Skocz do zawartości
timki

START - 600 zbiornik + 200 sump w piwnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad półrocznych przygotowaniach nastąpił czas na start - początek sierpnia ;-)

TAK BYŁO KIEDYŚ

292mwl5.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potem zbieranie informacji..... dużo czytania

Większość sprzętu używana - dzięki temu koszty spadły o ok 50%

pierwsze było akwarium - nowe na zamówienie z kominem i otworami ie w podstawie a z boku od tyłu

NIe obyło się oczywiście bez wpadek - np ktoś mądry wywiercił otwory w kominie do wewnątrz zbiornika - ale dało sięto zmienić - zakleić i wywiercić nowe

2qbsyo1.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika biała do zimnej wody - zakupiona w Castoramie - dla mnie bomba - wszystko szczelne i..... tańsze o 60% od markowej hydrauliki akwariowej - a najważniejsze że DZIAŁA !!!

Sump zrobiony według projektów proponowanych na forum - ze starego akwa - umieściłem w piwnicy przebijając się przez strop.

Ma to wiele zalet

1. cisza w salonie

2. można się babrać do woli i nie brudzi się za bardzo

3. automatyczna dolewka przez RO prosto z HYDROFORA

4. woda z podmian, breja z odpieniacza idzie prosto do kanalizacji

5. proste chłodzenie - 10 m wężyka w komorze odpieniacza podpięte do wody studziennej (ok 6-9stopni)przez elektrozawór podłączony do termostatu chłodzącego - woda praktycznie za darmo ;-)

6. - jak znajde inne zalety to napisze ;-)

Wady

1. mam nadzieje że w zimie ie będzie za bardzo chłodziło wody

ked7bt.jpg

nie wygląda może super estetycznie ale nie musi ;-) - ważne że się sprawdza

w0t8o0.jpg

będzie miejsca na sporego BALLINGA (5 l kanistry i na inny sprzęt w który zamierzam uzupełnić

Nawiązując do BALLINGA - całą chemie można kupić w hurtowniach chemicznych za połowę lub nawet mniej niż połowę kwoty "markowych" preparatów -które na pewno nie są tak czyste jak odczynniki CZDA ;-)

2qvbecp.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pompy główne mam używane - poza dwoma chinolkami po 65 zeta i tunze nano która padła po 2 dniach !!! - nie było gwarancji i 450 zeta poszło w piz....u :banghead

a mogłem kupić dozownik do BALLINGA :cursin

zbiornik chodził zalany na słodko przez tydzień a uszczelnieniu niedoróbek zalewanie z ro trwało tydzień

3 dni po zasoleniu dotarła pierwsza partia skały - z likwidowanego zbiornika - skałki po 8-10 kg sztuka wielkie i piękne:clowning

oraz ok 60 kg żywego piasku

dc3jmf.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominałem o oświetleniu

otóż:

jako nocne robi taśma silikonowa diodowa samoprzylepna podklejona pod usztywnieniem tylnej ściany zbiornika - daje fajny efekt bez kombinacji jakichś lamp

Lampa DYI - własnej konstrukcji z polerowanej osobiście nierdzewki - szkielet z aluminium PCV i sklejki - 4*80 i 4*39 T5 - z miejscem na żarniki lub kolejne 2* 39 T5 chłodzona 2 wiatraczkami

Poszczególne stateczniki włączają się dzięki zegarom co 20 minut

przy pierwszym stateczniku jest prosty przełącznik z przekaźnika przełączający na oświetlenie nocne

po kolejnej partii skały - wyglądało to tak

24bvwd1.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jak dla mnie zapowiada się rewelacyjnie:)

akwa bardzo ladnie się prezentuje... mysle, ze jak juz bedzie zasiedlone bedzie naprawde piekne...

trzymam kciuki!:)


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny start, super baniak i fajnie ze ten caly sprzet w piwnicy.Cisza koi nerwy, ale ulozenie skaly mi sie nie podoba.Przypomina mi Cinski Mur.Wyglada to nudno.Ale to rzecz gustu co sie komus podoba a co nie. Generalnie oby wiecej takich startow.

Jak z ponoszeniem wody z piwnicy do baniaka? Mozna wiecej szczegolow odnosnie sprzetu?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu - moze faktycznie jak chinski mur wyglada, ale jak bedzie sensownie obsadzone koralami to moze byc bardzo ladnie:)

Właśnie wczesniej nie doczytalem ze, sump w piwnicy stoi. jaka pompa podnosisz i na jaka wysokosc??


