Skocz do zawartości
spajdi

[72l]Moje pierwsze nano - spajdi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem wam przedstawić moją skromną nano-rafkę w miarę rozwoju będę prowadził w tym temacie coś na wzór dziennika, żeby móc w przyszłości przeanalizować i powspominać rozwój baniaka :)

Najpierw zacznę od "danych technicznych" zbiornika i sprzętu :

72l brutto 60x30x40h

Pompy :

Aquael Circulator 1100l/h

Hydor Koralia 1

Odpieniacz :

Aquael Skimmer PS300 + brzęczyk Sera Air 275R

Pokrywa z PCV (ta opisana moim poście w dziale DIY) + 2 wentylatory 80mm sterowane termostatem cyfrowym

Oświetlenie : 2x24W + 1x15W

AquaMedic Reef Blue 24W

AquaMedic Reef White 15000K 24W

Sylvania Aquastar 15W

Grzałka :

Hagen Elite 50W

2dso20l.jpg

ogolny1.th.jpg

EDIT:

Pierwsze fotki z dojrzewania i pierwszego życia w akwarium na stronie : 3,4.

A oto aktualne obsada :

Ekipa czyszcząca tzw. CUC :

2x Nerita Albicilla ślimaki jako czyściciele szyb i skały (wada tych ślimaków jest taka, że żerują głównie w nocy, a w dzień są pochowane za skałami więc nie pełnią zbytnio funkcji dekoracyjnej niestety, ale za to dosyć sprawnie wcinają glony)

1x Paguristes cadenati krab z czerwonymi nogami który rośnie tylko do 2-3cm i dlatego jest bardziej "reef safe" niż elegans żywi się głównie glonami ze skałki dlatego pełni funkcję swoistego ogrodnika w baniaku przycina trawkę :)

W lutym jeśli przyjdą do sklepu z dostawą to dojdą ślimaki do przekopywania piasku 2 sztuki z rodzaju Cerithium, które są bardo zachwalane ze względu na to, że lubią glony, detrytus i podobno nawet zjadają cyjanobakterie :D

Koralowce miękkie :

- Zoa 4 rodzaje na skałkach

- Capnella Imbricata

- Sinularia SP

Pozdrawiam:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze stosunek 2:1 bialego swiatla do niebieskiego jest idealny, ale to indywidualna sprawa.

Grzalki sa tanie, takze zbytnio bym nie kombinowal...

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź tak też zrobię dorzucę do tego jedną białą 10 000K świetlówkę i powinno być lepiej :yes Grzałkę kupię Jagera także nie będę oszczędzał na tym. Na ten moment dorzucę jeszcze tło, okleję górną część baniaka, żeby nie było widać lustra wody i dopracuje szczegóły. Mam nadzieję w terminie Wrzesień-Październik wystartować ze skałą w zbiorniku, żeby rozpocząć dojrzewanie, kiedy będzie już tak daleko wrzucę fotki jak to wygląda :)

Jeszcze pytanie czy może ktoś mi polecić jakąś w miarę cichą i nie zabójczo drogą pompkę do napowietrzania ? Aquael którego mam jest głośny jak traktor, Sera też nie jest najcichsza... Jakieś sugestie co do modelu/producenta ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
spajdi :

Jeszcze pytanie czy może ktoś mi polecić jakąś w miarę cichą i nie zabójczo drogą pompkę do napowietrzania ? Aquael którego mam jest głośny jak traktor, Sera też nie jest najcichsza... Jakieś sugestie co do modelu/producenta ?

