Skocz do zawartości
dawidmNS

kilka rad, przymierzam sie do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do akwarium morskiego. Powoli chce kolekcjonować sprzęt i za kilka miesięcy uruchomić akwarium.

Potrzebuje kilka rad, akwarium jako iż początkujący planuje 100-200l. W domu mam 430l słodkowodne z 2 filtrami zewnętrznymi (1000 i 1200 l/h)i 1 wewnętrznym (1000 l/h). Myślałem by użyć to akwarium ale nie wiem czy dam rade i jakie koszty będą sprzętu.

Chcialbym zapytac ktore waszym zdaniem byloby lepsze dla poczatkujacego mniejsze czy moze odrazu probowac z wiekszym?

Wiem tylko ze w domu może być 1 akwarium, wiec jeżeli lepiej zacząć z 100-200l to 430l będzie sprzedane. Jeżeli próbować z 430 to zostaje ono a ryby sprzedaje itd a zostaje potrzebny sprzęt.

I jaki sprzęt potrzebuje skolekcjonować by to akwarium działało, dokładniej chodzi mi o polecane firmy i wydajność sprzętu pod akwarium.

Chce to dokładnie zaplanować i kupić sprzęt który będzie odpowiedni.

Czytam powoli artykuły zawarte na forum, prosiłbym by mnie nie odsyłać, sam powoli je przeczytam tylko w miarę swoich możliwości doradzić.

Pozdrawiam i z góry dziękuje

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wieksze akwarium latwiej prowadzic jak sie juz rozbuja. Wieksza ilosc wody w obiegu latwiej wybacza bledy :p wszystko zalezy od zasobnosci portfela bo koszty sa proporcjonalne do wielkosci. Ale warto. Ja wystartowalem z piecsetka jako pierwszym zbiornikiem i nie zaluje, choc trawo kilka miesiecy zanim skompletowalem wszystko. Proponuje zaadoptowac to wieksze i pomyslec o sumpie do niego.

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad sumpem non stop myślę, mam już akwarium 60l od którego zaczynałem z akwarystyka.

Jakie wkłady powinny być do morskiego? podobne jak do słodkiego?

Sprzęt będę kompletował w takim tempie na jaki pozwolą mi fundusze, powoli ale z głową;p

Opłaca się odkupywał coś od kogoś z sprzętu? czy lepiej kupić nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dawidmNS skad jestes ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś czytaj forum przede wszystkim PODWIESZONY post o zakładaniu akwarium tam jest wyjaśnione, że 3/4 sprzętu ze słodkiego akwa Ci się nie przyda :p To jaki litraż założysz powinno zależeć od funduszy... W prezentacji o zakładaniu akwarium morskiego w formacie .pdf która jest dostępna na forum w którymś z podwieszonych tematów jest szacowany/przybliżony koszt założenia akwarium morskiego, proponuję skorzystać to da jakikolwiek pogląd na sytuację. Duże akwarium to stabilniejsze parametry wody dlatego jest łatwiejsze w utrzymaniu jednak koszty również są znacznie większe niż przy mniejszym baniaku także musisz sam zadecydować na co Cię stać.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Londynu

Hmm popatrzę tutaj za sprzętem porównam sobie i zdecyduje.

a teraz zajmę się podwieszonymi tematami.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wszystko, co jest przyklejone w dziale "Dla nowicjuszy". Jest tam naprawdę wszystko, czego potrzebujesz na początek.

Nad sumpem non stop myślę, mam już akwarium 60l od którego zaczynałem z akwarystyka.

Jakie wkłady powinny być do morskiego? podobne jak do słodkiego?

W morskim nie stosuje się żadnych wkładów.

W sumpie są 2-4 przegrody (normalnie). 1- woda na dolewki (ewentualnie) , 2- spływ wody i odpieniacz, 3- refugium (zwykle jest), 4- grzałka, czujnik poziomu wody, pompa obiegowa

Sprzęt będę kompletował w takim tempie na jaki pozwolą mi fundusze, powoli ale z głową;p

Opłaca się odkupywał coś od kogoś z sprzętu? czy lepiej kupić nowy?

Zawsze lepiej jest nowy, ale używany wychodzi taniej (50-70% ceny nowego). Ja np. kupiłem dwumiesięczne pompy Marea 3200 na gwarancji po 90zł sztuka (w sklepie 170zł/szt) i odpieniacz Deltec AP600 za 750zł (1250zł w sklepie).

Wiem tylko ze w domu może być 1 akwarium, wiec jeżeli lepiej zacząć z 100-200l to 430l będzie sprzedane.

Najpierw policz ile wyniesie Cię koszt postawienia 200L zbiornika, szkło to najmniejszy problem. Najwięcej wydaje się na oświetlenie, skałę, sprzęt (odpieniacz, pompy itd.). Dolicz do tego jeszcze stelaż (jeżeli nie masz), hydraulikę, testy, sól, chemię. Do tego dochodzą jeszcze korale, ryby i bezkręgowce. Lepiej na początku wszystko dobrze zaplanować, niż potem się zdziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

Witaj

Wieksze akwarium latwiej prowadzic jak sie juz rozbuja. Wieksza ilosc wody w obiegu latwiej wybacza bledy :p wszystko zalezy od zasobnosci portfela bo koszty sa proporcjonalne do wielkosci. Ale warto. Ja wystartowalem z piecsetka jako pierwszym zbiornikiem i nie zaluje, choc trawo kilka miesiecy zanim skompletowalem wszystko. Proponuje zaadoptowac to wieksze i pomyslec o sumpie do niego.

pozdrawiam

lukasz

chodi napisał najbardziej sensowną w twoim przypadku radę i warto się nad tym zastanowić.

Co do kosztów, to zostanie ci zakup: sumpa(te 60L to raczej nie wystarczy ale to mały wydatek), odpieniacza(trochę większy ale też nie duży nawet na te 400L), pompy obiegowej, cyrkulacyjnej(na 400L jedna nie starczy) oraz poprawienie oświetlenia(pewnie trzeba będzie dołożyć parę świetlówek, ale to nie to samo co kupno nowego). Sam baniak słodkowodny który masz będzie wymagał delikatnych modyfikacji, czyli otwory i komin, ale to nie jest ani kosztowne ani trudne.

Co do kosztów zasiedlenia akwarium to pomiędzy 200 a 430L główną różnicą będzie większa ilość soli. Co do skały, to rożne są szkoły, jak przeglądniesz trochę fotek, to sam zobaczysz, że w jednych baniakach jest masę skały a w innych gustownie poskładane kilka kawałków. Tak więc różnie to może wyjść.

Zalety większego akwarium sam zauważysz, stabilniejsze, więcej i rozmaitszego życia wpuścisz no i jest na czym oko zawiesić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim miescie, pewien gosc wyprzedaje sprzet po sporym akwarium. Ma przepiekna skala pelna zycia po 5f/kg, pompy OR6500, skimmery, reaktory, pompy cyrkulacyjne marea i v-tech. Lampy HQI, T5, T8, power compacty i ledy. No co sobie nie wymyslisz - to bedzie. A ceny ma naprawe bardzo przystepne. Kwestia tylko dojazdu. Jakbys jednorazowo zrobil wieksze zakupy to na pewno cenowo bylbys w szoku. W pozytywnym sensie :-) Wkestia tylko tych 8 godz jazdy w jedna strone - co by nie bylo to prawie 900 km

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.