Skocz do zawartości
taszyn

450L ze Złotokłosu

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas i na mnie :). W tym miesiącu uruchamiam swoje pierwsze morskie akwarium :thumbsup:

Zacząłem je budować w październiku 2009 - http://kowalscy.net/morskie/

Zamówiłem wtedy akwarium, sump, stelaż, trochę sprzętu. Próbne uruchomienie, wszystko działa i... dwa lata przerwy ;). Teraz mamy wrzesień 2011 i pora dokończyć dzieła. Ponieważ dopiero zaczynam zabawę w morszczaki, na początek planuję korale miękkie, kilka nie wymagających rybek, ukwiał. Za jakiś czas może SPS/LPS, zobaczymy :).

Obecnie akwarium wygląda tak (jeszcze na sucho):

post-9907-0-45970700-1314988735_thumb.jpg

post-9907-0-61270500-1314988737_thumb.jpg

Stelaż obudowałem szafką, dno akwarium wykleiłem spienionym PCV, takie samo PCV, tylko czarne, będzie służyło za tło. Oświetlenie zdecydowałem się zabudować w pokrywie. Oparłem je na 6 x T5 80W: 4 x AM Reef White 10K, 2 x AM Reef Blue, 2 x nocne LED.

Skompletowałem sprzęt:

  • filtr RO/DI
  • obieg AM OR 3500
  • cyrkulacja 2 x JVP 102 + 2 x Aquael Reef Circulator 10000
  • odpieniacz AM Turboflotor Blue 1000
  • Komputer Skalar
  • Dolewka Aqua-Trend Shark

W zasadzie czekam jeszcze na dostawę niektórych z powyższych zabawek :).

Ostatni etap to instalacja elektryczna. Już na etapie budowy domu zadbałem o oddzielny obwód do zasilania akwarium, z oddzielną różnicówką. Część urządzeń będzie zasilana z UPSa, część bezpośrednio z sieci. Muszę jeszcze przemyśleć jak to najlepiej wykonać.

Jak przygotuję instalację elektryczną i zainstaluję finalnie wszystkie technikalia, zalewam zbiornik solanką, wrzucam 60kg LR oraz 36kg LS i zaczynam dojrzewanie zbiornika :thumbsup:

Ciekaw jestem Waszych opinii i rad, dot. instalacji elektrycznej, ale nie tylko. Może powinienem coś zmienić, zrobić inaczej? Coś dodać zanim zacznę dojrzewanie zbiornika? Na co powinienem zwrócić uwagę? Piszcie proszę :).

C.D.N...

Pozdrawiam, Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 x AM Reef White 10K - będzie za żółto


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i odpieniacz trochę lichy jak na taki litraż :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no odpieniacz trochę dramat


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki to najmniejszy problem - jeśli faktycznie będzie za żółto, to wymienię... Nie mam jeszcze preferencji w tym zakresie.

Apropos świetlówek: czy białe i aktyniczne powinno się włączać oddzielnie? czy to ma jakies znaczenie? Jeśli tak, to w jakiej kolejności?

Gorzej z odpieniaczem. Wiem, że to słaby punkt, ale kupiłem go bardzo okazyjnie - poniżej 400 zł. Myślicie, że nie da rady w ogóle, czy ma szanse? Po czym to poznać?

Czytając forum dotarłem jeszcze do jednej rzeczy, która jest relatywnie niedroga, a chyba fajna: BioPellets. Warto w to zainwestować? Jaki najlepiej (i niedrogo ;)) kupić filtr do tego?

No i ostatnie pytanie: jak to jest z Kalkwasser. Z tego co zrozumiałem powinienem kupić CaOH2 (CDA) i rozpuścić kilka łyżek w baniaku na podmiany. Czy faktycznie tylko tyle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny jest ten sump... Duża pierwsza komora i bardzo mała na pompę. W przypadku wyłączenia prądu pewnie podniesie Ci się poziom w komorze z odpieniaczem i może mu się to nie spodobać. A odnośnie odpieniacza, to nie jest zły... zależy ile rybek zamierzasz hodować. Ja kupiłem właśnie taki do 200 literków, już od paru dni działa i podoba mi się jak pieni, ale na pewno nie wystarczy na dużą liczbę rybek. Po prostu zasada jest taka, że odpieniacz dobierasz do obsady rybnej. Jeżeli nie zamierzasz upakować w tym akwa tyle ile tylko się da, a ograniczysz się do 1-2 większych i paru drobnic to styknie.

Powodzenia na start! Oby nie było przecieków. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat : Dziwny jest ten sump... Duża pierwsza komora i bardzo mała na pompę. W przypadku wyłączenia prądu pewnie podniesie Ci się poziom w komorze z odpieniaczem i może mu się to nie spodobać

jak nie bedzie pradu to co ma mu sie nie podobac hehehe :) co do pierwszej komory to zapodaj tam LR i bedzie ci dodatkowo filtrowalo wode :) co do pienidla to na poczatek w zupelnosci wystarczy, kiedys jak zaczniesz dokladac ryb to zagadaj z sebastkiem to ci zrobi pienidlo :) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) spoko wiem co miales na mysli :):welcome: odnosnie swiatla to na poczatku malo wazne czym i jak bedziesz swiecil podczas dojrzewania baniaka, pozniej zalozylbym 4 niebieskie l, actynice i fiji purple pozdr :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może się stać z odpieniaczem gdy podniesie się poziom? Mogę go ew. zawiesić na krawędzi, na zew. sumpa...

