Skocz do zawartości
rosiczka

Nano z samymi rybkami?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chcialbym zalozyc akwarium morskie, ale raczej nie reef ale z samymi rybkami, akwarium okolo 50l. Czy w takim nano akwa wystarczy oswietlenie orginalne ktore jest w pokrywie jedna swietlówka 15w. I co najwazniejsze w filtracji na czym mam się skupić, czy jakis panel filtracyjny(sump odpada z powodu braku miejsca)jakis dobry odpieniacz?? I ile rybek( coś z blazenków, garbików) moge wrzucic do takiego zbiorniczka?? Prosze o pomoc. Pozdrawiam Tomek


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że jakis ziomal - YO MAN ! ;), Zabrze niedaleko Bytomia, więc już cię lubię. Ok a teraz poważnie, mówisz same ryby hmm niech i tak będzie ale założę si e o piwo w Zabrzu że jeszcze zmienisz zdanie jak zobaczysz te cudeńka zwane potocznie miękkimy ( a nie mówiąc już o twardych), ale to inna przygoda,

- filtr RO od tego zacznij

- filtracja jak najbardziej, i oparta na metodzie berlinskiej, czyli skała + odpieniacz, jeśli chodzi o panel niech sie wypowiedzą zwolennicy tej metody

- jeśli chodzi o oświetlenie moze być zbyt mało, w końcu na skale coś ci tam wyrośnie

- a ilośc rybek,byle spokojnie, krewetka + 2 garbiki, slimak,

- a reszta ,sam do tego dojdziesz

W każdym razie powodzenia :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super że jest ktoś z miasta ościennego:-)I ma tak piękne akwarium! Co do filtra RO to chyba nie dam rady z jego zakupem, w Zabrzu widzialem u jednego wlasciciela sklepu zoo taki filtr wiec H20 bede bral od niego. Bardzo chetnie bym zalozyl jakąś nano rafke ale koszty zwiazane z nia sa zbyt duze jak dla ucznia. A z rybkami nie ma takiego problemu no i szkoda ze nie ma tez tego wyglądu, gamy kolorow w akwa no i masy róznych zyjątek. A ciekawe czy jakies korale mozna trzymac pod 15W jarzeniówką??

Pozdrawiam

Tomek


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz cieszyc oko ladnymi kolorami to musisz dolozyc jeszcze jedna swietlowke, i wtedy jedna ze swiatlem bialym 10000-15000K a druga aktyniczna.

Zamiast sumpa lub panelu mozesz zastosowac Biostar Flotor.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, potrzebne jest oświetlenie i biostar flotor.

w zoofokusie w Wawie jako akwa dla biedaków (słowa sprzedawcy "namiastka morskiego akwa") stoi akwarium z kilkoma nieżywymi koralami (czy coś takiego, wyglądają jak takie białe korale co nad morzem można kupić) i pływają tam rybki na handel, więc chyba można a i rybki ładniejsze niż te słodkowodne


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe to niezły ten sprzedawca - widze ze kurs marketingu chyba w Azerbejdzanie przehodził ;)

potrafi chłop polecić swoj produkt :)

L.Bolesławski ma rację co do światełka - dwie T5 kup (aktyniczną i 10000K) ale co do biostara to bym polemizował - sam mam i świetny kawał sprzętu do niedużego akwa ale pompa AM PH2000 jest spora rozmiarem na moje 112L a w 50L to tego nie widze za bardzo.

Ja bym twoje 50L widział tak:

- miniflotor wsadzony do środka (ok 170zł)

- żywa skałka (z 7kg) (ok 270zł)

- piasku/żwirku trochę (może żywego z 4-5kg) (ok 50zł)

i masz całą filtrację gotową

Do tego 2 świetlówki T5 aktynika + 10000K (temperatura barwy 10000 kelwinów - np. sylvania aquastar) ok 50zł świetlówki + 100zł elektronika

i za 650zł masz piękne akwarium dla rybek a jak ci starczy kasy i chęci to spokojnie możesz w tym korale trzymać. I niech ktoś mi powie że nie można tanio morskiego zrobić???

