu jak i dzisiaj mam 23 do 24st w mieszkaniu.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, w takim razie musiałeś odpalić dodatkową elektrykę wraz z dołożeniem skały, pokrywa ma poza tym olbrzymi wpływ na oddawanie temperatury do otoczenia - miałem teraz ryby w sumpie przez 1 dzień więc przykryłem go kawałkiem spienionego pvc żeby nie wyskoczyły, sump był odpięty od obiegu i temp. tylko przez to przykrycie podskoczyła z 26,5 do 29... W sumpie chodziła tylko pompka żeby ryby miały cyrkulację.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki, a moze ta skala z zaciemnionego miejsca to wklad z reaktora ? :-):-);-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może grzałka ma skopany termostat??


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc odpowiadam:

- nic nowego nie włączałem jeżeli chodzi o elektrykę. Zależało mi na przykrytym zbiorniku (tak było ze słodkowodnym który jeszcze do niedawna stał w tym miejscu). Jedyna zmiana to włożenie skałek.

- zbiornik zalany jakiś tydzień temu. Dziś około 12 włożone skały.

- grzałka powinna być ok. Widzę lampkę sygnalizującą grzanie i jest ona zgaszona.

- baniak do standardowe 54l (na razie wody jest 30L w tym tygodniu uzupełnię resztę z działającego zbiornika) wymiary: długość 60 cm.

- skała z reaktora (można jakoś ją rozpoznać)? Może to wywołuje jakąś reakcje chemiczna podnoszącą temperaturę?


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie włączałeś ? tzn. świeciłeś świetlówki nad samą wodą zanim dołożyłeś skałę ? bo nie rozumiem ?? :googleye


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawię zdjęcia skałek może to pomoże w diagnozie problemu:

3413-ozywiana1.jpg

W tej skałce zauważyłem dwa wieloszczety

3413-ozywiana2.jpg

W tych dwóch nie zauważyłem nic żywego.

3413-zywa.jpg

TO jest żywa skałka z akwarium ze sklepu. Zauważyłem na niej jakąs malutką rozgwiazdę, trzy filtrujące rurówki, jakiś grzybek z przodu i małą ksenie.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

nic nie włączałeś ? tzn. świeciłeś świetlówki nad samą wodą zanim dołożyłeś skałę ? bo nie rozumiem ?? :googleye

Tak właśnie tak. Przez tydzień była tylko odpowiednia zasolona woda, robiłem test jak się zachowuje temperatura. Pompki cyrkulacyjne chodziły, świetlówki się paliły i temperatura była 26st. Jak włożyłem skałę to w trzy godziny poszła o 3 stopnie do góry.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dołożeniu skały co się stało z wypartą wodą ? zmieściła się całość czy musiałeś odlać część ? Jak zlałeś pare litrów to chyba to wyjaśnia problem.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie odlewałem gdyż w tym zbiorniku 54L było tylko 30L wody. Resztę mam obiecaną w sklepie, że dostanę z podmianki z działających zbiorników. Ma to być w tym tygodniu.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey

może to przez to że tafla wody podniosła się bliżej świetlówek jak włożyłeś skale i więcej pobiera ciepła.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zagadka rozwiązana :googleye dołożyłeś skały lustro wody poszło do góry bliżej światła i to może być wina zwiększonej temperatury przynajmniej moim zdaniem :tongues

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za śmiałą opinię, ale ta skała to wygląda na jakieś kamory i wielkiego pożytku z niej nie będzie...


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po włożeniu skały podniósł się poziom wody. Jest teraz bliżej świetlówek, czyli żródła ciepła. Po prostu teraz może się bardziej grzać i tyle.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby to było przez podniesienie poziomu wody. Na jakieś godziny wyłączyłem dwie z trzech świetlówek i temperatura i tak wzrosła o 1 stopień.

W tym zbiorniku działało słodkowodne i było na dwóch świetlówkach ok. Wody było wtedy aż pod pokrywę i temperatura była 27st maksymalnie.

Szukam na forach anglojęzycznych i nic tam nie ma o podnoszeniu temperatury przez skałę.

Plan jak na razie mam taki. Wyłączyłem oświetlenie na noc i zobaczę rano. Jak dalej będę miał około 30st nad ranem to wyjmę skałkę tę ożywioną do wiadra, wleje trochę wody z akwa i włożę tam pompkę. Zobaczę wtedy w ciągu dnia jak będzie z temperaturą.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może filtr ma jakieś zwarcie na cewce i podgrzewa ci wodę, albo pompa cyrkulacyjna.

dotkinij ręką tych sprzętów czy przypadniem nie są zbyt ciepłe


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak sprawdził dokładnie tą grzałke, najlepiej ja odłącz i zobaczysz czy Ci temperatura bedzie jutro też tak rosnąć


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 100% grzałka


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wyłącz po kolei każdy ze sprzętów na 6 godzin i obserwuj temperaturę, a i drugi termometr by się przydał dla porównania bo może temperatura wcale nie skoczyła....

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak z grzałka jak ustawilem 26C to grzała do 30 xD ale dobrze ze w pore to zauważyłem i teraz mam 22C i grzeje do 26C


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie sytuacja wygląda tak. Na noc wyłączyłem oświetlenie. Rano miałem 26st. Czyli tyle ile jest ustawione na grzałce.

Odpaliłem rano światło i temperatura urosła do 30st. Tak więc sytuacja się powtarza.

Mogę jednak po nocy stwierdzić, iż skała jest ok i to nie przez jakieś procesy chemiczne woda się nagrzewa. Przecież jakby tak było to nad ranem też było by 30st.

Nie było wyjścia zamontowałem z tyłu obudowy wentylator z procka i dmucham pod pokrywę. Na razie jest 29st. Z tym, że wczoraj w pokoju miałem 23st a dziś mam 25st tak więc na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, że wentylator pomaga i w jakim stopniu.

Jutro mam mieć wodę z podmianek. Wejdzie mi do akwarium około 15 litrów. Może to coś pomoże. Dam znać jutro.

Dziękuję wszystkim forumowiczom za pomoc i cierpliwość w tłumaczeniu początkującemu. Nie robił bym takiego "rabanu" z powodu tego przegrzewania. Naczytałem się o tym i wiem, że morskie z przykrywą to raczej super pomysł nie jest. Dziwne dla mnie było wczoraj jak włożyłem skałę, że temperatura tak szybko się podniosła. Przez tydzień testowałem. Wszystko było włączone nad zbiornikiem tylko z samą wodą i było 26st. Dołożyłem skałę i nagle w ciągu 3 godzin temperatura wzrosła do 29st. Dlatego się wystraszyłem i prosiłem o pomoc.

Jeszcze raz dzięki.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.