Skocz do zawartości
Dratron

Planowanie akwarium 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na forum, ale zdążyłem już przewertować ok. 200 stron w różnych działach.

Postanowiłem założyć własną rafkę w akwarium o pojemności 160l z sumpem. Poszczególne elementy:

Akwarium: 100x40x40

Sump: 60x30x30 (54l) lub 80x35x35 (98l)

Oświetlenie na T5: Hailea 4T5HO-1000 + 2x ATI Actinic Blue + 2x ATI Aquablue

Cyrkulacja: 2 x Marea 3200

Teraz pytania:

1) Jaki odpieniacz do tego zestawu. Potrzebny mi raczej tani, bo i tak przekroczyłem już budżet o 3 stówki).

- WeiPro? tylko jaki rozmiar i z jaką pompą? (może np. WeiPro 2012 + UP 2000/1)

- co jeszcze można dostać w rozsądnej cenie

(nie stać mnie na 1,5k za odpieniacz; jak będzie więcej ryb i wszystko się rozrośnie, to zawsze można wymienić)

2) Jaka pompa będzie odpowiednia do tego zestawu: AM OR1200, OR2500, czy może AquaBee UP2000 albo Eheim Compact 1000?

3) Gdzie mogę znaleźć coś o koralach dla początkujących, jak się je "sadzi", dokarmia itp. Na forum jest dyskusja głównie o sprzęcie i ciężko jest coś znaleźć o "życiu".

Bardzo proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to moze nie za 1.5k, ale mozesz na trafic uzywane np Detec ap600 czy cos podobnej konstrukcji (H&S) za polowe tej ceny, sa trwale i niezawodne. Pompa obiegowa 2k tys l/h powinna wystarczyc w zupelnosci - np AquaBee 2000 o ktorej pisales, ewentualnie OR2500 - tylko lepiej trafic cichy egzemplarz.

Co do korali na starcie - jak juz zalejesz akwa to po prostu jak bedziesz mial w miare stabilne parametry to kup od kogos jakies szczepki latwych korali miekkich i po prostu je przymocuj/przybij igla lekarska do skaly.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedź!

Odnośnie odpieniacza, to wiem, że Deltec jest najlepszy (i tak pewnie większość czasu by się nudził), ale jakoś teraz nikt nie sprzedaje używek. A nie ma jakiejś firmy produkującej zbliżonych do Delteca odpieniaczy za niższą cenę (w końcu to tylko kilkanaście kawałków plaskitu)? I do tego dokupić oryginalną pompę (taką jak w AP600).

O koralach już trochę znalazłem i wiem mniej więcej jakie gatunki można na początek, ale niezbyt wiele można wyszukać o sadzeniu, karmieniu, suplementacji itp.

po prostu je przymocuj/przybij igla lekarska do skaly.

A nic się takiemu przekłutemu koralikowi nie stanie? I na ile czasu go tak trzymać, żeby sam się umocował?

EDIT: A odpieniacz Tunze 3130/2 jest dobry? Bo akurat KKaluzin sprzedaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 2 x blu i 2 x actinic nie jest dobrym wyborem - będzie niebiesko. Ja osobiście mam 50/50 blu i special i jest git. Twoje zestawienie będzie "niebieściutkie". Co do obiegu to OR 2500 będzie akurat, w podobnym litrazu taką miałem i było super. Co do korali to jak pisał Mateusz, na początek dojżewanko akwa , a później "poleci" :).

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dojrzewaniu i innych rzeczach (typu ekipa sprzątająca) wiem. Akwarium będę zakładał za 1-3 miesiące, ale już powoli zaczynam zbierać części.

To jakie świetlówki wziąć, żeby było normalne światło, bo akurat nie chcę, żeby było niebiesko. Czytałem, że ATI najlepsze, a oni mają tylko Actinic Blue (niebiesko-fioletowe), Blue Special (niebieskie) i Aqua Blue (60% dzienne + 40% aktyniczne).

Doradźcie coś.

