Skocz do zawartości
domat

Ocena projektu sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę pomyliłeś to co pisałem. Dziurkę nawiercić trzeba w rurce z której woda wpada do akwarium, tam lekko pod powierzchnią wody nawiercasz małą dziurkę. Żeby nie chlupało masz rację, robisz durso. Schemat masz tu:

http://www.dursostandpipes.com/make-your-own-diy?start=3

Dodatkowo żeby nie przyssało czegoś co ew. mogłoby wpaść do komina (nie powinno ale lepiej być przygotowanym) możesz do kolanka nr8 z obrazka dodać rurkę ja wiem... 8-10cm długości, zrobić w niej sito i zamknąć na dole.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,

a po co robić te takie "redukcje"? czy one są konieczne? czy można po prostu jak mam przelot 3/4 cala to dać rurkę 3/4 cala aż do kolanka, do bocznego wlotu dać to kolanko 90* w dół tak jak na rysunku a do górnego wlotu do kolanka tak jak na zdjęciu kawałek rurki która będzie wystawała nad poziom wody? czyli wszystko tak jak na rysunku lecz z jednego kawałka rurki od przelotu do kolanka bo tutaj to wygląda wszystko takie "skomplikowane" pełno jakichś małych elementów nad śrubunkiem których nie rozumiem tzn nie wiem jakie one są żeby kupić i po co.

Jeśli nie to jak przelot będę miał 3/4 cala to jak wykonać te redukcje?

Oraz niektórzy dają w tym durso jakieś zawory czy są one konieczne gdyż na tym rysunku tego nie ma?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Redukcje są całkowicie zbędne. Najprostsze durso to trójnik, kolanko i zatyczka od góry. Zatyczki nie wklejaj dzięki temu durso bardzo łatwo odpowietrzyć (nie trzeba się bawić w dziurki, rurki, zaworki itp.). Koniec durso daj trochę pod poziomem wody a delikatnie nad poziomem wody rewizje. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. U mnie wygląda to tak i działa zgodnie z przeznaczeniem.

durso.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn koniec durso ma znajdować się pod poziomem wody a nie nad poziomem wody? gdyż zawsze zakończenie durso widziałem nad poziomem wody?

Czyli polega to na tym że załóżmy po wyłączeniu prądu trzeba ściągnąć tą zatyczkę bądź odkręcić zaworek(jeśli jest) i wówczas przelew odpowietrzony dobrze rozumiem?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
magu :

Redukcje są całkowicie zbędne. Najprostsze durso to trójnik, kolanko i zatyczka od góry. Zatyczki nie wklejaj dzięki temu durso bardzo łatwo odpowietrzyć (nie trzeba się bawić w dziurki, rurki, zaworki itp.). Koniec durso daj trochę pod poziomem wody a delikatnie nad poziomem wody rewizje. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. U mnie wygląda to tak i działa zgodnie z przeznaczeniem.

durso.jpg

Fajne rozwiazanie

Gdzie mogę kupić na internecie te Kolorowe rurki .

Niestety u nas tylko w białym koloze robią


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci kolorowe? Chcesz sobie życie ubarwić? :D

@magu o co chodzi z tym "Zatyczki nie wklejaj". Nie ukrywam że ja u siebie mam dziurkę na odpowietrzenie ale czasem mimo to mi się zapowietrza. W dodatku ja to robię tak, że dziurkę mam u góry wywierconą, poprowadzony mały wężyk z zaworkiem po środku. Normalnie jak zassę powietrze i woda leci przez wężyk prosto do sumpa to jest ok. ale jak przykręce kurek to znów bąble przez spływ lecą. Nie wiem czy ja coś źle zrobiłem czy jak dlatego pytam o to nie wklejanie zatyczki. Dzięki


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zapowietrzy układ (przy podmiankach czy jakichś kombinacjach) to po prostu zdejmuje ten dekiel, rura robi bul-bul :D i po robocie... Szybko, sprawnie i dokładnie, bez dodatkowego equipmentu. Co do rurek to kupiłem je u THCSkiby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha no ok, ale to czemu niektórzy dają zakończenie durso dałeś poniżej poziomu wody(zawsze widziałem że ten zaworek jest nad poziomem wody)? czyli jeśli ma się ten kureczek to polega na tym samym czyli ty zdejmujesz dekielek a inni którzy mają zaworek go odkrecają dobrze rozumiem?

Pytam przez to że dużo osób mówiło że durso ciężko się reguluje i myślałem że tym zaworkiem coś właśnie należy wyregulować


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no ale on ma wystawać ponad poziom wody jeśli bym robił zaworek czy też ma być zanurzony? oraz jeszcze jedno pytanie czy jeśli będę robił durso to czy dawać zawór na spływie?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
domat :

aha no ale on ma wystawać ponad poziom wody jeśli bym robił zaworek czy też ma być zanurzony? oraz jeszcze jedno pytanie czy jeśli będę robił durso to czy dawać zawór na spływie?