Ja moją mini rafke 15L za ok 350zł postawiłem a mogę się założyć że dam radę ojcu morskie 500L postawić w cenie poniżej słodkiego (lub w tej samej) - morskie z drapieżnikami tak dobranymi żeby mogł sobie kiedyś dołożyć korali jak będzie chciał (skrzydlica, murena itp).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no i zapomniałbym - pompka cyrkulacyjna jakaś - ze 50zeta


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Superrr, Dzięki smk za rady i przygotowanie fajnego setupu dla mego akwa, pompek cyrkulacyjnych to mam kilka z akwa slodkowodnego wiec juz koszty idą w dól, ale w tej mojej pokrywie nie ma miejsca na wiecej świetlówek, wiec niestety musze zostac przy jednej, widzialem na allegro "oświetlenie nocne LED" Moze to tez da jakis efekt podkreslenia barw u rybek?? a czy da sie trzymac jakies korale pod jedną 15w swietlówką??


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polemizował co do żwirku, nie dawaj od razu bo syf go posiądzie i będzie muł, T5 też są zbedne dla ryb, myślę że najlepiej finansowo będzie kupic podwójna belkę T8 15 W ok.10 000K, i jedną świetlówkę 15 W aktyniuczną.

Koszty będą o wieeeele nizsze a efekt podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rosiczka

jedna swietlowka to za malo...Leszek juz Ci to napisal

swiatlo biale + aktyniczne

jak pokombinujesz to albo przerobisz swoja obudowe....albo wykonaj od zera nowy system swietlny i do tego nowa obudowe..(chocby spienione pcv)....

nie mam nic brzydszego jak niedoswietlony zbiornik...(pomijam sprawy jak ktos "zapusci" akwarium)

poza tym stwory w wodzie tez potrzebuja swiatla....

pozdr

jakie wymiary ma Twoj zbiornik??


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino35 ma rację - rybki normalnie żyją na rafie w pięknym świetle i jak nie będa dobrze doświetlone w twoim akwa to źle im będzie.

Olek co do tego czy T8 wyjdzie tak "baaardzo tanio" to bym się spierał ;) - cena świetlówek ta sama a jedynie do przodu z 60-70zł na elektronice. A daje sobie rękę uciąć że rosiczka będzie chciał za miesiąc czy dwa wsadzić tam jakiegoś korala, a wtedy będzie musiał zmienić oświetlenie - nie opłaca się zaoszczędzić tych 60zł żeby potem wydać ze 150zł. Takie przynajmniej jest moje zdanie.

Nawet jeśli chce tylko rybki to aktynika przydała by się z 2 powodów

- zwierzęta morskie podobno najlepiej reagują na niebieskie widmo światła (zresztą logiczne bo na większe głębokości dociera tylko niebieska barwa)

- na żywej skale też coś rośnie i przydała by się aktynika (a chyba żywa skała lepiej żeby pozostała żywa)

No a nie sądze rosiczka żebyś chciał mieć akwarium z 1 aktyniczną w niebieskim półmroku :) - wykombinuj lepiej jak tam wcisnąć 2 świetlówkę. T5 są krótsze niż T8 (np. 24W T5 mają 54cm a 18W T8 60cm długości) i o połowę mniejsze średnicą a dają więcej światła - zabaw się w mały DIY (do it yourselve) a na pewno wciśniesz jeszcze jedną świetlówkę.

Zerknij na www.aqva-light.pl tam masz tanie świetlówki T5, elektronikę T5 i oprawki (bryzgoszczelne są małe) - to wszystko czego potrzeba (kabelki gościu daje za darmo)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz smk, najtaniej oryginalne oprawy na jedną świetlówkę 240 zł a na dwie 250 zł, nie ma sensu kombinować z kompaktami.tak więc liczym:D

T8 oprawa kwestia 30-40zł, świetlówki np aquarelle 18zł za sztukę widziałem.

T5 oprawa kwestia:D 250 zł + swietlówki ok 50 zł za sztukę

troszkę większa różnica niż 60-70 zł, zakładjąc że kupi oprawe T8 za 35 zł całość- 71 zł, a T5 350zł.

