Skocz do zawartości
goldi

słodkowodne ---> morskie: prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po półrocznej przygodzie z akwarium roślinnym stwierdzam, że to nie jest mój klimat. Chciałbym zlikwidować roślinne i założyć morskie. Posiadam akwarium OW 90x45x45 i chciałbym zrobić coś w stylu błazenkarium. Teraz nie wiem jak napisać, żeby nie zostać zlinczowany na forum :p Chciałbym zrobić kompozycję, która będzie praktyczna w utrzymaniu czystości- kompozycja centralna z dostępem do wszystkich szyb. Teraz w zakombinowanym roślinniaku ciężko mi się czyści. Za 3 miesiące urodzi mi się pierwsze dziecko i zdaję sobie sprawę, że nie będę mógł zawsze kiedy tylko chcę zająć się akwarium bo będzie Ktoś ważniejszy. Czy jak już ogarnę wszystko, zbiornik dojrzeje to łatwo go utrzymać w schludnym wyglądzie? Prosze nie piszcie, że jak nie mam czasu to nie zakładaj akwarium morskiego! Jest to moje hobby ale wiem, że nie będę mógł poświęcać 100% wolnego czasu. Chciałbym zrobić coś nano tylko że w 182 l akwarium. Na pewno nie będę wiercił dziur i robił sumpa. Nie chcę też obsady w ilości miliona sztuk. Proszę o sugestie (wg własnych doświadczeń) jak zabrać się do projektowania takiego zbiornika. Akwarium zostaje bez zmian. Lampę też będę mógł wykorzystać tylko będę musiał wymienić żarniki. Posiadam 150W hqi + 2x24 t5. Proszę o sugestie na jaki żarnik najlepiej wymienić. Filtr eheim 2076 chyba na strych do rodziców albo na allegro. Czy oprócz odpieniacza i 2 pomp cyrkulujących będą jakieś mega duże wydatki (to że "roślinność, sole, ryby kosztują więcej niż w roślinnym to wiem )? Chodzi mi o coś grubszego kalibru. Ufff dobrze, że mam już lampę :) Jak będzie jakieś zainteresowanie i będziecie chcieli mi pomóc przejść ze świata roślinnego do morskiego to będę zadawał już konkretniejsze pytania.

Pozdrawiam,

Goldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygooglaj sobie Fish Only (FO) lub Fish Only With Live Rock (FOWLR) - podstawa to dobry odpieniacz


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj tomiooo,

Dzięki za info. Tak właśnie myślałem o FO lub FOWLR. Nic poważniejszego. Nie wiedziałem, że operuje się takimi skrótami :p Na necie jest milion odpieniaczy, czy jest jakiś który mógłbyś polecić z doświadczenia lub firmę, której produkty są dobre (tzn. funkcjonalne i w miarę bezawaryjne). Nie chcę z niewiedzy kupić jakiś badziew, bo przecież w opisie każdy jest naj, naj, naj ...:) . Z góry dziękuję.

Goldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump jest dla Twojej wygody, wiec czemu chcesz sie umartwiac jego brakiem?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest we wnęce, po bokach tylko po 3-4cm. Wiercenie, dodatkowy sump, rury ... za dużo roboty i pewnie żona nie pozwoli:) Chcę coś prostego z wewnętrznym odpieniaczem, to ma byc nano tylko nie w 50 litrach tylko w 182 :p Zawsze więcej wody pozwoli łatwiej utrzymać parametry na odpowiednim poziomie.

Goldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zobacz sobie taki odpieniacz red rea prizm skimmer. Dedykowany do 400l więc w sam raz dla Twojego akwarium. Nie potrzebuje sumpa ani nie zabiera miejsca w środku :) wady - ustawiony na mokro trochę głośno pracuje :p moim zdaniem twoja lampa z jakimś zarnikiem 14 kk dwie t5 actinic, ten odpieniacz, jakaś cyrkulacja i możesz ruszać. Jak nie będziesz w przyszłości oszczędzał na podmianach z użyciem jakiejś przyzwoitej jakościowo soli to i nie jeden koral nie będzie się gniewał z posiadania swojego M w Twoim akwarium :p

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.