Skocz do zawartości
jackozaremba

Przygotowania do pierwszego startu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po długich przemyśleniach i licznych zachętach ze strony forumowiczów :D przyszedł czas na zebranie potrzebnego sprzętu do startu mojego pierwszego akwarium morskiego.

Na początek skromnie bo akwa 45l (50x30x30), ale w przyszłości planowane jest zdecydowanie większe akwa, a to ma posłużyć jako swego rodzaju szkoła i poligon doświadczalny w jednym.

Filtracja ma się przede wszystkim opierać na żywej skale i piasku, jednak nie wykluczam w razie problemów odpieniacza. Sprzęt, który zamierzam kupić w większości chciałbym wykorzystać w przyszłości.

To tyle tytułem wstępu, a teraz to zamierzam wykorzystać:

- pompka cyrkulacyjna - 1 sztuka o wydajności w granicach 2000 - 3000 l/h. Do końca nie zdecydowałem czy ma to być Tunze nanostream 6025 (2500 l/h), czy też może coś innego

- filtr RO - tutaj mam chyba największy problem bo zużycie wody w akwa (uzupełnianie i podmianki) nie będzie aż tak duże i z jednej strony jak kupie zbyt wydajne RO to boję się że wyschną mi wkłady, z drugiej zaś strony nie chcę kupować zbyt małego, które nie bedzie sprawdzało sie w przyszłości. Rozważam zakup filtr RO 50 lub 100 GPD

- żywa skała - tej planuję jakieś 9 kg, przy czym 2-3 kg z reefshopu - Papua/Nowa Gwinea po 55 zł, a resztę Deep Water Live Rock po 25 zł

- żywy piasek - worek 9 kg - z tego co czytałem najlepiej jest piasek kupiwac właśnie w tych workach

- oświetlenie - 2 świetlówki T5 o mocy 24W każda, z tym że jedna dzienna 10000 K a druga aktyniczna, do tego odbłyśniki. Rozważam także oświetlenie nocne, jednak nie na samym początku.

- sól - Kent albo Preis - jeszcze nie zdecydowałem

- odpieniacz - tak jak pisałem w razie potrzeby - Skimmer PS 300 lub podobna konstrukcja DIY

- no i na koniec zestaw testów, hydrometr i w razie potrzeby uzdatniacze

Co do obsady, oczywiście po stabilizacji zbiornika i nie wszystko na raz, to chciałbym mieć:

- krab pustelnik - 2 sztuki

- krewetka czyszcząca - 1 sztuka

- ślimaki turbo - 2 sztuki

- rozgwiazda lub wężowidło - 1 sztuka

- rybki - jak najmniejsze 2 sztuki

- no i oczywiście korale.

Tak mniej więcej wygląda mój plan. Co o tym myślicie.

Wszelkie uwagi, pomysły, porady i konstruktywna krytyka :D mile widziane.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bierzesz pod uwagę filtr RO tylko 50 albo 100 ? A co z 75GPD ? To taki środek uważam optymalny moja 75'ka daje ok. 7 l/h w praktyce (teoretycznie ok. 11 l/h, ale to przy optymalnych parametrach ciśnienia i temperatury wody) czyli w 10h można przefiltrować 70 litrów wody moim zdaniem wydajność wystarczająca nawet na akwarium ok. 300l, a do takiego małego szybko sobie nafiltrujesz i jest OK ja mam 75GPD i będę startował w październiku z 72l brutto więc niewiele większa solniczka i myślę, że to taka optymalna wydajność nawet jeśli w przyszłości założę coś większego to da radę :D

Poza tym IMHO za dużo skały i piasku jak na taki baniaczek będzie gruzowisko z pustynią jednocześnie no chyba, że Ci się tak bardzo podoba :D Z tą ilością piasku to masz warstwę ok. 4cm więc dosyć sporo. Ja na moje akwa 72l brutto (60x30x40h) planuję 8-9kg skały i ok. 4kg piasku na warstwę ok. 1,5cm i z tego co się wypytywałem wśród morszczaków to taka ilość skały będzie dla mnie optymalna żeby nie zawalić całego baniaka więc u Ciebie myślę, że 6-7kg byłoby OK, chyba, że chcesz zrobić coś w stylu skały na całą wysokość akwa taka "ściana" ze skały jest sporo zdjęć takich baniaczków w internecie wtedy zapewne ta ilość skały będzie ok, a może nawet ciut za mało.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Dzięki za podpowiedź co do filtra RO. W takim razie myślę, że zdecyduję się na 75-tkę.

