Skocz do zawartości
Dratron

Planowanie akwarium 200L

Rekomendowane odpowiedzi

ad.1 zrób ze szkła 10mm, w zakładzie szklarskim Olczak http://www.szklarski.com akwaria wykonują w cenie 1,2zł albo 1,3zł/L dokładnie juz nie pamiętam, dopłata za Opti-White 10mm wynosi tam około 110zł na 1m2 szkła, u ciebie na boki i front pójdzie 0,9m2, wiec dopłata za OW wyniesie 100zł. Koszt komina i otworów 40zł. Łącznie za baniak zapłacisz około 400zł, jak dobrze zagadasz to Ci w gratisie zrobią polerkę krawędzi na połysk

ad.2 komin powinien być OK

ad.3 zrób tylko 'koronę' z pcv wokół krawędzi akwarium, nie zakrywaj od góry - świetlówki umiescisz ponizej korony wiec nie bedzie ich widać, spienione pcv kupisz w firmie Next przy ul. Hurtowa 11 http://www.daszkinext.pl/kontakt/ na miejscu tną na wymiar

ad.4 profil 40x40x3 będzie OK, spokojnie mozesz zrobic nawet z 2mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i informacje dot. sklepów. Zdecydowałem się na zrobienie pokrywy. Estetyczniej to będzie wyglądało i lepszy dostęp do akwarium będzie, a przy okazji pozbędzie się trochę kurzu. Znalazłem fajne zestawy do kupienia w necie (statecznik /2x39w/ + 4x oprawka /z kablami/ + 4x odbłyśnik + 4x mocowanie + kabel z wtyczką) za 150 zł. Tylko jedna sprawa: jakie stateczniki: Vossloh-Schwabe, czy Philips? (Są w tej samej cenie.) I jak zamontować oprawki hermetyczne do pokrywy? Na klej, czy są jakieś mocowania do nich? A może wystarczy na te klipsy do świetlówek zamontować i się będą trzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprawek hermetycznych nie mocujesz do pokrywy, łatwiej jest przykrecic uchwyt świetlówki albo go przykleic na dobry klej montażowy aby nie przekręcać na wylot pcv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem już pewne przygotowania.

Oto projekt sumpa:

Scan10001.jpg

Proszę o komentarze, dotyczące zmian, jakie powinienem w nim zrobić.

Myślę o wymiarach: 80x35(40)x35. Tylko, czy pomieści mi się woda w razie awarii zasilania? Może lepiej np. 80x35(40)x40?

P.S. Rafale, czy mógłbyś mi jeszcze polecić dobry sklep z hydrauliką u nas. Czy lepiej w necie kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tej szarej basenowej hydrauliki gamrat/effast u nas w Białymstoku nie kupisz, musisz zamówić na necie. Draton, moze zrób sumpa z 10cm dłuższego i pomyśl o kratce z watą do oczyszczania mechanicznego pomiędzy środkową i ostatnią komorą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, kupię przez internet.

Nad tą watą też się zastanawiałem, ale przeczytałem, że potem jej kawałki latają po akwarium i zatykają się w rurach, pompach i odpieniaczu.

Jak sump zrobię 10 cm dłuższy, to w szafce zostanie mi jakieś 7 cm miejsca na sprzęt, pojemnik na wodę RO i drobiazgi.

A czy z resztą sumpa jest wszystko OK? I jaka głębokość i wysokość (gł. mogę max dać ok. 40cm, wys. max ~45cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadne kawałki waty nie latają i nic nie zapychają :p ja u siebie stosuję watę tapicerską o grubosci 3cm, jakbyś jej kiedyś szukał to kupisz ją w sklepie meblowym Pik (na górce - skrzyzowanie berlinga z konstytucji 3 maja) bardzo dobra włóknina, wystarczy tylko przepłukać pod bieżącą wodą przed użyciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się mocuje? w jakimś koszyku? I ile miejsca na to trzeba dodatkowo? Co ile się ją wymienia?

A czy z resztą sumpa jest wszystko OK? I jaka głębokość i wysokość (gł. mogę max dać ok. 40cm, wys. max ~45cm)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się wszystkiego pisać krok po kroku, wpadnij do mnie to zobaczysz o co chodzi, odezwij sie na gg 1723575, kratke mocujesz pomiędzy szybami, na kratke kładziesz watę, wymieniasz co 2-3 dni, jak sie zapcha, a zapycha sie szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to już mniej więcej wiem, o co chodzi. Zmówimy się któregoś dnia. Jutro wyjeżdżam na tydzień, więc mnie nie będzie, ale jak wrócę, to będę zaczynał już składać wszystko do kupy. Zamówię stelaż, kupię oświetlenie, hydraulikę itp. Myślę, że we wrześniu już powinno coś ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.