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wodzie z 2 różnych działających zbiorników oraz zestawowi startowemu - po tygodniu amoniak i azotyny 0 - lekkie NO3

- ze skał wylazły 2 krewetki modliszkowe i wylądowały w sumpie

- widziałem małe wężowidła i rozgwiazdy

- po 2 tygodniach pojawiły się zielone glony a piasek wyraźnie ożył robactwo po nim gania.

- W sumpie powstało plenum - dopiero zaczyna działać

- bakterie wspomogłem ostatnio odrobinką szlachetnego trunku ;-)

263ikxv.jpg

Pompa EHEIM 1262 spokojnie daje rade - podnoszenie ok 2-2,2 m

Jeśli chodzi o skałę to przesadziłem z ilością - a raczej objętością

akwa ma szerokości 55 cm i nie za bardzo mam jak ją zgrupować w jednej kupce

myśle by w przyszłości bardziej obłożyć jeden koniec akwa i zakryć całkiem komin


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ukladales skale jedna na drugiej czy robiles jakis stelaz???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wszystko wykombinowane i ten sump poza pokojem. Przemyśl tylko, odsunięcie całej elektryki na lewo od zbiornika i spod hydrauliki.

Zawsze może się coś skraplać, coś przeciekać, coś chlapnąć, a jak poleci na urządzenia elektryczne to do totalnej awarii, czy pożaru, albo porażenia krótka droga.

Co do ułożenia skały to zapewne, jeszcze ją ze 2 lub 3 razy poprzestawiasz, jak znam życie :).

Na taki zbiornik to do ballinga kup sobie od razu 10 lub 20 litrowe pojemniki. 10 ltr starczy ci docelowo na jakiś miesiąc dozowania.

Masz gdzieś zdjęcia z budowy lampy, jak to rozwiązałeś? Jakbyś miał to pokaż w szczegółach.

pozdr


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary ma zbiornik??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą elektryką to masz racje - coś trzeba będzie pokombinować dla zwiększenia bezpieczeństwa - dzięki za ostrzeżenie

a zbiornik ma 55/55/200


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LAMPA - osadzona na krawędziach akwa - nie podwieszana choć można by ją podwiesić

Najpierw była sklejka 200/30 grubości 4

od góry nakleiłem na kleju montażowym profil aluminiowy - wykorzystałem szynę z szafy przesuwnej bo taką akurat miałem

- szyna usztywnia konstrukcje, mieszczą się w niej statecznikii jednocześnie robi za radiator

13zs6qg.jpg

następnie wykonałem z kawałków PCV (kawałki korytek naściennych na kable - akurat montowali coś takiego u mnie w robocie) boki w kształcie trapezów - wszystko dało się kleić klejem do hydrauliki

2dkk26r.jpg

292paub.jpg

potem kupiłem arkusz nierdzewki z którego wykonałem odbłyśnik w taki sposób by pasował do boków z PCV - wycięty kawałek miał 200/54 - z czego na szczyt poszło 30 a na boki po 12 cm

ostre krawędzie zabezpieczyłem paskiem aluminiowym dociśniętym plastikowym dociskiem

n1f61d.jpg

ezife0.jpg

Maskowanie samej góry lampy też wykonałem z elementów korytek PCV - a od góry wszystko przykryte jest płytką piankową - resztką jaka została mi po podkładzie po zbiornik

5kgehk.jpg

wszystko na koniec wzmocniło montowanie uchwytów pod świetlówki i kable do nich

Wymaga to jeszcze dopracowania estetycznego - co też zamierzam uczynić w najbliższym czasie ;-)


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny start brawo profesjonalne podejście bardzo mi się podoba i ten sump w piwnicy :):kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietne wymiary zbiornika, zapowiada sie pieknie, powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz reaktor to balling Ci nie bedzie potrzebny.Reaktor wychodzi taniej w eksploatacji od ballinga,wiec warto sie zastanowic nad przejsciem na reaktor wapnia.Z tym ze AM to chyba nie jest za dobry sprzet.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 dni po starcie pojawiają się glony wapienne na szybach ;-)

- mija plaga glonów nitkowych

Pojawiło się troszkę zwierzaków z ekipy czyszczącej - nieco się przejaśnia ;-)

Po przełożeniu skał znalazłem sporo dzikiego życia

- fioletowe, czerwone i niebieskie grzybki

- łącznie ze 4 rodzaje Zoanthusów

- kilka sporych rurówek

- niestety znalazłem ogromną aiptasie - po prostu gigant, wysoka na ok 7 cm a średnica ok 3-4 cm


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.