Co do skały to taka ilość ponieważ ma to być w zasadzie jedyna filtracja, ale skoro piszesz że będzie tego za dużo to być może zmniejszę na początku tak do 5 kg, a potem dokupię więcej. Tak na prawdę to nawet nie wiem jak te kilogramy będa wyglądały objętościowo, więc może faktycznie lepiej kupić mniej a w razie czego dokupić.

Natomiast co do piasku to oczywiście nie chcę wszystkiego wsypywać. Pisałem o worku 9 kg ponieważ czytałem o nim pozytywne opinie i wiele osób na forum poleca właśnie takie worki zamiast kupowania luzem.

Dzięki bardzo za porady i czekam na jeszcze :D


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,co do skałki to ja akurat uważam że 9kg to bedzie ok. a co do wody to może bedziesz kupowac w sklepie,nie bedziesz przeciesz potrzebowac jaj tak duzo:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam jednak posiadać filtr RO/RO + DI gdyż to nie jest aż tak ogromny wydatek, a wygoda nieporównywalna ja filtry postawiłem pod wanną, które jest zabudowana, wężyk ściekowy idzie bezpośrednio do ścieku zlewu pod zabudowami tak, że go wcale nie widać, a zawór do zasilania mam obok wanny zrobiony trójnik tam gdzie jest zawór do pralki i wężyk z czystą wodą wyprowadzony na zewnątrz tak, że to ładnie spasowało w łazience, że nawet mamie nie przeszkadza i nie widzi ile wody do ścieku leci bo by mnie chyba wyrzuciła do akademika mieszkać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. No właśnie bo trochę tej wody to do ścieku poleci. Lepiej, żeby żona nie wiedziała bo wylecę razem z tym filtrem :banghead

Co do wody ze sklepu, to nawet nie wiem, gdzie w okolicy któryś ją sprzedaje to raz. Dwa że cholera wie co to naprawdę jest za woda, a po trzecie to średnio mam czasu, żeby latać gdzieś za wodą :D i lepiej niech się sama w domu zrobi.

Co do skały to podane 9 kg to nic innego jak 20% mojej objętości akwa. Tak jak pisałem nie mam zielonego pojęcia ile to wyjdzie objętościowo, więc na początek kupię 5 kg a resztę zawsze można dokupić.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko skałę dokładaj w czasie dojrzewania bo każde dołożenie skały to ponowne dojrzewanie także musisz się z tym liczyć, że nie można np. dorzucić sobie do 5kg plus 3kg skały bez robienia małej "rewolucji" w baniaku. Tak 20% objętości brutto Twojego akwarium, a netto nie wiem czy chociaż 38-40l wody tam będziesz miał odliczając grubość szkła, poziom wody ok. 2-3cm poniżej wysokości akwarium, piach, skała to odciśnie swoje piętno na ilości wody rzeczywistej w baniaku, a do filtracji teraz bardzo wiele osób ma w akwariach 10-15% skały i daje radę spokojnie :D

Ja Ci polecam zacząć od 6-6,5kg skały i zobaczyć jak to wygląda i potem ew. dołożyć jeśli uznasz, że chcesz więcej :D

ps. moja wiedza opiera się tylko na setkach tematów przeczytanych na nano-reef, rozmowach z kumplem, który ma morskie (obserwacjach jego baniaka) i tym co wyczytałem na necie ponieważ ja również właśnie jestem w czasie zakładania nano rafki z tym, że 72l brutto i mam już cały sprzęt skompletowany teraz tylko zbieram $$ na skałę i sól i w październiku mam zamiar wystartować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jackozaremba :

Hehe. No właśnie bo trochę tej wody to do ścieku poleci. Lepiej, żeby żona nie wiedziała bo wylecę razem z tym filtrem :banghead

Średnio z 4 litrów wody bieżącej otrzymujemy 1 litr wody RO, czyli koszt 1l wody RO(bez amortyzacji) wynosi około 0,03zł.

Tak na wszelki wypadek; może się przydać :D


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spajdi ja cała kasę mam więc pozostają mi tylko zakupy i start. Wiesz jednak jak to jest, niby czytasz forum, różne artykuły a i tak zawsze pojawi się jakieś "ale" i pewna wątpliwość.

Co do dojrzewania to nie ma problemu, nawet jak dołożeniem skały wywołam kolejny atak glonów. Nie chcę się z niczym spieszyć. W dodatku jestem cierpliwy, więc nic nie stoi żeby poczekjać odrobinę dłużej zanim dołoże jakiegoś mieszkańca czy coś zmienię.

aqua skalar dzięki za wyliczenia. Może jednak nie wylecę z domu. Choć nie wiadomo jak to będzie jak w przyszłości będe chciał założyć takie np 300-400 litrów :D A swoją drogą to gdzieś na forum czytałem, że sklepy za litr wody RO biora 50 gr (hehe niezła marża)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz mieć akwa długie na 50cm to świetlówki T5 ci nie wejdą - z tego co pamiętam 550mm + oprawki = 600mm; ja bym sie na twoim miejscu zastanowił na LEDami, które faktycznie mógłbys wykorzystać w przyszłości, no ale wiadomo $$$...


