Skocz do zawartości
sylwekg

wytrzymalość stropu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

po dłuższej nieobecności na forum znowu zamierzam postawić nowy zbiornik około 240litrów i mam kłopot ze stropem w bloku z lat 80-tych a mianowicie,mieszkam na 3 piętrze w Tarczynie i zastanawia mnie strop czy wytrzyma ciężar ponieważ strop ma dziwne głuche odgłosy tak jakby był pusty pod spodem . Trochę nakłułem w rogu i okazało się że wylewka stara ma około 2 do 3 cm grubości pod nią jakieś ocieplenie,wata czy coś takiego na jakieś 3 do 4 cm a potem strop.Dla uściślenia informacji jest to wylewka wraz z powstaniem bloku ponieważ było stare PCV które zrywałem.Za opinie z góry dzięki chyba że ktoś mieszka w Tarczynie i ma akwarium w bloku to proszę o informację.

pozdrawiam


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musisz bardzo uwazac!!!!

Pewnie przy stole z rodzinką też razem nie siadacie...

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasada taka jak zawsze. Starać się uzyskać jak najmniejszy nacisk punktowy. Czyli nie cztery czy sześć nóg tylko lita płyta. Jeśli załóżmy akwarium ma podstawę 100x50 i dno szafki wykonasz z litej płyty nacisk wyniesie kilkadziesiąt gramów na cm kw i wszystko spokojnie wytrzyma. Prosta zasada równomiernego rozłożenia masy.

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale osoba w szpilkach generuje 1000x wiekszy nacisk i wylewka chyba nie peka? :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inżynierem budowlanym nie jestem, ale IMO 250l to żaden ciężar - gdyby stanowił niebezpieczeństwo dla stropu, to strach by był się z gośćmi w drzwiach przywitać :D


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takich odpowiedzi się spodziewałem ale zawsze lepiej zapytać ekspertów.na tej wylewce będzie jeszcze parkiet dębowy 2,2cm.dzieki


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z wylewką i jakiej ona jest jakości ale najlepiej dowiedz się z jakiego materiału jest twój blok. Jeżeli jest zrobiony z płyt z żelbetu to nie ma jakiejkolwiek obawy a jeśli jest zbudowany z pustaka to lepiej zasięgnąć opinii eksperta.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie wytrzyma , ludzie nie takie litraże w blokach trzymają :D


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak małym zbiorniku ryzyko po prostu nie istnieje. Masa 5 osób stojących koło siebie. Absolutnie zero szans na jakąkolwiek katastrofę.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

przy tak małym zbiorniku ryzyko po prostu nie istnieje. Masa 5 osób stojących koło siebie. Absolutnie zero szans na jakąkolwiek katastrofę.

To chyba sami anorektycy, po 50kg/szt. :D

250kg to szafa z gaciami waży i często stoi na 4 nogach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale takie akwa 250l to wazy znacznie blizej 500kg niz 250 - doliczajac wage szkla, wody w sumpie, piachu/skaly itp.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc.ja mieszkam w bloku co prawda nie w tarczynie ale moj blok jest rowniez z lat 80,mieszkam na 3 pietrze i posiadam zbiornik 4 razy wiekszy niz ty chcesz postawic i nie mam obaw zeby cokolwiek nie wytrzymalo,tak jak napisali koledzy nie stawiaj szafki na nogach tylko na litej plycie a najlepiej wypoziomuj miejsce gdzie bedzie satlo akwa i poloz kafle gresowe i masz problem z glowy,ja mam tak zrobione,a moj strop ma okolo 30 cm grubosci.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu na forum zreszta sporo bylo na ten temat, np

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=17015&d=15

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=34147#34147

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=stropu&p=64738#64738

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=stropu&p=34162#34162

i gdzies byl bardzo fajny post (albo link do innego forum), tylko nie moge znalezc, gdzie gosc w jakims programie wyliczal czy moze dojsc do katastrofy ustawiajac roznej wielkosci akwarium w roznych miejscach pokoju - tylko to bylo dla konkrtenej technologii budowlanej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem podobne obawy tylko że u mnie jest strop drewniany więc większe ryzyko, ale przypomniałem sobie że na zdjęciach poprzedniego lokatora widziałem piec kaflowy który powstawiony był w tym miesjcu, taki piec waży około 1 tony. Jescze jedną zasadą jest to że większe ciężary należy ustawiać przy ścianach nośnych.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas budowy mojego domu, na pierwszym stropie stawialiśmy dźwigiem palety z materiałem na kolejną kondygnację, palet tych było 60szt. na powierzchni 170m2. Każda z palet ważyła około 1400kg a strop był typu "płyta żerań" czyli taki jak w większości bloków z lat 80tych. To były 3 pełne "TIR"y i ani wykonawca ani inspektor nie miał wątpliwości czy wytrzyma. Prawie na każdej budowie materiały składa się na stropach i nie jest to nawet 500kg tylko o wiele wiele więcej, więc w czym jest problem, w tych 500kg?