Kiedy można zacząć wprowadzać koralowce twarde, po ilu miesiącach, bo wiem, że muszą być stabilne warunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, w moim jest pół na pół special i aquablu oczywiście Ati. Można spojrzeć w galerię, jest tam oświetlone moje akwa takim zestawem. Korale ładnie wyglądają, przyrosty fajne i wygląd akwarium wg mnie super.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać linka do tej galerii? /edit: OK, już mam. Naprawdę piękne akwarium. Te świetlówki stosowałeś w tym 170l akwa, czy w 450l?

Znalazłem na Targowisku, że używałeś Beast'a 400P w akwarium ok. 170l. Jak się sprawował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wyrabiał. Obsada była dość spora, ale rade dawał. Nie było jakiegoś wysypu glonów, cyjano czy dino. NO3 miałem zawsze na poziomie 0.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli brać ATI Blue Special x2 + ATI Aquablue x2, pompę OR2500 i szukać uzywki dobrego odpieniacza.

Czym się tak w ogóle różni Blue Special od Actinic Blue, że mi odradzasz actinic'a? Bo na wykresach różnica w barwie jest znikoma.

Dziękuję bardzo za rady!

P.S. Jeszcze jedno: takie oświetlenie warto brać? Czy lepiej zrobić coś samemu? Nie sądze, żeby wyszło to taniej.

Aha, i jeszcze: 4x39W do 160l chyba jest akurat (1W/L), tylko, czy starczy, jak będę chciał w przyszłości trochę LPS'ów i SPS'ów dorzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być za mało światła na spsy. Dlatego jestem zwolennikiem DIY. Zrób sobie lampę z alu (są fajne i tanie elementy w supermarketach) od razu zrób na 6x39 W, nie musisz na razie "uzbrajać dwóch świetlówek. Co do różnicy to tak: acticic typowo niebieskie światełko, blueplus niebieskie, lekko mniej, special białe.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję jeszcze raz!

Postaram się coś sam zrobić, ale jeśli nie wyjdzie, to kupię tą lampę. A nie wiesz ile wyszłaby taka lampa DIY? Ile wydałeś na swoją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka sól jest dobra i w miarę niedroga? Instant Ocean? Czy coś innego?

Jeszcze jedna sprawa, mianowicie: szafka i stelaż oraz sump.

1) Jakiej wielkości wielkości sump? Konkretniej, czy wystarczy 30cm szerokości na np. Deltec'a? Wg producenta ma 28cm szerokości. Planuję dać pompę OR2500, jak radzicie oraz Deltec'a AP 600, jeżeli uda mi się go upolować za przyzwoitą cenę. Do tego jakieś refugium.

2) Czy do 160l potrzeba budować stelaż, czy może odpuścić sobie, a skręcić po prostu mocną szafkę + ewentualne umocnienia (np. pod blatem)?

+ jeszcze dwa

3) Czy automatyczna dolewka jest niezbędna? Nie można samemu dolewać np. kubka wody co kilka godzin?

4) W jakiej odległości od boków akwarium można wiercić otwory na śrubunki, żeby nie zaszkodziło to całości konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1

najlepiej ustaw cały sprzęt pod biurkiem, stołem o mniej więcej wysokości planowanej szafki, ustaw odpieniacz, pompę i inne niezbędne rzeczy w planowanym miejscu i zobacz, czy masz wygodny dostęp... zwróć uwagę na to aby sump przyjął całą wodę ze "spiętrzenia" (1-2cm), komina i hydrauliki... ja jeszcze bym dodał zapas na ewentualną awarię dolewki...

ja tak zrobiłem i kilka rzeczy musiałem zmienić :)

szczególnie zwróć uwagę na wysokość szafki, czasami także lepiej powiększyć o 3-5 cm komorę odpieniacza, czy pompy, aby mieć łatwy dostęp do urządzeń w razie serwisu...

ad2

ja bym postawił to na porządnej szafce

ad3

nie, nie jest niezbędna, ale bardzo wygodna

ad4

zwróć uwagę na grubość szafki, ewentualnego stelaża i pamiętaj, że śrubunki zajmują dużo więcej miejsca niż otwory pod nie...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie :)

Szafkę planuję ok. 80-90cm wysokości, więc raczej dostęp będzie przyzwoity do wszystkiego.

ja bym postawił to na porządnej szafce

A jaka to jest porządna szafka? Jakieś wzmocnienia są potrzebne? Jakiej grubości powinna być płyta?