Pozdrawiam :)

Eheim:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep do którego mam w miarę blisko ma taką pompkę Eheim'a 2x100l/h za ok. 100zł to jeszcze taka cena mi odpowiada, ale czy naprawdę WARTO tyle zapłacić czy jest naprawdę CICHA ? Prosiłbym o jakieś porównanie z wentylatorem komputerowym lub czymś podobnym :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam taka pompkę. Gwarantuje, że nawet gdy ja do ucha przyłożysz to nic nie usłyszysz. Przyjemny szok :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo to świetnie to widzę, że następna pompka tego typu to będzie Eheim, a ta pójdzie do mieszania solanki :)

EDIT : Jest już zamontowany filtr RO, sprzęt skompletowany teraz zbiórka pieniędzy na skałę i sól i mogę odpalać zbiornik :D Planowany start zbiornika wrzesień/październik/listopad trudno powiedzieć będzie to zależeć od ilości pracy jaką będę miał czyli od dochodów :) Jak zaleję baniaczek solanką i wrzucę skałę to wrzucę fotki, a później w miarę rozwoju baniaka postaram się na bieżąco jakieś fotki co jakiś czas podrzucić, pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję Tropic Marine... Start zbiornika opóźniony na koniec października/początek listopada :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm szkoda że tak późno bo zapowiada sie nieźle i na twoim miejscu nie zmieniałbym oświetlenia wg mnie jest idealnie ;)


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie w planach nie ma jednak zmiany oświetlenia z przyczyn $$ gdyż w październiku czekają mnie 2 wesela, urodziny itp., ale z dobrych wiadomości to już zakupiłem sól 4KG Tropic Marin Bio-Actif i aerometr Grotecha (przy okazji chciałem polecić sklep erybka w Zabrzu profesjonalna obsługa i bardzo dobre ceny) także do startu potrzebuję już tylko skały, którą planuję zamówić w okolicach końca października/początku listopada. Do baniaka na początku zaleje 30l świeżej solanki i 30l wody z podmiany z działającego baniaka także powinno to pozytywnie wpłynąć na proces dojrzewania.

Skały planuję 5-6kg Deep Water i 2-3kg Indonezji nie chcę za bardzo "zagracić" zbiornika :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nada się


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tzw. "martwa skała", ale zazwyczaj trzyma cenę zbliżoną do najtańszej żywej, więc przy niedużym akwarium raczej mało opłacalna inwestycja. Oszczędzisz dosłownie kilka PLN, a pewności nigdy nie masz dlaczego poprzedni właściciel wyrzucił ją z akwarium.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę syf się zrobił jeśli mógłbym prosić, żeby jakiś mod to podczyścił, a ja zaktualizuję temat fotkami kiedy wyląduje skała w akwa :kapelusz

EDIT : udało mi się dopaść TDS'a, a oto wyniki :

Kranówa : 97

Woda z filtra RO (bez DI) zestaw RO4 10" z membraną osmonics 75GPD czyli ta, które rzekomo bywają wadliwe moja jak widać jest OK : 5

Także utwierdziłem się w tym, że do mojego akwa DI nie będę stosował, tylko regularna wymiana pre filtrów co pół roku i membrany kiedy wskazania na TDS'ie podskoczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do baniaczka coraz bliżej dzisiaj dokupiona grzałka i zamówiony u szklarza dodatkowy zbiornik, gdyż postanowiłem zrobić coś ala taki panel zewnętrzny tj. zbiornik 30cmx40cm(h)x15cm będzie stał za baniakiem i w nim będzie odpieniacz i pompa powrotna, a spływ z głównego baniaka do tego panelu będzie rurą o sporej średnicy czyli coś na zasadzie naczyń połączonych pomysł podsunął mi tata, który w słodkowodnym wykonał sobie taki filtr tylko z małego kubła na śmieci (takiego na papiery) :) Więc postanowiłem, że ja to zrobię szklane z przegrodami i powinno to dobrze spełnić swoją rolę dając dużo więcej miejsca w akwarium. Wrzucam tu rysunek projektu jak to wygląda w poniedziałek mam mieć to do odbioru także jak będzie to cyknę fotki i wrzucę koszt ma być ok. 50zł zobaczymy jak odbiorę u szklarza.

jsgao3.jpg

Co myślicie o takim pomyśle ? W tym panelu ma być odpieniacz PS-300, grzałka 50W (będzie dogrzewać w nocy, a w sumie to nad ranem) i pompa Aquael Circulator 1100 która prawdopodobnie będzie lekko zdławiona na regulacji tak, żeby woda nadążała spływać i utrzymywał się stały poziom w komorze pompy.