O kalkwasser pytam trochę na wyrost. Rozumiem, że będzie potrzebny jak będę miał jakieś twarde?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkwasser jest raczej do kontrolowania pHchociaz oczywiscie jest zrodelm Ca w akwarium. Dzisiaj jednak mamy Ballinga :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podniesie sie woda to rosnie rowniez poziom wody w odpieniaczu i wtedy nie robi ci piany tylko przelewa wode, ale to jest sytuacja kiedy nie ma pradu i zlewa sie woda z glownego baniaka do sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser to przeszłość, czytałeś jakieś stare wątki chyba, o pelletach na forum jest tony informacji, odpieniacz - źle wydane pieniądze...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :unworthy:. OK, czyli zapominam o kalkwasser. Odpieniacz pewnie zmienię z czasem obsadzania akwarium...

Jak z włączaniem świetlówek - kolejność (blue, white) ma znaczenie?

Reasumując: zakładam zatem, że poza odpieniaczem jest w miarę OK i po zrobieniu elektryki mogę zalewać zbiornik :rambo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejnosc w zasadzie nie ma znaczenia. Moze tylko wtedy gdy chcesz stopniowo zwiekszac swiatlo, wtedy najpierw aktyniczne potem rozowe/biale. Wylaczasz w odwrotnej kolejnosci.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]odpieniacz - źle wydane pieniądze...

Źle bo za mało wydajny, czy ogólnie nienajlepszy?

Pytam, bo zastanawiam się, czy kupić zupełnie nowy, większy - czy np. ma sens kupić drugi taki sam i wtedy już będzie dobrze? Kosztowo chyba dużo lepiej wychodzi dokupić drugi taki sam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym wyjściem byłoby odprzedanie go komuś z odpowiednim litrażem,a sobie zamów odpieniacz u któregoś z naszych majsterkowiczów,na pewno będziesz pan zadowolony

życzę powodzenia


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/27550-mini-bubble-king-200-wersja-diy/page__st__40

Hej poczytaj sobie ten post sory za reklame ale duzo ludzi chwiali ten odpieniacz sam stałem sie jego posiadaczem pomimo że jestem na etapie projektowania zbiornika rozmawiałem z kilkoma osobami i poleciło mi własnie ten odpieniacz wykonania Dariusza.

Pozdrawiam.


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedźi - umówiłem się już z Darkiem :). Co prawda muszę poczekać do końca października, ale do tego czasu, przy prawie zerowej obsadzie mój AM Blue 1000 powinien dać radę.

Dzień 0 - 2011/09/17 - ZALANIE ZBIORNIKA

Teraz najważniejsze - zalałem zbiornik :thumbsup:. Przywiozłem 61kg LR i 36kg LS z AM. Zasoliłem wstępnie akwarium i ułożyłem skałę. Uruchomiłem wszystkie obiegi, wyregulowałem nieco i wszystko szło super.

post-9907-0-43453900-1316335449_thumb.jpg post-9907-0-08394600-1316335452_thumb.jpg

Potem wsypałem piach. Nie wiem, czy tutaj nie zrobiłem błędu. Sypałem go prosto z worków. Momentalnie w akwarium zrobiło się mleko i wytrąciła piana w niesamowitej ilości:

post-9907-0-65475900-1316335454_thumb.jpg post-9907-0-73130200-1316335446_thumb.jpg

Dzisiaj rano było już o wiele lepiej. Woda się w miarę wyklarowała. Pianę zebrałem ręcznie, choć czeka mnie jeszcze trochę czyszczenia tego paskudztwa. Niestety całą skałę pokrył osad z piasku. Także w sumpie mam go trochę. Będę go chyba pędzelkiem usuwał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się wyklaruje a piasek ze skały możesz jakąś pompą oczyścić dmuchając na skałę


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyklaruje Ci się bez problemu, ja ze skały piach usuwałem "machając" ręką i wyszło czyściutko, z resztą jak będziesz później miał kraby to kraby też Ci go pozrzucają, co prawda będzie to trwało dużo dłużej ;) Koniecznie zrób fotkę jak się wszystko wyklaruje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1 - 2011/09/18

Woda się całkiem nieźle wyklarowała. Dzisiaj mam jeszcze w planie porządki po wczorajszym piasku i pianie. Na razie akwarium wygląda tak:

post-9907-0-89946400-1316348102_thumb.jpg

Zdjęcie na koniec dnia:

post-9907-0-31807600-1316379978_thumb.jpg

Edytowane przez taszyn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda się klaruje ale ja bym pomyślał nad innym ułożeniem skały no i tak wysoko chyba nie koniecznie,chyba że masz małe kawałki i trochę trudno


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.