Czy woda parująca z sumpa nie rozklei płyty? Może jakiś mały stelaż (np. profil stalowy płasko pod blatem oparty na ściankach bocznych)?

nie, nie jest niezbędna, ale bardzo wygodna

To w takim razie nie będę jej od razu kupował. Cztery stówki mogę przeznaczyć na lepszy odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Co do oświetlenia to wszystko zalezy od tego co jakie korale bedziesz chciał hodować w baniaku, jesli tylko miekkie i mniejwymagające LPSy to spokojnie wystarczy 4x39w, jesli z biegiem czasu planujesz dodac jakies spsy to odrazu rób lampe na 6x39w, co do kombinacji oswietlenia pod spsy to polecam t5 6x39w ATI w kombinacji 1x actinic, 2x aquablue spezial, 3x blue plus, u mnie bardzo ładnie sie wybarwiały korale twarde pod takim światłem.

Kwestia soli, z własnego doświadczenia mogę polecić dwie dobre sole: aqua craft marine environment lub preis meersalz.

Odpieniacz, jeżeli bedziesz miał chrapkę na spsy to niewarto oszczędzać i od razu dobrze byłoby zakupić coś lepszego, hodując spsy w zbiorniku około 180L+sump kup odpieniacz przeznaczony do zbiornika minimum 500L, jakiegoś Delteca? Aquamedic turboflotor 750? tunze poziomy? Przy przekalibrowanym odpieniaczu bedziesz mógł więcej karmić korale co pozytywnie wpłynie na ich kondycję.

Co do szafki masz dwa wyjście, 1) zrobić stalowy stelaz w którym boczki i front zabudujesz płyta meblową 18mm 2) całą szafkę wykonac z płyty meblowej na podwójnych (2x18mm) boczkach i plecach a także podwójnym blacie. Spokojnie utrzyma 200L akwarium, po bokach szafki wstawisz wentylatorek komputerowy co będzie 'wyciągał' powietrze i sprawa wentylacji w szafce rozwiązana.

Pompa obiegowa - cos około 2000L/h spokojnie wystarczy: OR 2500 lub aquabee up2000

Cyrkulacja, 2x3200 marea spokojnie wystarczy nawet dla bardziej wymagających pod tym wzgledem spsów, jak dla mnie te pompy maja jeden minus - mocowanie na przyssawkach, lubią sie odklejać co powoduje burzę piaskową w baniaku:/ po za tym są ok, bardzo ciche.

Sump rób tak duży jak to możliwe po odjęciu miejsca na pozostały osprzęt który bedzie w szafce. Najlepiej trzy komorowy, aby było miejsce na ewentualne DSB lub refugium (pierwsza komora: spływ, odpieniacz; druga komora refugium/dsb, trzecia komora pompa obiegowa)

Pozdrawiam,

Rafał

ps. jak będziesz potrzebował wodę na 'start' to daj znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź!

Na początek planuję korale miękkie, z racji, że dopiero zaczynam. Lepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę ;]

Do tego np. 2 błazny i kilka chromisów. Na razie 4x39W starczy, później najwyżej dorobię jeszcze dwie świetlówki.

Odpieniacz planuję kupić właśnie Deltec'a AP600 lub coś podobnego. Może uda się coś na Allegro albo Targowisku używanego znaleźć.

Odnośnie szafki, to chyba zdecyduję się na stelaż. Wyjdzie w podobnej cenie co podwójna płyta, a na pewno będzie bardziej wytrzymały.