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jackozaremba :

A swoją drogą to gdzieś na forum czytałem, że sklepy za litr wody RO biora 50 gr (hehe niezła marża)

Nie do końca; na koszt całkowity składa się jeszcze koszty związane ze zużyciem materiałów filtracyjnych tj. filtry wstępne, membrana, żywica DI. Kiedyś to liczyłem i całkowity koszt "produkcji" 1l wody RO wyszedł ok. 0,30zł; przy założeniu żywotności wkładów równej deklarowanej przez producenta.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomiooo słuszna uwaga że nie wejdą, jednak z tego co planuję to chcę zrobić obudowę dostosowaną do długości T5 z oprawkami, która co prawda będzie dłuższa niż akwa, ale wystająca cześć ma być tak zabudowana żeby nie świeciło mi po mieszkaniu.

Co prawda obawiam się trochę o grzanie się tego wszystkiego, ale myślę ze wiatraczki zrobią swoje.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się o grzanie jeśli nie będziesz miał pokrywy to może nawet obejdzie się bez chłodzenia zależy od temperatury w pomieszczeniu. U mnie przy pokrywie temperatura dźwiga się o ok. 4 stopnie jednak jeśli wentylatory ustawię na np. 26,2 to przez cały dzień temperatura nawet przy największych upałach (ok. 25 stopni w pokoju bardo rzadko mam cieplej) nie przekroczyła tych 26,2 więc 2 wentylatorki w mojej pokrywie dają radę, a jeśli nie będziesz miał pokrywy to temperatura podskoczy Ci znacznie mniej gdyż będzie zwiększone parowanie wody, ew. 1 wentylator ustawiony na powierzchnię wody wystarczy, ja mam w pokrywie wentylatory na zasadzie jeden wdmuchujący i jeden wysysający ciepło spod obudowy bez żadnego nadmuchującego na taflę wody i w przypadku pokrywy to działa taki obieg powietrza wystarczająco jednak gdyby był jeszcze jeden wentylator dmuchający na taflę chłodzenie byłoby szybsze.

W każdym razie grzanie się wody przez T5 to nie jest żaden problem w akwarium bez pokrywy :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o takiej pompce cyrkulacyjnej http://www.allegro.pl/item694250533_pompa_do_tworzenia_fal_jvp_101_3000l_h_6w_gwar.html

Warto czy lepiej dołożyć "trochę" kasy (około 150 zł) i kupić Tunze Nanostream 6025.

W sumie różnica w cenie jest gigantyczna i w cenie Tunze miałbym 4 pompki te z allegro. To co wydaje mi się fajne w tej pomoce z allegro to to, że niby automatycznie zmienia kierunek. Niestety nie znam się na tyle i nie wiem czy Tunze nie ma tego samego.

Może ktoś podpowie? :D

A druga sprawa, która mnie nurtuje to jak się sprawdza odpieniacz Skimmer PS 300. Wydaje się że byłby idealny do mojego akwa. Co prawda chciałem pokombinować z jakąś konstrukcją DYI, ale przy cenie tego odpieniacza na poziomie około 60 zł, nie wiem czy jest sens bawić się we własne konstrukcje.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że ta 3000l/h zrobi niezły tajfun w akwa coś koło 2x1000 l/h będzie odpowiednie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jackozaremba :

A co powiecie o takiej pompce cyrkulacyjnej http://www.allegro.pl/item694250533_pompa_do_tworzenia_fal_jvp_101_3000l_h_6w_gwar.html

Warto czy lepiej dołożyć "trochę" kasy (około 150 zł) i kupić Tunze Nanostream 6025.

W sumie różnica w cenie jest gigantyczna i w cenie Tunze miałbym 4 pompki te z allegro. To co wydaje mi się fajne w tej pomoce z allegro to to, że niby automatycznie zmienia kierunek. Niestety nie znam się na tyle i nie wiem czy Tunze nie ma tego samego.

Może ktoś podpowie? :D

Tunze nie zmienia automatycznie kierunku. O ile wiem ta pompa też nie- możesz sobie zmienić kierunek wsadzając rękę i przestawiając pompę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kierunek to ona zmienia automatycznie :cursin

Jak braknie prądu i wróci to masz 50% szans , że zmieni kierunek tyle że obrotów.

