Skocz do zawartości
chodi

hydrokinetyka pomp

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Tak narazie czysto hipotetycznie pytam. Jak myślicie? Skoro równolegle połączenie dwóch identycznych pomp podwaja ich wydajność, to czy połączenie szeregowe podwoi wysokość tłoczenia? Jeśli załóżmy pompą ma wysokość tłoczenia 4 m a chcemy unieść słup wody na 7 metrów. I w połowie zamontujemy druga, identyczna pompę to bez matematyki, na chłopski rozum udać się musi. Ale co jeśli obie będą na poziomie 0 ?

Będzie to działać?

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie działać :p


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da rade,ale nie mogą byc na tym samym poziomie ,jesli pierwsza pompa bedzie pompowała wode do zbiornika umieszczonego np. na 4 metrch , i z którego to zbiornika kolejna pompa bedzie pompowała wode na kolejne 4 metry :p ale wymyśłiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorz dobrze mówisz, z tym że zbiornik nie jest potrzebny. Normalnie zamontowana na rurze pompa i to tak będzie działać. Mi chodzi właśnie jaki będzie wykres pomp połączonych szeregowo na tym samym poziomie. Bo wydajność zmienić się nie powinna bo niby jakim cudem. A skoro wydajność nie, to nie jest możliwe aby nic się nie zmieniło :p chyba dziś jakieś testy porobie bo nie daje mi to spokoju :):p:)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie , ze to moze dzialac, przeciez tak sa budowane systemy dostarczania wody w wysokich budynkach, zreszta jak sie dobrze zastanowic to tak naprawde nie ma duzego znaczenia czy pompy maja podawac wode do gory, czy przesylac ja w poziomie na duza odleglosc. to co stanowi male "ale" to zgranie wydajnosci i zapewnienie bezprzerwowej obecnosci wody w pompie (tej drugiej pracujacej na wysokosci). bo jesli nastapi przerwa w pracy i woda opadnie to druga pompa moze byc wlaczona dopiero kilka sekund po pierwszej.

a co do zmiany wydajnosci, czyli jakim cudem moze sie zmienic - nie ma w tym nic cudownego, pompy sie zanieczyszczaja (na wirniku, osi osadza sie biomasa,czuc to w palcach podczas czyszczenia, osadza sie wapien, wpadaja glony, resztki pokarmu, detrytus, czasami zwierzeta, mnie sie zdarzylo, ze do pompy odpieniacza wlazl slimak i zablokowal lopatki wirnika, na scianach rur osadza sie biofilm, jesli dlugosc rury jest mala to nie ma znacznie, ale jesli to bedzie 1-2metry to juz zaczyna byc odczuwalne, srednica rury sie zmniejsza etc etc) i stopniowo w efekcie spada ich wydajnosc. jesli proces spadku wydajnosci bedzie identyczny w obu pompach w funkcji czasu to nie ma problemu, jesli natomiast nie bedzie identyczny - to np pompa na dole zacznie pracowac wolniej niz pompa na gorze i... no wlasnie co ? rura jest szczelna, pompa tez , wiec powietrze sie tam nie dostanie, na chlopski rozum gorna pompa zacznie wytwarzac podcisnienie zasysajac mocniej i mocniej wode z dolnej pompy. jak to moze miec wplyw na calosc - nie mam pojecia, tutaj powienien sie fachowiec od hydrauliki ujawnic i zabrac glos.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko oczywiście masz rację w tym co piszesz ale nie zrozumiałes o co mi chodziło. Jeśli wezmę pompę np taka 5000 l/h. I wysokości tłoczenia 4m. I obok postawie druga, identyczna. I krociec ssacy podłącze do wylotu tej pierwszej. Czyli połącze je szaregowo na tym samym poziomie. Wydajność takiego zestawu musi wynosić nadal 5000 l/h bo przecież jest to przepływ przez pompę nr1 i nie ma wpływu na ilość wody. Ale pompy są dwie. Więc? No chyba ta wysokość musi się zmienić. Czy tak? Bo także nie logiczne by było gdyby nic się nie zmieniło. :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi: wg mnie nic sie wlasnie nie stanie - ew. minimalnie sie podniesie wysokosc tloczenia. Kiedys sie zastanawialem od czego zalezy wysokosc podnoszenia, i na chlopski rozum (oczywiscie moze to byc bledne zalozenie) zalezy od cisnienia wytworzonego przez pompe, ktore zalezy od energii wody na zewnetrznej krawedzi wirnika - czyli im wieksza srednica wirnika, tym wieksza energia i wysokosc podnoszenia - zobacz amerykanskie pompy wysokocisnieniowe - maja duzej srednicy wirniki. Ale jednoczesnie bardzo rosnie energia potrzebna do rozkrecenia takiego ukladu do duzej szybkosci obrotowej - czyli pobierany prad.