Tak więc różnica jedynych 270zł. Spoko

P.S zakładam że oprawę kupi u Slvety bo On ma za taką kasę, taniej nie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe olek jak liczysz T8 DIY i do tego świetlówki z barwą dla akwariów słodkowodnych a nie do morskiego a T5 liczysz zestawy gotowe to nic dziwnego że ci tak wychodzi ;)

Żeby nie być gołosłownym wchodzimy na http://www.aqva-light.pl/ i liczymy:

T8

- oprawki bryzgoszczelne 4x 6,99zł = 27,96zł

- konwencjonalny statecznik 2x18W 2x 8,49zł = 16,98zł (elektroniczny 71,99zł)

- oprawki i zapłonniki 2x 3,99zł + 2x 0,99zł = 9,96zł

- świetlówka T8 Sylvania Coralstar 18W (aktyniczna) 39,99zł

- świetlówka T8 Sylvania Aquastar 18W

(10000K) 39,99zł

- 4 uchwyty do świetlówek 4x 0,59zł = 2,36zł

w sumie 137,24zł ze statecznikiem konwencjonalnym (nie polecam)

lub 182,29zł ze statecznikiem elektronicznym (już lepiej)

T5

- oprawki bryzgoszczelne 4* 6,99 = 27,96zł

- elektroniczny statecznik 2x24W 93,99zł (nie wymaga zapłonników)

- świetlówka T5 Sylvania Coralstar 24W (aktyniczna) 34,99zł

- świetlówka T5 Sylvania Aquastar 24W

(10000K) 34,99zł

- 4 uchwyty do świetlówek 4x 0,59zł = 2,36zł

w sumie 194,29zł

No więc jak wyglądają mocniejsze, jaśniejsze o dłuższej żywotności i dające więcej lumenów z wata świetlówki T5 w porównaniu do znacznie gorszych T8?

57,05zł różnicy w porównaniu z T8 o stateczniku konwencjonalnym a tylko 12zł (!!!) w porównaniu do T8 ze statecznikiem elektronicznym

No i co ty na to Olek? Wybrałbyś T8 zakładając teraz nowe akwarium? :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram SMK T8 ma sie nijak do T5 nie ma co porownywac. T8 jest tak slabe ze odpada w przedbiegach z T5. Najlepiej odrazu zainwestowac w T5 i miec pozadne oswietlenie. Polecam zakupy w aqualight tanio i solidnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc!

choc nie czuje sie specjalista chcialbym rowniez dorzucic do tej dyskusji swoje przyslowiowe trzy grosze:) Mysle ze jak placic za zwykle swietlowki 200zl to mozna kupic juz hqi! Widzialem za ta cene lampy z zarnikiem 10000K do tego jak chcesz dorzuc jedna akryniczna i git! Mozesz w przyszlosci przezucic sie na korale i inne swiatlo lubne:) Dodatkowo swietlowki powiniennes zmieniac najlepiej co pol roku a w najgorszym wypadku raz na rok. Wzrasta wiec koszt eksploatacji(jak madrze powiedzialem:)) Hqi powinno wytrzymac ze 3-5 lat!! A co do filtracji to przy duzych obciazeniach biologicznych (czytaj ryby) lepsza byla by metoda plenum. Mozesz dac wtedy mniej skaly dzieki czemu ryby beda mialy wiecej wody dla siebie aa i wtedy akwa musisz zamowic wieksze albo zrob tace pod akwa. Co do pokrywy to mozesz zrobic z blachy aluminiowej. Daje fajny efekt drogiej ;) Teraz mosisz zastanowic sie jaki wariant ci odpowiada.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy_zarazony a gdzies wyczytal ze swietlowki nalezy zmieniac co pol roku ?? a w hqi mozna zarnik zmieniac co 3 lata?

chyba cos pokreciles ;)

wlasnie T5 maja dluzszy okres zywotnosci niz T8 i to tez przemawia za nimi


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dodajmy że żarnik do HQI jest chyba trochę droższy od świetlówek (świetlówki po 35PLN a żarnik zależnie od temp od 100 do 250 PLN - no oczywiście świetlówek potrzeba więcej)

a wogóle to czy przy samych rybkach (bez LR bo chyba tak też można) potrzeba HQI ?? ja w moim akwa chcę mieć LR, ukwiała i korala i będę miał tylko T5 (bo HQI trochę energii zżera)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co pamiętam, o ile nie wymyślono nowinek technicznych, to u siebie żarnik z HQI wymieniam co 1 rok, a świetlówki (nie T5, i nie T8, mam 2 aktyniczne arcadia), wymieniam co pół roku.

@AlMaster, jeśli ...ukwiała i korala" to i HQI szczególni jeśli chodzi o ukwiał.Przy akwa morskim trzeba zapomnieć o pochłanianiu energii, chyba że bedziesz kombinował z taryfami, ale to trzeba wliczyć w koszty.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec tak...