Pozdrawiam :)

ps. jak otworzycie obrazek w nowym oknie to można go powiększyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozesz postawic ten panel zewnetrzny jak go nazwales troche wyzej od akwarium to splyw moze byc grawitacyjny a doplyw pompa ale z komina. Jesli zrobisz to na zasadzie naczyn polaczonych, to jak masz zamiar zbierac film z powierzchni? A moze cos zle zrozumialem :con


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z początku nawet się zastanawiałem czy nie zrobić jakiegoś rozwiązania do likwidacji filmu na powierzchni wody, ale później stwierdziłem, że film na powierzchni nie będzie mi przeszkadzał ponieważ akwarium jest oklejone u góry i nie widać powierzchni wody więc nie powinno mnie to drażnić przy oglądaniu akwarium co innego gdybym miał baniak typu rimless. Powierzchnię wody będę widział tylko podczas karmienia bądź jeśli będę patrzył od dołu baniaka więc uważam, że w moim przypadku film na powierzchni IMHO nie przeszkadza, a poza tym wylot z pompy powrotnej będzie skierowany w miarę w górę dlatego nie powinno być tragedii :yes

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

estetyka estetyką ale... biofilm na powierzchni wody utrudnia rozpuszczanie w niej tlenu.


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa będzie dmuchać na powierzchnię także będzie dosyć spore falowanie także myślę, że jeśli będzie film to tylko na części powierzchni wody i nie powinno to znacząco wpływać na funkcjonowanie baniaka, zresztą w internecie można znaleźć mnóstwo nano rafek bez żadnego skimmera/komina z grzebieniem i wszystko ładnie działa, a jak będzie jakiś z tym problem to się zrobi jakiś DIY w celu usunięcia filmu, ale przypuszczam, że to nie będzie konieczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz sobie zrobic maly kominek w rogu akwarium i z niego pobierac wode do panela.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok panel się stworzył wszystko już w miarę działa także wrzucam fotki jak to wygląda ogólnie jestem zadowolony, że zrobiłem ten panel będzie ciut estetyczniej w baniaku dzięki wywaleniu odpieniacza, pompy i grzałki w panel za akwarium :clowning

Fotki :

ehcdhf.jpg

30c7f9f.jpg

s3olmw.jpg

34xmku9.jpg

oasln9.jpg

Co do fotki samego panelu to na tym zdjęciu jest jeszcze przed przeróbką z przegrodą odpieniacza 35cm, natomiast teraz jest ciut zmodyfikowany tj. przegroda odpieniacza została wycięta i skrócona do ok. 32cm i wklejona na nowo gdyż w akwarium było tylko 35,5cm wody i była zbyt mała różnica poziomów i woda prawie nie przelewała się do komory pompy, teraz przy wys. 32cm wszystko jest OK i dobrze działa, a dla odpieniacza wody i tak jest pod dostatkiem także jestem zadowolony. Teraz już jestem prawie przygotowany sprzętowo do startu baniaka tylko czekam na wypłatę, żeby zakupić 8-10kg skały i startuję jak coś wrzucę do wody i posolę to wrzucę jakieś fotki.

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spajdi i jak działa ten panelik? Rozumiem że woda jest zasysana do niego a wypływa poprzez pompę :clowning Tylko napisz mi jak ja zassałeś bo nie moge sobie wyobrazić :strutin Zły z fizyki nie byłem ale mała powtorka się przyda:D Co jeśli wyłączy się pompkę?


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.