A wracajac do pytania, to skoro ta 2-ga pompa jest w stanie osiagnac tylko pewna konkretna energie wody, to nawet jak zasilisz ja pod cisnieniem z 1-szej, to nadal nic nie osiagnie ponad swoje parametry poczatkowe.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje @chodi, nie zrozumialem, zasugerowalem sie postem grzegorza, ktory pisal o zbiorniku buforowym na jakiejs wysokosci.

imho , tak jak pisze @Mateuszd, nic sie nie stanie. watpie czy nawet minimalnie podniesie sie wysokosc podnoszenia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie Mateusz tak mi się wydaje, że nie do końca. Skoro wysokość zalezy od ciśnienia a ciśnienie od energii to musi się zwiększyć. :p. Załóżmy dla ułatwienia że 40w pompa generuje ciśnienie 4 barów co odpowiada wysokości 4 metrów. Czyli wzrost ciśnienia między kolektorem dolotowym i wylotowym wynosi 4 bary ponieważ pompa zasysa wodę przy ciśnieniu atmosferycznym. Skoro tak to jakim cudem pompa numer 2 nie zwiększy ciśnienia? Kolejne 40w mocy. Kolejny wirnik, który powinien zwiększyć ciśnienie o 4 bary. Czyli tym razem z 4 do 8. A skoro tak to wysokość wzrośnie do 8 m. A jeśli nie to co stanie się z energia dostarczana przez pompę nr. 2 ?

Ale się nakręciłem na eksperymenty dziś. :) myślałem że to będzie jasno i prosto wynikało z jakiś zasad hydromechaniki ale nic nie przychodzi mi do głowy a i szukanie nie wychodzi najlepiej.

:-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, to w zasadzie latwo sprawdzic, tylko na mniejszych pompkach - np maxijetach o podnoszeniu kolo 1m - prosty test pokaze czy 2 szeregowo podlaczone podniosa na 2m czy nie.

/edit/ uzylem googla, i okazuje sie jest inaczej

cytat:

Współpracę szeregową uzyskuje się poprzez połączenie przewodu tłoczącego pierwszej

pompy pobierającej ciecz ze zbiornika czerpalnego do przewodu ssawnego pompy drugiej, podającej

ciecz do punktu odbioru. Łączenie szeregowe pomp stosuje się przy transporcie cieczy na

duże wysokości lub odległości, gdy ciśnienie wytwarzane przez jedną pompę nie wystarcza do pokonania

oporów hydraulicznych sieci.

Sumaryczną charakterystykę szeregowo połączonych pomp otrzymuje się poprzez sumowanie

rzędnych charakterystyk obu pomp dla tej samej odciętej

przy połączeniu szeregowym dodają się wysokości podnoszenia &


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja cytowalem tez jakies materialy do cwiczen z pomp :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:p się cieszę że założenia teoretyczne są trafne. Ciekawe jak na praktykę się to przełoży i jakie niespodzianki będą :) ale dzięki za zainteresowanie panowie .

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wystarczylo wrzucic w googla "polaczenie szeregowe pomp" i cala masa artykulow sie znalazla :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

Oczywiście masz rację :p

Warto jednak rozważyć co będzie jeżeli pompa pierwsza będzie miała sporo większą wydajność od pompy drugiej.

Może się tak stać nawet mimo stosowania identycznych pomp, z powodów, które przytoczył kaziko.

O ile dla niewielkich wydajności lub niewielkiej różnicy wydajności cały układ będzie faktycznie się sumował, to przy dużych wydajnościach lub dużej różnicy wydajności, druga pompa będzie stanowiła opór przepływu.

A to z kolei może doprowadzić do tego, że wysokość tłoczenia układu będzie mniejszza niż samej pierwszej pompy.:banghead

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozzie: sam sie dopiero przekonalem ze bedzie dzialac przynajmniej teoretycznie przed chwila. Co do wydajnosci - to jak rozumiem przeplyw bedzie rowny przeplywowi pompy o mniejszej wydajnosci raczej, ta wieksza bedzie sie 'marnowala' - ale wydajnosc zdaje sie nie miec zadnego wplywu na wysokosc tloczenia (max cisnienie wytwarzane)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD

Z tym "równy" to nie tak do końca. Nawet przy połączeniu równoległym nie jest to tak dokładnie suma wydajności, bo dochodzą straty na układzie hydraulicznym.