Jeżeli układ będzie szczelny to nie ma większego znaczenia czy będzie całkowicie zanurzony czy też nie. Ważne żeby się dało odpowietrzyć. Co do zaworu to IMHO jest on konieczny bo inaczej nie bardzo wyobrażam sobie regulacje spływu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Durso w ogóle? Po co wynalazek który trzeba odpowietrzać? Który może zawieść? A co jak nie bedzie Cię w domu w razie zaniku napięcia i później ponownego włączenia? Przecież można to załatwić dużo prościej, taniej i mniej zawodnie. Jako spust wody zamiast durso wkladasz w śrubunek perforowaną rurkę by AM, zaworem na spuście ustawiasz poziom wody tak żeby minimalnie, leciutko przelewało się przez rewizję i mamy stały poziom, ciszę i spokojną glowę... No ale jak kto woli. Żeby nie było, kiedyś też miałem Durso:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego rozwiązania które masz, masz może jakąś fotke tego wynalazku?

Oraz co może się stać jeśli mnie nie będzie przy durso w domu w razie zaniku napięcia? z tego jak ja to rozumiem to tylko będzie przelew "chlupał" bo nie będzie odpowietrzony ale może się mylę?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, Durso może się zapowietrzyć przy zamkniętym odpowietrzeniu, zejściu wody do zera i ponownym uruchomieniu pompy, ale mogę się mylić, nie doświadczyłem tego. A co do mojego rozwiązania to żadna ameryka, wielu ludzi tak właśnie ma. zamiasst tej rury z durso dajesz perforowną rurę, produkuje je AquaMedic, rewizja jest tak jak normalnie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok chłopaki mam do was jeszcze takie pytanie, bo za namowa tutaj na forum komorę na pompe obiegowa zrobiłem na 12 cm, ile ma pompa aquabee 2000 szerokości? bo mam nadzieję że mi tam wejdzie ....?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem durso, bo nie mogłem wyregulować "normalnego" spływu tak, zeby było cicho. Jednak ja w dziurke na górze zamiast zaworu wsadziłem kawałek węzyka od osmozy a jego drugi koniec pod powierzchnię wody w kominie i nic nie muszę odpowietrzać, po zaniku napięcia i ponownym jego włączeniu samo sie odpowietrza i działa idealnie. Polecam takie rozwiązanie. Jeszcze tylko muszę założyć taką rurkę z AM, bo ostatnio 5 razy slimak wlazł mi do spływu i raz ryba siedziała przez tydzień


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób na niechalasujący spływ bez Durso to tak wyregulować poziom wody w kominie żeby odrobina przelewala się rewizją, dobrze jest w tym celu obciąć rurę od rewizji nie pod kątem prostym tylko lekko na ukos. Domat, nie zwalaj na kolegów z forum, jak mogłeś nie sprawdzić ile szerokości ma pompa?:D poza tym druga szyba od lewej nie musi mieć 37 cm wysokości, wystarczy centymetr, dwa więcej od pierwszej...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok już wszystko ok, rozmiary komór to będzie tak

1.Na odpieniacz 18cm

2.Na LR 14cm

3.Na rowe węgiel itp. 14cm

4.Na pompe powrotną 14cm

5.No i ostatnia woda RO 15cm

Właśnie nad takim samym rozwiązaniem pomyślałem aby z durso wystawał kawałek rurki ponad poziom wody a jej końcówka była zanurzona pod wodą, chyba właśnie też tak zrobię


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb a co bedzie jak Ci sie przymkniety zawor zapcha a w rewizji bedzie siedziec slimak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT, prawdopodobieństwo mniej więcej takie jak szóstka w totka, po pierwsze zawór nie ma się czym zatkać bo wszelkie grubsze zanieczyszczenia zostają na rurze-sicie, po drugie 90% zaworów jest przymkniętych i jakoś się nie zapychają, po trzecie jest dużo większe prawdopodobieństwo zapchania durso przez ślimaka...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytalem kiedys w jakims TOTM, ze facet mial katastrofe, przez to ze mu sie zawor przymkniety zapchal, wody w sumpie mu sporo ubylo, dolala sie RO z kalkwasserem i mial pozamiatane. kojarzysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę. A rewizję miał? Zatkał mu się i spływ i rewizja? A Ty masz zawór czy nie? Na jakim poziomie masz wodę w kominie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam zawor, otwarty na maksa. wode w kominiue mam 1cm ponizej grzebienia, tak ustywailem splyw. tylko ze powietrze zasysa i chlapie w sumpie. niedlugo stawiam nowy baniak i nie wiem jak to zrobic, aby nie robic durso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamiast durso zamontujesz coś takiego http://www.reefshop.pl/eshop/akcesoria_kleje-hydraulika-czesci_aqua-medic-sito-wylotowe.html dodatkowo nie wklejone na stałe tylko wciśnięte w śrubunek (żebyś mógł to od czasu do czasu wyjąć i wyczyścić), to nie widzę możliwości żeby przez te szparki przedostało Ci się coś takiej wielkości zeby mogło Ci zaślepić zawór. Do tego rewizję również wciskasz w śrubunek (żebyś miał możliwość minimalnej regulacji góra-dół), górny koniec rewizji ścinasz leciutko pod katem, ale naprawdę pod niewielkim, następnie zaworem ustalasz poziom wody w kominie tak żeby łagodnie przelewała się przez grzebień żeby nie chlupało, ale również tak żeby minimalnie przelewało się przez rewizję. I masz ciszę spokój i spokojną głowę :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie, a są może jakieś minusy tego "bezobsługowego durso" czyli zamiast zaworka rureczka której koniec jest zanurzony pod wodą? oraz jak to wykonałeś? tzn koniec durso masz nad wodą czy pod wodą a nad wodę wychodzi tylko ta rureczka od osmozy? oraz czym ją chwyciłeś kropelka?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.