Drewniane stropy też są wytrzymałe, jedynie uginają się pod wpływem ciężaru więc trzeba przy dużych obciążeniach stemplować, ale problem jest dopiero przy naprawdę sporym obciążeniu a nie te paręset kilogramów.

Roman Rożek świetny przykład dał(a on jak widać ze stopki zna się na tym :D ) z tym piecem kaflowym, ja od siebie dodam tylko, że 1Tonę to waży mały piec kaflowy, a kiedyś były piece które ogrzewały 3 a nawet 4 przyległe pokoje i ważył taki piecyk duuuużo więcej, ba era pieców kaflowych to era stropów drewnianych, kleina i sklepionych czyli nawet nie ma porównania jeśli chodzi o wytrzymałość.

Sam widziałem w bloku płytowym z zamierzchłej komuny akwarium które miało ze 3tyś. litrów i nie było żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no :D piękne ma te żółwie. . . Hehehe


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, zalecane dopuszczalne obiążenie stropu w tzw. wielkiej płycie wynosi ok. 1,5-2 ton na m2. Aby na jednym m2 postawić taki ciężar to by musiał być zbiornik 100x100x150 cm. W obciążenie stropu wliczane są ścianki działowe. Pod Twoim 250 l. akwarium strop nawet nie piśnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi ale mnie cały czas nurtuje to 2,5cm wylewki potem 3cm jakiejś bardzo miękkiej wełny(powietrze) i dopiero strop żelbeton.Czy to 2,5cm wytrzyma bo w zasadzie to na tym tylko będzie stać.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Normowo 150 kg/m2 użytkowego co się na chłopski rozum przekłada że cały strop możesz jednocześnie tak obciążyć, tyle teorii, praktycznie współczynnik jest dużo większy bo należy założyć co dany chłopina jest wstanie wnieść na 3 piętro :D, tylko wiadomo bez przesady :D.

Jeśli chodzi o twoje 500 kg, to również przychylę się do kolegów, jeśli przy ścianie to bez zastanowienia, jeśli na środku pomieszczenia to pytanie, czy wielka płyta czy familok :D


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sylwekg :

dzięki za odpowiedzi ale mnie cały czas nurtuje to 2,5cm wylewki potem 3cm jakiejś bardzo miękkiej wełny(powietrze) i dopiero strop żelbeton.Czy to 2,5cm wytrzyma bo w zasadzie to na tym tylko będzie stać.

Sylwek, to powiedz nam po prostu co chcesz usłyszeć od nas? Że wytrzyma czy że nie wytrzyma? Napiszemy Ci to co chcesz i wszyscy bedą szczęśliwi:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta cienka wylewka na miękkiej izolacji (może to być crylamina powszechnie kiedyś stosowana) może być faktycznie lekkim utrudnieniem, można dla wzmocnienia wywiercić otwory w tej warstwie, usunąć izolację aż do stropu właściwego i zalać tak powstałe otwory zaprawą posadzkową. Oczywiście otwory powinny być pod stopami stelażu. Taki zabieg załatwi problem słabej posadzki, bo o strop to się nie martw.

kiflu Chyba 1500kg/m2 a nie 150, bo wtedy dorodny chłopina nie powinien wchodzić do pokoju :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartość charakterystyczna obciążeń technologicznych równomiernie rozłożonych dla powierzchni mieszkalnych 1,5 kN - 150 km/m2 (PN-82 B-02003)

Tak podaje norma, rzeczywistość dla wielkiej płyty jest bardziej przychylna


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem inżynierem budownictwa i pracuje jako inspektor nadzoru na budowie osiedla trzypiętrowych budunków wielorodzinnych. Pomiędzy kondygnacjami kładziemi między innymi stropy kanałowa tzw. żerany oraz filigrany zalewane częściowo na mokro. Mówię Ci raz i prosto: STAWIAJ TEN BANIAK i nie peniaj !

witam w akwarystycznym gronie....tylko widzę po Tobie że koniecznie kup dobry węgiel na początek :D)))


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A któ mógłby rozważyć taki wariant. Budynek - lata 30 ste. Stropy podłoga na drewnianych legarach. Akwarium na stelażu, który soi na podłodze, ale jest także przykręcony do ściany nośnej mocnymi śrubami. Pytania: Czy to ma sens? Gdzie dać śruby? Czy akwarium po zalania nie będzie wisiało tylko na ścianie (np jak podłoga się trochę ugnie)? Jeśli śruby dałbym tylko u góry stelażu to czy przy ugięciu ewentualnym oczywiści podłogi stracę poziom wody w akwarium, powstaną dodatkowe przeciążenia, czy to nie jest niebezpieczne? Oczywiście zakładnam dokładne wykonanie i przywiercenie! Rozważania dla ciężaru w sumie ok 600 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.