Za to zaleta takiego układu jest jedna. Szansa, że padną obie pompy i wyłączy się obieg jest sporo mniejsza :p

Najlepiej użyć pomp tłokowych. Mają stałą wydajność niezależnie od wysokości podnoszenia :) Niestety nie są ani tanie ani małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozzie: ale jesli stosujesz 2 pompy szeregowo, to raczej musisz podniesc wode na wieksza wysokosc niz kazda z nich z osobna da rade - jak padnie 1 z nich, to obieg i tak sie zatrzyma - dzialajaca pompa w koncu pewnie zagotuje wode i sie wylaczy z przegrzania, bo bedzie mielila ciagle te sama wode.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD:

No jasne ale miałem na myśli połącznie równoległe. Dwie tańsze pompy o mniejszej wydajności połączone równolegle.

Alles zusammen zapłacimy zapewne więcej dla danej wydajności ale mamy bezpieczniejszy system.

Dla przykładu:

1 x AM OR6500 to około 590 PLN

2 x Am OR3500 to około 720 PLN

Ale jak padnie jedna 3500 to zawsze zostaje druga a 3500l/h to lepiej niż nic.

Hihi można zacząć rozważać połączenia szeregowo-równoległe.... wysoko i bezpiecznie... :p

Ehhh ta morszczyzna.... oprócz zapału, kasy to jeszcze kilka fakultetów byłoby wskazane :)

@chodi.. rób eksperymenty i daj znać jak poszło

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie z takiego założenia się ten pomysł w ogóle zrodził. Powstaje projekt przyzwoitego szkła w salonie na piętrze a całej maszynowni w piwnicy. Rury chce puścić na zewnątrz aby maksymalnie wyciszyć parter gdzie będą dzieciaki. W/g moich założeń potrzebuje ok 10 tys l/h obiegu między zbiornikiem i sumpami. Kiedyś w napadzie szału zakupowego kupiłem dwie pompy hailea 5000 l/h i dwie or6500, które leżą i czekają na swoją chwilę. Z wstępnych wyliczeń wyszło mi, że różnica poziomu luster wody wyniesie ok 7 metrów. I gdyby wypaliło to dublowanie to problem obiegu miałbym załatwiony bez konieczności kupowania jakiegoś potwórka za pewnie kwotę nie mała i dalszego czekania moich czterech pompek. Testy zrobię na pewno :p

Jeszcze raz dzięki


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiem czy to bedzie optymalne rozwiazanie - za sam prad do tych 4 pompek zaplacisz sporo ponad 4 tys pln rocznie, a mozesz kupic 1 solidna pompke np Iwaki - maja podnoszenie do kilkunastu metrow, i mniejszy pobor pradu, przy podobnej wydajnosci - zobacz np Iwaki MD100


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BADU 90/7 powinna załatwić ten obieg bez żadnych problemów.

7tyś.l/h daje przy H8 a z wykresu wynika, że przy 7m poda 10tyś.

MAGIC 8 też da radę, a sporo tańsza.

Te wydajności są rzeczywiste, zerknij tylko na przekroje.

Moim zdaniem nawet PICCO5 powinna wystarczyć, a ma zaledwie 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk: zobacz na moc pobierana tych pomp a nie oddawana - PICCO 5 pobiera 390W, a ta pierwsza 500W


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

im wieksza srednica wirnika, tym wieksza energia i wysokosc podnoszenia - zobacz amerykanskie pompy wysokocisnieniowe - maja duzej srednicy wirniki. Ale jednoczesnie bardzo rosnie energia potrzebna do rozkrecenia takiego ukladu do duzej szybkosci obrotowej - czyli pobierany prad.

Jest to tylko część prawdy. Energia kinetyczna cieczy jest zależna od prędkości obrotowej wirnika. Pompy firmy Sundyne mają wirniki o średnicy ~10-12 cm. i przy prękości obrotowej 28000 obr/min podają 30000 litrów przy ciśnieniu 180 atm. Takie prękości osiąga się stosują przekładnię mechaniczną. Napięcie zasilania 6kV, prąd 200 A.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety dostarczenie potrzebnej ilości wody na daną wysokość potrzebuje dostarczenia energii, nie ma co się oszukiwać, 100W nie załatwi sprawy, nawet i 200 ale już 390 tak.

Różnica w pompach właściwie polega na różnicy między ilością a wysokością słupa cieczy, albo wirnik o mniejszej średnicy ale o większej szerokości łopatek, albo o większej średnicy węższy, przy tej samej mocy oczywiście.

Do wrzucenia 10tyś litrów wody w ciągu godziny na wysokość 7m potrzeba cirka 250W energii do tego sprawność urządzenia i opory hydrauliczne, no i będzie 390W jak w mordeczkę :p

Zapomniałem dodać, że PICCO5 będzie miała o wiele mniejszą wydajność, ale "powinna" wystarczyć bo przeleje z pewnością te 6tyś.l bo pierwsza wrzuci dychę z zapasam a druga na styk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.