Skocz do zawartości
taszyn

Nowy zbiornik ca. 400l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Przywitałem się już w temacie do tego przeznaczonym, ale jeszcze raz witam serdecznie! :)

Przymierzam się do uruchomienia zbiornika słonowodnego, ca. 400 litrów, przeznaczonego dla ryb i w przyszłości miękkich koralowców. Mam już stelaż po akwarium, filtr RO i pompę OR3500 :).

Planowane wymiary zbiornika to 150x50x55(h) - 412 litrów, a sumpa 100x43x35(h) - 150 litrów. W zbiorniku będzie centralnie umieszczony komin o wymiarach... i tutaj właśnie zaczynają się moje wątpliwości:

Jakie wymiary powinien mieć komin, tak by był jak najmiejszy, a jednocześnie funkcjonalny i dający się obsługiwać (założenie śrubunków, etc) ? Jaką wysokość powinien mieć komin względem górnej krawędzi akwarium?

Kolejna wątpliwość to projekt sumpa. Wiem, że powinien mieć zbiornik na wodę RO do automatycznej podmiany, przegrodę na odpieniacz i oddzielną na pompę. Jakie wymiary (długości, wysokości) powinny mieć te przegrody? Czy zasadne jest użycie dodatkowych przegród na filtrację mechaniczną?

Jakie śrubunki polecacie kupić? Czy warto zainwestować w AM, czy wystarczy coś tańszego, dostępnego w zwykłych sklepach instalatorskich?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum, książek i innych źródeł mam już gotowy projekt mojego akwarium i sumpa.

AKWARIUM:

mlprojekt_akwarium_2009082403.jpg

SUMP:

mlprojekt_sump_2009082403.jpg

Bardzo proszę Was o komentarze, propozycje ewentualnych zmian. Zdaję sobie sprawę, że to ważny moment i nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob komin w rogu, moze byc trojatny, a najlepiej komin zewnetrzny.

Srubunki chyba najfajniejsze teraz to zacisowe VDL-a. Nie uzywasz kleju i zawsze mozesz sobie pozmieniac ulozenie rurek.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie powinieneś mieć wysokość szyb/przegród od najwyższej do najniższej w kierunku pompy obiegowej, masz odwrotnie, poza tym nie robiłbym osobnej komory na zrzut wody, a juz napewno nie 20 cm.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

według mnie, powrót w kominie, 25 mm - to za mało, 32 optimum


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady! :) Zrobiłem jedną komorę na zrzut, odpieniaczi i LR. Odwróciłem wysokość przegród.

mlprojekt_akwarium_2009082404.jpg

mlprojekt_sump_2009082404.jpg

Komin musi być na środku, bo akwarium będzie oglądane z trzech stron i nie chcę na jednej z nich mieć komina.

@kiflu: czemu 32mm na powrót? Z tego co wyczytałem, to właśnie spływ i rewizja powinny być mieć większą średnicę od powrotu z pompy, by nadążyć z odprowadzaniem wody (pompa daję wodę pod ciśnieniem przez rurkę 20mm, a woda spływa swobodnie przez 25mm). Chyba, że powinienem w ogóle zwiększyć średnicę otworów pod OR3500?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest teraz:clapping zobaczysz, nie pożałujesz tej decyzji w przyszłości, jedna duża komora to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż kilka małych.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chodzi mi o spływ wody do sumpa, te 25 mm może być za mało, proponuje 32mm


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiflu :

no właśnie chodzi mi o spływ wody do sumpa, te 25 mm może być za mało, proponuje 32mm

OK. A jak mają się te wymiary do tego, co podaje na swojej stronie AM:

http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php/product/show/id/5686

PRZELOT : OTWÓR W SZKLE

20-25-3/4" : 27mm + 3mm

25-32-1" : 35mm + 3mm

32-40-1i1/4" :45mm + 3mm

40-50-1i3/4" : 55mm + 5mm

50-63-2" : 60mm + 5mm

Jak rozumiem wg tej tabelki powinienem wywiercić na dnie komina otwory:


  • 1 x 30mm (27+3) na powrót z pompy obiegowej
    2 x 38mm (35+3) na spływ i rewizję

Czy tak? A może otwory 20/25/32 mm są pod inne śrubunki? Help me please :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.