Na razie zbieram powoli sprzęt. Akwarium wystartuje za ok. 2 miesiące.

Jaki mógłbyś polecić w B-stoku sklep, który zajmuje się akwarystyką morską?

A po wodę na pewno się zgłoszę, jak będę już zakładał, bo mieszkasz chyba z kilkaset metrów ode mnie.

P.S. Jeszcze pytanie: jakiej wielkości miałeś komin w swoim wcześniejszym akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dratron :

Jaki mógłbyś polecić w B-stoku sklep, który zajmuje się akwarystyką morską?

P.S. Jeszcze pytanie: jakiej wielkości miałeś komin w swoim wcześniejszym akwarium?

sklep w Białymstoku który profesjonalnie zajmuje się morszczyzną - niema takiego :)

komin, chyba 17x17, niepamiętam już. Zanim zaczniesz projektowac komin kup wszystkie potrzebne śrubunki, na kartce je ładnie rozłożysz, odrysujesz - i zaprojektujesz cały komin w skali 1:1. U siebie w kominie miałem hydraulikę na trzech śrubunkach 25mm każdy (spływ, rewizja, powrót). Komin wydawał się zbyt kwadratowy, rzucał się w oczy niestety :/ może sam coś lepszego wymyslisz, np powrót puścić za banbiakiem, a rewizje zrobić np na 20mm - sporo mniejszy komin dałoby się wtedy zaprojektować :) z może w ogóle jakis zewnętrzny komin zeby nie zabierać miejsca w baniaku? pomyśl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Kameleonie. Całkiem duży sklep. Podobno na jesień będą mieli więcej do morskiego.

Komin, pomyślałem, że mógłby być na planie trójkąta. Jeżeli zrobiłbym stelaż bez pleców, to chyba najlepszy byłby powrót poza kominem. Zawsze to jedna rura mniej, a litrażu więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, w kameleonie planują morskie, jeden regał. Jak chcesz pogadać to zapraszam w soboty w godzinach 10-14, to mój jedyny dzień w którym tam pracuję :) Jest jeszcze jeden sklep w Białymstoku gdzie jest jedno akwarium morskie, Gabi przy ul.kilińskiego, ale ceny porażają, zebrasoma flavescens 290zł :) krewetka czyszcząca lysmata amboinensis 90zł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Trochę zmieniły mi się plany. Mianowicie:

- akwarium będzie miało 100x50x40 (200L). Ma to dużo zalet, m.in. więcej miejsca na korale, większa szafka => pojemniejszy sump. Sprzęt zostaje ten sam, tylko dochodzi więcej światła, skały i piachu.

- oświetlenie postanowiłem zrobić sam, zamiast kupować tamto Haile'i. Poczytałem, że są tam do d*py stateczniki, więc dochodzi dodatkowe 150 zł na starcie. Chcę dać 6x39W (3x Special, 2x Blue Plus, 1x Actinic Blue - wszystko ATI).

- komin chcę zrobić trójkątny 18x18(grzebień 25cm) ze spływem i rewizją po 25mm, a powrót puścić za zbiornikiem.

- zbiornik będzie stał na stelażu (mniej więcej taki: http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=1122-dsc02355.jpg, tylko, że krótszy o jeden segment (tzn. trzy belki pionowe /jedna po środku/)

Mam już zakupione dwie pompy Marea 3200 oraz odpieniacz Deltec AP600 (od MateuszD z forum).

Oczywiście mam kilka pytań:

1) Jakiej grubości szkło do takiego akwarium powinno być i o ile droższe będzie zrobienie boków oraz przodu z OptiWhite?

2) Czy komin będzie wystarczjący?

3) Czy robić pokrywę (taką: http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php)? Czy lepiej zostawić odkryte? Akwarium będzie stało w salonie, więc lepsza by była pokrywa, ale czy 2 wiatraczki starczą do wywiewania ciepła znad wody?

4) Z jakich profili robić stelaż? 40X40X3, czy innych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.