Skocz do zawartości
thomash666

Sumpozagadka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zbierając informacje i uwagi zaprojektowałem sobie sumpa. Mam jednak wątpliwości co do jego wymiarów.

W szafce pod akwa mam wolnej przestrzeni 90cm. Zaprojektowałem sumpa na 70, tak, żeby w przyszłości dodać np dolewke. 70 to wydaje mi się jednak za mało(wychodzi bardzo mała komora środkowa). Iść po całośći, zrobć sumpa na 90? Moge później kombinować nad sumpem, bo szafka ma wysokość 83 cm, a sump 42... ale to już będzie kombinowanie...

3876-mysump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie o tym myslałem... tak więc jeśli będzie tam wata (która bądź co bądź, szybko się zapycha) w komorze z odpieniaczem będzie ci skakać poziom wody, co raczej nie jest korzystne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mogę doradzić, rure spustową w komorze odpieniacza skieruj do 'skarpety eco-system' a kratkę z wata przenieś pomiędzy komora refugium a pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odpieniacza będe miał dwie pompy i z tego co tu wyczytałem, jest mu obojętny poziom wody w komorze. Chciałbym się skupić na komorze środkowej... czy przy tych wymiarach późniejsze jej zastosowanie zda egzamin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Ja mam podobne wymiary szafki jak ty ( 96x61x80) i sump dałem 65x50x45 wys - 3 komory i też chciałem zrobićśrodkową w miarę dużą komorę ale jak to w życiu zawsze się człowiek przeliczy i środek wyszedł na 20cm a miał być 25cm :)dobrze mieć wszystkie wymiary sprzętu tj.odpienek ,pompa i inne potrzebne rzeczy i wtedy możesz spokojnie wymiarować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki konkretnie odpieniacz chcesz tam włożyć, ja to obmysliłem cos takiego, spust wody na samym poczatku skierowany do skarpaty eco system a reszta jak na rysunku, tak, zeby woda sie niespietrzała w zadnej komorze w przypadku zapchania waty

3876-mysump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy :) papatrz na ten rysunek co ja zrobiłem, moze cos z niego zrozumiesz, tylko wymiarów niepoprawiałem, ale myslę ze widac która szybka ma być wyższa od której. na tym moim rysunku, w przypadku zatkania sie waty woda przeleje się przez tą srodkową szybkę pomiedzy komorami, i zleci do ostatniej komory niepowodując zmiany poziomu wody w refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

To sie minelismy.

Odpieniacz będzie by THCSKIBA, ma miec 20 cm, wiec komora jest 22. Pompa grey dragon ma 10 cm, komore zrobilem 13. Zrzut wody mogę zrobić do skarpety, to nie problem raczej. Pytanie, co jest praktyczniejsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej gwarantuje ci ze poziom wody ma znaczenie... napewno bedzie odpieniacz działac i z nizszym i z wyzszym poziomem wody jednak bedzie to sie wiązało z ciągłą regulacją odpieniacza, bedzie raz walił na mokro raz na sucho jak sie poziom wody bedzie zmieniać :) Jesli dasz spływ do skarpety, odciażysz troche odpieniacz, niebedzie musiał wywalać syfu dużego kalibru, a wata po refugium tez ma swoje plusy, w przypadku grzebania sie w srodkowej komorze wyłapiesz brud nim trafi do komory z pompą powrotną.... jednak zrobisz jak chcesz, ty tu rządzisz :) może niech inni cos doradza jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stały poziom wody to podstawa i jeszcze nie zapomnij o dolewce też musi mieć stały bo inaczej będzie fiksować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal19: jak odpieniacz nie pobiera wody z komory w sumpie to jest raczej niewrazliwy na jej poziom.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mateuszD: masz na myśli odpieniacze które są podłączone pod spływ? w tym wypadku nadal nic nie wiemy jaki bedzie odpieniacz więc trudno coś doradzić, tak więc zakładam że poziom wody w komorze z odpieniaczem powinien być stały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal19 bardzo dziękuje za pomoc. Zrobię, jak piszesz, tyle, ze komore z kratką dam szerszą.

Prezentuje się to tak:

3876-mysump3.jpg

Szkło 8mm, przegrody 6mm, na całej zabawie zyskałem 2,4 cm komory środkowej :) zawsze coś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwszej przegrodzie, tą szybkę 14cm zrób na 15-16cm, tak, aby była z 2-3 cm wyżej od poprzedniej. Szerokość szczeliny tam gdzie jest wata zrób na około 8cm, im szerzej tym lepiej (większa powierzchnia waty a co za tym idzie wolniej się zapycha) oczywiście będzie to kosztem szerokości środkowej komory, ale według mnie te 7-8cm to minimum na watę. Ostatnia szybkę obniż do 21cm, kratkę na watę przyklej na wysokości 22cm zeby była tuż nad poziomem wody, reszta bez zmian - ja tak to widzę :)oczywiście, nie sugeruj się tylko moimi podpowiedziami, może sam coś lepiej wykombinujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.