Swietlowki nalezy zmieniac maksymalnie co rok (najlepiej co 6-8 miesiecy) poniewaz zmniejsza sie efektywnosc ich swiecenia. Informacje o tym znalazlem w artykulach o oswietleniu w ma i naszym akwarium. Jezeli chodzi o hqi to w artykulach o samodzielnej budowie takich lamp czesto sa informacje dotyczace doswiadczen altorow (np. tu http://www.aip.pl/~triamond/hqi.html). Moze przesadzilem z tym hqi ale jezeli za jakis czas bedzie chcial korale to hqi bedzie jak znalazl! a co do ceny zarnika to mozna znalesc dosyc tanie widzialem juz po 80zl. Troche lepsze kosztuja okolo 120zl. Jeseli maja byc narazie same ryby to ja zrobilbym swietlowki i zostawilbym miejsce na zarnik. W przyszlosci jak dojda inne zwierzeta(jak wiadomo ta choroba postepuje:)) mozna bedzie go dolozyc.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

@AlMaster, jeśli ...ukwiała i korala" to i HQI szczególni jeśli chodzi o ukwiał.Przy akwa morskim trzeba zapomnieć o pochłanianiu energii

myslałem że 4x24W T5 starczy dla ukwiała i korala - wybrałbym jakiegoś który nie wymaga światła bardzo dużo. czy na prawdę świetlówki nie wystarczą ??

a z HQI są jeszcze problemy z ciepłem jakie wydziela a ja narazie chcę przerobić oprawę aquaEl która wisi 5 cm nad wodą. no zobaczymy może za te 6miechów zmienię pokrywę na inną ;)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do smk, za 30 zł możesz kupić całą belkę T8 ze wszystkim- podłączasz kabel i działa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIMaster

Do ukwiała wymagana jest średnio ok 3W/galon wody - jednak nie biorąc tu pod uwagę lumenów z wata a to jest najważniejsze.

nowy_zarażony

Ktoś ci nagadał że HQI to jest sprzęt najwyższej klasy a nie jest tak do końca.

T5 mają rewelacyjną wydajność lumenów z wata. Żywotność mają także dużo wyższą niż T8 i podobną do HQI - spokojnie wystarczy wymienić raz na rok. Podana przez producenta żywotność jest podobna do HQI ale wiadomo że aby utrzymać jakość uzyskiwanego światła HQI też dobrze jest wymienić co 1-1,5 roku.

Z tego co czytam to w Europie sporo osób rezygnuje z HQI na rzecz świetlówek T5 (i to specjaliści).

Wydajność podobna, znacznie mniejszy pobór energii (koszty znacznie spadają), znacznie mniej generowanego ciepła, i do tego można dobrać różne barwy dla uzyskania porządanego efektu kolorystycznego.

Jedyne co tracimy przy braku HQI to bardzo ładne refleksy świetlne i nic poza tym.

Olek

a gdzie można - podasz jakiś adresik to zerkne co to za belka. No i wspomne przy okazji że w morskim konwencjonalnych stateczników już chyba nikt nie używa ze względu na efekt stroboskopowy i wytwarzane ciepło - czy się mylę?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk: no to jak mam 80L=20gal to 4X24W powinno w zupełności wystaczyć ;) (baaa nawet za dużo jest, może zmniejszę na 3x24W) no i jeśli będą 4 rury to uda mi się odpowiednio dobrać świetlówki (będą to różne rodzaje Sylvani)

a kupiłeś jakiegoś nowego ukwiała po samobóju starego ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak jest się specem od świetlówek w sklepach internetowych. Smk pójdź do obi, gajka, sklepu z elektrycznym irzeczami i zobaczysz że najtańsze oprawy sa po 30 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem na ebay.com gotowe zestawiki oswietleniowe power compact 13W wsumie za grosze. Do tego dokupilbym philipsa super aktyniczna03 15W i czy wystarczylo by to do oswietlenia nanorafy o wysokosci akwa 25cm i pojemnosci 25l ?? Dzisiaj bedąc na ebay.com znalazlem pare fajnych rzeczy duzo tańszych niz u nas wiec moglbym zalozyc nano rafe a nie jak bylo w planach nano z samymi rybami? Czy to oswietlenie 13 w power compact + 15 w philips 03 da rade oswietlic nano rafke??


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.