Mam taką do mieszania solanki i startuje, w którą stronę się jej spodoba.

Generalnie ściema i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że lepiej dać sobie spokój z takimi wynalazkami i wydać więcej kasy ale na bardziej sprawdzoną pozycję jak np Tunze.

Chyba że ktoś ma inny sprawdzony pomysł na pompkę cyrkulacyjną w granicach 2000-2500 l/h.

Od razu mówię, że interesuje mnie tylko i wyłącznie jedna pompka. Nie chcę 2 o mniejszej wydajności.

A wracając jeszcze do prędzej poruszonego tematu filtra RO, czy warto kupić coś takiego:

http://www.allegro.pl/item700475189_osmoza_akwarystyczna_ro3_75_gpd_di_demi_na_mb400.html


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum ktoś odradzał czystawoda.pl, a ja od siebie tylko powiem, że polecam raczej osmozę RO4 ew. RO3, ale w obudowach 10" ze względu na tańszą eksploatację (tańsze wkłady) i łatwiejszą dostępność wkładów no i podobno jak są 3 pre filtry czyli 2 mechaniczne + węgiel to membrana dłużej wytrzymuje na chłopski rozum tak powinno być, a jak jest w rzeczywistości nie wiem, ale wolałem dołożyć do RO 10" to wydatek jednorazowy, a może się zwrócić niższymi kosztami eksploatacji. Do tego zestaw DEMI od thcskiba za ok. 100zl i za 330zł z kosztami przesyłki mamy raczej w miarę dobry zestaw RO+DI ew. w przyszłości można wymienić membranę na Filmteca gdyż Osmonics bywały wadliwe podobno czasami ja niestety póki co nie mam TDS'a, żeby sprawdzić moje RO czy u mnie wszystko OK, a DI jeszcze nie mam dorzucę zimą.

Ja mam coś takiego : http://allegro.pl/item717514126_osmoza_akwarystyczna_ro_4_75_gpd_gratis.html

W każdym razie bierz RO z dużymi puszkami czyli 10" nie baw się w te małe liniówki.

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spajdi a skąd ja mogę odczytać że akurat dane RO jest 10'' (chodzi tu o wysokość wkładu w calach)???

Powiem szczerze że mam coraz większy mętlik w głowie.

Znalazłem jeszcze coś takiego http://www.allegro.pl/item714266565_osmoza_akwarystyczna_ro_4_75gpd_aquafilter_nanomet.html i nie mam zielonego pojęcia czym się rózni od podanego przez cebie (oprócz tego że ma 100 GPD)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ok. 10" to wysokość wkładu w każdym razie wszystkie z "dużymi puszkami", które da się rozkręcić to 10" (wymienia się sam wkład bez obudowy), a ten link, który Ty dałeś na początku tam jest osmoza z prefiltrami liniowymi czyli wymienia się całe te elementy które są obok membrany (jako całość nie ma jako tako osobno obudowy i wkładu tylko cały integralny element) i są one jako tako nie rozbieralne, natomiast w 10" są to te duże kubły rozbieralne do których wkłada się wkłady i można wymieniać same wkłady, które to są standardem w osmozach i można je łatwo i tanio kupić. Szczerze mówiąc ta osmoza druga do której dałeś link różni się tym, że ma manometr, inną membranę i nie ma gratis kompletu wkładów na wymianę innych różnic nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest kupić taką przeźroczystą puszkę na filtr. Wtedy widać jak bardzo zabrudzone są filtry wstępne. Przez kilka lat korzystałam z firmy czystawoda byłam zadowolona, ale ostatnio mają tylko zestawy filtrów po trzy, aj a zwykle potrzebuję więcej wstepnych, więc znalazłam jakąs inną na Allegro i też dobrze.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za tak precyzyjne wyjasnienia. Chyba zdecyduję się na taki filtr jak ty masz, ale na razie bez DI.

Myślę, że w weekend zacznę zamawiać sprzęt i zacznie się składanie tego wszystkiego. Pewnie pojawi się jeszcze niejedno pytanie :) :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano ja też póki co mam bez DI kilka osób z forum ma nawet na kranówie ładne baniaki więc pierwsze 3-4 msc'e na samym RO powinno dać radę spokojnie, a DI kiedyś na pewno dokupię :) Nie od razu Kraków zbudowano jak to mówią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Właśnie przy okazji poszukiwań opinii o pompce cyrkulacyjnej Hydor Koralia znalazłem twój post o zakładaniu akwa :)

Widzę, że są pozytywne opinie o Hydor Koralia i tak sobie myślę, że wezmę Koralię 2 zamiast Tunze 6025. Zawsze to prawie 100 zł w kieszeni.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.